Страница 21 от 54 ПърваПърва ... 11192021222331 ... ПоследноПоследно
Резултати от 301 до 315 от общо 806
Like Tree3Одобрявам

Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2011
    Мнения
    54
    #301

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Espase, въобще не преувеличавам, не искам нито да се изтъквам, нито да подценявам работата на други. Само констатирам факти.касае се за секунди, а не за 3 мин. Трубната разводка е ф20, а към радиаторите Ф15. Понеже се сприятелих със собствениците мога да отида и да заснема едноминутен клип. Ще се види мн добре как просветва за секунди и гасне заления светодиод в режим горене.
    _________________________________________________[color=red]слети поредни публикации на: [time]1300449840[/time]_________________________________________________

    Цитат Първоначално публикувано от terayon
    До jorogm, ако искаш решение за двузоново отопление с един газов котел пиши.
    Да, ще предсравлява интерес за мен
    _________________________________________________[color=red]слети поредни публикации на: [time]1300449950[/time]_________________________________________________

    Цитат Първоначално публикувано от terayon
    ако искаш решение за двузоново отопление с един газов котел пиши.
    Да, ще представлява интерс за мен

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    15
    #302

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    До jorogm мога да ти предложа вариант на двузоново отопление, с газов настенен котел ARISTON GENUS PREMIUM в два варианта само отопление с опция обемен бойлер за БГВ; или вариант комби отопление+БГВ. Ще ми трябват малко повече данни за инсталацията, ако си съгласен.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2011
    Мнения
    54
    #303

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Отворен съм за предложения, И сега имам два 80 л бойлера със серпентина. Тях ли ще използвам пак за вариант обемен бойлер? Ако е ДА - добре, но друг обемен бойлер не ми се слага. Ако имаш AutoCad да ти изпратя някой от вариантите които съм скицирал? Ако не, ще го преработя малко за друг тип файл.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    28
    #304

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Размишлявах върху възможността, когато котела е с по-голяма мощност от тази на радиаторите и заради това включва и изключва често, както е при мен, котела да се слага да работи при 80 градуса и при максимална мощност, за да се използва максималното му КПД и най-доброто ∆т на радиаторите, което се постига при 80 градуса. Съвсем логично най-доброто КПД е при максимална мощност, в техническия паспорт дават 93% КПД при номинална мощност, която е близка до максималната. Количеството въздух, което се подава в горивната камера, е предвидено за работа при максимална мощност, при максимално количество газ. Когато котела се сложи да работи при по-малка мощност, се подава по-малко газ в горивната камера, но количеството въздух, което постъпва в горивната камера се запазва същото, защото оборотите на вентилатора не се намаляват. Така в горивната камера започва да навлиза повече въздух от необходимия за горенето, който след това се изхвърля неизползван обратно през комина. Но преминавайки през горивната камера, този излишен въздух се затопля, отнема част от топлината, получена при горенето, и охлажда горивната камера. Част от топлината заминава през комина и КПД-то на котела се понижава. Положението би трябвало да е най-зле при минимална мощност на котела. Когато купих котела, в техническото ръководство прочетох следното: „фаза мек старт = 180 секунди”. Чак сега ми светна как това влияе на работата на котела. При палене горелката отначало заработва на минимална мощност, за да се избегна прекалено бързото загряване на метала и повреждането му от пукнатини. Едва след тази фаза мощността му се увеличава. Така е сигурно и при всички модели. Направих наблюдение – включих котела и го сложих на 80 градуса. Водата в радиаторите беше студена, 20 градуса, така че котела първоначално щеше да работи поне 10 мин., преди да изключи, за да си направя спокойно наблюдението. След запалването пламъкът беше малък и не се промени, не се увеличи в продължение на минута и половина, или 90 секунди. През това време гледах през прозорчето на горивната камера. Сигурен съм, че работеше на минимална мощност, защото съм пробвал котела при блокирана модулация, т.е.при фиксирана мощност на стойността на минималната, и големината на пламъка беше същата. След като измина минута и половина, изведнъж пламъкът видимо се увеличи, и продължи да се увеличава още малко. Или: винаги след палене котела ми първоначално работи минута и половина на минимална мощност. Може би затова при мен котела никога не работи повече от 2 минути, защото след края на тези 90 секунди, почти веднага след началото на повишаването на мощността прегрява и изключва. Това значи, че аз никога не мога да се възползвам от максималното КПД на котела! Монтиран на моята отоплителна инсталация, котела е обречен винаги да работи почти само на минимална мощност с възможно най-лошото си КПД и винаги ще плащам високи сметки. Разхода ми на газ също говори за това. Горелката работи около 2 минути, след това 7 минути работи само помпата. Сумарно за час се събира средно 13 минути работа, за 24 часа – към 5 часа и нещо. За 24 часа изгаря 8 куб.м.газ, или за тези 5 часа и нещо към 1,5 куб.м.на час при непрекъсната работа на горелката. Обаче изгаря 8 куб.м.когато терморегулатора е на средно положение, не по-малко от 5. При положение 5 би трябвало да развива средна мощност, средна между 9,4 и 24 квт. Консумацията на газ също би трябвало да бъде средна – средна между 1,3 куб.м. и 2,8 куб.м., (колкото е при мин. и макс. мощност), би трябвало да гори 2-2,1 куб.м.при положение 5 на терморегулатора. А консумацията е 1,5 куб.м. на час. Т.е.за времето, през което е работил, при 2 мин.на палене, котела ми е работил предимно на минимална мощност , и едва след изтичането на 90 секунди при всяко палене за кратко е повишавал мощността. Макар че на практика не може да се използва максималното КПД , когато котела постоянно включва и изключва, възможността да се слага котела на 80 градуса е най-доброто, което може да се направи в случая.Защото при 80 градуса ∆т-то на радиаторите е най-добро, те разсейват и отдават най-много топлина. Така котела ще работи по-дълго време, преди да изключи и ще се намалят броя на включванията и изключванията и топлинните загуби от това. И в стаите ще е най-топло. А ако е на 60 градуса, ∆т-то на радиаторите е по-малко, разсейва се по-малко топлина и котела ще работи за по-кратко време, ще включва и изключва по-често и ще прави по-големи загуби. Освен това при 60 градуса радиаторите ще топлят по-малко и в стаите ще е по-студено. За всяка отделна инсталация трябва да се изпробва, как е по-добре. И в двата случая КПД-то на котела е почти еднакво ниско, поне да се използва по-доброто ∆т на радиаторите .

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #305

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Абсолютно вярно е това което си написал velchev и много изчерпателно! В твоето положение са много от ползвателите на газ у нас - минималната мощност на котела да е по-висока от мощността на инсталацията. Първото нещо, което трябва да се направи в такъв случай е да се повиши работната температура на водата, така че радиаторите да имат максималната възможна мощност. Второто нещо което може и трябва да се направи - това е да се повиши радиаторната мощност - или чрез добавянето на глидери към всеки радиатор, или чрез добавяне на нов радиатор, или чрез замяната на някой радиатор с вентилаторен конвектор с по-голяма мощност. Дори и жилището да няма нужда от тези големи радиатори, котелът има нужда! В такъв случай какво ще се получи котелът с мощните радиатори много бързо ще стопли стаите и ще изключи по стайна температура (стайният термостат е задължителен - може и с термоглави, но по-добре със стаен термостат). Така ще се избегне честото включване и изключване. Сега ако ми разрешиш ще дам линк към твоя пост в темата "Акценти в отоплението", където се опитвам да събирам подобна важна информация.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    92
    #306

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    С поста на Велчев може да сложим достоен край на отоплителния сезон 2010 - 2011 г.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Живее в
    Стара Загора
    Мнения
    188
    #307

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Публикувана от: Lazar
    [b]Абсолютно вярно е това което си написал velchev и много изчерпателно! На мен инж.Нейчев ми беше казал друго...а по-точно,че първите 2 мин.котела работи на пълна мощност,независимо,че max мощност му е намалена !? Къде е истината ??? Говоря за фаза мек старт = 180 секунди.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,566
    #308

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Цитат Първоначално публикувано от МИК66
    На мен инж.Нейчев ми беше казал друго...а по-точно,че първите 2 мин.котела работи на пълна мощност,независимо,че max мощност му е намалена !? Къде е истината ??? Говоря за фаза мек старт = 180 секунди.
    Едва ли е възможно. Може би не си го разбрал.

  11. Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    302
    #309

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Цитат Първоначално публикувано от МИК66
    Публикувана от: Lazar
    [b]Абсолютно вярно е това което си написал velchev и много изчерпателно! На мен инж.Нейчев ми беше казал друго...а по-точно,че първите 2 мин.котела работи на пълна мощност,независимо,че max мощност му е намалена !? Къде е истината ??? Говоря за фаза мек старт = 180 секунди.
    Някой, май не е слушал когато съм обеснявал : първите две минути котела работи на МИНИМАЛНА мощност.

  12. Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Живее в
    Стара Загора
    Мнения
    188
    #310

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Някой, май не е слушал когато съм обеснявал : първите две минути котела работи на МИНИМАЛНА мощност.Съжалявам явно не съм разбрал !

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #311

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Информацията е много и е специфична, така че е нормално да се усвоява на порции, след преосмисляне. При Бош е същото - пали на 40% от мощността, после си намаля мощността до минимум, работи малко на минимум и започва да си увеличава постепенно мощността до максимум.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Живее в
    Стара Загора
    Мнения
    188
    #312

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Информацията е много и е специфична, така че е нормално да се усвоява на порции, след преосмисляне. При Бош е същото - пали на 40% от мощността, после си намаля мощността до минимум, работи малко на минимум и започва да си увеличава постепенно мощността до максимум.
    Спомена ми беше такъв,защото ми беше дал за пример следното: В първите няколко минути температурата на водата се покачва бързо,а с времето става по-бавно! При мен е така за 2-3 мин.котела/примерно от 20°достига до 36°/а след това +16° покачване се достигат да речем за 10-15 минути.От тук си вадя и извод,че в първите мин.работи на пълна мощност.

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #313

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Ако към котела има включен он/офф стаен термостат, то котелът работи на максимална мощност докато го изключи стайния термостат. Ако има модулираш термостат, то при доближаване на зададената температура, термостатът командва котела да си намали мощността дотолкова, че да не се нлага да изключва, а да си работи постоянно на някаква междинна мощност за да поддържа стайната температура в зададените граници.

  17. Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Живее в
    Стара Загора
    Мнения
    188
    #314

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Ако към котела има включен он/офф стаен термостат, то котелът работи на максимална мощност докато го изключи стайния термостат. Ако има модулираш термостат, то при доближаване на зададената температура, термостатът командва котела да си намали мощността дотолкова, че да не се нлага да изключва, а да си работи постоянно на някаква междинна мощност за да поддържа стайната температура в зададените граници.
    С модулиращ термостат съм!Става дума,когато сутрин влезе в дневен режим и котела трябва да навакса разликата от стайна температура /от 18° до 21°/След 20 мин.работа котела достига 78° температура на водата/това е максимума,явно фабрична настройка/и така ги поддържа още 10 минути,докато стайния термостат не му даде команда да спре,защото е достигната зададената температура.

  18. Novice
    Тук е от
    Mar 2011
    Мнения
    3
    #315

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Здравейте на всички форумци.. Доста полезен форум като цяло, поздравявам ви! Добре че хората могат да се запознаят с основните специфики на газовата техника и да получат полезни и правилни съвети и насоки!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 21 от 54 ПърваПърва ... 11192021222331 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Газов котел - мнения и препоръки 2012
    От eng.Neychev във форум Отопление
    Отговори: 849
    Последно: 01-01-13, 07:39
  2. Газов котел - мнения и препоръки 2010г
    От eng.Neychev във форум Отопление
    Отговори: 957
    Последно: 31-12-10, 11:56
  3. Газов котел - мнения и препоръки 2009г
    От Saint във форум Отопление
    Отговори: 821
    Последно: 29-12-09, 23:43
  4. Газов котел - мнения и препоръки 2008г
    От karim във форум Отопление
    Отговори: 115
    Последно: 26-12-08, 00:34
  5. Газов котел - мнения и препоръки 2005-2007г
    От lsabg във форум Отопление
    Отговори: 151
    Последно: 16-12-07, 18:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе