Страница 3 от 3 ПърваПърва 123
Резултати от 31 до 45 от общо 45

Покупка на апартамент на морето - как, от кой?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #31

    Отговор: Покупка на апартамент на морето - как, от кой?

    Цитат Първоначално публикувано от kod Виж публикацията
    За мен би било полезно уточнение от всички, които смятат, че подобна авантюра е свързана със загуби - защо смятате, че държане на същата сума в банка е по-добър вариант?
    Ваканционен имот базово се продава трудно, а в сегашните условия на локдауни и умрял туризъм въобще...та ако един ден ти потрябва кеша, който си дал за него или пък си кажеш кой джендър ма би по главата....може да се наложи да чакаш много месеци или по-малко при голяма загуба с голямо сваляне на цената....а при банката - там е ясно.
    Този пост е редактиран от Tommorow; 14-01-21 в 00:01.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #32

    Отговор: Покупка на апартамент на морето - как, от кой?

    Цитат Първоначално публикувано от Tommorow Виж публикацията
    Ваканционен имот базово се продава трудно, а в сегашните условия на локдауни и умрял туризъм въобще...та ако един ден ти потрябва кеша, който си дал за него или пък си кажеш кой джендър ма би по главата....може да се наложи да чакаш много месеци или по-малко при голяма загуба и сваляне на цената....а при банката - там е ясно.
    Добави двукратно минаване през сделка (с дължимите такси и комисионни), данъци на имота, необходимост от поддръжка. В текущата ситуация, инвестицията става изключително рискова. От друга страна, няма по-ликвиден актив от кеша.

  4. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #33

    Отговор: Покупка на апартамент на морето - как, от кой?

    Ако погледнем от чисто финансов аспект, въпроса би звучал така. Къде могат да бъдат инвестирани едни 100К, които могат да ни осигурят почивка от 90 дни, и ако решим да излезем от нея, ще бъде с възможно най-ниски разходи. Но доколкото разбрах, финансовата страна на въпроса в момента не е за коментар.

  5. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #34

    Отговор: Покупка на апартамент на морето - как, от кой?

    Ако е за инвестиция, инвестирай в апартамент, старо строителство, не повече от тристаен (хол-спалня-кухня), на някоя добра локация в някой град по черноморието. Това ако държиш да е до морето. След като го "стегнеш" - кеф ти да го даваш под наем целогодишно, кеф ти да го ползваш сезонно. А и винаги можеш да го продадеш изгодно. Казвам го като човек инвестирал в два апартамента във Варна за последните 10г, които и за ден не са оставали празни

    Ако питаш защо старо строителство - причините са много, научих ги от опит и ще трябва да пиша доста.

  6. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #35

    Отговор: Покупка на апартамент на морето - как, от кой?

    Каква инвестиция? - Човекът нали писа, че иска да си купи апартаментче за почивка и лично ползване.
    За инвестиции има далеч по-добри опции с многократно по-висока възвращаемост, отколкото ваканционно жилище в България.

  7. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #36

    Отговор: Покупка на апартамент на морето - как, от кой?

    Цитат Първоначално публикувано от Pat Виж публикацията
    Ако питаш защо старо строителство - причините са много, научих ги от опит и ще трябва да пиша доста.
    И в нов съм ивестирал и старо строителство реновирал, да ти кажа фифти/фифти е работата.

  8.  
     
  9. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #37

    Отговор: Покупка на апартамент на морето - как, от кой?

    Цитат Първоначално публикувано от Pat Виж публикацията
    1. ...които и за ден не са оставали празни

    2. Ако питаш защо старо строителство - причините са много, научих ги от опит и ще трябва да пиша доста.

    1. аз съм имал празни дни, защото "много мразим агенции!"

    2. +1: бил съм свидетел как гардероб с 20+ скъпарски мъжки костюми отиват на боклука заради мухъл от недостатъчно изсъхнала стена на ново строителство. от бързане да се издава се пердаши мазилка върху няколкодневни зидове и носещи стени, а тези стотици литри вода не се изпаряват само в посока "навън"

    освежаването на старото е мъка, само когато говорим за "тотал щета" имот: бабичка набор '20, гноясали черги по пода, 7 тапета по стените, ВиК на 60 години, весело шуртящи в стената

  10. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #38

    Отговор: Покупка на апартамент на морето - как, от кой?

    Освен всичко по горе изброено, за мен беше от решаващо значение и квадратурата. При една и съща квадратура по документи на ново и старо строителство, старото е с поне 30% по голямо реално пространство за живеене. В новото са сметнати дори ширината на зидовете на стените + всички общо части и мази. А в нотариалния акт на старото пише апартамент...еди колко си квадрата, еди колко си процента площ от общи части + маза еди-колко -си квадрата.
    Ново строителство изгодно излиза само на зелено ако се купи, но там има други подробности които са друга тема.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    1,778
    #39

    Отговор: Покупка на апартамент на морето - как, от кой?

    Имам къща в едно село зад Обзор и хем съм в планината, хем на 6 км. от плажа.Къщата си иска повече поддръжка от един апартамент, даже мислех да я продавам и да взема апартамент по близо до брега, обаче се разкандърдисах, защото щяха да ми се изгубят тишината и спокойствието.Така че помисли и в тази посока.Излизаш от един апартамент, за да отидеш на почивка в друг.Все още могат да се намерят селски къщи на ниски цени, и с един ремонт за двайсетина хиляди да се подновят изцяло.У наше село имаме няколко семейства, които си имат бизнес в нета и живеят целогодишно.

  12. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,244
    #40

    Отговор: Покупка на апартамент на морето - как, от кой?

    Цитат Първоначално публикувано от VLADO 66 Виж публикацията
    Имам къща в едно село зад Обзор и хем съм в планината, хем на 6 км. от плажа.Къщата си иска повече поддръжка от един апартамент, даже мислех да я продавам и да взема апартамент по близо до брега, обаче се разкандърдисах, защото щяха да ми се изгубят тишината и спокойствието.Така че помисли и в тази посока.Излизаш от един апартамент, за да отидеш на почивка в друг.Все още могат да се намерят селски къщи на ниски цени, и с един ремонт за двайсетина хиляди да се подновят изцяло.У наше село имаме няколко семейства, които си имат бизнес в нета и живеят целогодишно.
    Живея в София.
    Досега най-добре съм си почивал в Банкок и Пукет.
    Обичам големи градове. Да, обичам и повече пространство на плажа, в общи линии почти навсякъде се намира, даже и в претоварвните дестинации.
    Идилията с къща, нуждаеща се от поддръжка далеч за разходка пеша до морето не е моята идилия.

  13. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #41

    Отговор: Покупка на апартамент на морето - как, от кой?

    Цитат Първоначално публикувано от Pat Виж публикацията
    Освен всичко по горе изброено, за мен беше от решаващо значение и квадратурата. При една и съща квадратура по документи на ново и старо строителство, старото е с поне 30% по голямо реално пространство за живеене. В новото са сметнати дори ширината на зидовете на стените + всички общо части и мази. А в нотариалния акт на старото пише апартамент...еди колко си квадрата, еди колко си процента площ от общи части + маза еди-колко -си квадрата.
    Ново строителство изгодно излиза само на зелено ако се купи, но там има други подробности които са друга тема.
    Това с площите на старото и на новото строителство е вярно само на пръв поглед и можеш да се възползваш от него, само, ако хората които продават нищо не разбират. И аз имам апартамент /по Н.Акт е 90м2/, който е далеч от тази площ. Замерил съм си точната площ, добавил съм стените, терасите и резултата е 118м2.
    Изчислил съм си и общите части - 17.5м2. Мазета, тавани и т.н. не са общи чати. Как мислиш - дали ще продам жилище с площ 135.5м2 или с площ 90м2. Площите по Н.Акт ползват само нотариусите. Площите по Н.Акт не са меродавните, има други документи, които удостоверяват площите.

  14.  
     
  15. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #42

    Отговор: Покупка на апартамент на морето - как, от кой?

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    Това с площите на старото и на новото строителство е вярно само на пръв поглед и можеш да се възползваш от него, само, ако хората които продават нищо не разбират. И аз имам апартамент /по Н.Акт е 90м2/, който е далеч от тази площ. Замерил съм си точната площ, добавил съм стените, терасите и резултата е 118м2.
    Изчислил съм си и общите части - 17.5м2. Мазета, тавани и т.н. не са общи чати. Как мислиш - дали ще продам жилище с площ 135.5м2 или с площ 90м2. Площите по Н.Акт ползват само нотариусите. Площите по Н.Акт не са меродавните, има други документи, които удостоверяват площите.
    Деюре сигурно си прав, , но дефакто, съм ходил на много огледи на апартаменти които по обява са да речем 70кв, и като отида виждам две кутийки с общо 45кв. Другото било маза и общи части. Ами мерси - ако беше написано в обявата 45 кв жилищна площ въобще нямаше да я погледна. И двата апартамента които съм купувал (старо строителство) съм гледал какво пише в нот. акт и съм замервал реалното вътрешно пространство.
    Ако под други документи визираш скицата от кадастралния регистър то това е малко хора го гледат защото се вади при самата покупко- продажба, не съм бил на оглед и някой собственик да ми е показвал такава.

    Меродавно или не, повечето хора гледат какво пише нат.акт и по него обявяват площта на имота който продават. Такива са моите наблюдения. Естествено фирмите които продават (строителни или брокерски) вече прилагат твоите "хватки", но то и за това много хора се разочароват от тях. Елементарно е - човешката психика е устроена така, че ако не получиш това което си очаквал, оставаш разочарован и губиш доверие в отсрещната страна.
    Този пост е редактиран от Pat; 14-01-21 в 18:21.

  16. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #43

    Отговор: Покупка на апартамент на морето - как, от кой?

    А, трябва. Това е първият документ след документа за собственост, който трябва да показва, този който продава, макар че и там все още са далеч от истината. Това е така, защото така се правеха кадастралните карти, че ще се дооправят още поне 50г.
    По принцип - носител на цената е площта на жилището плюс общите части. Всичко останало /мазета, тавани, ОПС или парцел и т.н. са в това число/.
    А, площ на жилището е по външни контури, като стените които граничат с друго жилище или обща част се вземат на 50%. Общите части се разпределят пропорционално на площите на жилищата.

  17. Senior Member
    Тук е от
    May 2008
    Живее в
    Burgas, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    2,081
    #44

    Отговор: Покупка на апартамент на морето - как, от кой?

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe Виж публикацията
    1. аз съм имал празни дни, защото "много мразим агенции!"

    2. +1: бил съм свидетел как гардероб с 20+ скъпарски мъжки костюми отиват на боклука заради мухъл от недостатъчно изсъхнала стена на ново строителство. от бързане да се издава се пердаши мазилка върху няколкодневни зидове и носещи стени, а тези стотици литри вода не се изпаряват само в посока "навън"

    освежаването на старото е мъка, само когато говорим за "тотал щета" имот: бабичка набор '20, гноясали черги по пода, 7 тапета по стените, ВиК на 60 години, весело шуртящи в стената
    тука не съм съгласен с теб.къщата ми е строена 1921 и е в прекрасно състояние.всичко си зависи от собственика.ЩЕРЕВИ са идвали у нас и могат да го потвърдят.

  18. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #45

    Отговор: Покупка на апартамент на морето - как, от кой?

    Цитат Първоначално публикувано от DUNDURMA Виж публикацията
    тука не съм съгласен с теб.къщата ми е строена 1921 и е в прекрасно състояние.всичко си зависи от собственика.ЩЕРЕВИ са идвали у нас и могат да го потвърдят.
    всъщност си напълно съгласен с мен, защото аз описвах имота като "бабичка", а не собственикът
    едни познати имат къща в един от старовремските квартали на варна
    не че не му личат годините... да не кажа вековете, но като изключим външите кабели за тока (защото е строена по времето, когато ток не е имало тук), всичко си ѝ е ок....

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123

Подобни теми

  1. Отговори: 9
    Последно: 26-11-19, 10:40
  2. Отговори: 9
    Последно: 17-08-18, 12:23
  3. Избор на климатик до 600 лв без монтаж - омотах се в морето от инфо
    От the red guy във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 5
    Последно: 27-10-11, 13:01
  4. Отговори: 24
    Последно: 02-08-07, 20:06
  5. Как се мъчи FearMe на морето...
    От FearMe във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 19
    Последно: 08-08-06, 15:40

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе