Резултати от 1 до 8 от общо 8
Like Tree3Одобрявам
  • 1 Post By Gena_bs
  • 1 Post By Tommorow
  • 1 Post By Tommorow

Оптика на Виваком и смяна на wi-fi рутер след нея

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    May 2009
    Мнения
    87
    #1

    Оптика на Виваком и смяна на wi-fi рутер след нея

    Здравейте,

    Искам да сменя стандартния безжичен рутер след главното устройство, в което влиза оптиката, но скоростта на безжичната мрежа, ако го направя, е изключително ниска (от порядъка на 200-300KB/s максимум), въпреки че рутърът, с който го сменям е гигабитов безжично и на 50Mbit/s връзка към момента.

    Схемата на свързване е стандартната на Виваком за връзка през оптика с допълнителен IPTV. Малко рутерче, в което влиза оптиката, от което излиза кабел, отиващ в техния wi-fi рутер. Рутерът, доколкото си спомням има няколко мрежови порта и от него излиза кабел, захранващ устройството за IPTV след него.

    Звънях на Виваком, казаха ми, че трябва суич след първия рутер, който да захрани всичко след него. Пробвах със суич, но безжичната връзка е много слаба. Някой заигравал ли се е с нещо подобно и да го е докарвал докрай?

    Ако свържа директно моя си рутер след първото устройство, в което влиза оптиката, имам отличен кабелен интернет след него, но губя IPTV-то. С други думи, wi-fi рутерът на Виваком е по-специален и има някаква софтуерна настройка (бридж примерно), която разпределя сигнала и осигурява безпрепятствен IPTV.

    Мога да оставя нещата така, но рутерът, с който искам да го сменя (Netgear), има много повече функции, по-мощен е, има възможност за физическо изключване на wi-fi мрежата чрез хардуерен бутон, както и много повече мрежови портове. Отгоре на всичко е компактен и с напълно вградени антени. Свързвал съм го към кабел от доставчик на кабелен интернет на 50Мbit/s отново и понеже много често доставчикът ми е осигурявал и по 75-100Mbit/s даже и без да плащам за него, съм постигал скорости на wi-fi от по 8-12MB/s. Така, че рутерът си работи прекрасно, просто трябва да намеря начин, при който хем да нямам проблем с IPTV след него, хем да имам скоростен wi-fi след първия рутер.

    Мерси на всички.

    П.П. Има ли възможност, примерно за някакъв тип адаптер или по друг начин оптиката да влезе директно в wi-fi рутера без да разчита на първия малък рутер на Виваком? Т.е. да се използва wi-fi рутерът като първо устройство, от което да се захранват само мрежовите портове и IPTV-то и, което директно да осигурява безжичната мрежа?
    Този пост е редактиран от paraiso; 13-08-18 в 10:41.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #2

    Отговор: Оптика на Виваком и смяна на wi-fi рутер след нея

    За да ти влезе оптиката директно в твоя рутер, той трябва да има SFP порт и оптичния кабел да завършва с монтиран SFP модул.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,232
    #3

    Отговор: Оптика на Виваком и смяна на wi-fi рутер след нея

    Не съм сигурен, че дори и да има sfp рутерът, бтк предлага за домашни потребители директна MAN свързаност.
    И да има някакви скрити оферти, то цената ще е различна.
    VanDan одобрява това.

  5. Junior Member
    Тук е от
    May 2009
    Мнения
    87
    #4

    Отговор: Оптика на Виваком и смяна на wi-fi рутер след нея

    Благодаря за отговорите. Рутерът (Netgear N900) е със стандартен входен RJ45 порт и 4 изходящи такива от същия тип, плюс 2 USB порта и различни бутони за хардуерна настройка.

    Оптиката влиза в стаята със стандартен малък оптичен накрайник, който прилича на RJ45, просто е доста по-малък. Погледнах в Амазон и другите ритейлъри за SFP към RJ45 преходници, но не съм сигурен, дали нещо такова би проработило в този случай с Netgear в самото начало и всичко свързано към него. От друга страна, ако вържа обикновен суич след малкия рутер на Виваком, където влиза оптичния кабел, моят рутер и към него устройството за телевизията или пряко в суича, последната спира и затова си мисля, че има някакви скрити настройки за софтуерно разпределение на трафик и те минават през Вивакомския wifi рутер. Не знам как е при други оптични доставчици с IPTV и интернет, но никога не съм имал проблеми с кабелен интернет.

  6. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #5

    Отговор: Оптика на Виваком и смяна на wi-fi рутер след нея

    От Alcatel-Lucent оптичния модем, в който ти влиза оптиката, изхода трябва да влезе в 1во гнездо на 5 портовия неменажиран суич TPLink. 2-ро на суича свързваш за WAN порта на WIFI рутера . 3-то на свуича към IPTV box за 1-ви телевизор. и т.н. ако имаш втори тв...
    А не от оптиката за wifi рутера....аз съм със мой си wifi рутер, няма никакви тайни настройки в wifi рутера на виваком, който отдавна наритах.
    Този пост е редактиран от Tommorow; 19-08-18 в 23:48.
    paraiso одобрява това.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #6

    Отговор: Оптика на Виваком и смяна на wi-fi рутер след нея

    Физически не си го "натирил". Просто само го използваш като "вход за оптиката".
    Или визираш само wifi функцията му.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #7

    Отговор: Оптика на Виваком и смяна на wi-fi рутер след нея

    т.3 "Наритах" имам в предвид - в мазата е, ядат го мишки. Инсталацията им е с три устройства:
    1. Alcatel Lucent Bell I-010G-P GPON ONU, Optical Network Terminal FTTH ONT With 1 GE Ethernet Port,SC/APC Fiber
    2. TP-Link TL-SF1005D 5-ports switch
    3. Vivacom Wifi Router - не помня модела, смотан, бъгав.
    VanDan одобрява това.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #8

    Отговор: Оптика на Виваком и смяна на wi-fi рутер след нея

    Точка 1 от последния пост разясни нещата.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Samsung UE40ES6100 - проблем след смяна на рутер.
    От danilk0 във форум Samsung телевизори
    Отговори: 18
    Последно: 02-09-13, 15:54
  2. Отговори: 19
    Последно: 27-01-13, 11:32
  3. виваком нет проблем след смяна на рутер
    От imegogo във форум Технологии
    Отговори: 1
    Последно: 18-09-12, 21:42
  4. проблем с рутер на виваком
    От diterh във форум Мрежи
    Отговори: 6
    Последно: 05-02-12, 01:34
  5. Отговори: 5
    Последно: 06-09-11, 16:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе