Страница 52 от 64 ПърваПърва ... 242505152535462 ... ПоследноПоследно
Резултати от 766 до 780 от общо 958
Like Tree2Одобрявам

Газов котел - мнения и препоръки 2010г

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,566
    #766

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Цитат Първоначално публикувано от rummenn

    1. какви са нормалните настройки за температура на санитарна вода, за нормално ползване от 2-3 човека - в момента е 42 градуса (най-вероятно зависи от много неща, но все пак)
    2. температурата на водата за отопление е настроема на 65 градуса - нормално ли е и по скоро каква температура не се препоръчва да се надвишава.
    3. бих желал да поставя и стаен термостат (не ON/OFF), a такъв който да модулира мощността (без него мисля, че системата не е съвсем завършена...). Проблема е, че всичко вече е боядисано и няма как да положа кабел за термостат. Остава вариант безжичен такъв, та въпросът ми е има ли ефект от такъв или да мисля начин да прекарвам жичен?

    Всякакви мнения ще са ми от полза, защото все още съм лаик по отношение на газовото отопление.

    Поздрави..ще следя темата с интерес.
    1. Настройваш на колкото ти е приятно без да разреждаш със студена. Лично на мене 42градуса ми е леко хладновато, през зимата дори гоня 46 .
    2. Няма предписание за това каква температура ще ползваш. Всичко зависи от инсталираната мощност радиатори и студа навън.
    3. Няма безжичен вариант за модулиращ програматор - само жичен.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #767

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    rummenn, вече си получил точен отговор от espace. При по-висока температура на БГВ се отделя повече котлен камък, така че е вредно за котела да загряваш БГВ до висока температура и след това да разреждаш. Температурата на водата за отопление трябва да я променяш според сезона и външната температура. За да се освободиш от това задължение, правилно си се ориентирал към модулиращ стаен термостат. Жалко че няма безжични за този модел.
    n1co, да така е - де факто това е един и същ котел, но в единия случай е малко спънат и по-евтин. Не съм го правил този номер, защото имам друг подход в този случай. Също не забравяй, че малкия в режим на БГВ има мощност 20кВт.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    24
    #768

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    n1co, да така е - де факто това е един и същ котел, но в единия случай е малко спънат и по-евтин. Не съм го правил този номер, защото имам друг подход в този случай. Също не забравяй, че малкия в режим на БГВ има мощност 20кВт.
    Лазар, благодаря за отговора както винаги
    Стана ми интересно какъв е твоя подход в такива случаи, ако не е проблем сподели

    И все пак да потвърдя, с тези настройки се сваля само долната граница в режим на отопление, по-голямата мощност при БГВ се запазва, нали правилно съм разбрал?

    Поздрави

  5. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    24
    #769

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Благодаря на ESPACE и LAZAR за бързия отговор... ще черпя!
    ще трябва да се вкопа малко кабел за термостата .. няма как.
    Ще следя темата и ще споделям какви са резултатите..


  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #770

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Цитат Първоначално публикувано от n1co
    Лазар, благодаря за отговора както винаги
    Стана ми интересно какъв е твоя подход в такива случаи, ако не е проблем сподели

    И все пак да потвърдя, с тези настройки се сваля само долната граница в режим на отопление, по-голямата мощност при БГВ се запазва, нали правилно съм разбрал?

    Поздрави
    Не мога да коментирам нещо, което не съм правил. Казах, че двата котела са еднакви, но с различни заводски настройки. Имат и различен пресостат. Щом колегите са го правили и ти го препоръчват - значи става. Това, което аз правя - слагам винаги възможно най-малкия котел, за да гарантирам възможно най-големи икономии в режим на отопление, а комфорта в режим на БГВ го осигурявам, като изпълнявам една допълнителна схема за подгряване на съществуващия ел. бойлер, като използвам котела (вторичния му топлообменник)

  7. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    24
    #771

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    rummenn, вече си получил точен отговор от espace. При по-висока температура на БГВ се отделя повече котлен камък, така че е вредно за котела да загряваш БГВ до висока температура и след това да разреждаш. Температурата на водата за отопление трябва да я променяш според сезона и външната температура. За да се освободиш от това задължение, правилно си се ориентирал към модулиращ стаен термостат. Жалко че няма безжични за този модел.
    Задравейте отново,
    Голям компромис от гледна точка на икономичната работа на газовото котле ли ще е, ако поставя безжичен термостат (ON/OFF), вместо такъв който позволява модулация? Все пак, ще е по-добре отколкото никакъв, нали?
    Не съм много наясно как точно действат единия и другия, но си го обяснявам, че при термостат без модулация, при достигане на определената стайна температура системата ще спира котела и след това ще го пуска, когато темп. падне под определена граница, но зададената температура на водата нама да се променя ...
    При термостата е модулация, ще се променя и режима на подгряване , т.е. ще се променя и температурата на водата..или?
    ..уфф, много голяма ли ще е разликата ...хич не ми се копае канал за кабел в стената...
    Благодаря ви предварително.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    24
    #772

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    ..за безжичен термостат ми препоръчаха Computherm Q7 RF

  10. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,566
    #773

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Спокойно, и при безжичния термостат котела си модулира. При твоя модел може да се програмира с каква мощност да стартира, каква да достигне и за колко време да го направи. Дори да достигне максимална мощност, пак я сваля при достигане на зададената температура на водата. Регулируем параметър е и времето за запалване след изгасване.

  11. Junior Member
    Тук е от
    May 2009
    Мнения
    51
    #774

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Теа работи за модулацията като ги преиказвате вярвате ли си в тях бе. Някой видял ли я е тази модулация или само са му го казали фирмите ня накое семинарче. и какво е това модулация. Това с модулацията и термостатите е подобно на руските електролитни котли. Тия термостати са съизмерими с цение на котлите почти, а са един сапунен мехур. А за термостатите на Вайланд смятам, че е подсъдно /подобно на документите за самоличност на сименс/. Като искате да ви правят на балъци и ваша си работа.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    24
    #775

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Цитат Първоначално публикувано от espace
    Спокойно, и при безжичния термостат котела си модулира. При твоя модел може да се програмира с каква мощност да стартира, каква да достигне и за колко време да го направи. Дори да достигне максимална мощност, пак я сваля при достигане на зададената температура на водата. Регулируем параметър е и времето за запалване след изгасване.
    Значи все пак ще е добре да поставя такъв..благодаря за отговора.
    Сега се зачетох в книжката към котела и разбрах, че са направени следните настройки:
    - мощност на отоплението: минимална мощнос 0% Imax до 60% Imax, максимална мощност 0% Imax до 99% Imax. Заводската настройка е на максималната мощност в режим отопление.
    - Достигане на максимална мощност - може да се избира от 0 до 10 минути. Заводската настройка е на 10 минути.
    - Времеви интервал между включванията - от 0 до 10 минути. Заводската настройка е на 3 минути.

    Предполагам, че е най-добре да оставя настройките както са...или? Минимална или максимална мощност? Може би максимална, а чрез термостата котлето ще я променя и регулира???

  13. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,566
    #776

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Цитат Първоначално публикувано от deian_g
    Теа работи за модулацията като ги преиказвате вярвате ли си в тях бе. Някой видял ли я е тази модулация или само са му го казали фирмите ня накое семинарче. и какво е това модулация. Това с модулацията и термостатите е подобно на руските електролитни котли. Тия термостати са съизмерими с цение на котлите почти, а са един сапунен мехур. А за термостатите на Вайланд смятам, че е подсъдно /подобно на документите за самоличност на сименс/. Като искате да ви правят на балъци и ваша си работа.
    При някои котли имаш видимост към пламъка в горивната камера. Там най-добре се вижда промяната в мощностните режими. При други само с манометър. Там виждаш промяната на налягането към дюзите. Много си скептичен към материя от която нямаш никакво поняние, че и се изказваш категорично.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    May 2009
    Мнения
    51
    #777

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Цитат Първоначално публикувано от espace
    При някои котли имаш видимост към пламъка в горивната камера. Там най-добре се вижда промяната в мощностните режими. При други само с манометър. Там виждаш промяната на налягането към дюзите. Много си скептичен към материя от която нямаш никакво поняние, че и се изказваш категорично.
    Значи какво е модулацията според теб. Промяна на мошноста на горелката. Ами защо му казвате с такава сложна дума пред клиентите. Да ги заблудите нещо ли. Аз ако кажа на баба си на село "модулирай си газовия котлон" тя какво ще разбере.
    Котела и без термостат си променя мошноста. Аз визирам модулацията и връзката и с термостата.
    Малко по нагоре в тази тема си дал общо взето потвърждение на моите думи.
    Обедил съм се, че доста хора работещи с тази материя нямат никакво понятие от нея. Има и такива който си разбират от работата.
    Аз съм само прост юзър с малко повечко опит. Не се обиждам от квалификациите на "специалистите".

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #778

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Знам, че и двамата знаете какво е модулация и разликите в двата вида модулация, но да разясня още веднъж за тези, които сега навлизат в тематиката. Значи - всеки съвременен котел си модулира - променя си мощността за да поддържа зададената от потенциометъра температура. Тоест - задаваш температура на водата в отоплителната система примерно 60°С и котелът я поддържа. Е да де, ама тези 60° на водата в студено време може да са малко, а в топло време да са много и трябва да има някой постоянно да ги коригира, защото нас не ни интересува температурата на водата, а температурата в стаята. За да се отървем от задължението постоянно да коригираме температурата на водата е най-лесно да си сложим стаен термостат. Стайните термостати са два вида - обикновени (on/off) и модулиращи. При монтиране на термостат от първия вид (on/off) се запазва модулацията на котела по температура на топлоносителя, но при достигане на зададената стайна температура термостатът просто изключва котела и го включва при изстиване на стаята. Тук трябва да отбележим,че ако сме настроили потенциометъра на ниска температура на водата, зададената стайна температура може никога да не бъде достигната. При монтиране на модулиращ термостат се изключва модулацията на котела по температура на водата и котелът започва да модулира по стайна температура - тост - задаваш стайна температура 22°С от термостата и котелът си променя мощността за да гони вече тази температура, а не някаква температура на водата, която нас реално не ни интересува. Ние сме съгласни да се променя температурата на водата в много широки граници, но да се поддържа исканата от нас стайна температура, защото ние живеем в стаята, а не във водата, нали? При управление със стаен термостат, добре подбран котел и добре изградена инсталация комфорта е максимален, а месечните сметки за газ може да са в пъти по-малки отколкото, ако в същото жилище има лошо изградена и неоразмерена инсталация, недобре подбран котел, управляван по температура на водата. Това е много важно да се разбере!

  17. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,566
    #779

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    И при модулиращите термостати има опция да зададеш максималната температура на водата, която да не бъде превишавана. Поне при тези с които работя аз.

  18. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #780

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Максималната температура на водата можеш да я ограничиш и от потенциометъра на котела, но обикновено няма нужда от това(освен за подово да речем), а потенциометъра се дава на макс. То и без това на новите котли е ограничена температурата на 75°С















Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 52 от 64 ПърваПърва ... 242505152535462 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Газов котел - мнения и препоръки 2012
    От eng.Neychev във форум Отопление
    Отговори: 849
    Последно: 01-01-13, 07:39
  2. Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г
    От zhivko83 във форум Отопление
    Отговори: 805
    Последно: 02-01-12, 07:36
  3. Газов котел - мнения и препоръки 2009г
    От Saint във форум Отопление
    Отговори: 821
    Последно: 29-12-09, 23:43
  4. Газов котел - мнения и препоръки 2008г
    От karim във форум Отопление
    Отговори: 115
    Последно: 26-12-08, 00:34
  5. Газов котел - мнения и препоръки 2005-2007г
    От lsabg във форум Отопление
    Отговори: 151
    Последно: 16-12-07, 18:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе