Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 33
Like Tree2Одобрявам

Управление по вода на газов котел Витрикс Тера 28 1 кондезен

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2020
    Мнения
    15
    #1

    Управление по вода на газов котел Витрикс Тера 28 1 кондезен

    Здравейте,нов съм във форума!
    Апартамент 77,2кв.м2 изолация на таваните и външните стени с гипсокартон+вата,от вън е саниран с 10см стиропор,дограмата е пвц, етаж 1 над гараж.Това е заварено положение...така го купих.
    Наскоро го газифицирах с котел на имергаз витрикс тера 28 1 кондензен.Отоплявам цялата площ.
    Радиатори:
    баня-5 ребра Н900 алумин
    коридор-панелен тип 22;1600/600
    спалня-панелен тип 22;1600/600
    децка - панелен тип 22;1600/500
    кухня+трапезария - панелен тип 22;1600/600 + панелен тип 33;1200/600
    Котела е в кухнята,радиатора който е там 1600/600 е вързан дирекно от тръбите които отиват към разпределителите,всички други са вързани на разпределителите.От котела към разпределитела илиза и се връща тръба ф26мм(3/4),от разпределитела към радиатора е тръба ф16мм с двойна изолация.
    Въпроса ми е как да накарам котела да роботи повече време на малка мощност(да го управлявам по вода а не със стайния термостат както е сегашното управление по стайна температура)или с други думи казано не искам водата в системата да изтива и радиаторите да спрат да топлят.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    May 2019
    Мнения
    160
    #2

    Отговор: Управление по вода на газов котел Витрикс Тера 28 1 кондезен

    Най-доброто управление е по стайна температура т.е. със стаен термостат. Ако котела ти спира често, означава, че прегрява т.е. трябва да увеличиш големината на радиаторите

  4. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2020
    Мнения
    15
    #3

    Отговор: Управление по вода на газов котел Витрикс Тера 28 1 кондезен

    Цитат Първоначално публикувано от Icata69 Виж публикацията
    Най-доброто управление е по стайна температура т.е. със стаен термостат. Ако котела ти спира често, означава, че прегрява т.е. трябва да увеличиш големината на радиаторите
    Не котела не ми спира често даже никак,спира като си направи стайната температура 23,5гр.по мои сметки радиаторите са 12кв при температура на водата 55гр а котела е с минимална мощност(полезна)4,3кв така че няма как да прегрее и да спре.Сега се получава следното:Температурата в стаята като падне на 23,2 котела пали на пълна мощност,работи 3-4 за да достигне зададената от мен вода на 54гр после работи на по малка можност 6-7мин.като и гаси на 23,6гр стайна т*и помпата спира.После почива по час и 15-20мин. и пак пали...През почивката водата изтива и на 35-36гр и той пак пали на стайна т* 23,2гр а на водата в инсталацията 35-36гр Следователно си увеличава мощоста за да си направи 54гр на водата а аз не искам да работи по този начин.За мен е по добре да работи 24ч на мин мощност защото водата няма да изтине.

  5. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,773
    #4

    Отговор: Управление по вода на газов котел Витрикс Тера 28 1 кондезен

    Ако так им работеха инсталациите на всички потребители в раздела, поне половината нямаше никога да се регистрират.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2020
    Мнения
    15
    #5

    Отговор: Управление по вода на газов котел Витрикс Тера 28 1 кондезен

    Цитат Първоначално публикувано от bobivg Виж публикацията
    Ако так им работеха инсталациите на всички потребители в раздела, поне половината нямаше никога да се регистрират.
    за мен това палене и гасене има два минуса:
    1 дискомфорт когато котела спре
    2 за 24ч работи малко като часове но на пълна мощност
    искам да го наглася като лек автомобил на магистралата а не както е сега...палене газ спирачки и гасене поне така мисля аз.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2018
    Мнения
    27
    #6

    Отговор: Управление по вода на газов котел Витрикс Тера 28 1 кондезен

    Модулиращ термостат

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    May 2019
    Мнения
    160
    #7

    Отговор: Управление по вода на газов котел Витрикс Тера 28 1 кондезен

    Цитат Първоначално публикувано от stamantonov Виж публикацията
    Модулиращ термостат


    Еми,...това е. Аз бих си позволил , да те посъветвам ( VBOBOKOV ) даси пиеш ракията и виното и да не му обръщаш много внимание на котела - нали работи?
    bobivg одобрява това.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2020
    Мнения
    15
    #8

    Отговор: Управление по вода на газов котел Витрикс Тера 28 1 кондезен

    Цитат Първоначално публикувано от stamantonov Виж публикацията
    Модулиращ термостат
    да сегашния TYBOX 137 отива в OLX и ще си купя CARv2 на Immergas...
    всичко е настройка и рано или късно ще напипам правилната настройка,ще се радвам и на други мнения и препоръки

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от Icata69 Виж публикацията
    Еми,...това е. Аз бих си позволил , да те посъветвам ( VBOBOKOV ) даси пиеш ракията и виното и да не му обръщаш много внимание на котела - нали работи?
    работи но не е това което очаквах...лошото е,че след запалването на котела почнах да се интересувам за начина на работа и правилните настройки но има време рано или късно ще го настроя...
    сега имам много хубав лек автомобил с много хубав двигател от тир

  11. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,572
    #9

    Отговор: Управление по вода на газов котел Витрикс Тера 28 1 кондезен

    Цитат Първоначално публикувано от VBOBOKOV Виж публикацията
    Следователно си увеличава мощоста за да си направи 54гр на водата а аз не искам да работи по този начин.За мен е по добре да работи 24ч на мин мощност защото водата няма да изтине.
    Лесно ще го постигнеш това, ама дали ще ти харесат сметките и по-високите температури в стаите? Слагай Tybox-а на 30 градуса и започни от 45 градуса на водата. Ако вдигне над 51 ще изкючи. Вдигай с по градус нагоре докато спре да гасне. Голяма тъпня ще се получи, да си знаеш.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2018
    Мнения
    27
    #10

    Отговор: Управление по вода на газов котел Витрикс Тера 28 1 кондезен

    Аз (със висман) почти постоянно топли радиатори постигнах като намалих хистерезиса на стайния термостат (салус) колкото може и сега ми е гот , почти не долавям темп. колебания в стаите. Това е за сметка на по-често включване на котела, разбира се, и не съм много наясно дали не го скапва по-бързо.... Ще съм благодарен ако по-знаещите разяснят.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2020
    Мнения
    15
    #11

    Отговор: Управление по вода на газов котел Витрикс Тера 28 1 кондезен

    Цитат Първоначално публикувано от espace Виж публикацията
    Лесно ще го постигнеш това, ама дали ще ти харесат сметките и по-високите температури в стаите? Слагай Tybox-а на 30 градуса и започни от 45 градуса на водата. Ако вдигне над 51 ще изкючи. Вдигай с по градус нагоре докато спре да гасне. Голяма тъпня ще се получи, да си знаеш.
    няма как да вдигне 51 при зададени 45 поне така си мисля
    разликата в изходяща и входяща е 6-7гр

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,572
    #12

    Отговор: Управление по вода на газов котел Витрикс Тера 28 1 кондезен

    Ти пробвай пък тогава сподели какво се случва.


    Цитат Първоначално публикувано от stamantonov Виж публикацията
    Аз (със висман) почти постоянно топли радиатори постигнах като намалих хистерезиса на стайния термостат (салус) колкото може и сега ми е гот , почти не долавям темп. колебания в стаите. Това е за сметка на по-често включване на котела, разбира се, и не съм много наясно дали не го скапва по-бързо.... Ще съм благодарен ако по-знаещите разяснят.
    Не го мисли.
    bobivg одобрява това.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    81
    #13

    Отговор: Управление по вода на газов котел Витрикс Тера 28 1 кондезен

    77м2 с 4.3kW и стайна 23, за да работи постоянно трябва сигурно на вън да е -30. Няма как тези радиатори да са 12кW при 55/45/23. По мой сметки са 6kW. При сегашните условия - външна над 0, на този апартамент със сигурност му трябват под 1kWh. така че с твоите 4.3kW ще работи 10минути и после ще почива поне 40минути.

    Моето предложение е да намалиш температурата на 50, а защо не и на 48, че дори и по-малко. Намаляй докато котела почне да гасне преди да приключила заявката от термостата. Тогава твоята температура е с 1 градус по-голяма. Така котела ще работи с минимална мощност и с минимални възможни температури на водата. Това няма да го накара да работи без да спира, но няма нужда да грее толкова водата.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2020
    Мнения
    15
    #14

    Отговор: Управление по вода на газов котел Витрикс Тера 28 1 кондезен

    sdhinkin Тогава твоята температура е с 1 градус по-голяма.
    Нещо не мога да стопля коя температура ще е по голяма с 1градус?
    Ако не е проблем ще ви помоля да обесните?

  18. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    81
    #15

    Отговор: Управление по вода на газов котел Витрикс Тера 28 1 кондезен

    vbobokov пример: на 43 градуса на водата, котела получава заявка от термостата(появява се радиаторчето на дисплея). Котела пали и за 3 минути(толкова е фабрично, може да се променя от настройките) трябва да достигне тези 43 градуса на водата. След това продължава да работи като подържа тези 43 градуса. Само че ако радиаторите немогат да отдадат 4.3kW при тези 43 градуса на водата и съответната стайна(23 примерно), котела ще угасне и след 3 минути(това пак може да се променя от настройките) пак ще запали. През това време заявката за отопление (радиаторчето на дисплея) ще свети. Това тук се нарича "тактуване" на котела и не е желателно да работи така. Затова се дига температурата на водата с 1 градус, т.е. 44. Ако при тази температура котела не "тактува", значи той ще си работи докато термостата не отмени заявката за отопление( радиаторчето на диспея угасне) и котела чак тогава ще изгасне. Просто се търси най-ниската температура на котела, при която не "тактува". Имай предвид. че ако повдигнеш заданието на стайната температура примерно на 25, то котела може да почне да тактува, тогава трябва да се повдигне още температурата на водата.

    Може от настройките да се намали максималната мощност в режим на отопление: P2 примерно се слага 20%, което за тера 28 отговаря на 8.5kW и разход на газ 0.93м3/час. Така си сигурен че котела ще модилира в границите 4.3-8.5kW(1-20%) това са първите 6 стъпки на модулацията на котела.
    Този пост е редактиран от sdhinkin; 07-12-20 в 01:15.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 72
    Последно: 07-12-21, 21:33
  2. Отговори: 1
    Последно: 24-05-18, 06:43
  3. Проблем с топлата вода на газов котел BAXI ECO 3
    От орлин във форум Отопление
    Отговори: 13
    Последно: 06-03-16, 12:19
  4. Отговори: 5
    Последно: 31-10-15, 14:53
  5. Отопление и топла вода с газов котел
    От tedybb във форум Отопление
    Отговори: 24
    Последно: 27-12-10, 22:15

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе