Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 25
Like Tree7Одобрявам

Как законно да елиминираш ЗЗП

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    7
    #1

    Как законно да елиминираш ЗЗП

    Няма по-законен начин за елиминиране на ЗАКОНA ЗА ЗАЩИТА НА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ!
    Не знам дали МЕТРО Кеш енд Кери България са го измислили, но така работи, че чак чак да им завидиш. Казвам го от собствен опит и съм готов да го подкрепя на мига с поне 6 документа.
    Как работи схемата: Искаш да пазаруваш? Няма проблем! Даже ти издават карта на фирма. Купуваш си стоката - законно ти издават фактура. Гаранция? Няма проблем! - две години! Ако дефектира, можеш да направиш рекламация. С надлежно издадена поръчка за сервиз изчакваш известно време (в рамките на закона) докато се върне с надлежния Сервизен протокол, в който компетентно е отбелязано дъра-бъра, дъра-бъра "...ГаранционниЯ срок за фирми е една година...". Какво следва? Жалба до Комисията за защита на потребителите. След известно време (разбира се, законово) получавам отговор: "Уважаеми господин ... Вие не сте потребител по смисъла на ЗЗП, тъй като политиката на "Метро" АД е насочена само към търговци, т.е. взаимоотношения между юридически лица..." после следва дъра-бъра, дъра-бъра и естествено, подпис на госпожа Елена Гунчева и печат на Комисията за защита на потребителите регионална дирекция София. Всичко си е както трябва: "Метро" работи - имат го!, сервизът на вносителя и той работи - пише протоколи, и КЗП си работи - завежда жалби, разглежда ги и им отговаря.
    И на мен работата ми порасна - от три места ми твърдят, че вече не съм обикновено, а юридическо лице. Обаче не ми е ясно - ако искам да стана потребител по смисъла на ЗЗП, до кого трябва да подам молба?
    Този пост е редактиран от digit4o; 26-03-20 в 22:20.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #2

    Отговор: Как законно да елиминираш ЗЗП

    До арменския в Диарбекир.Не знаех, че този смотан бранд още вирее у нас.

  4. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,864
    #3

    Отговор: Как законно да елиминираш ЗЗП

    Добро утро, те и други са така, Практикер например.

  5. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #4

    Отговор: Как законно да елиминираш ЗЗП

    Продаваш си изделието от фирмата на себе си (себе си като физическо лице). С редовни фактури и плащания. И фактурите редовно осчетоводени разбира се (т.е. плащаш си ДДС, ако такова си възстановявал от фирмата при покупката на стоката от Метро, а също и данък печалба ще се повиши).
    Издаваш и гаранционни карти на името на физическото лице.
    И стоката става собственост на физическото лице, което физическо лице вече може да претендира по ЗЗП.
    Mega одобрява това.

  6. Novice
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    7
    #5

    Отговор: Как законно да елиминираш ЗЗП

    Тая фирма я няма отдавна. edi1 е прав - това повече ще ми свърши работа:


    До Диарбекир
    На вниманието на г-н Арменски

    М О Л Б А
    От Юридическо Лице

    Уважаеми г-н Арменски,
    Моля да бъда назначен за потребител по смисъла на българския ЗЗП със задна дата. Надявам се, че молбата ми ще бъде удовлетворена.

    С уважение:
    (подпис)
    Този пост е редактиран от digit4o; 27-03-20 в 00:36.

  7. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #6

    Отговор: Как законно да елиминираш ЗЗП

    Да, да, стане ли въпрос за плащане на ДДС към държавата и гроздето моментално става кисело. ... и аз така, хич не го обичам киселото грозде, ама го ручам дори и при извънредно положение.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,230
    #7

    Отговор: Как законно да елиминираш ЗЗП

    За коя марка, модел, фирма става въпрос?

    Гаранционните срок на потребителските стоки на територията на EU, доколкото на мен ми е известно е минимум 2 години.
    И няма разлика за фирма ли е, за фиическо лице или за извънземен жител. Гаранционните условия са записани в Гаранционната карта,
    като при тяхното нарушаване могат да откажат гаранционнен ремонт.
    Но не могат да се съкращават сроковете на гаранцията, обявени от производител/вносите.
    За стоките за професионална употреба, правилата вече са други. Те са предмет на взаимна договорка м/у страните.

    Да, ЗЗП не важи за стоките, продавани в МЕТРО.
    Но на гаранционните карти никъде не е написано, че гаранцията специално за МЕТРО е коригирана.
    В случая сервизът не е институцията, която ще определя размера на гаранцията. Това е в прерогативите само на производителя, официалния вносител и съгласувано с тях промоционални кампании за удължаване на стандартната гаранция.
    Сервизът е длъжен да отремонтира стоката в срок и до изправно състояние. Или да издаде протокол, че последната е неремонтно пригодна, няма резервни части и т.н.
    При положение, че не са нарушени гаранционните услови и тези при експлоатация!

    За Praktiker - наистина ли и те имат такава политика като МЕТРО? Някъде на сайта им има ли го черно на бяло?
    До момента не съм имал проблем с тях, а и не са ми любимият магазин.
    Но на продаваните от тях дребни уреди като звънци, мултиметри и т.н. си пише стандартната 2 годишна гаранция.
    Не става въпрос за закупуване на промишлени количества на името на фирма, разбира се.

  10. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #8

    Отговор: Как законно да елиминираш ЗЗП

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS Виж публикацията
    Продаваш си изделието от фирмата на себе си (себе си като физическо лице). С редовни фактури и плащания. И фактурите редовно осчетоводени разбира се (т.е. плащаш си ДДС, ако такова си възстановявал от фирмата при покупката на стоката от Метро, а също и данък печалба ще се повиши).
    Издаваш и гаранционни карти на името на физическото лице.
    И стоката става собственост на физическото лице, което физическо лице вече може да претендира по ЗЗП.
    Срещу собствената си фирма ли?
    Karata, Gena_bs и Kasap харесват това.

  11. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #9

    Отговор: Как законно да елиминираш ЗЗП

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus Виж публикацията
    Срещу собствената си фирма ли?
    Срещу сервиза ... не четеш както обикновено (първия пост в темата !)
    ... и да, мноооооого смешно, ама кой ли точно е за смях

    -------------------------------
    ПП.
    Метнах сега едно око на Закона за защита на потребителите.
    В Чл.115 са описани двете години, като е използвано "потребителя".
    А преди това, никъде в закона не намерих дефиниране на потребител и в частност, никъде не е посочено, че юридическото лице не е потребител и съответно не може да се ползва от Член 115.

    В първия пост пише, че от Комисията за защита на потребителите са се аргументирали с "Вие не сте потребител по смисъла на ЗЗП", но на какво основание са се аргументирали по тоя начин - аз поне не го намерих в закона ... не съм го и търсил кой знае колко де

    А дори и да е "взаимоотношения между юридически лица" (както са написали от КЗП), то в гаранцията между тези юридически лица са посочени две години (така пише в първия пост).
    Така че, не КЗП трябва да решава този проблем, а съда. Всъщност КЗП точно това май са намекнали - търговските спорове между юридическите лица са за съда, а не са за нас
    Този пост е редактиран от MitkoS; 27-03-20 в 12:05.

  12. Novice
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    7
    #10

    Отговор: Как законно да елиминираш ЗЗП

    Уважаеми колеги, не исках да коментираме ЗЗП и обхвата на гаранцията, посочена в него. Моля правете разлика между законова гаранция и търговска гаранция. Търговската гаранция не може да бъде с по-къс срок от законовата, дори и писмено да се откажете.
    Не искам да кажа нищо лошо за никого. В случая няма закононарушение ако твърдението на КЗП е вярно. Ако е така значи, че аз съм спал, вместо да чета законите и да гледам какво ми пишат по фактурите. Успокоителното в случая е, че сумата няма да ме събори. Но има и по-скъпи стоки и никого няма да му е приятно да му кажат "я ходи се жалвай в КЗП". Това ме навява на тъжните мисли, че номерът е отработен. Дано да не е вярно!
    И нямаше ли да е по-коректно на входа на това заведение да сложат една предупредителна табела "ПРЕКРАЧИТЕ ЛИ ПРАГА, ЗЗП ПРЕСТАВА ДА ДЕЙСТВА ЗАЩОТО ЩЕ ВИ ИЗДАДЕМ ФАКТУРА НА ФИРМА".
    ___________________________________________________________________________________________________________________________________

    Отварям закона и ай, ай, ай :

    Глава първа.
    ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

    Чл. 1. (1) Този закон урежда защитата на потребителите, правомощията на държавните органи и дейността на сдруженията на потребителите в тази област.
    (2) Целта на този закон е да осигури защита на следните основни права на потребителите:
    1. право на информация за стоките и услугите;
    2. право на защита срещу рискове от придобиването на стоки и услуги, които могат да застрашат живота, здравето или имуществото им;
    3. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2007 г., в сила от 08.09.2007 г., изм. - ДВ, бр. 102 от 2008 г.) право на защита на икономическите им интереси при придобиването на стоки и услуги при нелоялни търговски практики и способи за продажба, неравноправни договорни условия и предоставянето на гаранции за стоките;
    4. право на обезщетение за вреди, причинени от дефект на стоки;
    5. право на достъп до съдебни и извънсъдебни процедури за разрешаване на потребителски спорове;
    6. право на образование по въпроси, отнасящи се до защитата им;
    7. право на сдружаване с цел защита на интересите им;
    8. право на представителство пред държавните органи, вземащи решения по въпроси, които ги засягат.

    Това с нелоялните търговски практики и способи на продажба не е ли в обхвата на КЗП?
    Този пост е редактиран от digit4o; 27-03-20 в 12:45.

  13. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #11

    Отговор: Как законно да елиминираш ЗЗП

    Четете бре...............
    § 13. По смисъла на този закон:
    1. "Потребител" е всяко физическо лице, което придобива стоки или ползва услуги, които не са предназначени за извършване на търговска или професионална дейност, и всяко физическо лице, което като страна по договор по този закон действа извън рамките на своята търговска или професионална дейност.
    .........Втората хипотеза е за ЕТ
    MitkoS и Gena_bs харесват това.

  14.  
     
  15. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #12

    Отговор: Как законно да елиминираш ЗЗП

    Цитат Първоначално публикувано от digit4o Виж публикацията
    В случая няма закононарушение ако твърдението на КЗП е вярно. Ако е така значи, че аз съм спал, вместо да чета законите и да гледам какво ми пишат по фактурите. Успокоителното в случая е, че сумата няма да ме събори. Но има и по-скъпи стоки и никого няма да му е приятно да му кажат "я ходи се жалвай в КЗП". Това ме навява на тъжните мисли, че номерът е отработен. Дано да не е вярно!
    И нямаше ли да е по-коректно на входа на това заведение да сложат една предупредителна табела "ПРЕКРАЧИТЕ ЛИ ПРАГА, ЗЗП ПРЕСТАВА ДА ДЕЙСТВА ЗАЩОТО ЩЕ ВИ ИЗДАДЕМ ФАКТУРА НА ФИРМА".
    Изглежда тълкуваш нещата неправилно !
    Търговските спорове между юридически лица се уреждат в съда.„
    Фирмата купила изделието може да съди фирмата продавач на база ЗЗД (Закон за задълженията и договорите), а не на база Закон за защита на потребителя.
    Това са различни закони.
    А обхвата на КЗП е само по ЗЗП и в този смисъл от КЗП ти отговарят, че ЗЗП не е нарушен.

    За по-нагледно - ако например лицето Х счупи фаровете на колата на лицето Y и лицето Y сезира КЗП, то оттам ще отговорят, че ЗЗП не е нарушаван с това счупване.

    -----------------------------------------------------------------
    Чл. 150. (Изм. - ДВ, бр. 18 от 2011 г.) (1) Разпоредбите на тази глава се прилагат при договори, сключени между търговец и потребител.
    (2) Потребител е всяко физическо лице, което действа за цели, които са извън търговията, стопанската дейност, занаята или професията на това лице.
    (3) Търговец е всяко физическо или юридическо лице, както и всяко лице, действащо от името и за сметка на търговеца, което действа за цели, свързани с търговията, стопанската дейност, занаята или професията на това лице.
    (4) Разпоредбите на тази глава не изключват и не ограничават прилагането на правила, регламентирани в закон, относно:
    1. вписването на движима собственост или недвижим имот в специален регистър или прехвърлянето на имоти;
    2. установяването на търговеца и изискванията на разрешителен, лицензионен или друг режим за упражняване на търговска дейност.
    Този пост е редактиран от MitkoS; 27-03-20 в 13:08.

  16. Novice
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    7
    #13

    Отговор: Как законно да елиминираш ЗЗП

    Легалната дефиниция, дадена в Закона за защита на потребителите /ЗЗП/, гласи, че „потребител" е всяко физическо лице, което придобива стоки или ползва услуги, които не са предназначени за извършване на търговска или професионална дейност, и всяко физическо лице, което като страна по договор по този закон действа извън рамките на своята търговска или професионална дейност. Определението дадено за целите на ЗЗП не ограничава кръга на лицата, т.е. потребители могат да бъдат както физически, така и юридически лица. Освен в Закона за защита на потребителите понятието „потребител” е разгледано и в Закона за енергетиката, съгласно който „потребител” на енергийни услуги е всеки краен клиент, който купува енергия от доставчик, предоставящ услуги от обществен интерес.
    И сега моля за внимание:
    Потребителското право се гарантира от чл.19, ал. 2 от Конституцията на Република България.Цитирам:

    Всички закони, които са във функционална връзка с потребителското право, създават основи и рамки, без които не могат да бъдат гарантирани на всички граждани и юридически лица еднакви правни условия за стопанска дейност, чрез които се предотвратява злоупотребата с монополизма, нелоялната конкуренция и се осъществява защита на потребителя.

    Тогава излиза, че е нарушена Конституцията?

  17. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #14

    Отговор: Как законно да елиминираш ЗЗП

    Да не бъркаме компотите с компютрите.

  18. Novice
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    7
    #15

    Отговор: Как законно да елиминираш ЗЗП

    Прав си! Кучетата да си лаят, а керванът ще си върви както си знае.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе