Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 20

Инсталация на XP на лаптоп с инсталирана VISTA

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #1

    Инсталация на XP на лаптоп с инсталирана VISTA

    Понеже зачестиха въпросите за инсталиране на XP на преносим компютър с предварително инсталирана Vista , ето и няколко варианта:


    Вариант 1

    Ако сте късметлии влезте в БИОС-а на преносимият компютър и ако имате опция как да работи SATA контролера (AHCI, Native IDE, SATA) избирате Native IDE и инсталацията ще мине успешно след което ще имате работещо XP с малко неудобства като липсата на NCQ и Acoustic managment но спокойно може и без тях.

    Вариант 2 Оказва се , че този вариант не работи със интелски контролери на XP.
    (Машината не може да намери флопито след първоначалното зареждане на драйверите и инсталацията се прекъсва)

    Ако имате външно USB флопи , можете да си дръпнете драйвери за SATA контролера след което при инсталиране на системата с F6 зареждате драйверите , след което пак ще имате работеща система но вече със всички екстри на SATA контролера.

    Благодаря на Мr. Techno за забележката, това наистина не бях го пробвал.

    Вариант 3.
    Както нееднократно е споменавано - :
    1. Отивате на страницата на производителя на компютъра и теглите драйвера за управление на HDD контролера.
    2. Разархивираш го в директория, която ти е под ръка
    3. теглиш nLite, с него си правиш собствена инсталация на XP, при поискване и предоставяш по-горната директория с драйверите.
    4. Правиш ISO, записваш го на СД, бутваш от него и готово - диска ще ти бъде разпознат. От там насетне си действаш по стандартния начин.


    P.S. Благодарности на @Black Adder за точка 3. Темата е отворена ако някой има още идеи да пише

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #2

    Re: Инсталация на XP на лаптоп с инсталирана VISTA

    Цитат Първоначално публикувано от stenly
    Вариант 2 Оказва се , че този вариант не работи.

    Ако имате външно USB флопи , можете да си дръпнете драйвери за SATA контролера след което при инсталиране на системата с F6 зареждате драйверите , след което пак ще имате работеща система но вече със всички екстри на SATA контролера.

    Благодаря на Мr. Techno за забележката, това наистина не бях го пробвал.
    А каква е забележката ??
    Питам, защото това задрасканото при мен е работило (Win2003 на някакъв HP сървър без флопи). Въпрос на Биос вероятно. Така че тоя вариант не е съвсем за задраскване, ами евентуално "Вариант2: понякога става/понякога не става".

  4. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #3

    Re: Инсталация на XP на лаптоп с инсталирана VISTA

    Току що го пробвах вторият вариант и при мен не тръгна.Oперационната система е XP Profesional SP2, лаптопа беше някаква Toshiba с двуядрен Intel . След първоначалното зареждане на драйверите от външно USB флопи и започване на инсталацията, ОС-а не може да си намери флопито и инсталацията зацикля Другата седмица ще пробвам как е с AMD-тата

  5. Member
    Тук е от
    Apr 2003
    Мнения
    786
    #4

    Re: Инсталация на XP на лаптоп с инсталирана VISTA

    Цитат Първоначално публикувано от stenly
    Вариант 1

    Ако сте късметлии влезте в БИОС-а на преносимият компютър и ако имате опция как да работи SATA контролера (AHCI, Native IDE, SATA) избирате Native IDE и инсталацията ще мине успешно след което ще имате работещо XP с малко неудобства като липсата на NCQ и Acoustic managment но спокойно може и без тях.
    И за да не се лишаваме от благинките, който предлага AHCI (Advanced Host Controller Interface), разглеждаме следната статия: - Как да разрешим AHCI режим на работа[В ENG режим е ], след като сме били късметлии и сме инсталирали Windows XP в Native IDE режим.

  6. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #5

    Re: Инсталация на XP на лаптоп с инсталирана VISTA

    DoRa,
    благодаря за полезния линк, ще ми свърши чудесна работа.


  7. Member
    Тук е от
    Oct 2006
    Мнения
    361
    #6

    Re: Инсталация на XP на лаптоп с инсталирана VISTA

    Едно приятелче ми даде да му инсталирам WinXP SP2 на лаптопа - TOSHIBA Satellite L40 14B, няма проблеми с ата/сата/контролери и т.н. но точно преди да започне интерактивното меню ми съобщава че Setup Cannot Load the Keyboard Layout File Kbdus.dll , shutdown or restart your pc. В сайта на тошиба не намирам нищо свързано с този проблем. Има ли някой който се е сблъсквал с подобен проблем или има идея за решаването му?

  8.  
     
  9. Member Аватара на XIIID
    Тук е от
    Dec 2002
    Живее в
    Burgas, Bulgaria
    Мнения
    829
    #7

    Re: Инсталация на XP на лаптоп с инсталирана VISTA

    Ако качваш в/у ntfs дял, може да има общо с правата на файла. Като тук:
    http://support.microsoft.com/kb/246187
    http://network.mpei.ac.ru/lang/rus/f...faq/rh4218.htm
    получава се при 2000, но и при XP

  10. Member
    Тук е от
    Oct 2006
    Мнения
    361
    #8

    Re: Инсталация на XP на лаптоп с инсталирана VISTA

    Да, тези неща ги четох, но не могат да ми свършат работа.. Лаптопа няма нищо инсталирано. А харддиска му дори и да го извадя нямам къде да го закача.

    Да форматирам ли харда с някакво LiveCD ??? Дали така ще се оправи този проблем със забраните на файла, или съвсем ще се сгомняса работата?

  11. Member Аватара на XIIID
    Тук е от
    Dec 2002
    Живее в
    Burgas, Bulgaria
    Мнения
    829
    #9

    Re: Инсталация на XP на лаптоп с инсталирана VISTA

    Ами предполагам ще се оправи така, ако това е причината за проблема. Всъщност достатъчно ще е и по време на инсталацията да избереш форматиране на дяла като fat32, после под xp може да се превърне в ntfs без загуба. Не го предложих, не знам пази ли се на дяла друга информация, както и дали искаш да запазиш вистата, не съм наясно как става това, надявам се скоро да не науча

  12. Member
    Тук е от
    Oct 2006
    Мнения
    361
    #10

    Re: Инсталация на XP на лаптоп с инсталирана VISTA

    Цитат Първоначално публикувано от bluefish
    Едно приятелче ми даде да му инсталирам WinXP SP2 на лаптопа - TOSHIBA Satellite L40 14B, няма проблеми с ата/сата/контролери и т.н. но точно преди да започне интерактивното меню ми съобщава че Setup Cannot Load the Keyboard Layout File Kbdus.dll , shutdown or restart your pc. В сайта на тошиба не намирам нищо свързано с този проблем. Има ли някой който се е сблъсквал с подобен проблем или има идея за решаването му?
    Оказа се че проблемът е точно в драйвърите за сата харда. Свалят се от сайта на тошиба и се интегрират драйвърите чрез nLite в инсталационен диск на windows xp.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2004
    Мнения
    101
    #11

    Re: Инсталация на XP на лаптоп с инсталирана VISTA

    Важна информация!

    Приятели, имах същия проблем с най-новият лаптоп на Фуджитцу-Сименс Amilo Si2636 - супер мощен компютър и супер голяма пръчка.
    То какво ли не опитах (чипсета беше интел 965Р) с вградено IGP 3100 , та не ставаше и не ставаше. Опитах почти всичко, включително декомпилирах драйвери SATA от Интел страницата, включих ги вътре в бут диска на ХРто, по форумите има описана процедура, къде се слагат, за да се разшири поддръжката на SATA за интелски контролери и не , та не.
    И накрая се оказа, че някой е открил топлата вода преди мен: В Zamunda.net има готов диск с ХР с разширена поддръжка на SATA и SP3
    Ето ви линк до там:
    https://forum.setcombg.com/********************/details.php?id=121447

    Печете диска и сте ОК.
    С въпросната дистрибуция на ХР съм инсталирал вече няколко РС та - няма грешка - хвърчи направо. На който не му харесват шаренийте, нищо не му пречи да ги ореже/деинсталира.
    Впрочем самата инсталация на ХРто със SATA минава по малко по-различен (забавен начин), което дава да се разбере, че този който го е правил много си е разбирал от работата. Програмистите от Вас ще разберат, какво имам предвид. Доста надълбоко е пипнат, явно майсторът си го е бивало.
    Дано Ви свърши работа, на мен ми свърши, при това чудесна.

    На всичкото отгоре дистрибуцията се разпознава като оригинална от М$, така че няма да имате промлем с ъпдейтите
    Митко

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Sofia, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    90
    #12

    Re: Инсталация на XP на лаптоп с инсталирана VISTA

    Само да попитам, този Windows от Zamundata, ако наистина е с XP3, то проблема с датата (вярна дата и година, но с един ден назад) оправен ли е. Чета и коментарите към торента и повечето не са доволни (70-80% от наистина обоснованите мнения, а не от всичките "бози")
    @mitkosan предимството само в потдръжката на SATA-та ли е или самия Win се държи добре. Опитвал ли си да махнеш "шаренииките" и запазва ли се "чист", "опростения" интерфеис или излизат "бъгове" (някои черни петна, вместо иконки, преплитащи се надписи и т.н.)

  16. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2004
    Мнения
    101
    #13

    Re: Инсталация на XP на лаптоп с инсталирана VISTA

    Здравейте отново.
    Инсталирал съм няколко пъти въпросния уиндоус със SP3. (повече от 7-8 пъти на различни машини)
    Имам претенции да разбирам доста над средното ниво от компютри и от уиндоус (все пак това ми е бизнеса) и смятам, че въпросната дистрибуция е много добра. Не само заради вградените драйвери за раширено опознаване на SATA-та.
    Махал съм шаренийте, ако спреш сървиза Theme (а това е първото нещо, като инсталирам нов уиндоус) си става нормален, няма шарении, няма нищо. Деинсталирал съм 80 процента от вградените му програми, тъй като не ми трябват, но оставих някой благинки, които (признавам си) до този момент не бях използвал и не познавах.
    Това което оставих е разширената поддръжка на notepad, clear font types, extended task manager, unlocker, специален календар (не помня как е на английски), .NET всички последни версии и пачове, Java на SUN, и някой други - не ги помня в момента, тъй като съм в работата, а инсталацията ми е правена на домашното РС.

    Относно сгрешената дата - не се сетих да погледна, макар да съм чел за този проблем, да ви кажа честно изполвал съм календара много пъти и не съм забелязал да ме е излъгал за дата.

    Четох много от рецензийте за този рилейз и много хора се изказват лошо, но моя тест, доказа че дистрибуцията е перфектна за мен. Обръщам внимание, че 70-80 процента от отрицателните мнения, не бяха нито аргументирани, нито обективни. Един казва "не пускам уиндоус с SP3, защото бил скапал" и всички реват " така е, така е". Един не каза защо е така, при положение, че това е финален рилейз на пакета.

    Прави впечатление още с първото пускане, това че нещата са много оптимизирани и уиндоуса "хвърчи", барано е по регистрито, сетвани са неща, които изискват знания, които не много хора притежават.
    Ако това е важно за вас, а за мен е красноречиво - самия рилейз е правен от руснак, който много добре е познавал уиндоуса - демек пипнат е от специалист, а не е "майсторен по трудово обучение" тук от някой 17 годишен самозванец.
    Аз гласувах доверие на този уиндоус и останах много доволен, ще ми е интересно и вашето мнение по въпроса.
    Не съм забелязал "кьорав бъг", дори напротив държи се перфектно, така както очаквам. Пак повтарям дистрибуцията е правена от човек, който може да я направи. Още по време на инсталацията става видно, че човекът, който я е направил, направо й е "сменил чипа".
    Накрая уиндоуса се разпознава, като оригинален от M$, това ми реши стар проблем с разпознаване на USB MP3 плеър на Samsung, който не тръгваше по никакъв начин с иначе "оригинален диск" на ХР, правен преди година и нещо.
    М.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Sofia, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    90
    #14

    Re: Инсталация на XP на лаптоп с инсталирана VISTA

    @mitkosan много благодаря за отделеното време. През почивните дни ще го инсталирам. Погледни за датата, , дано руснака е обърнал внимание и на това.

  18. Novice
    Тук е от
    Apr 2004
    Мнения
    4
    #15

    Re: Инсталация на XP на лаптоп с инсталирана VISTA

    mitkosan много си прав, това е единствения дистрибутив работещ за нови лаптопи с виста.
    не се хаби да обесняваш. българина си е българин
    аз си го сложих и на двата лаптопа SONY Vaio и работи перфектно.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 9
    Последно: 04-03-13, 09:41
  2. Отговори: 2
    Последно: 16-11-11, 19:09
  3. Отговори: 3
    Последно: 31-08-10, 16:21
  4. Отговори: 5
    Последно: 17-07-06, 17:10
  5. Проблем с инсталация на лаптоп!
    От bucho във форум Общ - софтуер
    Отговори: 7
    Последно: 10-04-05, 19:18

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе