Страница 9 от 12 ПърваПърва ... 7891011 ... ПоследноПоследно
Резултати от 121 до 135 от общо 175

Избор на газов котел.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #121

    Отговор: Избор на газов котел.

    1. Ако не задаваш голяма температура на бойлера - да
    2. Да
    3. Не

  2.  
     
  3. Novice
    Тук е от
    May 2019
    Мнения
    5
    #122

    Отговор: Избор на газов котел.

    Благодаря ти Лазаре за пореден път. Само не разбрах какво имаш предвид да не задавам голяма температура на бойлера. Колко градуса да е ? На мен ми трябва толкова че да покрива нормалните нужди на баня и кухненски бокс.
    От относно въпрос 2 смяташ ли че това е по подходящ вариант за избор на котел 12 кв. едноконтурен и този ще стигне за тези около 110 кв.м или да си остана на първоначалния вариант двуконтурен с мощност 24 кв.
    Този пост е редактиран от Rafting; 11-05-19 в 11:25.

  4. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #123

    Отговор: Избор на газов котел.

    Ако желаеш до 50*С няма проблеми. Котел с такава мощност е напълно подходящ за твоето жилище

  5. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,764
    #124

    Отговор: Избор на газов котел.

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Ако желаеш до 50*С няма проблеми. Котел с такава мощност е напълно подходящ за твоето жилище
    Ако зададе по-голяма температура в какво се състои проблема?
    Ще чака много дълго заради малката площ на серпентината

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #125

    Отговор: Избор на газов котел.

    Да, дълго време жилището ще е без отопление, а освен това котелът започва да цикли вкл/изкл, тъй като при малко дТ и малка площ мощността на серпентината е много малка.

  7. Junior Member
    Тук е от
    May 2019
    Мнения
    12
    #126

    Отговор: Избор на газов котел.

    Здравейте,
    Моля за съвет относно избора и мястото на нов газов котел.
    Апартамента е 80кв, на трети от четири етажа, с нови 5 камерни дограми и четири сезонни прозорци. Едната страна на апартамента е западна с много прозорци, едната северна почти изцяло с прозорци, една източна външна с изолация и южната страна е към вътрешното стълбище.
    До сега сме се топлили с камина на дърва с водна риза. Има изградена система с панелни радиатори, които искаме да запазим, както и камината да си остане и да може да се ползва при желание.
    Апартамента е газифициран, като медните тръби така са предвидени, че котлето да бъде в хола на ъгъла на северната и източната стена. Но банята е в другия край на жилището и се явяват около 9 метра до мивката в банята и около 8 метра от мивката в кухнята.
    Вариант е да се сложи котлето в коридора. Така ще е точно до банята, но коридора няма външна стена,защото гледа към вътрешното стълбище. Ако се сложи в коридора, трябва комина да минава през цялата баня, до външната стена, което са 3 метра.
    Кое е по-добър вариант?
    1. Далеч от мивките и душа, но директно на външна стена?
    2. Точно до мивките и душа, но с по дълък комин?
    Втория въпрос е изборът на котле. Бяхме се спрели на Immergas Victrix 28 TT+, който е с минимална отоплителна мощност 2.8kw. После видяхме тук добри мнения за Bosch 2300W, който е с минимална мощност 3.0kw. Техникът пък ни препоръчва Viessmann Vitodens 100W, който е с минимална мощност 4.3kw. Като го попитах дали това не е висока минимална мощност и дали ще повлияе на месечните сметки, ми каза че минималната мощност нямала значение за сметките. А аз от този форум знам друго, за това ми се струва, че Германския котел не е добър вариант.
    Вашето мнение?

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #127

    Отговор: Избор на газов котел.

    В интерес на истина, минималната мощност е най-малкия проблем на "германския котел". Иначе в твоята ситуация бил заложил на едноконтурен котел с боълер в банята, който ще е близо до двата консуматора, а и котелът ще си е на мястото.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,593
    #128

    Отговор: Избор на газов котел.

    Питай този, който ти е казал, че минималната мощност няма никакво значение, дали се отоплява на природен газ и ако жилището не е много голямо по площ и е добре изолирано, как котелът ще работи, когато минималната му мощност е по-голяма от нужната за отопление в определени моменти. Ще ти отговоря аз - котелът се включва, работи няколко секунди и изключва. После пак и пак и пак... Режим "цък-цък", както го кръстихме във форума. Ето един пример, който съм давал и преди - все едно да вземем хубав и голям автобус, но с който да превозваме само 2-3 пътника. Няма как да е изгодно, колкото и добър да е автобуса.
    Колкото до местоположението на котела ако е двуконтурен. Моето мнение е, че е по-добре мястото да е подходящо за самия котел и комин, а не според консуматорите на БГВ. Дали ще изчакаш топлата вода да дойде няколко секунди повече не е толкова голям проблем. Другият вариант е едноконтурен котел на едно място, а бойлера свързан с него на друго.
    Няма никакъв проблем да се ползва старата система от тръби и радиатори ако е добре пресметната според нуждите от топлинна мощност и изградена. Трябва да се вземе предвид това, че модерните газови котли са икономични при ниска температура на водата - до 50-55гр. , а не както с твърдо гориво най-често на доста повече. И съответно дали ще са достатъчно големи (като топлинна мощност) радиаторите. Аз вече 10г. си ползвам старата система от времето на предните ми котли с твърдо гориво, но сложих на места по-големи радиатори. Иначе последният ми котел на твърдо гориво Дакон си седи монтиран (успоредно на газовия котел) и само с врътването на два крана мога да го ползвам вместо газовия. Слава богу, не ми се е налагало. Вече ако искаш да става автоматично, си трябва специалист да монтира съответното управление.
    Този пост е редактиран от VanDan; 01-06-19 в 09:49.

  11. Junior Member
    Тук е от
    May 2019
    Мнения
    12
    #129

    Отговор: Избор на газов котел.

    За едноконтурния котел, ние имаме бойлер със серпентина, но е малък 80л май, а тук четох, че трябва да е по-голям, за да става.

  12. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #130

    Отговор: Избор на газов котел.

    Така е, трябва голяма серпентина. Ама то един бойлер струва колкото 3 метра комин

  13. Junior Member
    Тук е от
    May 2019
    Мнения
    12
    #131

    Отговор: Избор на газов котел.

    А да предположим, че остане двуконтурнуя, кой модел ще ни препоръчате и кое място в по-подходящо? А слага ли се помпа за мръсната вода?

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,593
    #132

    Отговор: Избор на газов котел.

    Мисля, че вече ви бе отговорено за мястото на двуконтурния котел - най-удобното за монтаж до външна стена и минимален комин. Според мнения и Виктрикса и Боша стават. Аз лично като потребител бих си избрал Виктрикса, Лазар пък си работи и препоръчва Бош. Вие сам трябва да си решите.
    Виждам, че сте чели доста по темите. Не вярвам някой да ви каже нещо ново и непрочетено. Търсете си добри майстори. Този нещо не ми вдъхва доверие с това му твърдение, че минималната мощност на котела нямала никакво значение.

  16. Junior Member
    Тук е от
    May 2019
    Мнения
    12
    #133

    Отговор: Избор на газов котел.

    Много Ви благодаря за съветите! Бяхте ми много полезни!
    Последно да попитам, като монтираме котлето на външната стена, което е далеч от мивките, трябва ли да се монтира помпа за конденза? Въпросния майстор ми каза, че може да се направи с тръба под наклон до тръбата за мръсна вода на мивката, която е на 7-8 метра.
    Извинявам се за обяснението, дано се разбира.

    П.С. Голяма ли е разликата между Bosch 2300W и 7000i W като месечен разход и като качество на котела?
    Този пост е редактиран от Snowy; 02-06-19 в 02:17.

  17. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #134

    Отговор: Избор на газов котел.

    Разбира се, че няма нужда от кондензна помпа, ако може да се оттича гравитачно. Предимството на С7000 не е в месечен разход и качество на компонентите, а във външния вид (стъклен дизайн), по-удобно разположение на възлите от гледна точка на достъп за обслужване и повече възможности на контролера за включване в по-сложни функционални схеми (може да управлява външни помпи, вентили и т.н.). За една битова инсталация с 4-5 радиатора това е без значение

  18. Junior Member
    Тук е от
    May 2019
    Мнения
    12
    #135

    Отговор: Избор на газов котел.

    Много благодаря за полезните съвети!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 9 от 12 ПърваПърва ... 7891011 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. UPS за газов котел
    От taralion във форум Отопление
    Отговори: 14
    Последно: 06-06-16, 22:09
  2. проблем с газов котел
    От kora във форум Отопление
    Отговори: 7
    Последно: 19-01-14, 16:48
  3. Избор на газов котел.
    От amalexiev във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 08-11-12, 21:51
  4. Отговори: 27
    Последно: 01-11-12, 22:39
  5. Избор на газов котел
    От dampio във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 21-10-12, 22:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе