Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 59
Like Tree20Одобрявам

Живот покрай далекопровод

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #1

    Живот покрай далекопровод

    Предстои ми закупуване на имот в близост до който минава далекопровод на 110кв.
    По груби сметки има поне 100м, от него, но пък ще се живее постоянно.
    Отделно ще се минава под него почти ежедневно, децата сигурно и те ще щъкат чат пат.
    Официалните разпоредби дават някакви отстояния от рода на 5 метра от жиците, а други, по-сериозни проучвания не намирам.
    Дали това е някакъв риск за здравето?
    Идеята е да избягаме от мръсния въздух и шума в София, а да не се окаже, че ще ни опадат зъбите и косите /тя моята вече я няма де/

  2.  
     
  3. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #2

    Отговор: Живот покрай далекопровод

    много съм се интересувал по темата, изчел съм и съм изгледал огромни количества официални и неофициални изследвания, филми, репортажи и т.н.
    с риск да си навлека упреци от рода "защо не се аргументираш?" ще бъда максимално кратък:

    АЗ, подчертавам АЗ никога не бих живял до и под високоволтова енергопреносна мрежа, клетка на мобилен оператор, хъб водомери/електромери с дистанционно отчитане и др.под.

    нямам време и желание, както и възможност да препредам всичко изчетено и изгледано, а само крайния извод, който АЗ съм си направил

  4. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #3

    Отговор: Живот покрай далекопровод

    Ако сградата е панелна (стоманобетон) или ЕПК (пак стоманобетон) няма голяма опасност, защото електромагнитните излъчвания много трудно пробиват през една, а за повече стени да не говорим. Ако е тухла или някакъв друг подобен материал които няма стоманена или друг вид метал конструкция тогава може би ще има завишено ел.магнитно облъчване. Дали и до колко е вредно това, при условие че в градовете навсъкъде има такова, е отделен въпрос.

  5. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #4

    Отговор: Живот покрай далекопровод

    Имахме случай - безжично устройство, на около 30м от жиците. Слагаме устройството - до месец изгаря, и слагаме ново. И така няколко пъти. За забиванията даже няма да отварям дума. Понякога въобще не тръгва, докато не престои солидно време изключено. Преместихме го накрая с още около 20-тина метра по-далече и нещата кротнаха. Та не знам колко е санитарния минимум, ама не си е работа. Ако до вас тепърва прекарат далекопровод бих си обяснил риска да не се местиш, ама сам да се набуташ по свой избор не ми изглежда оправдано.
    MitkoS одобрява това.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #5

    Отговор: Живот покрай далекопровод

    Намери някой с уред за измерване на електромагнитни полета и тогава вече може да се говори дали е ок или не.
    MrsMyr одобрява това.

  7. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #6

    Отговор: Живот покрай далекопровод

    Става въпрос за тухлена къща със стоманобетонна конструкция.
    Нашата къща ще е доста по-далече, но гледам, че някои от вече построените са почти под жиците.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #7

    Отговор: Живот покрай далекопровод

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe Виж публикацията
    много съм се интересувал по темата, изчел съм и съм изгледал огромни количества официални и неофициални изследвания, филми, репортажи и т.н.
    с риск да си навлека упреци от рода "защо не се аргументираш?" ще бъда максимално кратък:

    АЗ, подчертавам АЗ никога не бих живял до и под високоволтова енергопреносна мрежа, клетка на мобилен оператор, хъб водомери/електромери с дистанционно отчитане и др.под.

    нямам време и желание, както и възможност да препредам всичко изчетено и изгледано, а само крайния извод, който АЗ съм си направил
    Преди много време бях прочел една книга за баба Ванга, и при някакъв случай тя е споменала, че и в човешкото тяло имало електричество, и когато то е усилвано от външно въздействие, това пречело по някакъв начин на възстановяването, или на излекуването... нещо такова беше...

  10. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #8

    Отговор: Живот покрай далекопровод

    съжалявам, аз съм се консултирал с утвърдени научни източници, а не устни предания, библейски пророчества или подредбата на червата в заклана коза...
    MrsMyr одобрява това.

  11. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #9

    Отговор: Живот покрай далекопровод

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe Виж публикацията
    съжалявам, аз съм се консултирал с утвърдени научни източници, а не устни предания, библейски пророчества или подредбата на червата в заклана коза...
    Да, но баба Ванга е помогнала на много хора при случаи, когато официалната наука и медицина са били безсилни, и е била доказан феномен.

    Ето ти и нещо научно, като за теб:
    https://hps.org/hpspublications/arti...owerlines.html


    Health Risks Associated with Living Near High-Voltage Power Lines

    Gary Zeman, ScD, CHP
    Potential health concerns about power lines were first raised in a 1979 study which associated increased risk of childhood leukemia with residential proximity to power lines. More recent studies such as that by Draper et al., confirm a reported association between elevated risk of childhood leukemia and proximity to resdiential power lines, but failed to clarify whether the observed association is causal or coincidental. Some scientists have argued the physical impossibility of any health effect due to weak ambient levels of EMFs, while others maintain that the potential health risks should not be dismissed even though the evidence remains equivocal and contradictory.

  12. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #10

    Отговор: Живот покрай далекопровод

    Прегледайте и този автореферат: https://ras.tu-sofia.bg/doks/SF_FA/n...vtoreferat.pdf
    lazarus18 одобрява това.

  13. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #11

    Отговор: Живот покрай далекопровод

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus Виж публикацията
    Прегледайте и този автореферат: https://ras.tu-sofia.bg/doks/SF_FA/n...vtoreferat.pdf
    Благодаря. Нещо подобно търсих с конкретни цифри.
    Сега остава да намеря начин да измеря силата на въпросните електрически и електро-магнитни полета на мястото.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,233
    #12

    Отговор: Живот покрай далекопровод

    Освен вредните електромагнитни влияния, провери при архитектите и в общината какви са ограниченията за строителство под и около трасето на далекопровода.
    Имай предвид, че цената на имота пада точно заради тези ограничения. Да не споменавам, че стопаните на далекопровода ще те тормозят при аварии и планови дейности.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,601
    #13

    Отговор: Живот покрай далекопровод

    Не знам какви електромагнитни влияния ви гонят.
    Електромагнитната индукция зависи от тока, разстоянието и др. които нямат отношение в момента.
    Това че напрежението е високо, определя малък ток, при същата мощност!
    Гарантирам, че бойлера ви прави по-голямо електромагнитно влияние!
    Там са 15А. и са ви в къщата!
    По тоя ако минават 15А са повече от 1,6МW., а разстоянието е 30-50пъти повече!
    Екектростатично влияние е по-скоро. И то не е съществено много. Кондензатор подложен на 20kV има разстояние между изводите 4-5см.
    Високото в генератор за прахово боядисване е до 100kV.
    Разстоянието е доста голямо за притеснения. При мъгла, дъжд вече не бих искал да съм под него, но 20-30м са ми достатъчни за да съм спокоен.
    MitkoS, espace и ftt харесват това.

  17. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #14

    Отговор: Живот покрай далекопровод

    Цитат Първоначално публикувано от Gena_bs Виж публикацията
    Освен вредните електромагнитни влияния, провери при архитектите и в общината какви са ограниченията за строителство под и около трасето на далекопровода.
    Имай предвид, че цената на имота пада точно заради тези ограничения. Да не споменавам, че стопаните на далекопровода ще те тормозят при аварии и планови дейности.
    Сервитута на въздушен ел. провод 20kV е мин. по 10м. от оста в двете посоки. При 110кV е различен и се изчислява за конкретно местоположение, като се има предвид, че отстоянието от земята е различно и колкото е по близо, толкова по голям е сервитута. На снимката по горе близките къщи са в абсолютно нарушение, но в БГ е така. Не е важно да познаваш закона, а правилните хора.

  18. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #15

    Отговор: Живот покрай далекопровод

    Цитат Първоначално публикувано от lazarus18 Виж публикацията
    Сега остава да намеря начин да измеря силата на въпросните електрически и електро-магнитни полета на мястото.
    https://play.google.com/store/apps/d...hl=en_US&gl=US
    lazarus18 одобрява това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Живот на CRT монитори
    От Anton във форум Общ - хардуер
    Отговори: 14
    Последно: 19-02-05, 14:47
  2. Живот на празни обороти
    От Lupus във форум Коментирай новина
    Отговори: 31
    Последно: 09-08-04, 09:14
  3. Нов живот за стария компютър
    От Bloody във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 2
    Последно: 07-09-03, 03:23
  4. Живот на CPU-то при овърклокинг???
    От didoriginal във форум Овърклок
    Отговори: 42
    Последно: 21-05-03, 12:23
  5. Живот на CD-Rs
    От Aquadark във форум Общ - хардуер
    Отговори: 12
    Последно: 21-01-03, 10:05

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе