Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 55
Like Tree97Одобрявам

Климатици - основни принципи, теория, практика, технически въпроси и линкове

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    297
    #16

    Отговор: Климатици - основни принципи, теория, практика, технически въпроси и линкове

    Венци здр, радвам се когато има спецове като теб в сайта. Имам казус който ми е супер мъгляв и няма от къде да почерпя инфо, ще се радвам ако имаш теория как стоят нещата с денивелацията при климатиците. Надявам се и други хора да се включат, както и други да четат. Това което искам да изпълня не е практика на 99% в БГ. Ако мястото на моя въпрос не е за тук моля модераторите да го преместят, за да не се спами.

    Започвам. Имам Къща на 5 етажа със дълбока изба. тавана на избата е до кота нула. изолирана с XPS 8-15 см заради кривините. Самата изба е изцяло от стомано-бетон(120кв.м рзп.-3.10м височина или около 360-370 м3 обем. Температурата е около 10-14 градуса според сезоните. Дори при 40 отвън едва ли би качила на 16 (Пловдив), много е на дълбоко,самите основи са на 4,5 метра. Има 2 отдушника по Ф160 стигащи до покрива + 2 отвора навън Ф180 на кота 0 + още един отвор навън Ф300 също на кота 0(образно казано-намират се на ниво-0.5м). Искам да инсталирам външните тела на климатиците в избата малко под кота 0(-1м от кота 0). Става въпрос за първи,втори и трети етаж а за четвърти и пети от партерния който ми се води затворен тунел но с по малък дебит.
    Въпроса е заслужава ли си заигравката тъй като денивелацията за първи надпартерен ще бъде около 6,5м денивелация и още около 8 метра хоризонтале път, както и за следващите етажи +2,8 м но минус 2 метра в хоризонтален. Тръбите ще пътуват заедно с щранговете със вата между тях(ще си има нормаланата тръбна изолация). Сградата е с вътрешна 12см и евентуални 4-5см външна, със троен стъклопакет на 44мм и стени изцяло от ГК със 8см вата (вътрешните). Нахвърлям го това като обща инфо, предполагам че не съм уточнил доста неща.

    Трябва ли да се правят трапове тип U или S тъй като пътя за третия етаж ще е около 9м +4м хоризонтален, разбирам че при монтажа ще се наложи да се допълни малко.
    Имам приятели инсталирали по 500-1000 клими, гледат странно и още по странно звучат.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Aleksandars
    Тук е от
    Jan 2008
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    9,759
    #17

    Отговор: Климатици - основни принципи, теория, практика, технически въпроси и линкове

    Не е правилно да се монтират външни тела в затворено помещение.
    bobovo, Ventsislav Negentsov, rosswen и 1 други харесват това.

  4. Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    297
    #18

    Отговор: Климатици - основни принципи, теория, практика, технически въпроси и линкове

    Благодарско за бързия отговор. Какви са негативите от това, идеята е долу в избата има една постоянна температура която мога да акумулирам постояно по малко, имам изходи както споменах в първия пост за нагоре и навън, тоест мога да създам течение без никакъв проблем. Сподели по точно какво имаш впредвид, че и моите бойни другари казвт че не са го правили, но не могат да обяснат защо е грешно. Аз бих добавил че ако е вътрешен монтаж на тръбите и стане нещо ще си захапя топките( тръбите са 9,52 3/8 на 12.71 1/2). Просто е нещо което не се прави, това го разбирам

  5. Senior Member Аватара на Genadi80
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    2,098
    #19

    Отговор: Климатици - основни принципи, теория, практика, технически въпроси и линкове

    Цитат Първоначално публикувано от Aleksandars Виж публикацията
    Не е правилно да се монтират външни тела в затворено помещение.
    Вярно е голяма грешка.Преди близо 2 години на моятя тъща остъклиха терасата с пвц дограма,и машинита(стара конвенционалка Осака)остана вътре.
    Резултатът беше ,зимата супер студено в терасата а ,лятото направо не се трае,даже детето беше уморило китките на бабата миналото лято.Накрая се стигна да удължаване на тръбния път(6 метра) и машината беше изкарана извън терасата.
    Jack Krauser одобрява това.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Apr 2017
    Мнения
    4,926
    #20

    Отговор: Климатици - основни принципи, теория, практика, технически въпроси и линкове

    Така е, отделно, че външното за нула време ще превърти малкия обем въздух (сравнен с този на околната среда, когато е отвън) и много по-лесно и бързо ще го охлади/затопли.

  7. Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    297
    #21

    Отговор: Климатици - основни принципи, теория, практика, технически въпроси и линкове

    Разбирам но обема долу е 370м3 спрямо 1000м3 по етажите.С добра изолация има по малко загуби както и не ме е много грижа дали в избата ще се вдигне температурата с 3-5 градуса. Но и има друго. Избата е много на дълбоко с много голям термомост към почвата прилежаща към нея която е под земята и дори да я натоваря временно после тя си го взема обратно тъй като температурата на минус 4,5м е постоянна и стените са 30см,дори да засмуче повече тези стени и пода го възвръщат. Тоест вземаш една температура от пространството затворено м/у стените, пода и тавана . Ако стените с обща квадратура са 160кв.м. +100кв. м. под от станобетон +таван 100кв.м С-бетон и ги използвам после няма ли да възстановят по бързо тъй като са огромни термомостове а не трябва да отдават много тъй като е добре изолирана сграда.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #22

    Отговор: Климатици - основни принципи, теория, практика, технически въпроси и линкове

    Колко бр. са тела?

  10. Member Аватара на Ventsislav Negentsov
    Тук е от
    Feb 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    901
    #23

    Отговор: Климатици - основни принципи, теория, практика, технически въпроси и линкове

    Разбирам ти идеята. Искаш да постигнеш ефект на термопомпа вода-въздух с вода на постоянни +12 градуса, използвайки помпа въздух-въздух. Ама няма да стане! Виждал съм външно тяло монтирано нарочно в абонатна на парно без позволение на собствениците, за да се помпи топлината оттам. Става, но след няколко дни работа абонатната става хладилник.
    Jack Krauser, rosswen и stainway харесват това.

  11. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #24

    Отговор: Климатици - основни принципи, теория, практика, технически въпроси и линкове

    Цитат Първоначално публикувано от peter`s Виж публикацията
    Благодарско за бързия отговор. Какви са негативите от това, идеята е долу в избата има една постоянна температура която мога да акумулирам постояно по малко, имам изходи както споменах в първия пост за нагоре и навън, тоест мога да създам течение без никакъв проблем. Сподели по точно какво имаш впредвид, че и моите бойни другари казвт че не са го правили, но не могат да обяснат защо е грешно. Аз бих добавил че ако е вътрешен монтаж на тръбите и стане нещо ще си захапя топките( тръбите са 9,52 3/8 на 12.71 1/2). Просто е нещо което не се прави, това го разбирам
    Интересна идея. Да ползваш мазата за акумулатор.

    370 кубически метра обем х 1,221 плътност х 14 градуса разлика х 0,000279 = 1,76 киловата. Не е особено много.
    Ако монтираш външното тяло в избата и го ползваш за отопление, за да абсорбира климатика 1,76 киловата топлинна енергия ще трябва да понижи температурата на въздуха от 14° до 0°

    По-важният въпрос е с каква скорост топлинната енергия ще се предава през стените на избата към околната среда, но това няма как да го разбереш докато не пробваш. Цялото упражнение може да не си струва усилията, но може и да си струва, едва ли някой може да ти каже със сигурност.
    Ventsislav Negentsov и stainway харесват това.

  12. Member Аватара на Ventsislav Negentsov
    Тук е от
    Feb 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    901
    #25

    Отговор: Климатици - основни принципи, теория, практика, технически въпроси и линкове

    Точно заради 4 пъти по-ниския специфичен температурен капацитет и 850 пъти по-ниска плътност спрямо водата няма да стане...
    ccankov73 и stainway харесват това.

  13. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,864
    #26

    Отговор: Климатици - основни принципи, теория, практика, технически въпроси и линкове

    Цитат Първоначално публикувано от Ventsislav Negentsov Виж публикацията
    Точно заради 4 пъти по-ниския специфичен температурен капацитет и 850 пъти по-ниска плътност спрямо водата няма да стане...
    Май това е най-точно и ясно.
    Е, винаги може да се напълни с вода избата......
    Ventsislav Negentsov одобрява това.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    297
    #27

    Отговор: Климатици - основни принципи, теория, практика, технически въпроси и линкове

    Здравейте. Идеята е да са 6 тела но работейки на минимума, тоест да не е ударно. Ако ще е ударно съм супер съгласен, но ако приемем образно казано 2КВ на час с коефициент 0.7 как звучи. тоест за 24 часа по 1.4 =33.6 или приблизително. Тук има много експерти в климите за което се радвам но 33КВ не е ли много за 24 часа или умножено по 30 е равно на 1МГВ ако не се лъжа. Аз искам да обясна че не ми трябва толкоз енергия. Всичко е супър дупър. Това е идеята.Говорил съм с проектанти и архитекти и те не могат да вземат решение, разберете всичко при тях е софтуер, повечето от тях нямат и 2 дена практика всичко е софт и подписи и печати по проект.

    Jack, Венци, здр-те, разбирам ви. Но може до някъде вината да е у мен. Трябва да се сметне колко е нужно за определен апартамент при положение ,че едва ли не гоним пасивност при него. Ако ДЖАК е прав с тези 1,76КВ на час това е много, защо, защото говорим за 1,76кв за всеки час нали така или по 720 то това е =720*1.76=1267КВ на месец. Аз мразя точностите и винаи приемам коефицент 0.7, винаги ми е помагал и не ме е лъгал тоест е 887КВ за месец. Пловдив е топъл град като блаоевград и хасково(това са киловати само за климатиците). Ако някой си спомни 2-3 месеца минусови температури за пловдив постояннно нека сподели(за целия период на зимата). Главния въпрос беше, тъй като имам деневилация от примерно 6-9-12 метра как това оказва влияние не климите,дал съм като данни тръбите да са образно 10 и 13,другия въпрос е трябва ли да имат U или S трапове при положение че външното тяло е по ниско, в руски сайт чета че трябва да има U trap на всеки 5 метра за външни тела които са над вътрешните и че няма проблем и едва ли не може без проблем до 15 метра външните да са отдолу без U или S trap. Тоест трябва ли трапове по пътя на горе или не. В момента ако вратите са ми затворени и имам темпаратура вътре 25-27, а гоня 23-24,колко ли енергия трябва.

  16. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #28

    Отговор: Климатици - основни принципи, теория, практика, технически въпроси и линкове

    Ти искаш да използваш избата предимно за оптимизация на охлаждането, така ли?

  17. Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    297
    #29

    Отговор: Климатици - основни принципи, теория, практика, технически въпроси и линкове

    Разбира се че и за отопление и за охлаждане. Просто не съм наясно с принципа на действие и поведение на климите при такива денивелации и дали се правят трапове поради голямата денивелация.

    - - - - - - - - - -

    Сега като се поразмислих може да ги намаля на 4 тела а другите 4 да са на покривната тераса но тогава ще загубя енергията от избата

  18. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    1,580
    #30

    Отговор: Климатици - основни принципи, теория, практика, технически въпроси и линкове

    Денивелацията не е проблем зависи какви машини ще изберете,едни имат нужда от маслен трап други не.Енергията от избата ще я ползвате точно 5 мин.и после машините ще отдават повече енергия от избата.Давам ви пример:летище Пловдив,по 8 външни топ модели в затворени хангари по 500м2.и така няколко помещения със същата схема и на всичките им издумкват платките една по една.А кучи марки от вън работят без проблемно
    bobovo, Mega, tony34al и 2 други харесват това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Климатици - линкове (връзки)
    От dmt във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 118
    Последно: 20-12-23, 19:13
  2. Полезни линкове с информация за климатици Panasonic
    От centurionX във форум Климатици Panasonic, National
    Отговори: 4
    Последно: 11-08-18, 16:08
  3. Отговори: 19
    Последно: 13-01-13, 05:47
  4. Въпроси свързани със сервиза на климатици!
    От VD във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 16
    Последно: 05-08-12, 08:52
  5. Мнение за рисийвър и разни технически въпроси
    От tougherty във форум Аудиотехника
    Отговори: 13
    Последно: 08-06-11, 16:53

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе