-
Задача №49
Задачата за крокодила Гена много ми допадна и затова ще използвам същия персонаж.
Действието се развива след падането на "желязната завеса". Крокодила Гена и Чебурашка са напуснали матушка ***** и са се преселили да живеят в топла страна, на брега на голяма река. Веднъж Чебурашка прочела съобщение в местен вестник, че се организира голям конкурс за най-красивия крокодил - "Мистър Кроки" и казала на Гена:
Какъвто си красавец, доста зелен и прилично дълъг - само за теб е. Тръгни на североизток и ще стигнеш до там."
Вслушал се в съвета й Гена – тръгнал да търси местото на конкурса. Тръгнал обаче първо право на север. Вървял, вървял - цели 500 километра. Вървейки, забелязал, че с всеки километър ставал все по-грозничък и по-грозничък. Зачудил се той, защо Чeбурашка не го предупредила, че стават такива работи на север, но не се чудил много. Решил, че по-грозен не иска да става. Завил надясно. Тръгнал той (на изток) и пак - вървял, вървял. След 500 километра – намерил местото, където бил конкурса. По-грозен не бил станал, но пък зеленото му по пътя било избледняло и сега бил почти бял. Поуплашил се Гена, засрамил се от вида си и така и не се решил да участва. Завил пак надясно и тръгнал (на юг). За негово облекчение – грозничкото взело да намалява и когато минал 500 км си бил толкова красив, колкото и в началото. Зеленото обаче не се променило – бил си бледозелен, колкото и преди 500 км.
Писнало му да се щура на Гена. Тръгнал да се прибира при Чебурашка (на запад). Върнал се той на брега на реката. Видяла го Чебурашка и преди още Гена да си отвори устата (да й каже какво точно мисли за нея), тя възкликнала:
“Аууу, Гена, забравих да те предупредя, всеки километър на север ще те прави по-грозен, всеки километър на юг - по-красив. Всеки километър на изток – по-бял, а всеки километър на запад – по-зелен.” Разбрала тя, че го е подвела за конкурса, но му казала: "Нищо, важното е, че сега си си пак същия - все така красив и зелен."
Къде са се преселили да живеят Чебурашка и Гена?
+ обосновка моля (може и без формули)
-
Задача №49
на 250 км южно от екватора :)
така пътят на изток и на запад се изминава по меридиани, които са на еднакво разстояние от екватора - следователно са еднакво дълги.
edit/ взимайки впредвид изискването за река удобно място е поречието на Амазонка в Бразилия, тя е приблизително на това разстояние от екватора [:p]
-
Задача №49
laMARTIN си е направил EDIT на поста... Ето защо пускам второ решение. Все пак с друга държава като отговор.
Обосновка:
<blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">на 250 км южно от екватора :)
така пътят на изток и на запад се изминава по меридиани, които са на еднакво разстояние от екватора - следователно са еднакво дълги.
edit/ взимайки впредвид изискването за река удобно място е поречието на Амазонка в Бразилия, тя е приблизително на това разстояние от екватора [:p]
<div align="right">Originally posted by laMARTIN*-*11/10/2004*:* 16:28:49</div id="right">
</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">
Не знам за Амазонка, но и река Конго върши работа. След като е прочетена обявата в "местен вестник", това ше да рече, че държавата ще трябва да има по 250 км и от 2-те страни на екватора. Една такава държава е Заир.
Карта - http://www.lib.utexas.edu/maps/africa/zaire_map.jpg
<font color="red">.edit Dockera
хубава карта... но или я намали, или я дай като линк... [;)]</font id="red">
-
Задача №49
Двата поста изчерпват възможността за верни отговори - делтата на Амазонка в Бразилия и река Конго в Заир. Все пак победител е laMARTIN, защото е по-бърз. Edita няма значение тъй като е направен преди да има друг пост.
"4. Забранява се редактирането [EDIT] на първия пост, ако след него е постван 2-ри пост!!! В такъв случай, дори и правилен, отговора се счита за невалиден!"
laMARTIN е на ход.
Нещо взехме да си подаваме топката на къси пасове.[:(!]
-
Задача №49
Следващият пас - вторник ~10:00. Поемайте [8]
-
Задача №49
<font color="orange">Малко разнообразие (он топик)</font id="orange">
FYI:
Ако в задачи 43 и 49 ролята на крокодилът Гена се играе от дирижабъл, Москва (43-та задача) е заменена с Ленинград (знам, че вече не се казва така) и задачата я задава един летец, то ще получим оригинала на 43-та задача, т.е. така, както е публикувана в една руска книжка с главоблъсканици (няма да й казвам името, защото смятам да я цитирам още). Отговорът там е, че след 500 км на запад (по последната отсечка), дирижабълът ще е на 77 (седемдесет и седем) километра източно от Ленинград.
Ето още една задачка от летеца. Пускам я извън класиранията, защото преводът е много труден неприятен и многозначен, т.е. ще има кавги.
Задача 43(2):
"Слънчево е. Пладне. Същият този дирижабъл е дълъг 500 метра. Лети на височина 1000 метра. Колко е дълга “плътната” му сянка?
Ако не точно – за отговор се приема и дали плътната сянка е по-дълга или по-къса от самия дирижабъл."
-
Задача №49
-
Задача №49
<blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">500м
<div align="right">Originally posted by Pat*-*12/10/2004*:* 15:31:23</div id="right">
</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">
Малко са. Кой дава повече?
-
Задача №49
по данни на местната обсерватория и хамалски сметки върху Karelia Slim + санданска гроздова, верният отговор е:
0,5000000033333333555555557037037km
чакаме потвърждине или верния отговор на братята руснаци, за да го оборим... [:D]
Alizee&Dockera [;)]
-
Задача №49
Абе, Dockera откога мина на ракия, бе?! Че и санданска... брех ма'а му стара... [:)]
<blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">
0,5000000033333333555555557037037km
<div align="right">Originally posted by Alizee - 12/10/2004 : 21:08:43</div id="right">
</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">
Тая 7-мица накрая нещо хич не ми вдъхва доверие...