Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 20

Семейно подоходно облагане

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #1

    Семейно подоходно облагане

    Предполагам доста от хората тук имат деца и това би ги интересувало. Поразгледах малко из нета какво има и като цяло ми стана ясно в общи линии. Но никъде не открих (не казвам, че няма ), методика , формула или пример за неговото изчисляване. Казано просто - как да си сметна колко трябва да ми върне държавата, като знам колко съм платил през миналата година? Т.е. знам си данъчната основа.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на ru-boy
    Тук е от
    Jan 2000
    Мнения
    4,531
    #2

    Re: Семейно подоходно облагане

    Цитат Първоначално публикувано от Pat
    колко трябва да ми върне държавата, като знам колко съм платил през миналата година?
    Останал съм с впечатление, че държавата само взема, ако е почнала да дава ще да е някакъв прецедент.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2002
    Мнения
    2,793
    #3

    Re: Семейно подоходно облагане

    Като начало разгледай това: Данъчна декларация по чл. 41 от Закона за облагане доходите на физическите лица за 2005 г.

    На следващ етап, изчакай @Profita да види темата и да ти даде компетентна консултация.

  5. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #4

    Re: Семейно подоходно облагане

    @ru-boy, определено е прецедент.....ако не броим закона за ДДС. В първия момент и аз реагирах като теб

    @Slero , 10х за линка към декаларацията.Досега не съм попълвал такава, но доколкото разбрах, сега ще се наложи. Според това което пише в "Декларация за ползване на данъчно облекчение за деца" http://www.nap.bg/useful/docs_new/detski_al_29.pdf

  6. Senior Member Аватара на Profita
    Тук е от
    Jun 2003
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    1,137
    #5

    Re: Семейно подоходно облагане

    След като си знаеш данъчната основа за всички видове доходи вадиш от тях сумата на данъчното облекчение, което ти се полага в зависимост от броя деца ненавършили 18 години. При получената данъчна основа за облагане си изчисляваш годишния данък по таблицата от ЗОДФЛ и в зависилост от това какви суми са ти внесени през годината (видимо от служебната бележка за дохода от работодателя ти) изчисляваш дали и колко надвнесен данък имаш, който държавата трябва да ти възтанови по посочената от теб банкова сметка. Като всичко това става само след подаване на декларация по чл. 41 и чл.29 от ЗОДФЛ.


    Чл.29а. (нов,ДВ,бр.108 от 2004 г.)
    (1) Местните физически лица, включително извършващите дейност като едноличен търговец, могат да ползват данъчно облекчение за деца, като приспадат от годишната си данъчна основа сума в общ размер, както следва:
    1. при едно ненавършило пълнолетие дете - 360 лв.;
    2. при две ненавършили пълнолетие деца - 780 лв.;
    3. при три и повече ненавършили пълнолетие деца - 1140 лв.


    Имайте предвид, че държавата възстановява само надвнесен данък! Това е данъчно облекчение, а не безлихвен кредит както се надяваха част от висшия медицински персонал при мен :coolsmiley:

  7. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #6

    Re: Семейно подоходно облагане

    Заслужена почерпка

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #7

    Re: Семейно подоходно облагане

    Хмм, ... странно ...
    Тъкмо си се възмущавах, че всичките тия правила за намаляване на данъците би трябвало да се публикуват в началото на миналата година от съответните органи (а не чак сега) и впоследствие видях датата на това което ни е написала Profita, а именно чл. 41 и чл.29 от ЗОДФЛ.Чл.29а. (нов,ДВ,бр.108 от 2004 г.)

    Почти веднага, в главата ми изниква следния въпрос засягащ тези които са на трудов договор като мен:
    Вместо аз сега да се опитвам да възстановявам надвнесен данък, не е ли по-правилно, счетоводителят който всеки месец ми е изчислявал ДОД и съответно ми го е удържал и го е внасял там където се внася, още тогава за съответния месец да е изчислявал и съответното намаляване на данъчната основа от 30лв за едно дете (360лв/12месеца = 30лв) и 65лв за две деца (780лв/12месеца = 65лв)

    Всъщност по ме вълнува дали мога да ида при счетоводителя и да настоявам за 2006г, той да прави такова ежемесечно приспадането (или пък например да се направи изравняването с изчисления ДОД за Декември 2006), а не следващата година аз пак да съм в положение да си възстановявам надвнесени данъци.


  10. Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    163
    #8

    Re: Семейно подоходно облагане

    Нали никой от вас не мисли, че ще получи
    1. при едно ненавършило пълнолетие дете - 360 лв.;
    2. при две ненавършили пълнолетие деца - 780 лв.;
    3. при три и повече ненавършили пълнолетие деца - 1140 лв.

    тези пари?!

    Това е "данъчно" облекчение, но според мен.... примерно заплата 500лв по 12месеца=* 6000лв и тук от данъка на тези 6000лв се приспадат се "приспадат" съответно 1., 2., 3.
    За мен не беше особено смислено да подпълвам, защото щях да "получа" под 100лв за цялата година.

    Ако греша, поправете ме

  11. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2002
    Мнения
    2,793
    #9

    Re: Семейно подоходно облагане

    @MitkoS, едва ли ще стане. Причината е, че облекчението се прави на годишна база, а ти искаш да го приложиш на месечна. Представи си, че работиш (реализираш доходи) само три месеца в годината и накрая годишния ти доход не надхвърля облагаемия минимум. Вярно, че в такъв случай можеш да искаш връщане на надвнесения ДОД, но обратната аналогия засега май не се предвижда (да довнесеш облекченията, които си получил). Причината - ясна... държавата си ти взема ДОД-а, ползва го, а накрая... ти гониш

  12. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #10

    Re: Семейно подоходно облагане

    При месечна заплата от 180 лв ( по документ ) за 12 м имаш надвнесен данък от 28 лв *( като машнеш 780 лв )

  13. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #11

    Re: Семейно подоходно облагане

    Цитат Първоначално публикувано от Slero
    @MitkoS, едва ли ще стане. Причината е, че облекчението се прави на годишна база, а ти искаш да го приложиш на месечна. Представи си, че работиш (реализираш доходи) само три месеца в годината и накрая годишния ти доход не надхвърля облагаемия минимум. Вярно, че в такъв случай можеш да искаш връщане на надвнесения ДОД, но обратната аналогия засега май не се предвижда (да довнесеш облекченията, които си получил). Причината - ясна... държавата си ти взема ДОД-а, ползва го, а накрая... ти гониш*
    Добре де, а не може ли счетоводителя да направи едно изравняване през Декември (и ако се налага и Ноември), като тогава през Декември изчисли всичко надвнесено от началото на годината до момента и го приспадне от ДОД за Декември. При такова положение, няма да се налага да доказвам данък за възстановяване, когато подавам данъчна декларация няколко месеца по-късно.

  14.  
     
  15. prt
    prt е офлайн
    Member Аватара на prt
    Тук е от
    Feb 2004
    Мнения
    650
    #12

    Re: Семейно подоходно облагане

    Имаше предложение за изменение на ЗОДФЛ според което "счетоводителят" на фирмата, с която си на трудов договор, щеше да може да те лиши от удоволствието да попълваш данъчна декларация като ти спестяваше данъка предварително.

    Предложението (не знам по каква причина) не бе гласувано в парламента...

  16. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #13

    Re: Семейно подоходно облагане

    За мой късмет, съм в състояние служебно да давам нареждания на счетоводителя. Със сигурност, следващия Декември, ще наредя (на собствен риск) на мен лично да ми се приспаднат всички видове надвнесени данъци. Казвам "на мен лично", тъй като не искам да въвличам други в подобни рискове. И догодина, след като си подам данъчната декларация, ще разкажа тук в темата какво е станало.

  17. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #14

    Re: Семейно подоходно облагане

    Я малко въпроси и от мен - кака Профита е компетентна, очевидно - мартинито е за нея
    Аз съм родител (надявам се) но и жена ми е (по-сигурно е).
    Та кой точно и как ще си приспада?? Ясно, че за незаконните деца нищо няма да ми приспаднат!
    Ама нейсе - не съм за няколко хилядарки :coolsmiley:

    Та сериозно - кой от двамата все-пак (ако са двама, както е в повечето случаи).

  18. prt
    prt е офлайн
    Member Аватара на prt
    Тук е от
    Feb 2004
    Мнения
    650
    #15

    Re: Семейно подоходно облагане

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    За мой късмет, съм в състояние служебно да давам нареждания на счетоводителя. Със сигурност, следващия Декември, ще наредя (на собствен риск) на мен лично да ми се приспаднат всички видове надвнесени данъци. Казвам "на мен лично", тъй като не искам да въвличам други в подобни рискове. И догодина, след като си подам данъчната декларация, ще разкажа тук в темата какво е станало.
    Искрено те съветвам да не го правиш. Засичането на подобни "врътки" е много лесно ... вече.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Данъчно облагане
    От homeoflove във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 1
    Последно: 26-02-07, 15:51

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе