Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 21

Смяна на говорители на стара с-ма за домашно кино

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member Аватара на Frost
    Тук е от
    May 2007
    Мнения
    997
    #1

    Смяна на говорители на стара с-ма за домашно кино

    Здравейте!

    От известно време ми се върти идея в главата да подменя високоговорителите на старата ми с-ма Panasonic SC-HT855. Вече близо 15 г. служи и като цяло все още се справя добре като за моите нужди. След толкова години ползване говорителите малко или много почнаха да кривят повече от нормалното. Та си мислех... дали е възможно да се сменят и най-вече дали ще има подходящи заместители, които да отговарят на параметрите на оригиналните? Знам, че повечето ще кажата "Защо просто не си купиш нова система?" и т.н., и да, когато купих OLED тв се бях замислил, даже разпитвах в друга тема за ново домашно кино, но не стигах до купуването му, а и тук част от удоволствието е, че ще се занимавам аз със замяната им, ако въобще има вариант...

    Това е изрязък от оригиналното упътване на системата, с параметрите на говорителите:

    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    May 2008
    Живее в
    Burgas, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    2,081
    #2

    Отговор: Смяна на говорители на стара с-ма за домашно кино

    можеш да ги ремонтираш.дали ще си заслужава-не мисля.

  4. Member Аватара на Frost
    Тук е от
    May 2007
    Мнения
    997
    #3

    Отговор: Смяна на говорители на стара с-ма за домашно кино

    Как да ги ремонтирам?

  5. tek
    tek е на линия
    Member Аватара на tek
    Тук е от
    Jan 2019
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    977
    #4

    Отговор: Смяна на говорители на стара с-ма за домашно кино

    Ремонта на системата не си заслужава, защото ще излезе по скъп, например, от прилични активни 2.0 тонколони. Които, ще свирят доста по-добре от малките 6.5 см говорителчета на сателитите.
    Но, ако все пак си решил трябва, да сменяваш говорителите, напред, трябва да свалиш въпросните. Да измериш импеданса им със мултицет. След което, да ровиш из сайтовете, като vikiwat, elimex и търсиш заместители
    които да отговарят на измереното съпротивление и максималната им мощност RMS.
    Дали, ще се получи по-добър резултат от оригиналните? По вероятно не, защото старите са изчислени да работят със сегашните кутии.
    Изработката на нови кутии с новите с по големи драйвери, ще даде по-голям резултат. Но не е за всеки.
    Най лесно, ще намериш подходящ говорител/драйвер за субуфера. Тъй, като има вероятност той да е дефектирал, поради ниските честоти.
    Затова разгледай първо него, и може да се разминеш с лесен ремонт. Например, смяна с нов говорител или само със смяна на "гофрата" (по удачния вариант).
    Има хора, които се занимават с ремонт на стари говорители/драйвери, ако не може да се справиш със него. Защото, ако не е центрираш правилно, ще получиш зле свирещ говорител.
    ( за спорта сменяваш старите "гофри" на говорителите от автомобил. единия комплект се получи добре, другия замина за кофата).

    Има и мързелив вариант, според спецификациите на ОТ, търсиш някой да продава подобни ОТ. Но, с по добри кутии/драйвери и се хвърляш в необятното (не се знае състоянието им).
    Този пост е редактиран от tek; 03-03-21 в 20:39.

  6. Member Аватара на Frost
    Тук е от
    May 2007
    Мнения
    997
    #5

    Отговор: Смяна на говорители на стара с-ма за домашно кино

    Защо да им меря импеданса, като го има уточнен за всички говорители...? Това е, че проверих и не можах да открия говорители с показателите, които са уточнени на картинката...

  7. tek
    tek е на линия
    Member Аватара на tek
    Тук е от
    Jan 2019
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    977
    #6

    Отговор: Смяна на говорители на стара с-ма за домашно кино

    Цитат Първоначално публикувано от Frost Виж публикацията
    Защо да им меря импеданса, като го има уточнен за всички говорители...? Това е, че проверих и не можах да открия говорители с показателите, които са уточнени на картинката...
    Защото, ако са повече от един и са свързани паралелно (без филтри и прочие), ще имаш 2x малко съпротивление на входа на клемите/щипките на тонколоната. Сега погледнах, че се отнася само за центъра.
    За останалите са по-един на ОТ.
    Ако, си решил да започваш ремонта първо свали нискочетотния говорител и му огледай гофрата. Ако, няма нищо притеснително, пусни го "да свири" извън кутията, за да видиш дали той криви.
    След, което продължаваш със останалите.
    Ако, ще смяняш 6.5 см говорители, и не може да намериш 3 Ома, вземаш 4 Ohm.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    May 2008
    Живее в
    Burgas, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    2,081
    #7

    Отговор: Смяна на говорители на стара с-ма за домашно кино

    Цитат Първоначално публикувано от Frost Виж публикацията
    Как да ги ремонтирам?
    даваш ги на МАСТОР,но не мисля,че ще е оправдан ремонта

  10. Member Аватара на Frost
    Тук е от
    May 2007
    Мнения
    997
    #8

    Отговор: Смяна на говорители на стара с-ма за домашно кино

    Цитат Първоначално публикувано от tek Виж публикацията
    Ако, ще смяняш 6.5 см говорители, и не може да намериш 3 Ома, вземаш 4 Ohm.
    Не съм много на "ти" с електричарските неща. Ако взема такива с 4 Ома съпротивление, каква ще е разликата и как трябва да са съобразени другите показатели като мощност, например?

    Цитат Първоначално публикувано от DUNDURMA Виж публикацията
    даваш ги на МАСТОР,но не мисля,че ще е оправдан ремонта
    Знам, че е прозвучал глупаво въпроса ми в предното ми мнение, но в първия момент си помислих за собственоръчен ремонт... затова и попитах.

  11. Member
    Тук е от
    Jun 2007
    Мнения
    627
    #9

    Отговор: Смяна на говорители на стара с-ма за домашно кино

    Цитат Първоначално публикувано от Frost Виж публикацията
    Не съм много на "ти" с електричарските неща. Ако взема такива с 4 Ома съпротивление, каква ще е разликата и как трябва да са съобразени другите показатели като мощност, например?



    Знам, че е прозвучал глупаво въпроса ми в предното ми мнение, но в първия момент си помислих за собственоръчен ремонт... затова и попитах.
    Защо си го причиняваш? Не го казвай тук, кажи си го на себе си. Тези неща са ремонтонепригодни, априори. Искаш да мяташ пари в кофата, ОК, щом са ти излишни, твоя работа, но ползата от файдата е никаква. Купуваш OLED, който е две торби с пари, а си тръгнал да се занимаваш с това пластмасово нещо. Ще купиш говорители, филтри и т.н. и какво, ще ги завреш в пластмасовата кутия. Сериозно ли го мислиш? Стегни се и недей си губи времето с глупости. Вземи си един читав бар + суб и си готов, ако вече искаш по-сериозен звук, момчетата тук ще ти помогнат. Това дето си го намислил има "някакъв смисъл", ако чарковете събират паяжини в мазето и ти умираш от скука, но да ходиш да обикаляш и ръсиш пари, не го разбирам.

  12. tek
    tek е на линия
    Member Аватара на tek
    Тук е от
    Jan 2019
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    977
    #10

    Отговор: Смяна на говорители на стара с-ма за домашно кино

    Напълно подкрепям горното мнение. Не случайно ти написах , че ремонта на всичко ще струва доста, и резултатата ще по зле от прилични активни ОТ.
    Съветвам да да провериш говорителя във субуфера. сателитите ги остави настрана засега.
    По лесно да се замени или ремонтира само той, и да си ги слушаш. Докато вземеш по-добра аудио система.
    Все пак ако не разбираш от основните неща, не те съветвам да се "правиш на майстор", за да не повредиш системата.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #11

    Отговор: Смяна на говорители на стара с-ма за домашно кино

    Ще му струва 100-200лв. в зависимост от говорителите, ама няма смисъл.
    Един живот се живее и трябва да се изживее на макс.
    Спести някой лев и си вземи нещо качествено, това е пародия в момента, имал съм такива и знам какво представляват.

  14.  
     
  15. Member Аватара на Frost
    Тук е от
    May 2007
    Мнения
    997
    #12

    Отговор: Смяна на говорители на стара с-ма за домашно кино

    Ами, бях го замислил, защото си го представях нещо като извади стария и сложи новия... затова имах някакъв мерак. Но май наистина няма смисъл.

  16. Member
    Тук е от
    Jun 2007
    Мнения
    627
    #13

    Отговор: Смяна на говорители на стара с-ма за домашно кино

    Цитат Първоначално публикувано от Frost Виж публикацията
    Ами, бях го замислил, защото си го представях нещо като извади стария и сложи новия... затова имах някакъв мерак. Но май наистина няма смисъл.
    Разбирам те, аз не падам по-долу, редовно правя подобни кретенски изцепки, но гледам да съм по тънката "лайсна". Гъдела да си направиш нещо сам е необясним за повечето съвременни хора, но винаги трябва да прецениш има ли смисъл да се захващаш. В твоя случая, за моженето, може, но както сам си написал, няма смисъл.
    Ще ти дам един много прост и крайно нелеп пример. До преди година-две аз никога не бях купувал готов разклонител, винаги сам си ги правих, докато не трябваше да си направя поредният. Влязох в брикото и какво да видя, готов легранд ми излизаше малко по-евтино, от колкото ако купя чарковете и сам си го сглобя. Да няма я тръпката да сделам нещо с ръките, но пък не си губя времето.
    Събери пари, купи едно рисивърче и колони и ще си направиш кефа с OLED-а пълен!

  17. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,204
    #14

    Отговор: Смяна на говорители на стара с-ма за домашно кино

    Примерът с удължителя не е коректен. При него има стандартни параметри на кабела, контакта и щепсела.
    Я намери фабричен удължител с 3 и повече контакта, сечение на кабела 3x1.5 и нагоре и дължина над 1.8м

    При ОТ нещата са съвсем различни и доста по-сложни.
    Колкото до "напасването" на музикалното съдържание с тонколоните.
    Качествения звук започва в самото звукозаписно студио, зависи силно от виждането на изпълнителя, продуцента, звукорежисьора, миксирането и т.н. до достигането на носителя до слушателя. Едва оттам насетне започват да влияят локалните фактори като акустика на помещението, плеери, усилватели, кабели, ОТ и т.н.
    Дори най-качествените (не най-скъпите!) домашни тонколони не могат да коригират звука на албум, правен за стадион и други открити пространства. Много по-лесно това се постига с акустичните произведения, предназначени за концертни зали с конкретни и сравнително постоянни звукови характеристики.
    И не на последно място - трябва доста време да се свикне с новия "стил" на звучене дори на до болка познати произведения. Които преди това са пускани при коренно различни източници и условия.

    До автора на темата
    1.Провери с други подходящи тонколонки всеки от каналите. за да си сигурен, че проблемите не са в основното устройство/ усилвателя.
    2. Едва след това отвори внимателно колонките и провери дали няма скъсано или липсваща част от гофрите АКСЕСОАРИ ЗА ГОВОРИТЕЛИ - АКСЕСОАРИ - ОЗВУЧАВАНЕ - Tpetrov
    После лекичко натисни конуса на НЧ говорителя, за да разбереш дали се движи леко и се връща нормално.
    Ако има повреди - за мен е безсмислено да се занимаваш.
    Дори с директна смяна на говорителите, защото най-малкото едва ли местата на закрепване и габаритите ще съвпаднат. Въпреки, че всичко е китайско.
    За акустични и механо-електрически параметри въобще да не споменавам...

  18. Member Аватара на Frost
    Тук е от
    May 2007
    Мнения
    997
    #15

    Отговор: Смяна на говорители на стара с-ма за домашно кино

    От любопитство отворих едната от задните колони...



    Прикачени изображения Прикачени изображения
    • Тип файл: jpg 1.jpg‎ (42.4 KB, 284 Прегледи)
    • Тип файл: jpg 2.jpg‎ (37.8 KB, 243 Прегледи)

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Смяна на бас на домашно кино
    От LexHammer във форум Системи за домашно кино, плеъри и HTPC
    Отговори: 5
    Последно: 11-02-18, 15:33
  2. Свързване на домашно кино и стара стерео уредба
    От Сергей Димитров във форум Системи за домашно кино, плеъри и HTPC
    Отговори: 0
    Последно: 23-04-16, 15:50
  3. Blu-ray 3D домашно кино
    От HukuT0 във форум Телевизори
    Отговори: 4
    Последно: 03-06-13, 10:18
  4. Домашно кино
    От blag0 във форум Телевизори
    Отговори: 3
    Последно: 30-01-13, 18:42
  5. Домашно кино
    От durexx във форум Системи за домашно кино, плеъри и HTPC
    Отговори: 1
    Последно: 28-12-06, 23:28

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе