Страница 17 от 17 ПърваПърва ... 7151617
Резултати от 241 до 255 от общо 255

Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2019
    Мнения
    11
    #241

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Здравейте има ли някой с котел Viessman Vitodens 100 и монтиран термостат(програматор + термостат ),които работи през Opentherm ? Проблемът е следния - снощи ми подвързаха Salus RT520RF(като термостата е безжичен) през Opentherm.Отворих всички термоглави на максимум,от термостата зададох,че искам температура от 21 градуса и котела почна да бумка от 60 до 85°,което ми се струва много като градуси на водата,както и в помещението стана осезаемо по-топло,което за мен означава и по висок разход на газ с тея градуси,помещението изстива осезаемо въпреки,че на термостата си показва зададената температура,когато температурата на водата изтине до 50-60 и тогава включва пак до 80. Нормално ли е и евентуално какво мога да направя - ако е възможно да огранича градусите на водата да не се качват повече от 60° примерно ?

    п.с. до сега бях без програматор и задавах максимум 38-40° градуса на водата и в помещението си беше 21-22°.

    Моля,ако въпроса ми не е за тази тема,да ме насочите къде да го постна
    Този пост е редактиран от fritz; 20-01-20 в 11:03.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2018
    Мнения
    63
    #242

    Отговор: Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията


    бойлера не се връзва като радиатор в кръга на отоплението, а се връзва директно към котела като втори контур с отделна температура на подгряване. Другият начи е да се ползва БГВ на проточен принцип, чиято температура пак не зависи от температурата на водата в отоплителния кръг.

    Здравей Лазаре,


    По повод изказването ти за бойлера, се замислих дали нещо не пропускам в схемата на връзване при мен.
    Моля те да кажеш схемата на картинката как ти се струва и правилни ли са разсъждениета ми, как трябва да се довърши ? Виждаш ли нещо притеснително или сбъркано в нея?


    1. Източника на студена вода (синия извод), трябва да се върже с медната тръба в посока газовия котел. Това ще е източника на вода за котела и подовото.
    2. Предполагам трябва да се направи разклонение и за пълнене на бойлера?
    2. Медната тръба от газовия котел посока бойлера, да се върже с бойлера, за нагряване серпентината на бойлера.
    3. Бойлера трябва да се върже с червения извод, за захранване жилижето с произведената от бойлера топла вода.
    4. В момента, в който трябва да се подгрее вода за отопление, вградения в котела трипътен вентил, ще затваря пътя на водата към бойлера и ще отваря пътя към колектора на подовото и обратно, когато трябва да подгрява бойлера ще затваря пътя към колектора на подовото. Към подовото ще подава 40-45 градуса, към бойлера 60.


    Не знам до колко ясно го обясних, но не съм грамотен в тази област. Благодаря!


    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от fvazharov; 07-04-20 в 17:35.

  4. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #243

    Отговор: Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Чакащите медни тръби се връзват към серпентината, като се прави и байпас за пълнене на системата

  5. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2018
    Мнения
    63
    #244

    Отговор: Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Чакащите медни тръби се връзват към серпентината, като се прави и байпас за пълнене на системата
    Не съм сигурен какво имаш предвид да се направи байпас за пълнене на системата? Но други тръби освен тези двете нямам, те са вкарани в пода и отгоре вече има замазка и плочки.

    И още един въпрос ако позволиш. При подово отопление (със стайни термостати и ел. задвижки), необходим ли е Диференциален байпасен клапан? Четох, че той се използва за работата на помпата на котела. Нямам отделна помпа за подовото. Поводото е направено на 12 кръга (по 70 м на кръг) и се управлява с 5 стайни термостата. Отопляемата квадратура е 95 кв. м.

    Прикачени изображения Прикачени изображения

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #245

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Според мен не е необходим такъв вентил, казах го вече. Има много по-добри начини за управление.

  7. Novice
    Тук е от
    Aug 2020
    Мнения
    2
    #246

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Здравейте! Нов съм във форума и се надявам да пиша в правилната тема.

    Имам къща (3 етажа, 70 кв.м. на етаж), като иска да топля два от етажите. Имам и изградено централно парно на дърва и въглища, като тръбите са прекарени из цялата къща и имам радиатори във всяка стая от трите етажа на къщата. На всеки етаж имам бойлер, като единият (този който най-много се ползва) е на серпентина. До тук добре, но искам да заменя котлето на дърва и въглища с термо-помпа. Предлагат ми два варианта:
    Вариант 1 - Ниско-температурна Термопомпа въздух-вода Panasonic Aquarea WH-SDC16H6E5/WH-UD16HE5, 16 kW
    Вариант 2 - Високо-температурна Термопомпа въздух-вода Daikin Altherma , 16kW

    Разликата в цената (с вкллючена инсталация) е около 6.5 хил. лева.

    Основният въпрос, който имам е: като нямам подово отопление, Ниско-температурна Термопомпа въздух-вода би ли ме топлила през студените зимни дни, или трябва да мисля за Високо-температурна Термопомпа въздух-вода?

    Благодаря предварително!

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,858
    #247

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Всичко зависи от радиаторите ти.Най-вероятно (~99.9%) нискотемпературната няма да те топли.
    И въобще тоя който ти я предлага знае ли каква е инсталацията ти?

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #248

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Твоят вариант е на пелети и никаква ТП не те оправя според мен

  11. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2010
    Мнения
    101
    #249

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Считам ,че най-добре е да се използва старата инсталация/тръби и радиатори/,като се смени котела с такъв на пелети или природна газ. Другите варианти са свързани с големи разходи/добавяне на радиатори, смяна на тръби/ и няма гаранция за успех!

  12. Novice
    Тук е от
    Aug 2020
    Мнения
    2
    #250
    Цитат Първоначално публикувано от ccankov73 Виж публикацията
    Всичко зависи от радиаторите ти.Най-вероятно (~99.9%) нискотемпературната няма да те топли.
    И въобще тоя който ти я предлага знае ли каква е инсталацията ти?
    Благодаря за отговорите! Бяха хората на място, гледаха и уж казаха, че и двата варианта са ОК. Радиаторите са алуминиеви.Можете ли да поясните за смяна на радиаторите при ниско/високо-температурната помпа.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2010
    Мнения
    101
    #251

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Има огромна разлика между отдаваната мощност от радиаторите при ниска или висока температура на водата. Съответно при ниска t броя на ребрата трябва да се увеличи. може би е добре да проверите данните на производителите за отдаваната мощност от радиаторите.

  14.  
     
  15. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #252

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Ниско-температурната ще иска много радиатори и големи. Това е разликата.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,593
    #253

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Ниско температурна ТП работи най-добре и икономично с температура на водата 30-35гр. Максимум 40гр. Системата ти е с котел и е смятана и работила според мен на минимум 55-60гр., дори и повече. Прави сметка дали със същите радиатори ще постигнеш необходимата стайна температура при доста по-ниска температура на водата. Ниско температурна ТП е подходяща за подово отопление. Решенията с радиатори са компромис и често са трудно приложими.

  17. Novice
    Тук е от
    Jan 2018
    Мнения
    9
    #254

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Цитат Първоначално публикувано от gamper Виж публикацията
    Искам да помоля за малко помощ.Имам следния проблем.Отоплителна инсталация на два етажа.На втория газов котел отоплява с подово отопление навсякъде , като има и тръби към конвекторен радиатор на първия етаж, където има само офис, който се ползва само в работно време. Проблема ми е, че подовото само по себе си е инертно и след като е работило 3-4 часа, спира за 1-2 часа по стайния термостат, който е он-офф. През това време долу офиса си изстива(големи витрини) и се налага да пускам климатика да поддържа температурата.Правилно ли си мисля, че ако се смени стайния термостат с модулиращ този проблем ще отпадне?
    Сега котела работи на 40 градуса и е ок отоплението с подовото.Котела е Риелло. Когато обсъдих проблема с инсталатора, нещо го притесни, предполагам, че е защото май трябва да се добавя някаква допълнителна платка към котела, за да работи предлагания модулиращ термостат на тази марка като такъв, а не като он-офф. Сигурно не го е правил или пък вносителя не държи платката на склад, не знам. Имал и някакви други идеи как можел да се реши проблема, които на мен не ми звучат много добре-за трипътен вентил да се добавя в системата. Не си представям смисъла от това, още повече, че водата в системата се върти само от вградената помпа на котела.Пък и като спре котела от термостата при достигане на зададената температура, каква би била ползата от това?
    Преди време зададох този въпрос, затова предполагам, че е редно да споделя какво е развитието, може на някой да му е от полза.Понеже съм си магаре и съм свикнал да се водя и от вътрешното си усещане, освен от всички други разумни доводи, реших все пак да монтирам гореспоменатия модулираш термостат.И се получи много добре, сега котела си работи почти непрекъснато, дори и при външни температури около 10 градуса. Отначало трябваше да си поиграя малко с настройките, ясно е, че фабричните рядко вършат работа при по-специфични случаи.Особено беше важно да дам правилна стойност на влиянието на типа топлинна изолация на сградата и на влиянието на сондата за външна температура, нищо, че няма монтирана такава, коефициента участва в алгоритъма за изчисляване на нужната температура на водата от термостата.
    Абе получи се добре,Котела спира понякога само нощем, предполагам, че понеже термостата е в спалнята, в която спим с жена ми,и топлината от телата ни е достатъчна, за да се вдигне температурата бързо над границите, които съм задал като температура на изключване на машинката, като в същото време съм го ограничил да не задава температура на водата под 35 градуса, за да работи все пак и конвектора в офиса с достатъчна мощност и да на спира по 2 пъти в минута, понеже е изстинала водата.
    Най -вероятно ми се получи добре, защото минималната мощност на котела ми е 2,5-3 кВ (според различните източници, не съм много сигурен), а жилището и офиса са достатъчно големи, за да са ми топлозагубите по-големи от тези стойности.
    И в крайна сметка, на третия отоплителен сезон, вече имам отоплителна система, която работи както трябва, дава ми комфорта, който искам, без да се налага да пипам нищо по нея, като и разходите са приемливи, особено при новите цени на газта.Като помня, че почнах от 450 м3 на месец, като се е налагало да вдигам температурата на водата в системата и над 53 градуса за подово, и да спирам потока към офиса на долния етаж през нощта, за да смогва да се стопля жилищния етаж, мога да кажа, че постепенно се получи добре-с подобряване на топлоизолацията на сградата, правилна настройка на помпата на котела и добавяне на модулиращ термостат.
    Не успях само да подкарам управлението на термостата и котела през интернет, предполагам, защото сигнала от рутера е слаб, поне така показва приложението, но не ми е голям зор .Предпочитам да не го мисля и пипам изобщо.
    Този пост е редактиран от gamper; 18-12-20 в 17:29.

  18. Member
    Тук е от
    Aug 2022
    Мнения
    397
    #255

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Здравейте, желая да споделя своя скромен ПОТРЕБИТЕЛСКИ опит с отоплителните инсталации.От 2016 година имам изградена високотемпературна инсталация с панелни стоманени радиатори(оразмеряването на радиаторите е следното:Стая№1 -Дължина 160см,Височина60см,Стая№2 - Дължина 80 см,Височина 60см,Стая№3- Лира Височина 140 см,Дължина 50 см,Стая№4 - Дължина 180,Височина 50 см,Стая №5 - Дължина 240см,Височина 40см,Стая№6 Дължина 140см,Височина-60см).Инсталацията се подгрява от Конвенционален газов котел Bosh Gaz 3000 W 6 - 18kW.Управлявам котела със стаен термостат(20/21 градуса денем,19/18 градуса- нощем) ,разположен в хола.През първите два отоплителни сезона съм използвал вода с изходяща от котела температура 45 градуса,а през останалите четири 50 градуса,нямам представа колко е била връщащата поради липса на знания и желание за подобно измерване.Това което мога да споделя като наблюдение е ,че дори при тези не чак толкова високи изходящи температури на водата, инсталацията винаги е постигала зададените температури в стаята, за прилично като бързина време и на сравнително ниски цени(обща сметка за газ за цялата 2021 - 1083 лева - при положение, че всички уреди с голяма консумация са на Газ: Отопление,Бойлер,Котлони+Фурна, три членно семейство,жилището е в тухлен блок,южно изложение,добре изолирано от ВЪТРЕШНАТА страна и с частична външна изолация).Добавям , че температурните настройки съм ги правил АБСОЛЮТНО случайно и без какъвто и да било умисъл поради липса на познания в тази област. Надявам се да не съм ви отегчил и споделената информация да е интересна или полезна за читателите на темата.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 17 от 17 ПърваПърва ... 7151617

Подобни теми

  1. ППР тръби за отоплителна инсталация?
    От fen./hitachi във форум Отопление
    Отговори: 32
    Последно: 05-02-21, 10:59
  2. Отговори: 0
    Последно: 25-01-14, 08:42
  3. Отговори: 5
    Последно: 26-02-13, 12:39
  4. Отговори: 4
    Последно: 09-02-10, 00:49
  5. Отговори: 4
    Последно: 04-08-08, 22:53

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе