Резултати от 1 до 15 от общо 15

Да поговорим за сребро

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    189
    #1

    Да поговорим за сребро

    http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%...B1%D1%80%D0%BE

    Здравейте, как сте приятели ?

    Днес се порових за малко информация, понеже една приятелка ми обясняваше как в лабораторни условия си правят сребро. Та реших да прочета за него.
    Стана ми интересно в раздела Свойства или по точно не асимилирах някой от написаните работи, ето цитат:
    "То е доста меко и ковко и може да се обработва механически, но все пак е по-твърдо от златото и по-меко от медта."

    Е тука вече не знам... някой от вас имали желание да ми обясни как тъка по твърдо от злато и по меко от медта

    п.с. Извинявам се, ако има правописни грешки.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #2

    Re:Да поговорим за сребро

    Цитат Първоначално публикувано от shutdawn

    Е тука вече не знам... някой от вас имали желание да ми обясни как тъка по твърдо от злато и по меко от медта

    п.с. Извинявам се, ако има правописни грешки.
    Така е! Едно от свойствата на материалите (и в частност - на металите) е тяхната твърдост. Най-грубо казано това е способността им да се съпротивляват на деформация. Колкото един метал е по-твърд, толкова по-трудно е да промениш формата му. Има различни начини на измерване и мерни единици за твърдост. За металите най-популярния метод е на Бринел.

  4. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #3

    Re:Да поговорим за сребро

    Това не е вярно, shutdawn. Среброто има същата относителна твърдост както и медта - 2.5-3.0 по 10-степенната скала на Моос която всъщност е за минерали, докато златото е с относителна твърдост 1.5-2.5.

  5. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #4

    Re:Да поговорим за сребро

    Е ти съвсем го ошашка!

  6. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #5

    Re:Да поговорим за сребро

    (с леко извинение към shutdaun)

    извинявайте, но малко мисля, че надскачате когнитивното ниво на задаващия въпроса

    на него му е трудно да осмисли факта, че един метал може да е по-твърд от друг, вие го хвърляте в Моос и Бринел (последния не съм го чувал, извинете неграмотността ми


    ------------------------


    shutdaun, ще ти дам пример от ежедневието:

    черупката на фастъка е по-мека от черупката на бадема, като това за теб е очевидно
    същото е и с различните метали

    трудността да осмислиш това идва от фактът, че за теб фъстъкът и бадемът са с различна твърдост, но за земния червей са еднакво нечупливи. това че ние, като хора, не сме достатъчно силни, за да разграничим твърдостта на желязото от твърдостта на титана, не означава, че де факто те не са различно твърди...

  7. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #6

    Re:Да поговорим за сребро

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe
    (с леко извинение към shutdaun)

    извинявайте, но малко мисля, че надскачате когнитивното ниво на задаващия въпроса

    на него му е трудно да осмисли факта, че един метал може да е по-твърд от друг, вие го хвърляте в Моос и Бринел (последния не съм го чувал, извинете неграмотността ми
    ...........
    За надскачането е вярно, но отговора не е насочен само към него, а и към всички останали, четящи темата. Ето тук малко "ограмотителен материал" за любознателните:
    http://sopromat.vstu.ru/metod/lab/lab_04.pdf

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    189
    #7

    Re:Да поговорим за сребро

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe

    на него му е трудно да осмисли факта, че един метал може да е по-твърд от друг
    Не е това.
    Трудно ми е да осмисля щом среброто е по твърдо от златото и по меко от медта следователно: медта трябва да е по твърда от златото. Все пак това не е олово.
    Да но ако стиснеш в ръка една медна тръба без особени усилия ще се огъне, съмнявам се че това ще се получи със златото!

    ... къде бъркам ?

  10. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #8

    Re:Да поговорим за сребро

    Чистотата на метала.

  11. Member
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    189
    #9

    Re:Да поговорим за сребро

    Разграничих ги двете работи твърдост - плътност, от там идва и объркването ми.
    До сега съм смятал, че щом златото е с най голяма плътност то също тъка трябва да е и най твърдо, като например титана, а всъщност не е.

  12. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #10

    Re:Да поговорим за сребро

    Цитат Първоначално публикувано от shutdawn
    ...
    Да но ако стиснеш в ръка една медна тръба без особени усилия ще се огъне, съмнявам се че това ще се получи със златото!

    ... къде бъркам ?
    Защо се съмняваш? Опитвал ли си го? Бъркаш в това, че правиш абсолютно произволни допускания. Аз съм готов да се хвана на бас, че ако имаме две еднакви по размери тръби - едната от мед, а другата от злато, то златната се огъва много по лесно.
    Цитат Първоначално публикувано от shutdawn
    Разграничих ги двете работи твърдост - плътност, от там идва и объркването ми.
    До сега съм смятал, че щом златото е с най голяма плътност то също тъка трябва да е и най твърдо, като например титана, а всъщност не е.
    Твърдостта не се определя от плътността, а от структурата! Един от най-плътните метали - живака е течен!

  13. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2009
    Мнения
    133
    #11

    Re:Да поговорим за сребро

    Цитат Първоначално публикувано от edi1
    Чистотата на метала.
    Да, и да не забравяме точно тази част с чистотата, че тя влияе най-силно (при стандартни у-вия) на твърдостта.
    Не случайно има различни проби от метала със знак 3-4-5 след запетаята
    ...а и преди години нали със зъби (тест по бринел) са пробвали злато ли е или не.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #12

    Re:Да поговорим за сребро

    Цитат Първоначално публикувано от silver1
    Да, и да не забравяме точно тази част с чистотата, че тя влияе най-силно (при стандартни у-вия) на твърдостта.
    Не случайно има различни проби от метала със знак 3-4-5 след запетаята
    ...а и преди години нали със зъби (тест по бринел) са пробвали злато ли е или не.
    Това е интересно! За кой метал става дума? И как всъщност влияе чистотата - по твърд или по-мек става?

  16. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #13

    Re:Да поговорим за сребро

    злато 9999 се драска с хавлиена кърпа... само за сведение

  17. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #14

    Re:Да поговорим за сребро

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe
    злато 9999 се драска с хавлиена кърпа... само за сведение
    Да, чистото злато е мек метал. За това и не се правят бижута от 24 каратово злато. Но по принцип тук говорим за качествата на металите, а не за сплави! Понякога и микроскопично количество от друго вещество може рязко да промени качествата на получената сплав.

  18. Member
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    189
    #15

    Re:Да поговорим за сребро

    Благодаря за включилите се, обогатих се.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе