Страница 99 от 166 ПърваПърва ... 4989979899100101109149 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1,471 до 1,485 от общо 2477
Like Tree389Одобрявам

Газов котел - Избор и Цени

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #1471

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Първо мощността на радиаторите не знам как си я смятал, но на повечето места е дадена при много висока температура на водата. Прави сметка, че за кондензния котел е хубаво да работи на макс 50-55гр. на водата. От по-голяма важност е да гледаш минималната мощност да е по-малка. Защото в голямата си част от времето котела ще работи на минимална мощност след като са темперирани помещенията и при добра изолация.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2011
    Мнения
    91
    #1472

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Искам да попитам спрял съм се на пакета на Bosch condens 2500 2-14kw с 150л. бойлер. Този бойлер дали няма да е голям за двама възрастни и малко дете? По принцип мислех за 100л., но незнам дали може да се направи промяна в пакета и дали има смисъл(голяма разлика в сметките)? Притеснява ме това, че 150л. бойлер ще има по-големи топлинни загуби от това на 100л., както е отбелязано в сайта на Bosch 100л. - С а 150л. - D енергиен клас! Бойлера ще се топли целогодишно на газ. Цитат:
    Не превишавай вместимост от 120 литра (а и едва ли ще ти трябва повече от това). При по големите литражи контролът на качеството е малко занижен и не се обръща толкова внимание на малките детайли. Всичко казано по горе не си го измислям и не го приказвам щото съм чул от някого, а защото съм работил в Tesy и съм бил на поточната линия където се сглобяват.
    Този пост е редактиран от vo_yulmi; 22-04-16 в 17:00.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    146
    #1473

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Цитат Първоначално публикувано от vo_yulmi Виж публикацията
    Искам да попитам спрял съм се на пакета на Bosch condens 2500 2-14kw с 150л. бойлер. Този бойлер дали няма да е голям за двама възрастни и малко дете? По принцип мислех за 100л., но незнам дали може да се направи промяна в пакета и дали има смисъл(голяма разлика в сметките)? Притеснява ме това, че 150л. бойлер ще има по-големи топлинни загуби от това на 100л., както е отбелязано в сайта на Bosch 100л. - С а 150л. - D енергиен клас! Бойлера ще се топли целогодишно на газ. Цитат:
    Взимай 150 литровия няма да ти е голям, а и загубите ти ще са незначителни,да не кажа че и може и да няма разлика.По големият бойлер ,по бавно ще изстива.Аз съм със 300 литров за 4 възрастни и дете на 4 години и ни е таман.А и сметките за топла вода са около 15-20 лева на месец макс.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от abrakadabra Виж публикацията
    Благодаря за отговора. Идеята ми за повече мощности и по-голям котел следователно е, че те имат възможност да работят и на по-малка мощност (докато парното стигне зададената температура и котела да може да ги захрани), докато, ако имам по-малко KW и по-малък котел, те няма как да работят на повече. Нали така или иначе 26 KW котел не работи само на 26, а има диапазон от примерно 9 до 26. При нужда да работи на 15 ще работи на 15, при нужда от 19, ще работи на 19.
    Ще съм благодарен и на други мнения
    Ако вземеш котел 9-26 следващият ти пост ще бъде - Защо месечната ми сметка е 400 лева. Като ти гледам радиаторите нямаш повече от 10 КВ мощност, и какви са тия 5 КВ резерв.Тва да не е котел на дърва.Няма да можеш да натовариш котел 15 КВ освен ако не си решил да се отопляваш при отворени прозорци.Аз отоплявам чисто 95 квадрата и 300 литров бойлер с котел 3,7-15 КВ Бош Конденз.За което съм благодарен на Лазар, че го препоръча и го послушах и най голямата ми сметка за тази година беше 130 лева.За целия сезон ми излезе 550 лева.Темата е голяма,но ти препоръчвам да я прочетеш.
    orlincho, tony34al и tutalka харесват това.

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #1474

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    По-големият бойлер ще го топлиш до по-ниска температура и така ще имаш по-малки загуби, но ако нямаш съм сигурен, че търговецът ще се съгласи да ти го смени 1:1 с по-малък

  6. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2011
    Мнения
    91
    #1475

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Благодаря batspetar и Lazar за изчерпателните отговори.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2016
    Мнения
    15
    #1476

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Мощността съм я изчислявал при 80 вата на кубик. Защо да са високи сметките при положение, че както казвате котела има и ниска минимална мощност. При моите изчисления парното ще може да прави както висока температура, така и ниска. Следователно при висока зададена ще е по-висок и разхода на газ, а при по-ниска нисък разход.
    doooon одобрява това.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #1477

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Щом минималната мощност на котела е ниска, максималната не би трябвало да е от първостепенна важност. Но практическият опит на нас, които използваме от години такова отопление, е че за жилища до 100-120м2 (изолирани) повече от 15KW никога не е имало нужда, освен при двуконтурен котел с БГВ (да има мощност за проточната топла вода). Примерно аз съм в еднофамилна къща в Плевен (лоши условия) и котелът ми почти никога не съм го виждал на макс след първоначалното подгряване на водата при дълго изключване. След като къщата е темперирана, в преобладаващата част от времето работи около минималната, която е 9KW. И това при студено време и зададени 22-22.5 гр..
    Щом държиш на висока максимална мощност имаше един модел на Имергаз - Виктрикс със сравнително ниска минимална мощност.
    Този пост е редактиран от VanDan; 25-04-16 в 09:37.

  10. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #1478

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Щом държиш на висока максимална мощност имаше един модел на Имергаз - Виктрикс със сравнително ниска минимална мощност.
    Конкретно IMMERGAS VICTRIX 24 TT - (3.1-24KW) , но това е модел който е за подгряване на вода на проточен принцип.
    Имат и нещо подобно на боша - VICTRIX 12 TT който е 2-12КВ, който е за обемен бойлер.

    Но в момента мисля, че цената на БОШа е по-добрата.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2016
    Мнения
    15
    #1479

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Здравейте отново,
    Решихме да редуцираме общата мощност до 15 КВ - 5 панелни радиатора и 2 конвектора. Има и нова идея - вместо едноконтурен котел с бойлер, да сложим двуконтурен. Кое е по-удачният вариант? Съображенията тук са, че при едноконтурен със 150л бойлер, след като да кажем се използват 100л, на котела ще му е нужен около 1 час за да стопли отново целият бойлер, като през това време отоплението спира. 2 бани + кухня. Моля за съвет кой вариант да избера.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #1480

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Нищо лично, но упорито не искаш да прочетеш поне 10-на страници назад. И за мощността на котлите сме говорили многократно и за съпоставката - дву- едноконтурен котел. Разбирам те, че искаш да ти се отговаря лично, но това се повтаря постоянно и въртим едно и също нещо.

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Материята отдавна сме я изяснили. Сега само повтаряме написани вече неща. Няма особено голяма философия.
    1. Най-важното е да имаш колкото се може по-добра изолация на жилището, така че котелът да се включва колкото се може по-рядко. Работи ли котела, той гори газ. Газът струва пари. Това е основно при всички видове отопление и се изплаща в пъти.
    2. Другото жизнено важно нещо е цената на газа. В течение на 5г. тя вървеше само нагоре и се вдигна с над 100%. Сега за огромна радост имаме тренд надолу в цената, който тази зима се усети в сметките.
    3. Трябва да имаш достатъчно инсталирана радиаторна мощност, така че да може да се топлиш при всякакви външни температури с колкото се може по-ниска температура на водата
    4. Минималната мощност на котела да е ниска.
    5. Монтиране на стаен терморегулатор за управление на котела по стайна температура.
    6. Кадърна фирма, която да изгради инсталацията както трябва.
    7. БГВ е второстепенен показател и не е определящ. БГВ-то ми е по 20-25лв. през месеците без отопление. Иначе аз съм с двуконтурен, но веднага бих минал на едноконтурен при възможност. Основно заради тези постоянни включвания на котела, които ме притесняват да не намалят живота му. При масовите двуконтурни котли на практика не е възможно да се ползва топла вода от повече от един консуматор. В нас ако някой се къпе в банята, в кухнята не става да се пусне топла вода за миене на съдове. И то при 23КW максимална мощност. Докато при едноконтурния максималната мощност е достатъчна да подгрее толкова вода, че да не свършва бойлера. Като ти е толкова голям проблем мястото за бойлер няма нужда от толкова чудене. Това не е най-важното нещо. Слагай двуконтурен с най-ниската минимална мощност и това е. Сега поне има предложения на двуконтурни със сравнително ниска минимална мощност. Преди години всички бяха с по 11-12КW минимална мощност.
    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    С външен бойлер няма да харчи повече газ, дори мисля, че ще е по-малко, защото няма котела да включва всеки път при врътване на крана на топлата вода, а ще работи примерно 1-2 пъти (според изразходената топла вода) на ден по 20-30мин. и то на пълна мощност, където КПД-то е най-голямо. Но и да има разлики ще са незначителни. С външен бойлер е по-комфортно и особено важно щадящо за котела, защото се избягват хиляди включвания на котела, някои дори за по няколко секунди. И въобще БГВ-то е с най-малка важност при сметките. Летните месеци ми е по 20-25лв. Това е масово. Гледа се за отопление да е правилно изчислена и най-важното изградена професионално от фирмата изпълнител.
    По отношение на мощността на котлите - колега ние си пишем, а вие не четете. Хайде стотици постове назад не, но само в последните 10-20 поста писахме по тези въпроси, дори се даде линк към тема с отбрани постове. Аз съм спокоен и винаги отговарям, но няколко мнения нагоре да обсъждаме точно същото и пак да следва същия въпрос е "леко" странно. Разберете, че става досадно и няма как да пишем като папагали едно и също през ден или дори месец.
    За последен път - 24KW ще стигнат и за 200-250м2. Те фирмите и за 50-60м2 пак 24KW си предлагаха през годините. Защо - написали сме вече стотици постове по въпроса. За последно разгледайте последните 20-на мнения преди последния ви пост. И не максималната (ако не става на въпрос за хотел или огромно имение) мощност, а минималната е от най-голяма важност при избора на котел. Ето ви пак (само 10 поста по-нагоре го има) линка - Акценти в отоплението
    Този пост е редактиран от VanDan; 27-04-16 в 14:30.
    MartinM, Lazar, doooon и 2 други харесват това.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    146
    #1481

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Котел 15 КВ топли бойлер 300 литра за 20 мин.Ти прецени за колко ще се топли 150.Дори няма да разбереш че е превключил на бойлер.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2011
    Мнения
    91
    #1482

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Добре, виждам че има хора, които го разбират, но да обясня още веднъж разликата в 3-те типа управление на котела:
    1) Работа по заводско оборудване - управление чрез промяна на температура на водата от потенциометъра на котела
    - това е най-простото управление. Такова управление имат и котлите на твърдо гориво - задаваш някаква температура на изходящата вода и котелът я поддържа, като си модулира мощността така, че да не я надвишава. При доближаване на зададената температура постепенно си намалява мощността за да не изключи. При този начин на работа котелът няма информация за стайната температура, а само за температурата на водата. При такава работа стайната температура е функция от външната - колкото по-студено е навън, толкова по-студено е и в помещенията и обратно. Затова този начин на работа обикновено се комбинира с термовентили на радиаторите. След като затворят 1 или няколко термоглави, котелът прегрява и изключва горелката, но помпата продължава да работи и водата в тръбите се охлажда бързо, понеже не е голямо количество. След малко котелът пак включва за да стопли водата в тръбите (радиаторите обикновено са затворени, защото стайната температура не спада толкова бързо), стопля я и пак изключва и така безкрай цък-цък...
    2) Работа на котела, оборудван с термостат on/off
    При този начин на работа от потенциометъра на котела се задава пак някаква температура на водата и котелът си работи по същия начи, като си модулира мощността за да поддържа тази температура на водата. Ако се достигне зададената стайна темература, котелът изключва и не включва докато не спадне стайната температура. Дори температурата на водата да спадне под зададената, котелът не включва.
    3) Работа на котела, оборудван с модулиращ термостат
    При този начин на работа потенциометърът на котела се завърта на максимум, а котелът сам определя мощността с която да работи за да поддържа зададената стайна температура. По този начин котелът в различни моменти работи с различна температура на водата - в по-топло време с по-хладка вода, а в по-студено време - с по-гореща вода.
    Искам да попитам този терморегулатор - CR 100 - Bosch Термотехника модулиращ термостат ли е? Има ли голямо значение да предпочета този - WiFi-управление CT100 вместо горния защото разликата е около 300лв.

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #1483

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    И двата са модулиращи. CR100 e напълно достатъчен за правилната работа на котела, а СТ100 е ново поколение Смарт програматор, позволяващ настройки от мобилния телефон, нали сега е модерно.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2011
    Мнения
    91
    #1484

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    И двата са модулиращи. CR100 e напълно достатъчен за правилната работа на котела, а СТ100 е ново поколение Смарт програматор, позволяващ настройки от мобилния телефон, нали сега е модерно.
    За модерното си прав Щом CR100 ми e напълно достатъчен ще го купя него. Благодаря ти Lazar сега вече остава и масторът да си върши качествено работата и всичко ще е ток! Ако възникнат допълнителни въпроси и ако не ти досаждам вече ще се допитъм пак

  18. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2016
    Мнения
    15
    #1485

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    VanDan,
    Ами реално точно това се получава. Мощностите на радиаторите на всякъде са дадени при 80 градуса вода на входа и 60 на изхода. При изчисления кондензния котел работи на 55/35, което реално сваля мощността на радиаторите почти 3 пъти. Получава се, че ще ми трябват даже и по-големи радиатори за този котел. Реално при 55/35 общо са около 10 KW, а ако системата се използва с друг котел, който подгрява 80/60, мощността става над 23 KW. Прав ли съм?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Избор на газов котел.
    От gogo.s във форум Отопление
    Отговори: 174
    Последно: 30-06-19, 08:58
  2. UPS за газов котел
    От taralion във форум Отопление
    Отговори: 14
    Последно: 06-06-16, 21:09
  3. Избор на газов котел.
    От amalexiev във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 08-11-12, 20:51
  4. Отговори: 27
    Последно: 01-11-12, 21:39
  5. Избор на газов котел
    От dampio във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 21-10-12, 21:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе