Резултати от 1 до 10 от общо 10
Like Tree5Одобрявам
  • 2 Post By ccankov73
  • 1 Post By Rakeem
  • 1 Post By ccankov73
  • 1 Post By Rakeem

топлоизолация за покрив (малко по-различен казус)

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2018
    Мнения
    12
    #1

    топлоизолация за покрив (малко по-различен казус)

    Здравейте. Имам следния казус - достроена част на къща (хол с трапезария и кухня, антре и килер) над които има излята бетонна плоча и предстои да се прави покрив. Въпроса е, че поради спецификата точно там покрива ще е с височина само около 80-90см на билото. Сами разбирате, че когато се затвори покрива мястото ще стане неизползваемо т.е. трябва предварително да се заложи изолация на самата плоча. Тъй като наклонът ще е много малък няма да слагаме обикновени керемиди, а вероятно ще го завършим с битумни ккеремиди.

    Първо отбелязвам, че от долна страна ще има 20см вата, при което по калкулатор ми излиза, че трябва да сложа и около 20см от горна страна за да нямам конденз по плочата (а и все пак си намалям топлозагубите).

    Въпроса - с какво точно според вас трябва да топлоизолирам плочата?

    По принцип най-изгодно ще ми е с минералната вата на рола на Кнауф. Въпросът обаче е какво точно ще се получи с конденза. До колкото съм запознат правилно е да се сложи найлон над плочата и след това минералната вата за да може той да я пази от евентуалния конденз, който може да се появи по плочата. До тук добре, но какво ще се случи в пространството над ватата? Над ватата ще имам малко свободно пространство, плоскости, воалит и битумни керемиди. Ако се появи конденз над ватата той няма да има къде да отиде, тъй като битума няма да го пропусне (а допускам появата му при смените на температурите). Как според вас е редно да се постъпи? За фибран ппц не съм мислил тъй като за същата дебелина ще излезе много по-спъпо.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,864
    #2

    Отговор: топлоизолация за покрив (малко по-различен казус)

    Може да направиш подпокривното вентилирано, с две такива например : https://www.sifon.bg/bg/product/вент...me:Description

    п.с. При малък наклон помисли за ламарина - не задържа снега за разлика от битумните керемиди.
    Ако понатрупа провисва конструкцията, освен ако не е правена като за обикновенни керемиди.Ама е по-скъпо - двойно.
    Има прахово боядисани ламарини и ламаринени керемиди - хич не е грозно.
    Има и полимерно пясъчни керемиди - много са леки, но нямам опит с тях.
    Битумни вече не бих сложил….
    Този пост е редактиран от ccankov73; 10-01-23 в 20:45.
    TRENDS и lazarus18 харесват това.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #3

    Отговор: топлоизолация за покрив (малко по-различен казус)

    Колко е малък този наклон?
    Ако покрива е двускатен, колко е ширината на плочата по протежение на двата ската, гледани фронтално?
    Напълно подкрепям Цанков за битумните керемиди, ако уцелиш некачествени до 10г. ще са за смяна.
    Иначе вентилацията е задължителна, иначе конструкцията си заминава.
    TRENDS одобрява това.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2018
    Мнения
    12
    #4

    Отговор: топлоизолация за покрив (малко по-различен казус)

    Не знам колко е наклона но наистина е много малък (от билото до края около 3.5м като в края пак трябва да се повдигне с една греда), а и на единия скат със сигурност не могат да се сложат обикновени керемиди. Да, мислил съм и за ламарина, може и така да го направим. Конструкцията ще е като на обикновен покрив, така че няма да висне ламарината при снеговалеж. Но вероятно ще сложа две-три такива аспирации, то и дървото ще трябва да съхне, трябва да се осигури свеж въздух. Някакви други идеи за изолация или да си слагам найлона и отгоре ватата?

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #5

    Отговор: топлоизолация за покрив (малко по-различен казус)

    Кажи колко е ширината на плочата, с тези 3.5м, по протежение на ската, означава, че плочата не е кой знае колко.
    Несиметрично ли ще е разположено билото?
    Минералната вата е хидрофобен материал, тоест хич не обича водата и трябва да се изолира.
    Аз лично бих го направил само с 20см под плочата с мембрана от двете страни на ватата, плочата бих я оставил гола, като буфер.
    Ако няма опция за керемиди, то сандвич панели.
    Така ще имаш една първична изолация на покрива + вторична на подпокривното пространство и основна под плочата с ватата.
    Гредите задължително трябва да ги импрегнираш с Бохемит(зеления) и като по-евтино решения за разкош с горяло масло(от колата).

  7. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,864
    #6

    Отговор: топлоизолация за покрив (малко по-различен казус)

    Ми аз по-евтин и бърз вариат не знам."Найлона" надявам се е паропропусклива мембрана...?
    Аз ползвах тая : https://gsstroimarket.bg/product/130...uf-insulejshyn,
    има и по-евтина : https://gsstroimarket.bg/product/130...uf-insulejshyn
    Върху ватата също може да сложиш, само гледай да не я обърнеш наобратно .
    Плочата, ако е нова, е добре да е съхнала достатъчно, ако ще я "запечатваш" двустранно.
    eleena одобрява това.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #7

    Отговор: топлоизолация за покрив (малко по-различен казус)

    Цанков ти какво слага като крайно покритие?

  10. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,864
    #8

    Отговор: топлоизолация за покрив (малко по-различен казус)

    Ами аз имам 2(по-точно 3) покрива с малък наклон.
    Единия, едноскатен - лятна кухня барбекю е с стандартна конструкция + нормални керемиди, отдолу плоча.Там проблема се прояви след 5-6 години, заради снега провисна на дъга в средата и протече. Разпокриха, смениха всичко - попчета, греди и т.н. с по-здрави/дебели от нормалното и работата вече заспа.Изолация фибран на плочата отгоре и отдолу.
    Другите два са на гаража - двускатен, но и с разлика от 2 метра между скатовете, т.е. под единия има междинно ниво за багажерии.Там е изцяло дървена конструкция, като обаче хоризонталните греди са хванати и за моята и на съседа къщи.Отгоре ОСБ от най дебелото и великите битумни керемиди.
    Пак поради явно слаба конструкция + задържане на сняг + малък наклон на 5-6 провисна и битумките взеха да се разлепят, а отделно се и разпадаха.
    Та последва усилване на конструкцията, след това едния скат с ламаринени керемиди, а другия с битумна мембрана с посипка понеже е и с неправилна форма и не можеха да ми дадат гаранция, че с ламарина няма да протече.Но тя се лепи по цялата си площ, за разлика от керемидите, а и дадоха 10г гаранция. Отдолу между гредите е вата с мембрана.
    Та това с провисването при малък наклон ми е до болка познато.Не че не може да се направи, но не е евтино - материалите в момента са…
    Е, на къщата си е с нормален наклон и там проблеми никакви до сега.
    За в бъдеще се надявам най-крайното покритие да е фотоволтаици ….

  11. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #9

    Отговор: топлоизолация за покрив (малко по-различен казус)

    Провисването е най-често поради недостатъчно опорни греди и липса на достатъчно подпорни такива(основно с цел икономия) + неимпрегнирането им(много важно нещо).
    Навлажни ли се дървесината става доста податлива на огъване.
    Тук в Бг покриви се правят от 'специалисти' без елементарни познания за материята, особено онези с естествената слънцезащита, които предимно се подвизават по покривите.
    Не веднъж съм виждал как се процедира: сурова дървесина, без всякаква импрегнация и после собственика да му мисли.
    Gena_bs одобрява това.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2018
    Мнения
    12
    #10

    Отговор: топлоизолация за покрив (малко по-различен казус)

    Не се притеснявам ппц, че ще висне. Конструкцията я изпълнихме така, както си е дадена, а след като няма обикновени керемиди отгоре товара ще бъде по-малък от предвидения. Ппц се колебая какво да слагаме отгоре, казах битумни керемиди за да се разбере, че няма да е с керемиди. Днес мислих и започвам да се насочвам към ПВЦ пана, които изглеждат като керемиди или към ламарина. Когато завали ламарината ще дрънчи и ще се чува през прозорците леко, ПВЦ-то няма да дрънчи така, но пък не знам колко качествени са и колко години ще издържат. Но реално който и от двата вавианта да избера ще може да се изпълни като на нормален покрив с двойна скара и подпокривното пространство ще може да диша.

    ccankov73 не, нямах предвид паропропусклива мембрана, имах предвид точно найлон. Не вярвам ватата да диша към плочата, за какво ми е мембрана? Но ако трябва да слагам мембрана под ватата и над ватата вероятно ще избера стиропор. Ще взема с най-никсата плътност за да може да е максимално паропропусклив и това ще е. Та обясни ми моля те как трябва да се изпълни правилно ако е с вата? Дори и да сложа отгоре паропропусклива мембрана ако имам пробойна и протече покрива ватата ще се намокри, няма как да изпълня мембраната така, че да има теч и да изведа водата настрани.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Монтиране на външно тяло на плосък хирдоизолиран покрив
    От banch3v във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 4
    Последно: 06-02-22, 11:27
  2. Отговори: 0
    Последно: 29-07-21, 07:18
  3. Търся стари капаци за покрив (било)
    От assenort във форум Домашен майстор
    Отговори: 0
    Последно: 08-04-19, 14:19
  4. Ремонт на покрив
    От Martolinio във форум Домашен майстор
    Отговори: 2
    Последно: 24-11-18, 15:46
  5. АДСЛ БТК с модем различен от ZTX???
    От Popkaro във форум Технологии
    Отговори: 20
    Последно: 13-05-05, 22:24

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе