Страница 4 от 5 ПърваПърва ... 2345 ПоследноПоследно
Резултати от 46 до 60 от общо 73

газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    147
    #46
    И аз имах подобни разсъждения и намерих 2 системи по-евтини от honewell. Погледни в моята тема.

  2.  
     
  3. Novice
    Тук е от
    Feb 2018
    Мнения
    6
    #47

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    В крайна сметка измислихте ли нещо работещо с CR100?

  4. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2017
    Мнения
    94
    #48

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    Съживявам темата с едно питане. В крайна сметка сложих CT200 в хола и Салус термосати за спалните и карам втори сезон в момента. Първият сезон нещата се получиха много добре, температурата в спалните по естествен начин беше малко по-ниска от хола (заради слънце, кухненски уреди и т.н.) и сметките супер - доволен. Този сезон, обаче, имам новородено и работя от вкъщи. Съответно вече изискванията към спалните са за същтата или по-висока температура от тази в хола.

    И тук идва проблема - в хола става топло в 10-11ч и котела спира, а спалните имат нужда от още малко. Измислих малко скалъпено решение - имах един допълнителен Салус термостат за хола, който не го монтирах (защото там имам CT200). Това което направих е, да закача термостата на задвижките за хола и му сложих график който е с 1.5ч по-назад спрямо графика на CT200. Тоест, CT200 се опитва да достигне заданието от 6ч сутринта, но задвижките на хола за затворени и така спалните имат 1.5ч преднина и по този начин изравнявам температурите (горе-долу). Обаче нещо в мен ме човърка от вътре и не ми харесва такова скалъпено решение. Тук идва въпросът ми:

    Как за използва външният комутационен контакт на Bosch 2500? Упътването е малко "изгубени в превода", но оставам с впечатлението, че идеята е към тази клема да свържа управлението за котел на клемната шина на подовото (Salus). И когато някой от термостатите отвори да се стартира котелът. Правилни ли са ми расъжденията? Клемата е фабрично шунтирана в момента, при отваряне котела дава грешка (така пише и в упътването) и могат да се измерят 24V.

    Ако е така, как реагира котела на смесен сигнал - на EMS шината CT200 му казва "спри", на външният комутатор му се казва "работи"?

    Прикачени изображения Прикачени изображения

  5. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    81
    #49

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    Щом ти е важна температурата в дадена стая, просто премести там CT200, другите термостати ги спри. Другият начин е само Стайни термостати, проста логика с релета(паралелно на задвижките) и котела да работи в он/офф и премахване на CT200.
    Този пост е редактиран от sdhinkin; 17-12-20 в 14:42.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2017
    Мнения
    94
    #50

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    Местенето не е вариант, защото нямам окабеляване в другата стая. Иначе може би наистина добър вариант е само с термостати и реле за on/off от клемната шина. Но съм капризен и си искам online контрола и приложението, за да си виждам консумация. А и за това CT200 не малко пари са дадени. Май няма вариант в който всичко да е както го искам, докато Бош не се сетят освен TRV-та да поддържат и подово

    Ако четат хора които планират подово, може би като съвет - не виждам особен смисъл от модулация за подово отопление. Температурният диалазон е твърде тесен за да има смисъл. Ако правя заданието втори път, може би бих го направил без CT200 а само с термостати. Ако се държи на модулация - да се предвиди кабел за сензор за външна температура и да се модулира по нея между 30-45 градуса примерно.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    81
    #51

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    Несъм наясно с Бош и CT200, но дали не е вариант, навсякъде с термостати и логика за ОН/ОФФ, а CT200 да седи на някакво ниско задание(за да недава заявка за отопление, тя ще идва от логиката). така ще си гледаш онлайн нещата.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2017
    Мнения
    94
    #52

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    От упътването личи че On/Off и EMS Bus (CT200) се включват на една и съща клема. Което според мен изключва едновременната им работа. За това попитах за въпросния "външен комутационен контакт", но никой не ми отговори за предназначението му, как се ползва и дали може да се ползва паралелно с EMS.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    81
    #53

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    Няма как да се ползват паралелно вързани на котлето(поне технически погледното) он/офф и CT200 термостати. Колкото за този "контакт", това което аз разбрах е - това е нещо подобно на защита от прегряване. Даже излиза грешка ако е махнат моста. Ако котела спира като се махне моста и после безпроблемно тръгва като се възтанови, може да се измисли следното - зададени високи градуси CT200, котела да работи и със стайните термостати да се затварят задвижките и при затворени всички задвижки, с реле да се прекъсне "късото" на този контакт. Дори една от стайте да изстине - отваря се задвижката и се закъсява контакта - и котела тръгва.

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #54

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    Предназначението на този контакт е да се включи температурен ограничител за подово отопление, например ТВ1 на Бош или някакъв друг термостат, който да спре котела, ако по някаква причина подаващата вода подмине 50*С. Тогава котелът спира и изписва грешка.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    81
    #55

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    Лазаре, а котела ще тръгне ли без допълнителна намеса, само с възтановяване на контакта? То е ясно че няма да го използва по предназначение, но ако това е решението на задачата - защо пък да не се възползва човека.

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #56

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    Мисля, че няма да тръгне без ресетване. Според мен решението на проблема е много просто - или чрез дебитомерите да се намали циркулацията в хола, за да може спалните да изпреварват, или направо да се затвори единия кръг в хола - това вече ще се реши по метода проба-грешка.
    Този пост е редактиран от Lazar; 18-12-20 в 13:54.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2017
    Мнения
    94
    #57

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    Аа, ето какво било... Ясно, благодаря за информацията! Иначе в момента в който се затвори веригата, котела тръгва веднага, няма нужда от ресетване. Иначе още от самото начало дебитомерите на кръговете за хола са едвам отворени, а на спалните са до край. Затварянето на кръгове си го мисля от самото начало, спира ме това че пода ще се усеща хладен в част от помещението. Имам значи няколко варианта, нито един не е перфектен, но всички ще сработят. Благодаря за отзивите.

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #58

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    Цитат Първоначално публикувано от atanasov Виж публикацията
    АЗатварянето на кръгове си го мисля от самото начало, спира ме това че пода ще се усеща хладен в част от помещението. Имам значи няколко варианта, нито един не е перфектен, но всички ще сработят. Благодаря за отзивите.
    Тъкмо да видиш как се чувстват хората с радиатори . Чрез проста автоматика с реле за време можеш да накараш кръговете в хола да се редуват да почиват определено време. Така няма да изстива само една зона.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2017
    Мнения
    94
    #59

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    Възкресявам темата, защото най-накрая ми премина мързела и се хванах да осъществя един мой план от доста време.

    На кратко - изградил съм доста сериозна система за домашна автоматизация и въпросният проблем от темата винаги ми стоеше като трън в очите - хем исках модулацията (с подово не знам за какво ми е, но пуст инат), отдалеченият достъп и отчитането на изхабена енергия от CT200, хем исках индивидуален контрол на стаите. Това го има с термо главите на Бош, но за момента не е налично за подово отопление.

    След като намерих малко свободно време изградих система, която постига точно това.

    - задвижките на подовото вместо към клемната шина на Салус, ги включих към 4 канално wifi управляемо реле
    - температурите по стаите се подават от zigbee безжични температурни сензори Aquara (вече си ги имах заради домашната автоматизация)

    С помощта на софтуер създадох "виртуални" термостати използвайки данните от термометрите и релетата за да управлявам подовото. Когато някой от кръговете има нужда от отопление се проверява актуалната температура в хола (където е CT200) и се подава команда на CT200 да вдигне заданието с няколко градуса над тази температура. Така се включва котелът и започва подгряването на един или няколко кръга. Ако няма отворен кръг, сваля заданието под текущата температура, което гаси котела.

    Прикачени изображения Прикачени изображения

  18. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #60

    Отговор: газов котел Bosch - управление на няколко кръга + отдалечен достъп

    Цитат Първоначално публикувано от atanasov Виж публикацията
    Така се включва котелът и започва подгряването на един или няколко кръга.
    Тука вече ме губиш като фен. Аз съм от другата страна барикадата - ти си гледаш своя потребителски интерес, пък аз защитавам котела, т.е. твоя финансов (инвеститорски) интерес. Как така котелът ще работи за 1 или 2 кръга, че и 3 да са? Това е пагубно за него. Това, което искаш може да стане при централно парно, но с котел не е добре.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 4 от 5 ПърваПърва ... 2345 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 11
    Последно: 24-02-22, 15:55
  2. Газов котел Bosch Gaz 7000W - Настройки
    От Маринов във форум Отопление
    Отговори: 88
    Последно: 23-12-19, 08:53
  3. Отговори: 26
    Последно: 26-11-17, 21:09
  4. Отдалечен достъп
    От periel във форум За Форума
    Отговори: 3
    Последно: 01-03-08, 08:47
  5. Отдалечен достъп до PC
    От ipnaid във форум Мрежи
    Отговори: 5
    Последно: 20-06-05, 15:52

Тагове за тази тема


SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе