Страница 4 от 4 ПърваПърва ... 234
Резултати от 46 до 60 от общо 60

Котел

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Jan 2021
    Мнения
    6
    #46

    Отговор: Котел

    sdhinkin, Благодаря за изчерпателния отговор.
    Сегашния котел на твърдо гориво е в отделно подстълбищно помещение. Обясниха ми, че не може да има газов котел там или на подходящо място на първия етаж заради изгорелите газове, има навеси и тн. Изходната тръба трябва да излиза на открито пространство, а не на затворено отгоре. Не знам дали може да се включи в комин? Затова предлагат котела да е на втория етаж. Там отвсякъде може да се изкара тая тръба за изгорелите газове. Дано не го казват защото така ще им е по-лесно. Иначе тръбите са ок за температура ми казаха. То и сега на въглища често минава 80 градуса. Ще добавя още 2 радиатора в две от стаите и това щяло да бъде абсолютно достатъчно. На всички ще сложа термоглави. И котела на твърдо гориво ще запазим. Там ще се направят нужните промени с разширителен съд, кранове и другото там каквото е необходимо. Него ще го използвам в най-краен случай примерно ако някой от големите братя (САЩ/*****) реши пак да ни затвори кранчето за определено време. Май имаше такъв момент. Както и да е.
    До колко разбирам твоя коментар е по-добре да си взема едноконтурен 24кв + сегашния бойлер с двойна серпентина. И ако мога да ги сложа да са максимално близо един до друг ще е най-добре. Както и изолация на тези тръби за да не се губи температура до бойлера. Може би Бош ще е като марка. Ако може да ме насочите и за модел. Моля пиши ако нещо не съм разбрал правилно.
    Този пост е редактиран от didoDSD; 13-01-21 в 12:38.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    81
    #47

    Отговор: Котел

    То хубаво ще сложат котела на 2 етаж, но нали до него трябва да стигат тръбите за подгряване на бойлера и да се подведат тръбите за отопление, подаването на газ и отвеждане на кондензата в канала. С колектори на всеки етаж ли е инсталацията? Колко ще е разтоянието до бойлера? По принцип може да се използва комин, но трябва да е оделен само за това и да се пусне 80мм тръба за отработените, а подаващите да са на друга 80мм тръба, която може да е и под навеса. Но може и коаксиална 80/125 , хоризонтално или вертикално, съответните дължини - има ги за всеки котел в сервизната документация.

    Това с добавянето само на два радиатора ми изглежда скалъпена работа. Котела има минимална мощност трябва да има достатъчно отворени радиатори за да работи както трябва. Така че термоглави само в спалните и стаен термостат във всекедневната, или в най-студеното помещение. С стайния термостат ще топлиш когато и колкото трябва, и котлето няма да работи когато нетрябва.

    Хубаво е да се сметнат дали радиаторите ще покрият термозагубите за всяка стая при 55/45/23. Примерно панелен радиатор тип 22 1000*600 е около 750W само. Трябват ти 5 или 6 радиатора за да покриеш минимума на котел 24kW, който е около 4kW. Т.е. те не трявба да имат термоглави(или ако имат да са на 5) и да са в помещението със стайният термостат и някъде другаде - примерно коридори, бани и друга всекедневна. Така че, ако къщата има добра изолация( и на тавана на 2 етаж също) и добра дограма на прозорци - 24kW ще стигнат и за най-студените дни( те станаха все по-малко последните години).

    Ако сегашният бойлер има голяма серпентина - 24kW, то без проблем може да се ползва. Явно разделянето на котлите ще е с кранове, т..е. само един ще може да работи. Или ще се ползват двете серпентини разделени за двата котела. В този случай несъм сигурен дали ще има достатъчно мощност серпентината за газовият котел.
    Този пост е редактиран от sdhinkin; 13-01-21 в 15:15.

  4. Novice
    Тук е от
    Jan 2021
    Мнения
    6
    #48

    Отговор: Котел

    Това е разположението (Не са точни сметки! Ако е необходимо ще ги направя)
    I-ви етаж:
    Всекидневна 35м3 – 2 радиатора х 2.3 = 4.6kw
    Детска 35м3 – 2 радиатора х 2.6 = 5.2 kw
    Спалня 35м3 – 1 радиатор = 3 kw
    Коридор – 1 радиатор = 2.3 kw (в момента няма, но мисля да сложа)
    Баня – 1 лира
    Бойлер 150л с две серпентини Площ на топлообменниците [m2] 0,89 / 0,3

    II-ри етаж
    Всекидневна 75м3 – 4 радиатора = 9kw (в момента са 3 радиатора 6kw, но мисля да сложа oще един от 3kw)
    Детска 40м3 – 2 радиатора х 3.0 = 6kw
    Спалня 40м2 – 1 радиатор = 3.7kw
    Коридор и баня без отопление

    Ще се ползва само котела на газ. На въглища отпада.
    Помещението на котела и бойлера са точно едно под друго. Максимум дължина на тръбите до бойлера ще е 3.5 метра.
    Къщата е без изолация. Дограмата е с троен скъклопакет.
    Този пост е редактиран от didoDSD; 14-01-21 в 14:13.

  5. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #49

    Отговор: Котел

    Тези радиатори какви са и при какви условия е изчислена мощността им?

  6. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    81
    #50

    Отговор: Котел

    didodsd Искам да обърнеш внимание на това, което написах в предишният ми пост - че панелен радиатор тип 22 1000*600 е около 750W. Тази мощност може да се отнесе и за 1 метър(12 глидера) алуминиев радиатор с височина 60 самтиметра. Като чета радиатор 3kW - аз веднага си представям 4 метра радиатор с височина 60 самтиметра. Твърде нереалистично ми се вижда.

    Ако целта на подмяната на типа гориво е да се намалят разходите - трябва да се напряви по-задълбочено изследване къде може да се търси това намаляне на разходите. Подмяната с газов кондензен котел води със себе си преоразмеряване на отоплителните тела, за да отговорят на изисканията на котела да работи в икономичния нискотемпературен режим. Друг път за намаляване на разходите е външната изолация на къщата. Термозагубите на такава къща със и без изолация, може да варират в пъти, не в проценти. Това дирекно се отразява в потреблението на съответното гориво за отопление и съответно в разходите за отопление. Индиректно се отразява и на отоплителните тела, защото ако грубо сложим 100W/m2 за неизолирана къща, то за изолирана такава тези термозагуби могат да паднат до 40-70W/m2. Така за една твоя стая от 35m2, в единият случай ще са нужни 3.5kW или превърната в дължина на радиаторите - 4.6 метра(с 60 самтиметра височина), то при изолирана може да падне до 1.4kW или 1.8 метра радиатори(с 60 самтиметра височина). Това е място което не е заето от радиатори, това е спестени пари за радиатори, и на първо място намалени разходи за гориво.

    Така че моят съвет е да се приеме примерно 70W/m2 и да се сметнат радиаторите - за 35м2 излиза 3.26 метра радиатори - това са два радиатора (тип 22 за панелен или алуминиев) 1.6(1.8)м дълги и височина 60см, за стаята 75м2 съответно излизат 4 броя по 1.6(1.8)м дължина а за тези по 40м2- 3 радиатора по 1.4м или два по 2 метра.

    Другото го казах по-горе - ИЗОЛАЦИЯ. Защото без изолация намаляването като разходи за отопление, ще е само от разликата като цена гориво за 1kW отопление. С добра озолация, добавяш и намалената енергия за отопление, която е 30% поне.

  7. Novice
    Тук е от
    Jan 2021
    Мнения
    6
    #51

    Отговор: Котел

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    Тези радиатори какви са и при какви условия е изчислена мощността им?
    Тези данни съм ги взел от продавача , но явно не отговорят на реалните показатели.

    - - - - - - - - - -

    Ако направя сметките по следната формула: 1000*600 е около 750W. То тогава се получава това
    I-ви етаж височина на стаите 2.2м. Панелни радиатори тип 22:
    Всекидневна 16м2 (35кубика) – 2бр тип 22 600*1000 х 750 = 1.5kw
    Детска 16м2 (35кубика) – 2 бр тип 22 700*1400 = 2.5 kw
    Спалня 16м2 (35кубика) – алуминиев 20 ребра = 1.25 kw
    Коридор – 1бр тип 22 600*1000 = 0.750 kw (в момента няма, но мисля да сложа)
    Баня – 1 лира
    Бойлер 150л с две серпентини Площ на топлообменниците [m2] 0,89 / 0,3

    II-ри етаж височина на стаите 2.5м. Само алуминиеви:
    Всекидневна 30м2(75кубика) – 4бр общо 60ребра х 50см = 3.75kw (в момента са 40 ребра 2.5kw, но мисля да сложа oще 20 ребра)
    Детска 16м2(40кубика) – 2 радиатора общо 40ребра х 60см = 2.7kw
    Спалня 16м2 (40кубика) – 1 радиатор 25 ребра х 50см = 1.5kw
    Коридор и баня без отопление

    Изолация със сигурност ще сложа, просто не знам дали ще имам финансовата възможност тази година, но съм я включил в бъдещите плановете.
    Иначе искам да си прекарам газ по няколко причини. По-малко физическа работа, ще е топло като се приберем от работа, няма да задимявам целия квартал, а и за природата и хората е по-добре . Малко по-цивилизовано при условие, че тръбата минава пред вкъщи.
    Иначе тайно се надявам да не ми излиза по-скъпо от въглищата. Едва ли ще е по-евтино, но дано не е много по-скъпо. Сега давам на сезон за дърва и въглища приблизително 1700 лв за 6 месеца.
    Този пост е редактиран от didoDSD; 14-01-21 в 20:10.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,859
    #52

    Отговор: Котел

    Като сложиш изолация пак ще плащаш толкова. Дотогава ......

  10. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    81
    #53

    Отговор: Котел

    didodsd Малко съм се объркал с квадратите и кубиците. Макар че като прочетох 75м2 - малко се осъмних за такава голяма всекедневна.

    Сега сметките за радиаторите ми изглеждат една идея по-добре. Сега ако събереш всичките мощности на радиаторите излизат 13-14 kW. Това отнесено на квадратурата, май беше 200м2 излиза 70W/m2. В форума има хора с опит и други, който живеят в къщи и се отопляват на газ - те ще кажат дали е ок и колко е разхода им за газ примерно отнесено към m2. То много зависи и колко топло искаш да се подържа в къщата. Шото някой държи 20, друг 24-25. Мисля че на предишната страница имаше човек с къща 160m2 и разход 160m3 газ за месец ноември, предполагам е с добра изолация.

    Малко ме претиснява факта че имаш стаи с еднаква квадратура(кубатура) а с различна мощност на радиаторите. Може би някъде има повече или по-големи прозорци. Пример - 16m2, един път се отопляват с 1.25kW, а други 16m2 се отопляват с 2.7kW. Разлика в 2 пъти се набива на око.

    Според мен тези радиатори като цяло ще свършат работа( имай едно на ум за различната мощност в еднаква квадратура(кубатура)). Но използването на стаен термостат е задължително ако искаш да имаш икономия в часовете когато няма никой в къщата. Това не означава да оставиш къщата да изстине, а да се подържа температура с 2-3 градуса по-ниска. Същото се прави и през нощта - подържат се темератури 2-3 градуса по-ниски. Така се постига някакъв баланс между комфорт и икономия.

    Бойлера при свързани двете серпентини последователно, ще се справя с подгряването на топлата вода.

    Така че 24kW едноконтурен газов котел и си в играта, а пък за сметките - времето ще покаже. Наистина разликата в хамалогията с дървата и въглищата е огромна. Има и още едно предимство - лятото топлата вода няма да е на ток .
    Този пост е редактиран от sdhinkin; 15-01-21 в 11:16.

  11. Novice
    Тук е от
    Jan 2021
    Мнения
    6
    #54

    Отговор: Котел

    Аз съм сгрешил с квадратурата. Реално ще се отоплява 160-170 квадрата. В онези 200 квадрата се включва гараж и предверие, които са отделно и няма да се отопляват. Така без изолация ако в най-студения месец ми излиза до 2 лв/м2 ще съм доволен. Става дума за 22-24 градуса докато сме там и 18-20 нощеска.
    Иначе разликата в радиатори е точно заради броя прозорци в стаята. Под всеки прозорец има радиатор, а отделно и двете детски стаи са в края на цикъла на отоплението и там беше най-хладно. А, в спалнята не е необходимо да е толкова топло затова там са по един. Една тръба за топлата и студената обикаля единия етаж и по една на другия. Не са пускани отделни за всяка стая.
    Мисля да взема хубав стаен термостат и термоглави. Остава едноконтурен само модел на котела трябва да видя ако има избор де. Надявам се няма само един модел.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2017
    Мнения
    59
    #55

    Отговор: Котел

    Здравейте, неможах да сваля от приложението на Аресгаз разходите по месеци до момента, но ще ви ги напиша:
    1. 31.08.20- 15 куб
    2. 30.09.20- 14 куб
    3. 31.10.20- 50 куб
    4. 30.11.20- 163 куб
    5. 31.12.20- 173 куб
    6. 31.01.21- 190 куб

    Целия януари се потдържаха 24 градуса на високата температура, а на ниската намаля на 23 градуса. Нагласено на седмичен режим от понеделник до петък и на различен събота и неделя.

  13. zh
    zh е офлайн
    Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Живее в
    Добрич
    Мнения
    221
    #56

    Отговор: Котел

    Поздравления diko1980! За тези квадрати, които топлиш и температурата, която поддържаш, разхода ти перфектен.
    Днес Аресгаз в изкараха разходите за месец януари. Аз имам 231 м3 за поддържана средна температура 21*С

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2017
    Мнения
    59
    #57

    Отговор: Котел

    Здравейте "zh ", вие колко квадрата отоплявате и какъв ви е котела? Тези температури, които съм писал по принцип са 23,5 увеличаваща и понижаваща 23 градуса. Вечер като сме си всички в къщи увеличавам ръчно до следващ часови цикъл до 24 градуса.

  16. zh
    zh е офлайн
    Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Живее в
    Добрич
    Мнения
    221
    #58

    Отговор: Котел

    Цитат Първоначално публикувано от diko1980 Виж публикацията
    Здравейте "zh ", вие колко квадрата отоплявате и какъв ви е котела? Тези температури, които съм писал по принцип са 23,5 увеличаваща и понижаваща 23 градуса. Вечер като сме си всички в къщи увеличавам ръчно до следващ часови цикъл до 24 градуса.
    Отопляема площ 78 м2. От 5:00 до 22:30 е на 21 градуса, а през нощта на 19. Котела е 15 годишен Immergas Eolo Maior 24 kw.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2017
    Мнения
    59
    #59

    Отговор: Котел

    Здравейте малко да съживим темата, това е равносметката от изминалия отоплителен сезон. Котел бош 2300
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  18. Member
    Тук е от
    May 2019
    Мнения
    160
    #60

    Отговор: Котел

    Цитат Първоначално публикувано от diko1980 Виж публикацията
    Здравейте малко да съживим темата, това е равносметката от изминалия отоплителен сезон. Котел бош 2300

    Нормален разход, като се има напредвид, че изнесените данни са без коефицент на преобразуване

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 4 от 4 ПърваПърва ... 234

Подобни теми

  1. Отговори: 1
    Последно: 08-02-19, 09:49
  2. Подмяна на котел!
    От genarro във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 26-11-17, 17:22
  3. UPS за газов котел
    От taralion във форум Отопление
    Отговори: 14
    Последно: 06-06-16, 22:09
  4. Проблем с ел. котел PCP 12
    От CLaRioN във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 0
    Последно: 29-10-15, 11:05
  5. Избор на газов котел
    От dampio във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 21-10-12, 22:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе