Резултати от 1 до 13 от общо 13
Like Tree10Одобрявам
  • 1 Post By ivan74
  • 2 Post By tony34al
  • 7 Post By bobivg

Термопомпа въздух-вода в апартамент - конкретен казус

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice Аватара на moroulan
    Тук е от
    Oct 2017
    Живее в
    София/Пловдив
    Мнения
    4
    #1

    Термопомпа въздух-вода в апартамент - конкретен казус

    Здравейте на всички,

    Закупихме нов апартамент и въпросът с отопление/охлаждане стана належащ. От този форум се зарибих по идеята да сложа термопомпа (до преди да се зачета тук мислех, че единственият ми вариант са климатици).

    Характеристиките на апартамента са следните:

    Площ: 144 кв. м., площ само на помещенията без тераси и стени - 105 кв. м.
    Изложение: изцяло южно, югозапад-юг-югоизток, среден етаж, отопляващи се съседи и отгоре и отдолу
    Изолация: 8 см. вебер
    Местоположение: Пловдив
    Дограма: 4 камерна Trocal


    Съвсем неангажиращо и непретенциозно изчислих топлозагуби по тази статия: https://tinyurl.com/ybr27e2g и стигнах до числото 8.446 кВ при -15 навън. Ето тук са ми изчисленията: https://docs.google.com/spreadsheets...it?usp=sharing

    За сходни апартаменти съм чел във форума как техници прогнозират сходни на горната мощности.

    Затова силно се зачудих, когато фирма ми отправи конкретна оферта, като подбраната термопомпа беше с мощност 14 кВ отопление и 16 кВ охлаждане. (Toshiba Estia). За жалост в офертата не ми пуснаха професионално изчислениние на топлозагуби, както се бяхме уж разбрали. Проблемът е, че подбраната термопомпа е скъпа и надвишава бюджета ми. (18.5 к. лв. ми поискаха за цялостната реализация). А понеже ми се струва неправилно подбрана, започвам да се съмнявам и в компетентността на техниците. Понеже съм лаик обаче, питам тук - не искам да си правя прибързани заключения от лично невежество. Не мога обаче и да се доверя сляпо, все пак е доста сериозно вложение.

    Изпълнението съм решил да бъде само с конвектори, защото на пода вече е поставена замаска и цялостната операция ще се оскъпи непосилно много.

    Същевременно чакам още една оферта от друга фирма, дано там нещата изглеждат по-добре. От другата фирма категорично не ми препоръчват моноблок, какъвто аз бях харесал в началото, защото "трябва допълнителен фреон, вдига се консумацията на ток и цялостната система не е толкова ефективна".

    Бих се радвал на всякакви коментари и съвети, а най бих се радвал ако ми препоръчате техник в Пловдив, който разбира и ще ми свърши работа.

    Благодаря предварително
    Този пост е редактиран от moroulan; 12-10-17 в 17:29.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #2

    Отговор: Термопомпа въздух-вода в апартамент - конкретен казус

    Термопомпата е в силата си при температури на водата 30-35гр. Това е предимно при подово отопление.

  4. Senior Member Аватара на ivan74
    Тук е от
    Jan 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    1,801
    #3

    Отговор: Термопомпа въздух-вода в апартамент - конкретен казус

    За този бюджет топ модели на 100/200 волта ще отвеят Естията. Няма да има къртене, вкопаване на тръби, евентуално водни течове. Летните кондензи на конвекторите също са проблемни.

    Изпратено от моят MI 5s с помощта на Tapatalk
    zxc0 одобрява това.

  5. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #4

    Отговор: Термопомпа въздух-вода в апартамент - конкретен казус

    вярвай на себе си и своите изчисления.

    можеш да ползваш софтуера на дайкин за алтермите. има и софт за панасониците. и хората които правят офертата ти ползват същият софт няма друг.

    термопомпите имат и допълнителен електрически нагревател, който си пускат когато не могат да докарат капацитета. по твой избор 3 или 6 или каквото е предвидил производителя. или какъвто кабел имаш ти оставен. предполагам не ти пука че ще ползваш чист ток с коп 1:1 ако си спестил 3-5 хилки при -15 ?

    вентилаторните конвектори ги избери максимално големи за помещенията , за да може да ги търкаляш на по-малки скорости на вентилаторите.

    не изключвай варианта и за клими - в крайна сметка е едно и също като ще е с конвектори, не е ли така?

    БГВ не си сложил в сметките.

  6. Novice Аватара на moroulan
    Тук е от
    Oct 2017
    Живее в
    София/Пловдив
    Мнения
    4
    #5

    Отговор: Термопомпа въздух-вода в апартамент - конкретен казус

    Цитат Първоначално публикувано от estqwerty Виж публикацията
    вярвай на себе си и своите изчисления.

    можеш да ползваш софтуера на дайкин за алтермите. има и софт за панасониците. и хората които правят офертата ти ползват същият софт няма друг.

    термопомпите имат и допълнителен електрически нагревател, който си пускат когато не могат да докарат капацитета. по твой избор 3 или 6 или каквото е предвидил производителя. или какъвто кабел имаш ти оставен. предполагам не ти пука че ще ползваш чист ток с коп 1:1 ако си спестил 3-5 хилки при -15 ?

    вентилаторните конвектори ги избери максимално големи за помещенията , за да може да ги търкаляш на по-малки скорости на вентилаторите.

    не изключвай варианта и за клими - в крайна сметка е едно и също като ще е с конвектори, не е ли така?

    БГВ не си сложил в сметките.
    Някаква насока как да добавя енергията за БГВ в сметките?

    За изчислителния софтуер стигнах до Aquarea Designer на Panasonic, но не ми дава да го сваля, ако не съм в някакъв си панасоник клуб регистриран, а не ми пускат мейл за регистрация.. смотана работа. На Daikin софтуера не успях въобще да го намеря.

    Иначе въобще не съм изключил варианта с климатиците, ама ще се помъча още малко да разбера файда от термопомпа ще имам ли или не. Много ме блазни идеята за ниски месечни сметки на тока и относителна независимост от енергото.

  7. Member
    Тук е от
    Dec 2014
    Мнения
    162
    #6

    Термопомпа въздух-вода в апартамент - конкретен казус

    Конденза от конвекторите как ще го отвеждаш?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2007
    Мнения
    25
    #7

    Отговор: Термопомпа въздух-вода в апартамент - конкретен казус

    Термопомпа въздух-вода изисква тръбна система на вода - ако вече има такава - с други отоплители, като котли на газ/пелети, камина с водна риза; или ако планираш разширения на вода - като соларни панели например.
    Като енергийна ефективност/разход на ток е идентична с отделни климатици, или мултисплит система.
    При отделни климатици се минимизира количеството тръби, при мултисплит система - се минимизира броят външни тела.

  10. Novice Аватара на moroulan
    Тук е от
    Oct 2017
    Живее в
    София/Пловдив
    Мнения
    4
    #8

    Отговор: Термопомпа въздух-вода в апартамент - конкретен казус

    Цитат Първоначално публикувано от Miro1972 Виж публикацията
    Конденза от конвекторите как ще го отвеждаш?
    Честно казано не съм предполагал, че това ще е проблем. Не би ли трябвало да е част от системата, която ще ми изградят техниците, отвеждането на конденза? Изрично ли трябва да говоря с тях за това?

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от new_tv Виж публикацията
    Термопомпа въздух-вода изисква тръбна система на вода - ако вече има такава - с други отоплители, като котли на газ/пелети, камина с водна риза; или ако планираш разширения на вода - като соларни панели например.
    Като енергийна ефективност/разход на ток е идентична с отделни климатици, или мултисплит система.
    При отделни климатици се минимизира количеството тръби, при мултисплит система - се минимизира броят външни тела.
    Според всичко, което съм чел, би трябвало точно разходът на ток да ми падне и то с не малко. Защо смяташ, че енергийната ефективност на термпомпа и обикновени климатици е една и съща?
    Този пост е редактиран от moroulan; 13-10-17 в 13:33. Причина: typo

  11. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #9

    Отговор: Термопомпа въздух-вода в апартамент - конкретен казус

    Ама то не е сигурно, може на климите да е по голяма.
    Alexi и zxc0 харесват това.

  12. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,864
    #10

    Отговор: Термопомпа въздух-вода в апартамент - конкретен казус

    И нещо не особенно маловажно - при дефект на системата оставаш на сухо(горещо лятото-студено зимата) в цялото жилище.Докато при дефект в климатик - само в едно помещение.

  13. Member
    Тук е от
    Dec 2014
    Мнения
    162
    #11

    Отговор: Термопомпа въздух-вода в апартамент - конкретен казус

    Цитат Първоначално публикувано от moroulan Виж публикацията
    Не би ли трябвало да е част от системата, която ще ми изградят техниците, отвеждането на конденза? Изрично ли трябва да говоря с тях за това?
    Зимата не е проблем, но лятото ще слагаш тави под конвектора ли?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #12

    Отговор: Термопомпа въздух-вода в апартамент - конкретен казус

    Цитат Първоначално публикувано от moroulan Виж публикацията
    Според всичко, което съм чел, би трябвало точно разходът на ток да ми падне и то с не малко. Защо смяташ, че енергийната ефективност на термпомпа и обикновени климатици е една и съща?
    В тотална грешка си. На въздушните термопомпи генетично им е заложено да са по-неефективни спрямо климатика. Външен въздух > фреон > вода > вътрешен въздух. Най-просто казано наличието на вода предопределя нещата при равни други условия. Потърси информация за сезонната ефективност и ще видиш, че климатиците са с по-високи стойности дори и смотаните. Термо помпата си заслужава единствено когато се търси комфорт (подово отопление да няма духалки) за сметка на това по-висока начална инвестиция и по-високи експлоатационни разходи. Това че се ползват и за по-ефективно производство на БГВ не може финансово да компенсира горните неща.
    Въздушна термопомпа и конвектори – безсмислено
    Въздушна термопомпа подово и конвектори за охлаждане – да, но за който може да си го позволи
    VanDan, estqwerty, badr и 4 други харесват това.

  16. Novice Аватара на moroulan
    Тук е от
    Oct 2017
    Живее в
    София/Пловдив
    Мнения
    4
    #13

    Отговор: Термопомпа въздух-вода в апартамент - конкретен казус

    Благодаря на всички за коментарите!

    Един ъпдейт за хората, които попаднат на темата и са пред подобна дилема:

    Консултирах се доста специалисти тези дни и повечето мнения съвпадат с казаното от bobivg, че термопомпата има смисъл при решение с подово и конвектори. Последно чакам оферта от една фирма, която ми обеща, че за 15 хил. лв ще инсталират термопомпа, бойлер 200 л., 5 конвектора и 105 кв. м. подово отопление, но съм много силно скептичен, така че работата с термопомпата я зачерквам.

    В крайна сметка ще сложа климатици, най-вероятно подови. А за БГВ един обикновен голям бойлер вързан с баните и кухнята + ел. лири с термостат в баните за топло.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Термопомпа Въздух-Вода
    От Electric във форум Други начини за отопление
    Отговори: 583
    Последно: 18-09-23, 09:22
  2. Въпрос за термопомпа въздух-вода
    От Stern във форум Други начини за отопление
    Отговори: 18
    Последно: 17-12-17, 20:59
  3. Закупуване на термопомпа въздух вода
    От boqnkov във форум Други начини за отопление
    Отговори: 4
    Последно: 04-08-16, 00:31
  4. Продавам една нова термопомпа въздух вода
    От Tony06 във форум Приключили продажби
    Отговори: 5
    Последно: 16-01-12, 22:26
  5. Преработка на Daikin FTYN60 в термопомпа въздух/вода
    От vanko68 във форум Климатици Daikin
    Отговори: 13
    Последно: 17-06-09, 17:32

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе