Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 19

Газово отопление за малка къща ...

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    3
    #1

    Газово отопление за малка къща ...

    Здравейте .
    Моля за съвет имам малка тухлена къща в подножието на планина. наскоро прокараха газ.
    въпроса ми е каква инсталация да сложа и коя фирма да ползвам .
    също така ме интересува колко ще струва и какви сметки да очаквам всеки месец ( лято и зима )
    За сега нямам нито ПВЦ дограма нито външна изолация.

    Параметри на къщата:
    1 етаж:
    Коридор - 5 кв. м
    Малка стая - 9 кв. м
    Трапезария с кухненски бокс - 15 кв. м
    Баня - 4 кв. м
    Тоалетна - 1. кв. м.
    Стълбище - 5 кв. м

    Втори етаж:
    Скосен таван заради покрива
    две преходни стай общо 35 лв. м

    Общото РЗП на къщата е 80 кв. м

    Разпределение :

    Моля посъветвайте ме как е най разумно да се отоплява за да е пригодно за целогодишно живеене !
    Благодаря Ви предварително !

    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #2

    Re: Газово отопление за малка къща ...

    Къщата не е голяма и ти трябва котле с ниска минимална мощност - не повече от 6-7кВт, за да ти е изгодно. Може би в кухнята му е мястото като гледам, ама от фирмата ще кажат като направят оглед. Изолацията е важна, не я пренебрегвай, ако искаш малки сметки.

  4. Novice
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    3
    #3

    Re: Газово отопление за малка къща ...

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Къщата не е голяма и ти трябва котле с ниска минимална мощност - не повече от 6-7кВт, за да ти е изгодно. Може би в кухнята му е мястото като гледам, ама от фирмата ще кажат като направят оглед. Изолацията е важна, не я пренебрегвай, ако искаш малки сметки.
    Под стълбището има едно малко мазе с много нисък таван. дали е удачно там да се сложи котлето ?

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #4

    Re: Газово отопление за малка къща ...

    Коминът трябва да излиза през стената навън, не знам в мазата дали е удобно - проектанта ще каже

  6. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    17
    #5

    Re: Газово отопление за малка къща ...

    Колега Ocean133 живея в мансарда 75 м2, отопление топла водв и готвене са на газ. Инсталацията сам съм я правил, котела е Saunier Duval themaclasic f25 затворена камера, но не кондензен, тръбите са PEX AL 16 mm. Всичко ми излезна около 1900 лв без узаконяването то е около 600 лв. Ще ти напиша кое колко струва:
    Котел 980 лв нов с три години гаранция.
    Регулатор за газ Y филтри, филтър против котлен камък и кранове и обезвъздушители около 210 лв.
    Колектори 1" с кранове за пексал 16 мм 4х18 лв = 72 лв.
    Тръба Пексал 16 мм 200 метра х 0.72ст = 144лв от нея съм използвал 140м , но за по-ниска цена купих 200 м
    Радиатори P22 600x1200 -3x124 = 372 лв
    Радиатори P22 600x1600 -2x 167=334 лв
    Радиатор П Р22 600х100 - 1х90=91 лв
    Радиатор за баня 100х50см -1х73лв.
    силиконова лента
    проверка в къщи на инсталацията от Ваилант и поставяне на печат за гаранцията на котела 57 лв.
    т.е. всичко ми излезна около 2300 лв. без узаконяването, което все още не съм го направил.
    Сега за сметката за 20.12 2011 - 20.01.2011 имам изгорени 249 м3 газ или 2664 kw/h т.е 8.3 м3 на ден в стаите е постоянно. Мансардата е итонг 20 см, 5 см стъклена вата на стените 0.042 W/м2, тавана 15 см стъклена вата 0.038 W/m2 PVC догрма Века с нискоемисионно стъкло.

    Като извод в топли месеци както беше януари очаквай сметка от около 250 м3 газ в студени какъвто се очаква да е февруари очаквай сметка от около 320-350 м3 газ. Ако отидеш на скъпи варианти с кондензни котли и модулиращи термостати намалявай тези количества с около 6-7 %, това ми го казха от Ваилант Румъния, когато купувах котела, но цените са много високи и седни да си изчислиш след колко години ще се върне тази инвестиция. Аз лично не съм го правил, защото нямах толкова пари за скъпи котли и термостати.

    PS Провери цената на газта първо в твоя регион, защото последно когато проверявах в БГ цената беше около 0.1 лв kw/h. Аз лично в БГ се топля с 2 климатика на 100в като топля аболютно същото. В най студен месец най голямата ми сметка беше 154 лв при газ 300 м3 х0.1 =300 лв т.е. два пъти по-скъпо. Аз живея в Румъния тук цената е 0.05462 лв. KW/h или 0.608 лв/М3. т.е няма значение дали съм на ток или газ, но просто само единият ми климатик в БГ струва 2850 лв с монтажа а тук съм дал за цялата къща 2300 лв. затова избрах газ по финансови причини! Ако решиш да си я правиш сам питай ще ти помогна. Просто при пластмасовите тръби се пускат две тръби до всеки радиатор без фитинги в стените тя е прекалено евтина така че не е проблем. Ако решиш да си го правиш сам питай ще ти помогна на лични!

    Успех!!!

    Прикачени изображения Прикачени изображения

  7. Novice
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    3
    #6

    Re: Газово отопление за малка къща ...

    Благодаря г-н r_gadzhev за изчерпателния отговор и отделеното време !!!
    за сега поради финансови причини реших да не правя тази инвестиция тази година.
    ще чакам по добри времена .
    къщата която съм описал по горе е мое второ жилище което исках да дам под наем тъй като имам хора които искат да я наемат. но прецених че не мога да им осигуря необходимите условия за живот защото липсват както ПВЦ дограма така и външна изолация.
    Благодаря за изчерпателния отговор още веднъж !

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #7

    Re: Газово отопление за малка къща ...

    r_gadzhev, ти направо изтрепа рибата бе човек . В Бг не могат да ти пуснат газ без да е озаконена инсталацията. Всъщност ти не споменаваш дали сам си правил газовата инсталация или е съществуваща?

  10. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    17
    #8

    Re: Газово отопление за малка къща ...

    Да сам съм я правил, газ имаше на първият етаж от където съм се свързал и аз като си закупих уред за отчитане на газ, който е вътрешен. Засега всичко е незаконно и всяка година минават на проверка от тукашната газова компания, но и това е балканска държава с 50 лв. нищо не забелязват. Това е практика тук а като имам пари за узаконяване има фирми за около 100 лв ти издават документ. че те са изпълнили всичко. Преди да започна ходих във Вайлант да ги питам имат ли някакви изисквания заради гаранцията и те ми дадоха този лист по долу, не знам в БГ задължително ли е да поставя регулатор на газ /35 лв/, филтър против котлен камък на входящата вода /16 лв/, два Y филтъра на входящата вода и на връщата от радиаторите и детектор за газ с 3/4" електромагнитен клапан /54лв/. Имах малки проблеми защото бях я отварял да погледна къде се свързва термостата, който все още не съм купил, но изкараха ми кабел за термостат обясниха ми, че се свързва на НО контактите поставиха нова лепенка. Иначе за инсталиране на котел цената е 142 лв а за един радиатор 71 лв.
    И при 6 радиатора и котел цената е много по-висока от тези 100 лв, които ще дам по късно евентулано, защото не съм решил дали да не мина на вариант термопомпа въздух вода принципно мощностите на радиаторите съм ги изчислявал за 45С.

    PS Тук връзките за газ се правят с черни тръби и фитинги на резба с калчища не се използват заварки до 2", като се продава нипел от едната страна с лява от другата с дясна резба, така прекъсваш тръбата за газ правиш две резби от двете страни муфа този нипел като при въртене затяга от двете страни.

    Поздрави!
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #9

    Re: Газово отопление за малка къща ...

    Как с калчища ще уплътняваш газови резби - направо съм изумен! А технически надзор не минава ли задължително? Направо нямам думи - намираш най-близката тръба, режеш слагаш муфа с лява и дясна резба, пускаш тръба до твоето жилище, слагаш разходомер и си клиент

  12. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    17
    #10

    Re: Газово отопление за малка къща ...

    Специално за газта докарването до втория етаж т.е. 2 метра тръба извиках човек от лижензирана фирма, но на частно и аз като теб му зададох същият въпрос инжинер съм и аз бих го направил най малкото с тефлонов конец и осигурител за резба, фирмата в която работих преди имаше точно такъв за газови инсталации, но той ми обясни, че наляганията при газови инсталации са малки и калчищата е най-добрия вариант и като се загледах в целият Букурещ всичко е направено с калчища и боя дори и на първият етаж, където всичко е законно и проверено. Не съм се интересувал по специално за налягането на газта, но мисля че не може да е по-различно от БГ днес ме сюрпризираха понеже котела стои в кухнята и при запалване се чува бях решил да го затворя в шкаф, но това е забранено, шкафа може да е само до края на тръбите а при мен кухня, хол и столова е едно цяло помещение 45 м2 и сега мисля как да го поставя в шкаф, който да се маха при годишна проверка.

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #11

    Re: Газово отопление за малка къща ...

    Не преставам да се дивя на румънците. У нас е точно обратното:
    - котелът спокойно може да си е в шкаф, но с отвори
    - резби не се допускат по газовата инсталация, освен в началото и края, всичко е на заварка
    - уплътняване на резбите става само с тефлонова лента или конец, защото калчищата не уплътняват надеждно нефтопродукти. Освен това при един пожар резбите остават без уплътнения. Наляганията наистина са много ниски (20мБар), но принципите си важат
    - газовото дружество няма как да ти пусне газ, ако няма разрешение за ползване, издадено от технически надзор, който приема инсталацията от монтажната фирма. Всяка година техническия надзор прави преглед на инсталацията
    - регулатор на налягането и разходомер се поставят от газовото дружество в специална кутия (табло), което е в общите части, извън жилището
    Дай още подробности, че е интересно

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    17
    #12

    Re: Газово отопление за малка къща ...

    Понеже ме заинтригува с тази калчища на 25.11.2010 идваха от Дистрикт газ /Овергаз/ да заменят централния газомер на къщата с нов и сега обърнах внимание, че и са монтирали нови тръби към уреда и са го направили с калчища и то дори без боя, моят майстор поне постави боя против корозия на резбата. Специално като купувах тръби майстора ми каза черни безшевни т.е. може би не е добре да има заварки по газовите тръби, незнам, но самият факт, че тази инсталация е на 35 г и не е имала проблеми и новите ги правят по същият начин, а в Румъния има газ от 45 години, а в БГ от 5. Сега си спомних, че и в Англия старите инсталации бяха с калчища също!?
    PS това е консумацията ми за 2 месеца и един ден понеже долу не живее в момента никой за колегата по горе. Неговата ще е почти същата като количество само да провери цената на 1м3 газ колко е в неговия регион. Букурещ е 0.608 лв/м3 и затова 99% от къщите са на газ
    Поздрави!
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #13

    Re: Газово отопление за малка къща ...

    Тръбите и при нас трябва да са или черна стомана, безшевни, но присъениняването е само чрез заварка с безшевни стоманени фитинги, или медни тръби фитинги и твърд припой. Като гледам фитингите при тебе ми изглеждат водопроводни, т.е. поцинкован чугун - в Бг това е недопустимо, тъй като чугунът се пука при резки температурни промени, а и от студ. Ако се ползват резбови фитинги (при кранове, преходи, арматура), те трябва да са задължително месингови и за всеки един елемент от инсталацията надзорът изисква да му прилагам сертификат, че става за газ - тръби, фитинги, гранове, меки връзки, всякаква арматура, дори и за крепежните елементи се иска сертификат. При разработката на нашите наредби доколкото знам са ползвани немските стандарти. Както и да е, не че искам да критикувам румънците, просто ми стана много интересно

  17. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    66
    #14

    Re: Газово отопление за малка къща ...

    Я гледай колко лабаво го карали румънците

  18. Member
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    224
    #15

    Re: Газово отопление за малка къща ...

    r_gadzhev,
    Мисля че излишно си монтирал рагулатор на газ т.к. ползваш захранване от вече съществуваща инсталация-20 мБара.
    А газовото дружество е допуснало всичко това защото просто не знае за съществуването на добавената инсталация-сигурен съм че плащаш по основния разходомер, а този който си монтирал ползваш като пасантен(за да си поделяте сметките със съседите към които си се присъединил)
    Това самоволно присъединяване направо е криминален случай.Мисля че и в Бг. е възможно, просто никой още не се е похвалил.С тези вертикални щрангове по входовете и непломбирани кранове на всеки етаж-ако някой се закачи самоволно ще минат месеци до като се усетят че има гратисчии.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отопление на еднофамилна къща - въпроси
    От reiner във форум Други начини за отопление
    Отговори: 146
    Последно: 08-02-16, 09:21
  2. Отопление на къща с Дайкин
    От Foregner във форум Климатици Daikin
    Отговори: 44
    Последно: 13-02-14, 12:46
  3. Отопление на етаж от къща
    От rony67 във форум Други начини за отопление
    Отговори: 0
    Последно: 03-11-12, 21:38
  4. Препоръка за отопление за 2-ри етаж къща
    От div0t0 във форум Отопление
    Отговори: 12
    Последно: 23-04-10, 12:25
  5. Отопление на малка вила
    От Lupus във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 22-09-07, 20:08

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе