Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 17
Like Tree3Одобрявам

Помощ за избор на PC за видео-обработка

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2017
    Живее в
    София
    Мнения
    118
    #1

    Помощ за избор на PC за видео-обработка

    Като се подразбира от заглавието - моля за помощ за избор /конфигуриране/ на комп за домашно и ЛЮБИТЕЛСКО обработване на видео от екшън камера - макс 4К. Понеже стария ми комп няма да понесе "тежеста" започвам да търся нещо с което лесно и удобно да обработвам и съхранявам видеа заснети от екшън камера. Изискването е да е максимално бюджетна, стабилна и евентуално подлежаща на ъпгрейд след 2-3 години. Говорим само за машината - без монитор и периферия.
    п.п. Още не съм се спрял на програма за обработка, та може и тук да подскажете. Изисванията са ми да е free и да е лека и интуитивна за работа. Разглеждам Adobe и Davinci засега. Всякакви предложения са добре дошли.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    1,171
    #2

    Отговор: Помощ за избор на PC за видео-обработка

    За обработка на видео наблягай на процесор и RAM - колкото повече , толкова по-добре.

  4. tek
    tek е офлайн
    Member Аватара на tek
    Тук е от
    Jan 2019
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    982
    #3

    Отговор: Помощ за избор на PC за видео-обработка

    Davinci Resolve има безплатна версия.
    Продуктите на Аdobe са платени.
    Ако разполагаш с компютър който да е способен за базова видео работа на 1080p, има алтернатива да се използва Adobe Media Encoder, който "приготвя" видеото по лесно за обработване в Premiere. Като изходния файл отново е 4К.
    Безплатна алтернатива с отворен код е Shotcut.
    В момента е трудно да се сглобяват конфигурации поради факта с високите цени на видео картите и липсващи наличности. Ако имаш съвместима карта от стария PC, или втора ръка е желателно да използваш временно тях. За процесор, мога да ти препоръчам AMD R5 5600X.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2017
    Живее в
    София
    Мнения
    118
    #4

    Отговор: Помощ за избор на PC за видео-обработка

    Благодаря за отговорите. В нета попаднах тази статия - https://nikolay100.com/bg/%D1%82%D0%...82%D0%BA%D0%B0. Макар и от миналата година, като сравних цените пак е доста висока цена /1400лв./ - поне лично за мен. Та въпроса е кое мога да "поорежа" първоначално от компонентите и евентуално на по-късен етап да надградя? Най-вече наистина цените на видеокартите ми се вижда бая висока - има ли що годе читава карта която да използван първоначално и после да сменя?

  6. tek
    tek е офлайн
    Member Аватара на tek
    Тук е от
    Jan 2019
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    982
    #5

    Отговор: Помощ за избор на PC за видео-обработка

    От процесор дъно, захранване и прилична кутия, не се спестява.
    Другите неща като допълнителна плочка RAM, по голямо SSD или хардиск винаги могат да се добавят в последствие.
    Ryzen 7 2700 е процесор от 2018 г. Не мисля, че е разумно да се инвестира в машина на 3 г. (без видеокартата защото е втора ръка).

  7. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #6

    Отговор: Помощ за избор на PC за видео-обработка

    Процесор Intel Core i5-11400, шестядрен (2.6/4.4 GHz, 12MB, LGA1200) Box, с охлаждане

    https://www.jarcomputers.com/Intel-B....html?ref=prod

    Памет 16GB(2x8GB) DDR4, 3200MHz, Kingston HyperX Fury HX432C16FB3K2/16, 1.2 V

    https://www.jarcomputers.com/Kingsto....html?ref=prod

    Това може да ти бъде като основа. Останалите части ще ги напаснеш по тези, видео карта не ти трябва, процесора има вградена която с подходящия софтуер (който поддържа Intel® Quick Sync Video ) ще се справи повече от добре с което и да е FHD или UFHD видео.
    Например Edius Pro 8.5.3.2808 - специално тази версия я има с "хапче" за по новите няма. Но и тази е повече от достатъчна. Работи в пъти по бързо от Adobe Premier Pro.
    Ако искаш изцяло "free" , но доста ограничена - "LosslessCut" - даже НЕ прекодира видеото.
    emil vasilev одобрява това.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2015
    Живее в
    Сев.-Изт. Б-я
    Мнения
    6,170
    #7

    Отговор: Помощ за избор на PC за видео-обработка

    Наистина по-добре е основата на компютъра да бъде процесор Rocket Lake . Външно видео не е нужно
    Ключовият момент тук е поддръжката на командите AVX 512. Ryzen ги няма.
    В близка перспектива програмите за видеообработка ще работят с тях и това ще бъде решаващо за производителността.

  10. tek
    tek е офлайн
    Member Аватара на tek
    Тук е от
    Jan 2019
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    982
    #8

    Отговор: Помощ за избор на PC за видео-обработка

    В момента Ryzen 5000 серията на AMD, имат увеличване на производителността продуктите на Adobe с новият ъпдейт:
    Ryzen 5000 CPUs for Video Editing? (And How to Get One)

    Intel Quick sync-a вече не играе голяма роля.
    Като при експорта/рендването, ако е външно видео с CUDA (nVidia) например, се товари само видеокартата.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Мнения
    1,407
    #9

    Отговор: Помощ за избор на PC за видео-обработка

    RAM DDR4 е малко несериозно

  12. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #10

    Отговор: Помощ за избор на PC за видео-обработка

    Цитат Първоначално публикувано от Slusatel Виж публикацията
    RAM DDR4 е малко несериозно
    преброявам до 10... после още веднъж до 10 и отговарям максималоно вежливо след двете преброявания:

    а каква рам бихте препоръчали, г-н спец?
    Karata и Gena_bs харесват това.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #11

    Отговор: Помощ за избор на PC за видео-обработка

    Човекът, мисля че по писането му и по други теми не е много запознат с технологиите и се е объркал нещо. Няма смисъл от спорове с него.

  14.  
     
  15. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #12

    Отговор: Помощ за избор на PC за видео-обработка

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Човекът, мисля че по писането му и по други теми не е много запознат с технологиите и се е объркал нещо. Няма смисъл от спорове с него.
    прекрасно! мен някой да ме е виждал да давам съвет в тема за климатици?

    склонен съм да приема, че се е объркал с VRAM, но това отново ни връща гъм горния ред...

  16. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Мнения
    1,407
    #13

    Отговор: Помощ за избор на PC за видео-обработка

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe Виж публикацията
    преброявам до 10... после още веднъж до 10 и отговарям максималоно вежливо след двете преброявания:

    а каква рам бихте препоръчали, г-н спец?
    ddr 3 за такива като теб, обърках се с рама на видеото просто , максимално вежливо се извинявам без да броя до 10

  17. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2017
    Живее в
    София
    Мнения
    118
    #14

    Отговор: Помощ за избор на PC за видео-обработка

    Благодаря за мненията. Попаднах на работна станция Dell Precision T3500 с параметри:
    CPU- Intel Xeon X5670- up to 12x 3.30 GHz
    RAM- 24GB DDR3
    Video- nVidia Quadro 600 GPU- 1GB
    HDD- 500GB Western Digital
    DVD Writer Drive DVD+RW
    и доста приемлива цена.
    Единствено може би едно ssd за операционната система да му добавя.
    Мнения за конфигурацията?

  18. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #15

    Отговор: Помощ за избор на PC за видео-обработка

    пич, сега ако ми кажеш къде сме говорили или препратили към DDR3

    искам да ме разбереш правилно: никой не се е родил научен, никой не знае всичко. важна характеристика обаче на знанието и неговото натрупване е човек да е наясно горе-долу какво знае и когато изпита най-малкот подозрение, че се движи по ръба на знанието си, да мълчи. дадох пример със себе си, защото е некоректно да го правя с друг. НЕ НИЩИЧКО разбирам от климатици, в резултат на което не се обаждам по темата не с предложения, не с коментари, а изобщо. мълча си, попивам, чета, доколкото ми е интересно, но в среда на специалисти си мълча като Цв.Цв. пред прокурор

    no offence

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Помощ отнсоно видео обработка
    От bestlap във форум Общ - софтуер
    Отговори: 9
    Последно: 14-12-14, 20:41
  2. Помощ при обработка на видео!!!!
    От svile12 във форум Фото и видеокамери
    Отговори: 0
    Последно: 16-09-11, 20:38
  3. обработка на видео
    От nan66 във форум Общ - софтуер
    Отговори: 15
    Последно: 05-03-07, 18:14
  4. Обработка на DV видео - поставяне на надписи.
    От Pat във форум Фото и видеокамери
    Отговори: 9
    Последно: 30-11-06, 14:36
  5. Видео обработка
    От zombi във форум Общ - софтуер
    Отговори: 4
    Последно: 11-08-05, 15:43

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе