Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 20
Like Tree3Одобрявам

Лаптоп забива на случаен принцип

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    81
    #1

    Лаптоп забива на случаен принцип

    Здравейте,

    Лаптоп Асер Нитро - [Acer Nitro 5 AN517-51 17.3" Gaming Laptop (NH.Q9BEK.004)] I7 9750/RTX2060.
    От време на време ми забива и нищо не мога да направя освен да го изключа с бутона за изключване.
    Рамта е нова (пусках тестове) не засича повреди, сложих NVME и SSD който не са за ОС та няма причина да забива при тях. NVME-то на което е ОС също няма проблеми. Смених термопастата на CPU and GPU с Гризли (паста + термопадс).
    Когато забие екрана е така:

    Според мен е свързано със графичната карта, но като пусна тест (GpuMemTest-1.2 или OCCT7.2.5) не засича проблем.
    Игри който играя: Doom Ethernal, Cyberpunk 2077, Fortza 4, CS:GO и други, но докато играя никога не ми се е случвало да забие така.

    Драйвърите са обновени, и Уин е с платен лиценз.

    Моля дайте идеи какво и как да тествам.

    Благодаря предварително!
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #2

    Отговор: Лаптоп забива на случаен принцип

    паметта на картата

    зацикли някой тежък графичен тест, да речем 3d mark
    от furmark или синтетични тестове полза няма - първият е прекалено лек, другите са... синтетични
    Jack Krauser одобрява това.

  4. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #3

    Отговор: Лаптоп забива на случаен принцип

    Първо гледай за омазани драйвери и софтуер.

    След това хардуера.

    Верно, че прилича на хардуерен проблем с графичната карта, но все пак...

    Обикновенно спойките си заминават.

    Лятото в горещините като играеш пускай климатик в помещението на 25 градуса.

    Има и друг изключително ефективен начин за локално охлаждане на лаптопа, но първо опитай с климатик.

    Иначе ако не са драйвери/софтуерно вероятно са спойки и тогава дори и да го направят забрави за игри с този лаптоп.

    За пишеща машина, нет и филми ще става, за игри ще го настигне скоропостижна смърт.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,235
    #4

    Отговор: Лаптоп забива на случаен принцип

    Upgrades в този ред, както си ги описал ли си ги правил или едновременно?
    Ако са последователно, кога започнаха проблемите, след коя 'инвазия"?
    При демонтажа и монтажа на охладителната система спази ли реда на завиване на винтовете?
    Search (acer.com)
    И може да е от RAM, NVME, SSD или от несъвместимост между тях.
    Драйверите са ти последна грижа.
    Product Support | Acer United Kingdom

    Преди около месец имаше тема за модел Nitro 5.
    Един колега ентусиаст като теб беше сменял термопасти и падове наред. Естествено с неправилните.
    Асер Нитро 5 - проблем с видео карта след смяна на термо паста (setcombg.com)
    Този пост е редактиран от Gena_bs; 12-01-21 в 15:11.

  6. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #5

    Отговор: Лаптоп забива на случаен принцип

    това е един от двата вида визуални дефекти, когато проблемът е в паметта на видеото
    когато виновник е чипът, се "вижда" по друг начин

    за цс и форца не знам, но дуум и сайбър-а са хем тежки, хем много изгладени графично (за PC, подчертавам, притежателите на конзоли да не ми скочат!), така че ако е драйвер, абсурд да задържи нормална игра на тях...
    VanDan и svetlio1 харесват това.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,235
    #6

    Отговор: Лаптоп забива на случаен принцип

    А ако вече е повреден видеочипа или прегрява, заради лош контакт с охлаждането?
    Освен това има инсталирани 2 NVMe + HDD.
    Nitro 5 AN517-51 - Tech Specs | Laptops | Acer United Kingdom
    Този пост е редактиран от Gena_bs; 12-01-21 в 15:06.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    81
    #7

    Отговор: Лаптоп забива на случаен принцип

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe Виж публикацията
    паметта на картата

    зацикли някой тежък графичен тест, да речем 3d mark
    от furmark или синтетични тестове полза няма - първият е прекалено лек, другите са... синтетични
    Пуснах FurMark Version 1.24.1.0 за 10тина минути, нямаше никакви проблеми и забивания. Температурата се покачваше бавно и стигна 80C след около 4-5мин после я поддържаше. Вентилаторите не се пуснаха на макс 5000-5500rmp (макс е 6000-6500).


    Цитат Първоначално публикувано от Gena_bs Виж публикацията
    Upgrades в този ред, както си ги описал ли си ги правил или едновременно?
    Ако са последователно, кога започнаха проблемите, след коя 'инвазия"?
    При демонтажа и монтажа на охладителната система спази ли реда на завиване на винтовете?
    Search (acer.com)
    И може да е от RAM, NVME, SSD или от несъвместимост между тях.
    Драйверите са ти последна грижа.
    Product Support | Acer United Kingdom

    Преди около месец имаше тема за модел Nitro 5.
    Един колега ентусиаст като теб беше сменял термопасти и падове наред. Естествено с неправилните.
    Асер Нитро 5 - проблем с видео карта след смяна на термо паста (setcombg.com)

    Сложих първо NVME 1tb и 16gb ram като запазих една от оригиналните 4gb, общо 20gb. Мился, че на този етап нямаше проблеми. След около 10-20 двена добавих SSD 1tb и още една платка от същата рам (KCP426SD8/16).
    При демонтажа и монтажа спазих реда на завиване на винтовете.

    Аз съм си същия ентусиаст от преди няколко месеца (Септември 2020). Тогава имах въпроси около термопастата защото на VRAM беше нещо което не бях виждал и не намерих да се продава, та го замених с термопадовете и беше добре.

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe Виж публикацията
    това е един от двата вида визуални дефекти, когато проблемът е в паметта на видеото
    когато виновник е чипът, се "вижда" по друг начин

    за цс и форца не знам, но дуум и сайбър-а са хем тежки, хем много изгладени графично (за PC, подчертавам, притежателите на конзоли да не ми скочат!), така че ако е драйвер, абсурд да задържи нормална игра на тях...
    Странното за мен е, че го прави в Google Chrome (там прекарвам най-много време). До сега ми се е случило около 5-6 пъти, но никога по време на игра.

    Цитат Първоначално публикувано от Gena_bs Виж публикацията
    А ако вече е повреден видеочипа или прегрява, заради лош контакт с охлаждането?
    Освен това има инсталирани 2 NVMe + HDD.
    Nitro 5 AN517-51 - Tech Specs | Laptops | Acer United Kingdom
    Ако е заради лош контакт със охлаждането защо не се получава проблема при натоварване?
    Когато гледах за ъпгрейт на паметта мисля че някаде мернах препоръчително да се ползва 500GB... не мисля, че слагайки 1TB ще е причина за графични артефакти.

  10. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #8

    Отговор: Лаптоп забива на случаен принцип

    Махни частите преди които не е имало проблем. Ползвай го ден-два така да видиш дали ще се прояви пак, ако не се прояви, почваш да добавяш едно по едно и тестваш след всяко. Най възможен вариант ми се вижда рамта (щом не е видео паметта), но и нищо от другите компоненти не може да се изключи категорично.

  11. Member
    Тук е от
    Mar 2018
    Мнения
    438
    #9

    Отговор: Лаптоп забива на случаен принцип

    Този лаптоп поддържа технологията optimus на nvidia, която превключва отделната графична видеокарта, а когато не е нужно си ползва вградената в процесора: https://www.notebookcheck.net/Acer-N....477269.0.html
    Така че може и проблема да е в дънната платка, процесора, RAM паметта или вграденото му видео. Новата RAM памет ти ли си я добавил? Пробвай без нея дали ще го има проблема, ако не - сервиз, лаптопа би трябвало да е в гаранция, стига да не е отпаднала заради смяната на термопастата, която си правил. Какви термопадове сложи и защо си сменил оригиналните? Може и там да е проблема. Повечето лаптопи ползват 'термодъвка' за VRM, а не термопадове.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    81
    #10

    Отговор: Лаптоп забива на случаен принцип

    Цитат Първоначално публикувано от avenge Виж публикацията
    Този лаптоп поддържа технологията optimus на nvidia, която превключва отделната графична видеокарта, а когато не е нужно си ползва вградената в процесора: https://www.notebookcheck.net/Acer-N....477269.0.html
    Така че може и проблема да е в дънната платка, процесора, RAM паметта или вграденото му видео. Новата RAM памет ти ли си я добавил? Пробвай без нея дали ще го има проблема, ако не - сервиз, лаптопа би трябвало да е в гаранция, стига да не е отпаднала заради смяната на термопастата, която си правил. Какви термопадове сложи и защо си сменил оригиналните? Може и там да е проблема. Повечето лаптопи ползват 'термодъвка' за VRM, а не термопадове.
    Още няколко дена няма да съм вкъщи (там е оригиналната 2х 4GB Ram). Когато се прибера ще я сложа да видя какво ще е положението.
    Не бях запознат с 'термодъвката' и тогава я махнах...не се продава никаде така че я замених я със 1мм термопадове на grizzly.
    Този лаптоп който си споделил е от 2020та година модел, моя е 2019та (купен 2020). Охлаждането е различно... захранването на моя е в дясната страна а не отзад.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от Pat Виж публикацията
    Махни частите преди които не е имало проблем. Ползвай го ден-два така да видиш дали ще се прояви пак, ако не се прояви, почваш да добавяш едно по едно и тестваш след всяко. Най възможен вариант ми се вижда рамта (щом не е видео паметта), но и нищо от другите компоненти не може да се изключи категорично.
    Когато се прибера ще махна всичките допълнителни неща който съм сложил (рам,ссд и нвми) тогава ще го пусна да видя как върви. Като видя резултата ще ви кажа какво е станало.
    Този пост е редактиран от AccurseD; 13-01-21 в 02:19.

  13. Member
    Тук е от
    Mar 2018
    Мнения
    438
    #11

    Отговор: Лаптоп забива на случаен принцип

    Аз си взех термодъвка от тук - K5 pro:
    https://bazar.bg/obiava-28077451/k4-...echen-termopad
    Тези термопадове откъде си сигурен, че са с нужната дебелина? В повечето случаи са 1.5 mm.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #12

    Отговор: Лаптоп забива на случаен принцип

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe Виж публикацията
    паметта на картата

    зацикли някой тежък графичен тест, да речем 3d mark
    от furmark или синтетични тестове полза няма - първият е прекалено лек, другите са... синтетични
    Такива шарени квадрати наистина са характерни за дефектна рам на видеото.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,235
    #13

    Отговор: Лаптоп забива на случаен принцип

    Предполаам,че машината е "втора младост" или греша?
    В зависимост от начина на ползване само за месец до половин година е възможно вече да има значителни повреди.
    Към това добавям и всички направени "upgrades", доработки и т.н., усложняващи диагностиката и времето за ремонт като цяло.
    В резултат за себе си, подчертавам, не от гледна точка на колегата, получавам вече достатъчно загубени пари, време, нерви. С тенденция загубите да се увеличат в близко бъдеще.
    Аз бих се обърнал към кадърен и проверен специалист за успешно отстраняване на проблемите.
    Успех!
    Този пост е редактиран от Gena_bs; 13-01-21 в 21:28.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    81
    #14

    Отговор: Лаптоп забива на случаен принцип

    Здравейте, бърз ъпдейт
    Прегледах си снимките и видях че за пръв път проблема се е появил след първото сменяне на пастата... (SSD,NVME и RAM са добавени след това). Смених пастата и падовете (този път 1.5мм) и за последните 48 часа не е забивал. Та моята теория е, че съм сложил прекалено тънки падове и на моменти VRAM-та е прегравала което е водило до забиване на системата. Благодаря на всички за помоща!
    ПС: Трябваше да послушам @Tommorow и да го измеря с пластелин и шублер още първия път...

  18. Member
    Тук е от
    Mar 2018
    Мнения
    438
    #15

    Отговор: Лаптоп забива на случаен принцип

    Слагай термодъвката и нищо няма да мериш, много по-евтино и ефикасно решение от термопадове.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Принцип на дистанционните топломери...?
    От aeris във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 08-11-18, 15:00
  2. Отговори: 57
    Последно: 23-04-17, 16:23
  3. Osaka-12SLE - принцип на работа
    От rashana във форум Климатици Osaka
    Отговори: 2
    Последно: 02-11-10, 22:50
  4. Странен проблем с лаптоп, забива и се рестартира.
    От glarus във форум Мобилни устройства
    Отговори: 15
    Последно: 01-12-08, 16:18
  5. Принцип на работа на климатика?
    От freezer7pro във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 7
    Последно: 27-06-07, 11:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе