Резултати от 1 до 4 от общо 4

Моля за помощ при избор на тонколони.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Apr 2019
    Мнения
    2
    #1

    Моля за помощ при избор на тонколони.

    Здравейте!
    Имам стар усилвател Technics SU-X120 - 2x40 8 ома и му търся подходящи колони.
    Държа колоните да са от подобен период, тъй като такава ми е концепцията - система от 80те.
    Първият ми въпрос е - дали да съсредоточа търсенето си към трилентови или двулентови?
    Четох, че за подобни усилватели трилентовите не са много добра идея, затова търся мнения.
    Ще се слуша основно рок, държа на чист звук, не на безумно думкане. Едва ли ще се усилва повече, отколкото един телевизор до средата на скалата
    За този усилвател препоръчителни са Technics cs55 и cs65 - дали директно да се насоча към тях?
    Ще купувам онлайн, нямам възможност да ги преслушам, затова мнения на хора, чували някой от моделите, ще ми от голяма полза.
    Имам възможност да купя също така: Yamaha NS-G10 /четох, че имат доста плосък бас и не са много препоръчителни/, JBL TLX12 /там пък обратното/ и B&O пак от това време. Общо взето към някои от тези съм се насочил.
    Моля ако някой е чувал звученето на описаните, да ми помогне с избора, при посочените критерии. Държа на оптимално чист звук и ненатрапчив бас.
    Ясно ми е, че е доста общ въпросът ми и изцяло зависи от личното усещане, но четох наскоро, че определени марки имат насоченост към определена музика, затова конкретизирах какво ще слушам аз на тях.
    Благодаря за отделеното време!

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,205
    #2

    Отговор: Моля за помощ при избор на тонколони.

    Най-добре е да ги прослушаш или по-точно да ги чуеш с твоя усилвател, с качествен източник на звук (CD, грамофон) и кабели. Най-важното е да ползваш и познат до болка албум. Иначе просто ще си хвърлиш парите на вятъра.
    Това е част от някаква евтина rack система, защото защото усилвателят има шина за връзка към другите компоненти. За да ги продават с колоните за 50-70Euro сигурно има защо, не смяташ ли? И само като видях "щипките" за кабелите към колоните настръхвам. Търси с винтово захващане.
    Потърси нещо по-ново и ако държиш на Technics - да пише MOS ClassAA.
    Тонколони 2 или 3 лентови - според вкуса, типа, конструкцията и най-важното - обема на помещението. Търси тонколони с номинал поне 75-80W/8Ohm DIN, за тази мощност на усилвателя. Освен това не ти препоръчвам озвучителни тела със заден бас-рефлекс, като двата модела, които си посочил. По-добре да е отпред, за да не те ограничава при разполагането им в помещението. Накратко - не можеш да ги сложиш по-близо пред стена или плоскост от 30см.
    Освен това почти 30-годишни тонколони ще са амортизирани както откъм филтри, така и самите високоговорители. Последните трудно се възстановяват, трябват инструменти и опит. Особено НЧ. Куполните на CS65, ако не са претоварвани или механично повредени има по-голяма вероятност да са ОК за възрастта си. А и ремонтни комплекти и/или оригинални говорители не знам дали все още могат да се намерят някъде. За външен вид не коментирам.

  4. Novice
    Тук е от
    Apr 2019
    Мнения
    2
    #3

    Отговор: Моля за помощ при избор на тонколони.

    Да, не е супер техниката ми, но на първо време ще ползвам нея.
    Това със задния бас-рефлекс не го знаех, много полезна информация за мен!
    А може ли да се приеме, че трилентовите колони, при положение, че имат отделен говорител за средните - ще бъдат и по-добри в тези честоти?
    На практика - като че ли държа там да имам най-добър звук, или поне така си мисля.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,205
    #4

    Отговор: Моля за помощ при избор на тонколони.

    Накратко - колкото повече говорители > по-точно възпроизвеждане на съответните честоти. За всеки диапазон си има изисквания, определени от физическите закони, част от които е и акустиката. От друга страна повечето ленти на ОТ изискват по-сложни и качествени филтри > оттам намалява общата чувствителност > иска по-голяма минимална можност от усилвателя, за да звучат нормално тонколоните.
    Аз бих търсил 3-лентови, 100+W /8Ohm DIN с 7" - 10" bass, 4" - 5" конусен или dome midrange, 0.8" - 1" dome tweeter, затворен обем или преден bass-reflex. Ако има регулатори на чувствителността на среди и/или високи още по-добре. Трябва да си купиш и качествени кабели за ОТ с максимално сечение, което позволяват "щипките" (2,5кв.мм според мен), както и между компонентите на системата.
    Обаче дори за 20-30 годишни изправни тонколони цената няма да ти хареса - 250+. А и не си заслужава, предвид характеристиките на твоя усилвател като нов. В какво състояние е сега не е ясно.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Помощ при избор на ресивър и тонколони
    От sladi4kia във форум Аудиотехника
    Отговори: 2
    Последно: 05-10-14, 20:46
  2. Помощ при избор на тонколони и усилвател!?
    От H8me във форум Аудиотехника
    Отговори: 6
    Последно: 06-04-12, 17:16
  3. Помощ при избор на усилвател и тонколони
    От Steinberg във форум Аудиотехника
    Отговори: 1
    Последно: 15-02-12, 10:18
  4. Помощ за Избор на ресивар + 5.1 тонколони
    От toto_vd във форум Аудиотехника
    Отговори: 42
    Последно: 24-10-11, 13:00
  5. Помощ за избор на ресивър и тонколони
    От vpetrov във форум Аудиотехника
    Отговори: 1
    Последно: 21-10-08, 23:06

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе