Страница 5 от 6 ПърваПърва ... 3456 ПоследноПоследно
Резултати от 61 до 75 от общо 76

Отопление на къща с термопомпа и радиатори

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #61

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Къщата нали сега ще се строи, т.е. ще бъде нова. При добра външна изолация не мисля, че ще е необходима вътрешна или аз не съм разбрал нещо.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,764
    #62

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Не говоря за вътрешна изолация.
    90% от къщите ги правят с дебелина на изолацията, която да отговаря на нормативите към днешна дата, слагат повече само, ако инвеститора поиска. Принципно не е малко. Стени - 10см EPS, Покрив - 12см XPS или ако е вата 15см. за да отговарят на норматива в общия случай.
    С оглед на това, че ще се топли с ТП ,това което му препоръчвам да направи е да поиска да му калкулират в цената на къщата по-дебели изолации - да добавят още 5см към това което е заложено по проект. Подовото ако е предвидено със стъпка 15см да поиска оферта със стъпка 10см и така да му го направят.

  4. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    527
    #63

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Да се сложи по-плътен EPS, а при стъпка 10 на подовото е важно къде ще са колекторните кутии, че може да се наложи за всяка стая по 2 кръга

  5. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2005
    Мнения
    37
    #64

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Аз също преминавам от камина с водна риза към термопомпа. Вече замених два от радиаторите с водни конвектори. Сега се чудя какво да правя с останалите два радиатора. Не мога да намеря същия модел глидери за да ги удължа, а ламаринени не ми се купуват заради ръждата. Иначе съм чел, че с панелни радиатори е по-добре при среднотемпературна система. Но при това положение какво ще стане с пластинчатия топлообменник, когато ръждата започне да се натрупва в него? С магнитен филтър може ли да се предпази топлообменника на термопомпата? Или най-добре да се поръчат нови алуминиеви радиатори, макар и не толкова ефективни като панелните? В спалните конвектори не ми са слагат заради шума.

  6. npm
    npm е офлайн
    Novice
    Тук е от
    Jul 2020
    Живее в
    Русе
    Мнения
    9
    #65

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Цитат Първоначално публикувано от bialk Виж публикацията
    ламаринени не ми се купуват заради ръждата.
    Ако не те притеснява как изглейдат ламаринените малко антифириз в системата хем ще пази топлообемника хем и ще пази радиаторите от ръждата. Сметни си ги добре за ниските температури.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #66

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Цитат Първоначално публикувано от bialk Виж публикацията
    Аз също преминавам от камина с водна риза към термопомпа. Вече замених два от радиаторите с водни конвектори. Сега се чудя какво да правя с останалите два радиатора. Не мога да намеря същия модел глидери за да ги удължа, а ламаринени не ми се купуват заради ръждата. Иначе съм чел, че с панелни радиатори е по-добре при среднотемпературна система. Но при това положение какво ще стане с пластинчатия топлообменник, когато ръждата започне да се натрупва в него? С магнитен филтър може ли да се предпази топлообменника на термопомпата? Или най-добре да се поръчат нови алуминиеви радиатори, макар и не толкова ефективни като панелните? В спалните конвектори не ми са слагат заради шума.
    Какво отопляваш с ТП(къща,апартамент) и каква квадратура?
    Относно радиаторите, алуминките са по-ефективни, топлообменнът е по-добър. Панелните са по-евтини, което като ват/цена излиза по-изгодно.

  8.  
     
  9. Novice
    Тук е от
    Jan 2022
    Мнения
    2
    #67

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията

    Слага се колектор за 2, 3 или 4 бутилки в паралел, съответно и нужната арматура. Като свършат бутилките, зареждаш резервните и се обаждаш на доставчика да замени празните. Бутилките са на депозит, останалата част е към 500лв. Още по-евтин е газът в цистерна (без акциз), но не винаги е възможно

    Здравейте колеги, искам да ме извините, но имам един въпрос към Лазар, който не е много по темата. Здрасти Лазар, отоплявам къща с подово отопление и на пропан-бутан, но с една бутилка, която ме изкарва между ден и половина и два, но забелязвам, че като замръзне бутилката разхода става огромен. Това може ли да се получава от самия редуцил вентил? И вярно ли е, че ако свържа 2 или 3 бутилки паралелно няма да имам проблем със замръзването? Принципно бутилката не е навън а в затворено помещение. Благодаря

  10. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #68

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Цитат Първоначално публикувано от kisyov Виж публикацията
    но забелязвам, че като замръзне бутилката разхода става огромен.
    Причинно-следствената връзка е друга, според мен. Като стане разхода огромен, бутилката замръзва. И тогава решението си идва само. Повече бутилки ще решат проблема.

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #69

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Замръзването се получава при голяма консумация, т.е. при бързо изпразване. Като сложиш повече бутилки, няма да се изпразват толкова бързо и няма да замръзват.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #70

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Навремето като пърлехме прасето слагахме бутилката в топла вода, иначе замръзваше поради големия дебит и ниската температура.
    Отделно и качеството на газта оказва влияние.
    Принципно както подсказва самото име газта е пропан+бутан, пропана е с по-ниска точка на замръзване от бутана и принципно през зимата би следвало да се повишава съотношението на пропан, но пък е и по-скъп от бутана и не винаги се прави.
    Да не говорим, че някои си позволяват да слагат и вода.

  13. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #71

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Че тая математика е по евтина от математиката за природния газ. При нас овергаз продава по 1,67 кубика което математически прави 16,7ст на киловат обаче на мен сериозно не ми се вярва на обявената калоричност от 10киловата на кубик.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Nov 2021
    Живее в
    Аксаково
    Мнения
    300
    #72

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Цитат Първоначално публикувано от PPP1 Виж публикацията
    Че тая математика е по евтина от математиката за природния газ. При нас овергаз продава по 1,67 кубика което математически прави 16,7ст на киловат обаче на мен сериозно не ми се вярва на обявената калоричност от 10киловата на кубик.
    Това е най безопасният подход, но моят опит ми казва, че си е толкова.
    По емпиричен път, при прехода от пелети и обявената им калоричност, към отопление с природен газ, нещата са сходни като калоричност, установих за себе си. Изразходваните кубици бяха пропорционални на килограмите пелети, сравнени като енергоносители и очакван комфорт/цена.
    Само толкова.
    Към момента съм се насочил към термопомпа и с това смятам да завърша диверсификацията на отоплението на къщето си, за сега.
    Този пост е редактиран от Трифон Панайотов Трифонов; 27-01-22 в 22:08.

  16. Novice
    Тук е от
    Jan 2022
    Мнения
    2
    #73

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Благодаря много за съветите.
    Мисля да свържа 2 или 3 бутилки заедно и дано вече няма този проблем . Според вас какви редуцир вентил да сложа такива, които са за ниско налягане/28-30mbar/ или от тези, които са на две фази тоест първо свалят налягането на 2bar, а после на 30 mbar

  17. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    21
    #74

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Здравейте,

    Повдигам малко стара тема, но имам въпрос в същата и тематика се надявам да можете да дадете насоки.

    Обновяваме стара (20 години) къща на северния склон на Витоша, малко над 800 метра н.в.. Къщата е на 2 етажа, общо 200 квадрата, отделно има и мазе.
    Ще сменим дограмата с нова с троен стъклопакет и ще направим 15см външна изолация.

    И сега идва въпросът за отопление. Обмисляме слагането на подово с термопомпа. Термопомпата ще се ползва и за БГВ.
    Проектантите ни предложиха вариант да сложим подово на първия етаж, който е почти изцяло едно отворено помещение, а на втория етаж да сложим радиатори в спалните и подово в баните.
    Така разходите за къртене, подово, замазка и т.н. ще са по-малко, но не сме сигурни колко по-високи ще са разходите за отопление заради ползването на радиатори.
    Също така ни предложиха да добавим към системата и пелетен котел, който да е като резервен топлоизточник, а и да подпомага ТП при много ниски външни температури.

    И няколко въпроса от мен:
    - Какво смятате за този тип комбинация между ТП и пелетен котел? Двете ще работят с общ съд за събиране на топла вода, който ще подава вода към инсталациите в къщата.
    - Какво смятате за слагането на радиатори на втория етаж, оправдана ли е икономията или дългосрочно е по-добре да ползваме подово?
    - Ще бъде ли ефективно добавянето на соларен панел към такава инсталация?
    - Предложиха ни да ползваме някаква нова дебелослойна саморазливна замаска на Baumit, която била много ефективна за подово, но идва към 60 лева на квадратен метър с труда. Оправдано ли е или и обикновена замазка ще върши добра работа?

    Поздрави!

  18. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #75

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Цитат Първоначално публикувано от vitoshabg Виж публикацията

    И няколко въпроса от мен:
    - Какво смятате за този тип комбинация между ТП и пелетен котел? Двете ще работят с общ съд за събиране на топла вода, който ще подава вода към инсталациите в къщата.
    Напълно нормална и правилна схема
    - Какво смятате за слагането на радиатори на втория етаж, оправдана ли е икономията или дългосрочно е по-добре да ползваме подово?
    Икономията е майка на мизерията. Най-добре само с подово, но може и комбинация с радиатори, макар че инвестицията се оскъпява откъм оборудване
    - Ще бъде ли ефективно добавянето на соларен панел към такава инсталация?
    Да, разбира се
    - Предложиха ни да ползваме някаква нова дебелослойна саморазливна замаска на Baumit, която била много ефективна за подово, но идва към 60 лева на квадратен метър с труда. Оправдано ли е или и обикновена замазка ще върши добра работа?
    Не

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 5 от 6 ПърваПърва ... 3456 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 31
    Последно: 05-01-21, 14:57
  2. Отопление на 80м2 къща
    От bgpavarotti във форум Отопление
    Отговори: 6
    Последно: 25-09-18, 00:49
  3. Отопление и БГВ на къща 200м2
    От venstano във форум Отопление
    Отговори: 13
    Последно: 14-12-16, 22:45
  4. Отопление на къща с Дайкин
    От Foregner във форум Климатици Daikin
    Отговори: 44
    Последно: 13-02-14, 12:46
  5. Отопление на етаж от къща
    От rony67 във форум Други начини за отопление
    Отговори: 0
    Последно: 03-11-12, 21:38

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе