Страница 3 от 6 ПърваПърва 12345 ... ПоследноПоследно
Резултати от 31 до 45 от общо 76

Отопление на къща с термопомпа и радиатори

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,764
    #31

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    До колко разбирам до сега си бил с котел на дърва. Може ли да кажеш колко кубика на сезон харчиш, както и лятото колко пари горе долу гълта електрическия бойлер на месец.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #32

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    10 кубика горя на сезон, лятото съм на слънчев бойлер, електрическия го ползвам зимата и ми харчи между 40-50лв., в най-студените месеци, когато го ползвам само него.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2006
    Мнения
    62
    #33

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Тази 14kW машина топли 120м2 в Трявна с панелни радиатори. Температурата на водата варира от 40-45°C. Преди бяха на камина с водна риза. Сега вместо да микнат дърва и да чистят печки си свиркат с уста и не се занимават с глупости.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  5. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,826
    #34

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Извинявам се че ползвам темата на колегата, но малко се притесних.
    Преговарям за закупуването на новопостроена къща, която е проектирана за отопление с ТП въздух/вода. Подово навсякъде и конвектори. Има трифазен ток, но още не знам точния модел помпа. Само, че е Mitsubishi.
    Строителя ми се кълне, че няма да имам проблеми дори при много ниски температури и комфорта щял да бъде съизмерим с този на газ както съм сега.
    Като чета тук и леко се шашкам.

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #35

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    От какво се шашкаш?

  7. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,764
    #36

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Шашкане може да има само от цената на инсталацията, която не е включена в цената.

    Иначе разпитвам за цените и разхода, защото реших да поразуча една програма (разработка на конкретен производител), която принципно не ми трябва, но ми е любопитно, би трябвало да прави енергиен анализ спрямо различни варианти на отопление. Мисля си, че на този етап не е редно да споделям резултати, защото не съм запознат дали софтуера е коректно написан, както и дали аз съм задал коректни входящи параметри.
    Този пост е редактиран от bobivg; 22-01-21 в 22:58.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #37

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Днес ме увериха, че няма да имам проблем да се отоплявам с термопомпа, като самите помпи имали нагревател във вътрешното тяло за по-екстремни условия.
    Питах и за климатици, казаха, че разходът откъм ел.енергия щял да бъде сходен.
    Аз лично се съмнявам и смятам, че с клими ще се отоплявам доста по-икономично, разбира се за сметка на комфорта, но пък поне със сигурност няма да гледам прогнозата за времето като мач на националите.

  10. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #38

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    На прав път си.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2006
    Мнения
    62
    #39

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Цитат Първоначално публикувано от Rakeem Виж публикацията
    Днес ме увериха, че няма да имам проблем да се отоплявам с термопомпа, като самите помпи имали нагревател във вътрешното тяло за по-екстремни условия.
    Питах и за климатици, казаха, че разходът откъм ел.енергия щял да бъде сходен.
    Аз лично се съмнявам и смятам, че с клими ще се отоплявам доста по-икономично, разбира се за сметка на комфорта, но пък поне със сигурност няма да гледам прогнозата за времето като мач на националите.
    Всеки климатик е термопомпа. Разликата е в това, че едното топли възду ,другото вода .

  12. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #40

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Това е така но, но при термопомпата загряваме допълнителен топлоносител, водата, която пък от своя страна трябва да отдаде топлина, в моя случай на радиатори, които чрез естествана конвекция да я отдадат на помещението, докато климатика директно отдава топлината на конвектора(вътрешното тяло), заради това според мен кпд-то на термопомпата в моя случай ще е доста по-ниско и от там по-големия разход.

  13. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,764
    #41

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Цитат Първоначално публикувано от vesod Виж публикацията
    Всеки климатик е термопомпа. Разликата е в това, че едното топли възду ,другото вода .
    Разликата е в това, че едното топли въздух с прогнозирума ефективност докато другото зависи и от подготовката на вътрешната инстанция за ниско температурно отопление, което може да има голямо финансово отражение при експлоатацията.
    Ама кой продавач от двата вида техника му пука за това. И на мен не му пука. Пука му само тоя дето плаща сметките, ама той е от другия отбор

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2006
    Мнения
    62
    #42

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Няма и не искам да споря с никой. Хората питат, аз споделям опит. Всеки си решава как да постъпи. Има един лаф "кеф цена няма" .

  16. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,826
    #43

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    От какво се шашкаш?
    Всеки втори пост в темата е, че няма как да се затопли жилището при ниски външни температури.
    Искам да настроя термостата и да не го мисля. Както с газта.
    Не искам да му пускам духаллки, да паля кюмбе и тн. в студените дни.
    Иначе термопомпата е сложена в гаража на самата къща. Щяла да топли и водата.
    Строителя казва, че на тях им е излезнала 11000 лева и си влиза в цената на къщата.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #44

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Ако е сложена в гаража, то няма ли да се получи същото, за което говорех по-горе (да сложа моята в затворено помещение)?
    Или имаш предвид върешното тяло?
    Този пост е редактиран от Rakeem; 23-01-21 в 01:05.

  18. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,859
    #45

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Проблема/ите са при ползване с радиатори .

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 3 от 6 ПърваПърва 12345 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 31
    Последно: 05-01-21, 14:57
  2. Отопление на 80м2 къща
    От bgpavarotti във форум Отопление
    Отговори: 6
    Последно: 25-09-18, 00:49
  3. Отопление и БГВ на къща 200м2
    От venstano във форум Отопление
    Отговори: 13
    Последно: 14-12-16, 22:45
  4. Отопление на къща с Дайкин
    От Foregner във форум Климатици Daikin
    Отговори: 44
    Последно: 13-02-14, 12:46
  5. Отопление на етаж от къща
    От rony67 във форум Други начини за отопление
    Отговори: 0
    Последно: 03-11-12, 21:38

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе