Страница 1 от 10 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 138

Отопление + БГВ на газ

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    69
    #1

    Отопление + БГВ на газ

    Здравейте,

    Предстои ни изграждане на инсталация за отопление на апартамент + БГВ с газов котел. Отоплението ще бъде подово в целия апартамент. Газовото котле ще се монтира в кухнята с изход към терасата. Това е схемата на апартамента



    Моля ви за съвети по следните въпроси:

    1. Къде е най-добре да бъде монтиран бойлера? Според мен е най-логично да е в мокрото помещение, откъдето пътя до двете бани е най-къс, но от друга страна разстоянието от газовото котле до бойлера е над 10 м., а съответно и до кухненската мивка. Другият вариант е да се монтира под/над котлето, но пък тогава разстоянието до баните е голямо.
    2. Какъв като обем бойлер трябва да търся? Двете бани е възможно да се ползват и едновременно. Освен това ваната със сигурност ще се ползва редовно. Колко литра в минута дебит да търся и с какви основни характеристики - серпентини и т.н.?
    3. Има ли смисъл да се търси бойлер на същия производител, т.е. да е някакъв комплект като решение или не?
    4. Бихте ли ми препоръчали марка и модел на бойлера?
    5. За тази кубатура на апартамента (около 110 кв.м. чиста площ, т.е. около 290 куб. м.) какъв котел ще ми е необходим? Сградата ще бъде с 10 см. външна изолация и 5-камерна дограма.
    6. Ще съм благодарен, ако ми препоръчате марки и модели на котли. До момента си мисля за Bosch, De Dietrich, Vaillant и Viessmann и смятам да търся оферти за тях. Кажете си мнението дали не изпускам някоя марка, която си струва.

    Благодаря предварително на всички, които ще се включат по темата!
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #2

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    Здрасти Артъре,
    почвам по ред:
    1. Няма универсален отговор. В твоя случай според мен е по-добре в мокрото.
    2. При тези условия 200л ще е добре.
    3. Не
    4. Теси или Сънсистем, може и други, гледай да е голяма серпентината
    5. 2-14 или 3-24кВт
    6. Тези марки са добри, дано да случиш на читава фирма

  4. Banned
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    2,482
    #3

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    Лазаре,започваш да ме кефиш със Сънсистемските бойлери.

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #4

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    Не те рабрах?

  6. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    69
    #5

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    Здравей Лазаре,

    Много ти благодаря за бързите и точни отговори.

    Доколкото гледах на сайта на Теси има само един вариант за бойлер, който да се монтира към газов котел и той е 160 литра. Освен ако разбира се не може да се ползва някой от другите варианти, за кщоито не пише изрично, че стават. Само че като не разбирам... Ето това намерих - https://tesy.bg/produkti/bojleri-s-i...-toploobmennik

    На Сънсистем не съм гледал, ще погледна.

    За читавата фирма обаче явно ще трябва да продължа да се ровя за отзиви. Надавям се поне като съм в София да има по-голям избор.

    Имам и още един въпрос. След като котела се регулира от температурата в някоя от стаите (най-вероятно дневната), как всъщност се прави различна температура в различните стаи?

    Още веднъж благодаря и хубав уикенд!
    Този пост е редактиран от Arthur Dent; 13-07-18 в 18:27.

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #6

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    Този бойлер от линка изобщо не е най-подходящия за газов котел, просто е ценен, защото може да се монтира под котела, където има условия за това - с горни изводи е и е удобен.
    По отношение на различните температури - сложи си термоглави в спалните.

  8.  
     
  9. Novice
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    7
    #7

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    Здрасти Артур, моя съвет ползвай котлите с вграден водосъдържател 48-50 л, като размери са малко по-големи от другите 480/600/900, но си е стенен котел и имаш предмството на нормален бойлер. Топлата вода стига за 3 консуматора 18-20л/мин (при dt 35). Може да се изгради и рециркулация. Почти всички производители имат такива . Гледай водсъдържателя да е неръждаем. Защо да губиш място за бойлер и да разкарваш излишно тръби

  10. Member
    Тук е от
    May 2011
    Мнения
    150
    #8

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    Тъй като и аз в момента изграждам такава инсталация ще се намеся, въпреки че до скоро и аз питах
    Температурите се променят чрез термостати, които са монтирани във всяко едно помещение, те контролират ел. задвижките.
    Аз се спрях на газов котел с вграден бойлер от марката Wolf. Не е толкова по - голям от другите, с които сравнявах, но смятам, че е голямо преимущество. Допълнително като плюс мога да изтъкна, че е с мощност от 2-14 kw. За твоето помещение, може би ще се наложи по-големия вариант, но това ще кажат професионалистите. При мен чистата отопляема площ е около 95 кв.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    69
    #9

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Този бойлер от линка изобщо не е най-подходящия за газов котел, просто е ценен, защото може да се монтира под котела, където има условия за това - с горни изводи е и е удобен.
    По отношение на различните температури - сложи си термоглави в спалните.
    Разбрах, ще търся други варианти, подвел съм се по заглавието :-)

    За термоглавите не ми стана много ясно, защото още съм много "на Вие" с подовото, но ще се уча.

    Благодаря!

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от Дай газ!!! Виж публикацията
    Здрасти Артур, моя съвет ползвай котлите с вграден водосъдържател 48-50 л, като размери са малко по-големи от другите 480/600/900, но си е стенен котел и имаш предмството на нормален бойлер. Топлата вода стига за 3 консуматора 18-20л/мин (при dt 35). Може да се изгради и рециркулация. Почти всички производители имат такива . Гледай водсъдържателя да е неръждаем. Защо да губиш място за бойлер и да разкарваш излишно тръби
    Благодаря за отговора. В интерес на истината ги гледах, но някак си не ми се вярва, че с 50 л. бойлер няма да имам проблеми с двете бани и особено с ваната. А не е ли проблем и разстоянието от бойлера до баните - около 10 метра?

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от a.iliev Виж публикацията
    Тъй като и аз в момента изграждам такава инсталация ще се намеся, въпреки че до скоро и аз питах
    Температурите се променят чрез термостати, които са монтирани във всяко едно помещение, те контролират ел. задвижките.
    Аз се спрях на газов котел с вграден бойлер от марката Wolf. Не е толкова по - голям от другите, с които сравнявах, но смятам, че е голямо преимущество. Допълнително като плюс мога да изтъкна, че е с мощност от 2-14 kw. За твоето помещение, може би ще се наложи по-големия вариант, но това ще кажат професионалистите. При мен чистата отопляема площ е около 95 кв.
    Благодаря, явно ще трябва да търся такива термостати. Предполагам че са някакви устройства на стената, които безжично или по кабел стигат до управлението на различните зони на подовото. Ще трябва да се чете повече :-)

  12. Novice
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    7
    #10

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    Проблем с топлта вода няма да имаш, гледай котела да е с вграден водосдържател т.е малък буфер а не бойлер, зарежда се с топла вода чрез скоростен топлообменник а не със серпентина. Една батерия за баня харчи топла вода о/о 8 л/мин а кухенска 4-5 л/м.Друг въпрос е колко човека ще обитават жилището.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    69
    #11

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    Цитат Първоначално публикувано от Дай газ!!! Виж публикацията
    Проблем с топлта вода няма да имаш, гледай котела да е с вграден водосдържател т.е малък буфер а не бойлер, зарежда се с топла вода чрез скоростен топлообменник а не със серпентина. Една батерия за баня харчи топла вода о/о 8 л/мин а кухенска 4-5 л/м.Друг въпрос е колко човека ще обитават жилището.
    Жилището ще се обитава от 4-ма души, но при всички положения ще има случаи, в които ще се ползват двете бани едновременно. А и ваната също ще се ползва...

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    69
    #12

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Здрасти Артъре,
    почвам по ред:
    1. Няма универсален отговор. В твоя случай според мен е по-добре в мокрото.
    2. При тези условия 200л ще е добре.
    3. Не
    4. Теси или Сънсистем, може и други, гледай да е голяма серпентината
    5. 2-14 или 3-24кВт
    6. Тези марки са добри, дано да случиш на читава фирма
    Здравей Lazar,

    Вярно ли е, че заради бойлера трябва задължително да се вземе по-мощен котел (например 24 KW), въпреки че за отоплението един 16 KW би бил напълно достатъчен?

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #13

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    Цитат Първоначално публикувано от Arthur Dent Виж публикацията
    Здравей Lazar,

    Вярно ли е, че заради бойлера трябва задължително да се вземе по-мощен котел (например 24 KW), въпреки че за отоплението един 16 KW би бил напълно достатъчен?
    Не, не е вярно, дори напротив! Ако се спреш на вариант едноконтурен котел + бойлер, можеш да минеш с по-малък котел - затова съм ти дал вариант 2-14кВт. Не всички марки имат малки котли . Ако се спреш обаче на вариант двуконтурен котел, то тогава задължително трябва да е мощен - малките не могат да осигурят достатъчно количество топла вода на проточен принцип.

  17. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #14

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    То май, двуконтурни малки няма.

  18. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #15

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    Да де, то за това няма

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 10 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отопление на газ
    От a.iliev във форум Отопление
    Отговори: 526
    Последно: 07-12-21, 11:24
  2. Отопление на газ, ток?
    От caravanio във форум Отопление
    Отговори: 16
    Последно: 04-05-15, 21:18
  3. Отопление на газ / отопление с климатик?
    От VD във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 14
    Последно: 22-01-13, 20:57
  4. Отопление от слънцето
    От pa19 във форум Отопление
    Отговори: 45
    Последно: 29-01-12, 00:03
  5. Отопление на хол
    От yoyo1 във форум Електрическо отопление
    Отговори: 15
    Последно: 29-10-10, 00:47

Тагове за тази тема


SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе