Страница 31 от 32 ПърваПърва ... 2129303132 ПоследноПоследно
Резултати от 451 до 465 от общо 479
Like Tree16Одобрявам

Защо се прави профилактика на климатиците?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator Аватара на Mega
    Тук е от
    Oct 2009
    Живее в
    София
    Мнения
    5,686
    #451

    Re:Защо се прави профилактика на климатиците?

    ... Може да сте богове, аз не мога, ползвам си везната да ми е мирна главата.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    213
    #452

    Re:Защо се прави профилактика на климатиците?

    Ейййй! Че и на рима си го докарал!!!

    Везната няма да те оттърве, ако юнаците при монтажа са пречупили дебелата тръба.

  4. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #453

    Re:Защо се прави профилактика на климатиците?

    ок значи мога да закача едни ампер клещи и само по консумацията да видя и сам дали е ок?
    ще го изпържа на мах - дайкина има турбо режим иначе ще трябва да разровя за сервизен май имаше и тест,
    но какви стойности са нормални - цитираните в спецификациите ли ?

    все съм си мислел че има някакво нормално работно налягане което трябва да се проверява - всеки ден се научава нещо ново.

  5. Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    213
    #454

    Re:Защо се прави профилактика на климатиците?

    Само с амперклещи не е миродавно. Най-точно е в комбинация от трите измервателни уреда. Ако има частично запушване се хваща именно по този начин,задръстени топлообменници-също.

    пп: Mega, не се смятам за "бог" , ей така, от вътре ми иде!

  6. Moderator Аватара на Mega
    Тук е от
    Oct 2009
    Живее в
    София
    Мнения
    5,686
    #455

    Re:Защо се прави профилактика на климатиците?

    ... Това беше шега. Не подценявам знанията ти. Просто аз си работя с везната.

  7. Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    213
    #456

    Re:Защо се прави профилактика на климатиците?

    Цитат Първоначално публикувано от Mega
    ... Това беше шега. Не подценявам знанията ти. Просто аз си работя с везната.
    И на мене понякога ми писва и решавам да карам по везна, за по-лесно, ама понеже съм си карък по рождение и всичко се оплесква и става по трудния начин-олеле!

  8.  
     
  9. Member Аватара на ivanov_km
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    579
    #457

    Отговор: Защо се прави профилактика на климатиците?

    От 31 страници тема има по темата само две или три мнения, които са полезни за обновения собственик на климатик!
    Толкова ли е трудно ХОРА? Разбира се, че тук има много добри специалисти, които си вадят хляба с това и нека бъдат полезни на обикновения потребител , какво да изискват от майсторите извършващи общо казано прегледа на климатика. За мен е много важен първият годишен преглед (профилактика, техническо обслужване) всеки да си избере правилната терминология. Защо този преглед трябва да е важен и за монтажната фирма и за клиента:
    Монтажната фирма да се увери,че клиента поддържа чистотата на климатика.
    Самата фирма да се увери, че няма допуснати минимални пропуски в монтажа и най-вече в херметичността на системата и системата няма разход на фреон. Хайде сега тези дето твърдят, че щом климата си работи нормално няма нужда от наглеждане да кажат по табела ако един климатик трябва да се пълни с 1,200 кг. фреон, при охлаждане дали няма да работи пак добре ако поради минимален пропуск на конусите за една година фреона е намлял от 1,200 кг. на 1,050 кг.? Разбира се, че това няма да се отрази на работата на охлаждане но след още някой др. месец фреона ще намалее с още, а това не е добре за компресора и системата като цяло. Та какво Ви пречи с няколко реда да напишете при този т.н. първи преглед, какво да изискваме от майсторите? И един въпрос към хората извършващи монтажи и технически обслужвания. Пише се, че е добре машината да се провери какви налягания държи отчитайки околните температури и тези на входа и изхода на вътрешното тяло. При завиване и отвиване на манометрите не се ли губи фреон? Ако тази процедура се прави всяка година на третата година, колко фреон ще се изхвърли при тази манипулация в атмосферата? Твърди се, че при отвиване и развиване на манометрите в атмосферата се изпускат от 15 до 40 гр. фреон в зависимост от дължината на маркучите. Ако това е така, как се възстановяват тези загуби и кога?

  10. Senior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    1,224
    #458

    Отговор: Защо се прави профилактика на климатиците?

    Цитат Първоначално публикувано от ivanov_km Виж публикацията
    От 31 страници тема има по темата само две или три мнения, които са полезни за обновения собственик на климатик!
    Толкова ли е трудно ХОРА? Разбира се, че тук има много добри специалисти, които си вадят хляба с това и нека бъдат полезни на обикновения потребител , какво да изискват от майсторите извършващи общо казано прегледа на климатика. За мен е много важен първият годишен преглед (профилактика, техническо обслужване) всеки да си избере правилната терминология. Защо този преглед трябва да е важен и за монтажната фирма и за клиента:
    Монтажната фирма да се увери,че клиента поддържа чистотата на климатика.
    Самата фирма да се увери, че няма допуснати минимални пропуски в монтажа и най-вече в херметичността на системата и системата няма разход на фреон.
    Хайде сега тези дето твърдят, че щом климата си работи нормално няма нужда от наглеждане да кажат по табела ако един климатик трябва да се пълни с 1,200 кг. фреон, при охлаждане дали няма да работи пак добре ако поради минимален пропуск на конусите за една година фреона е намлял от 1,200 кг. на 1,050 кг.? Разбира се, че това няма да се отрази на работата на охлаждане но след още някой др. месец фреона ще намалее с още, а това не е добре за компресора и системата като цяло. Та какво Ви пречи с няколко реда да напишете при този т.н. първи преглед, какво да изискваме от майсторите? И един въпрос към хората извършващи монтажи и технически обслужвания. Пише се, че е добре машината да се провери какви налягания държи отчитайки околните температури и тези на входа и изхода на вътрешното тяло. При завиване и отвиване на манометрите не се ли губи фреон? Ако тази процедура се прави всяка година на третата година, колко фреон ще се изхвърли при тази манипулация в атмосферата? Твърди се, че при отвиване и развиване на манометрите в атмосферата се изпускат от 15 до 40 гр. фреон в зависимост от дължината на маркучите. Ако това е така, как се възстановяват тези загуби и кога?
    Колега, ако монтажната фирма иска да се уверява, че клиента поддържа чистота на климатика - то клиентът не й е длъжен да й плаща за това!
    И ако монтажната фирма ще се уверява, че е извършила монтажа преди една година без пропуски - ще трябва тя да плаща на клиента за учението си.
    Битовите климатизатори нямат нужда от "профилактики"/"техническо обслужване"/"уверения" - производителят ги е проектирал да работят автономно с определен ресурс часове, като изискванията към потребителя за поддържане на чистота на филтрите са записани в упътването. Това дава отговор на въпроса ти относно загубата на фреон при замерване.
    dodo_pv одобрява това.

  11. Member Аватара на ivanov_km
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    579
    #459

    Отговор: Защо се прави профилактика на климатиците?

    Ако техника установи пропуск на фреон едва ли ще иска пари от клиента за презареждане (дозареждане) . Колко от клиентите са в състояние да разглобят вътрешно тяло без да го изпочупят? Съгласете се, че ако Вие монтирате климатик и носите гаранция за него 3 години, няма да сте съгласни клиента да го отваря и разглобява на части за да го чисти, смазва и т.н. Същото е и с др. техника, дори да можете да отстраните минимален дефект, пипнете ли губите гаранцията. Няма нищо лошо, особено на първата година да се сервизира един климатик. Моите климатици, монтажната фирма никога не ми е искала да ги преглежда, а гаранцията си ми върви но това си е за тяхна и моя сметка. Ето сега искам да ми се погледнат машините дали всичко с тях е наред след като са на 8 години и сам не зная, какво да изискам от фирмата, която ще дойде да ги погледне. Имам определени съмнения за едната машина, че работи с намален капацитет и имам съмнение, че е с намалял фреон. Ако един монтаж е изпълнен перфектно трябва ли да очаквам, че за 8г. част от фреона е изтекъл в атмосферата?

  12. Senior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    1,224
    #460

    Отговор: Защо се прави профилактика на климатиците?

    Цитат Първоначално публикувано от ivanov_km Виж публикацията
    Ако техника установи пропуск на фреон едва ли ще иска пари от клиента за презареждане (дозареждане) . Колко от клиентите са в състояние да разглобят вътрешно тяло без да го изпочупят? Съгласете се, че ако Вие монтирате климатик и носите гаранция за него 3 години, няма да сте съгласни клиента да го отваря и разглобява на части за да го чисти, смазва и т.н. Същото е и с др. техника, дори да можете да отстраните минимален дефект, пипнете ли губите гаранцията. Няма нищо лошо, особено на първата година да се сервизира един климатик. Моите климатици, монтажната фирма никога не ми е искала да ги преглежда, а гаранцията си ми върви но това си е за тяхна и моя сметка. Ето сега искам да ми се погледнат машините дали всичко с тях е наред след като са на 8 години и сам не зная, какво да изискам от фирмата, която ще дойде да ги погледне. Имам определени съмнения за едната машина, че работи с намален капацитет и имам съмнение, че е с намалял фреон. Ако един монтаж е изпълнен перфектно трябва ли да очаквам, че за 8г. част от фреона е изтекъл в атмосферата?
    Разбира се, че почистване с разглобяване от страна на клиента би довело до отпадане на гаранцията. Но, такова почистване е добре да се прави само при нужда и по желание на клиента, което ще е е платено. Един хладилник с 5 г. гаранция примерно - нима идват техници да го почистват и "профилактират"...?!?! Не. Ама ако ги извикаш - ще го почистят/"профилактират" и ще си им платиш. И при добър монтаж, след 8 години е възможен теч. Проверява се с везна и при нужда - надуване на системата с азот.

  13. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #461

    Отговор: Защо се прави профилактика на климатиците?

    Цитат Първоначално публикувано от ivanov_km Виж публикацията
    Имам определени съмнения за едната машина, че работи с намален капацитет и имам съмнение, че е с намалял фреон. Ако един монтаж е изпълнен перфектно трябва ли да очаквам, че за 8г. част от фреона е изтекъл в атмосферата?

    Щом имаш съмнения за намалял фреон, вземаш пяна, пускаш на отопление и тестваш всички тръбни съединения - двете вътрешни, двете външни + капачките на крановете. Започнат ли да излизат балони - работата е ясна.

  14.  
     
  15. Member Аватара на ivanov_km
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    579
    #462

    Отговор: Защо се прави профилактика на климатиците?

    Климатиците, които ползвам след всеки един летен сезон ползвани на охлаждане трупат много налепи по турбината, а за да се стигне до нея се разглобява здраво. Личното ми мнение е, че няма нищо след година ползване да минат монтажници и разбира се не автоматично да вземат 50 или 70 лв. за "добър ден" Какво лошо ако погледнат тръбните връзки за омасляване, замерят тока и температури на вход изход вътрешно тяло и ако няма необходимост от почистване да вземат за това едни 20 или най-много 30 лв.? Както се казва за 20 минути, толкова . Сега ако видят, че машината е задръстена от налепи и прхоляк и ако клиента не иска да плати почистване, което струва 50 лв. на вътрешното тяло + изброените от мен по-горе действия, разбира се, че с основание трябва да остане без гаранция. Както се казва да си ползва климатика докато работи. Климатичната система е малко или много по-особена техника не може да се сравнява с хладилник, телевизор и т.н. Доближават се нещата до автомобил. Искаш не искаш веднъж годишно или на пробег сменяш масло докато е в гаранция и искаш да ти важи гаранцията. За самата сменя за труда на дилъра си плащаш.

    - - - - - - - - - -

    Ами при изрядна система какви са нормалните загуби на фреон за година (изобщо ако може да се говори) за такова загуби. Или казано по др. начин, нормално ли е при тръбен път с конусни връзка за 8 години да няма никакви загуби и в машината да има фреон, колкото по табелка, а именно 1150 гр.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    1,224
    #463

    Отговор: Защо се прави профилактика на климатиците?

    Е, хубаво, ама е прекаленичко да сравняваш климатика с лек автомобил, не мислиш ли?! Каква е разликата с хладилника? Или с една съвременна сушилня?! Щото там профилактика/почистване няма.
    Производителят е счел за достатъчно, потребителя да поддържа чисти филтрите, за да може климатика да издържи безпроблемно гаранцията си. Ако потребителят не успява да поддържа филтрите чисти - вика техници да му свършат работата и ще си плати. Така стоят нещата в страните на изток и на запад.
    Genadi80 одобрява това.

  17. Member Аватара на ivanov_km
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    579
    #464

    Отговор: Защо се прави профилактика на климатиците?

    Не трябва да се гледа индивидуално за всеки един отделен случай, а общата ситуация. Както писах, няма логика за визуален оглед на 4-ри гайки, ползване на амперклещи, и замерване на една температура на потоците за 15 минути да се рекетира клиента със 60+ лв. и да се казва, че е извършено техническо обслужване. Погледнете от страната на клиента, той няма как да знае колко са отговорни и съвестни бригадата, която му е пратена от фирмата да монтира, а по-късно и да сервизира един климатик. За това в тези форуми е добре да има на първо място в темата изписано кратко и ясно една карта със стъпките, която ние клиентите да гледаме и да изискваме от монтажниците да се кара по нея. Поне да не ни правят на луди и да сме в правото си като възразим то възражението да е обективно. Колкото и технически да е сложен един климатик не е космическа совалка. Не е трудно от един много добър монтажник да изпише в стъпки как правилно се монтира климатик, как правилно се сервизира, зарежда с фреон и т.н. Така клиентите ще са наясно предварително какво да гледат, а и ще са в състояние да разбират, кои шарлатаните в бранша.

  18. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,864
    #465

    Отговор: Защо се прави профилактика на климатиците?

    Я влез във фирмен автомобилен сервиз и им кажи -искам да гледам какво и как правите!
    А за климатиците е важно да попаднеш на Читав ”майстор” или т.н. хладилен техник.
    Той си знае какво да гледа, и какво да прави при нужда.Лошото е, че трудно се намират
    dodo_pv, Aleksandars и Mega харесват това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 31 от 32 ПърваПърва ... 2129303132 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Въздушен поток FTX GV-профилактика?
    От iwoto във форум Климатици Daikin
    Отговори: 10
    Последно: 07-08-10, 05:44
  2. Днес дойдоха за профилактика...
    От zz_stefanov във форум Профилактика и гаранция
    Отговори: 80
    Последно: 14-11-08, 01:03
  3. Профилактика на климатик
    От farkash във форум Профилактика и гаранция
    Отговори: 2
    Последно: 07-09-08, 21:10
  4. DIY препарат за профилактика
    От todor_l във форум Профилактика и гаранция
    Отговори: 6
    Последно: 29-05-08, 22:02
  5. Защо Pagemaker прави различни PDF?
    От neutralizer във форум Общ - софтуер
    Отговори: 3
    Последно: 23-01-06, 21:40

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе