Страница 29 от 54 ПърваПърва ... 19272829303139 ... ПоследноПоследно
Резултати от 421 до 435 от общо 806

Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    59
    #421

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Felipe аз имам програматор Милукс он/ оф. Мисля че е напълно достатъчен.Който е правил котела (казах че имам Радиант) си е свършил много добре работата така че и с он/оф програматор котела перфектно си модулира горенето .Не виждам смисъл от второ модулиращо устройство.За външна сонда аз поне няма да сложа такова нещо.За мен дори седмичния програматор е прекален, би ми вършил прекрасна работа и програматор с капацитет само за едно денонощие че дори и още по-прост термостат НО ЗАДЪЛЖИТЕЛНО (според мен ) котела да се управлява по стайната температура не по водата.
    Не споделям мнението на МИК66 за долните кранчета .Освен че вършат работа при сваляне и слагане на радиатора те имат и още едно предназначение: дори инсталацията да е на колектори никога не могат да се получат два кръга с едно и също хидродинамично съпротивление ,така че все някой кръг се опитва да шунтира другите, при другия вид системи най-близкия радиатор до котела ( или лирата в банята ) шунтира останалите радиатори.Изравняването на кръгове или равнопоставянето на радиаторите се прави с долните кранчета само веднъж при първото пускане на системата и повече долу не се пипа. Правиш що правиш само от горните кранчета. Ти при дТ 50 имаш отдаваща мощност над мин.на котела така че моето мнение: слагай най-прост програматор ( чети внимателно защото примерно моя изпълнява 15 минутни цикли около зададената температура тоест ща не ща четири пъти на час включва но не и по-често от това) , отваряй термоглавите и мисля че котела ти ще запее съвсем друга песен.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #422

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    felipe, 276лв струва програматорът ти Calormatic 330, учудвам се че инсталаторът ти вместо да те стимулира да си сложиш стаен термостат с програматор, ти прави всякакви спънки за да те откаже - това, което ти е наприказвал са глупости. Моите клиенти не ги оставям на мира докато не склонят да си сложат такъв, като разбира се отстъпки има и от моя страна - най-малкото - монтаж и настройки. Дори и най-прост термостат да сложиш ще си в пъти по-добре от сега. За мене Вайлант е философия, която се опитвам да следвам в работата си изобщо. Съжалявам, че си ми далече, но предполагам, че инж. Нейчев може да направи нещо по въпроса . Шшшшт, не е излязло от мен
    Magnolia, ползвах модела от линка с 80л бойлер, жилището е 120м2. Знам, че пакет Лукс (т.е. 3кВт мин. мощност) е по-оптимално, но не всеки може да си го позволи, а пък 5кВт е по-добре от 10кВт . Цената на Боша е без комин, коминът е 125лв, програматорът е 395лв ( FW200 - с външна сонда и управление на температурата в бойлера), мога да ти осигуря монтажа.

  4. Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    302
    #423

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Често започна де се споменава и моето име във форума. С удоволствие ще помагам на всеки с каквото мога а това, че не се включвам в дискусиите не означава, че не ги чета......

  5. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    100
    #424

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Здравейте.
    Направих една сметка, че за да работи в кондензен режим котле с Pmin=3KW, му е нужна система от най-малко 11KW, което при мен изобщо не го виждам как ще стане, при положение, че в момента е 7.8. Така че, май ще се наложи да се ориентирам към Immergas vitrix 2- 12 KW.

    Въпросът със заустването на кондензната вода обаче си стои. Искам да попитам специалистите дали няма възможност тя да се изведе навън (както при климатиците) или да се включи към водата, която се изхвърля при източване на системата. Не съм отваряла колекторната кутия и не съм наясно със системата, затова не мога да преценя доколко съществуващата ситуация го позволява. Най-близката канализационна тръба, която би могла да се ползва е на ок. 4м, а да се прави външна връзка с него няма да е подходящо. Може би ще трябва да се види на място, както и къде ще е възможно да се монтира бойлер. Под котела е колекторната кутия, което може би ще е пречка, а друго място в дневната няма.

    Преди да поръчам котлето и бойлера, ми се иска да се консултирам предварително с човека, който ще ги монтира, за да съм сигурна, че няма да възникнат някакви пречки. Инж. Нейчев, Вие бихте ли се заели и ако да, моля да ми пратите координатите си на лично съобщение.

    И още един въпрос - интересувам се от още варианти за серпентинен бойлер, освен този на Теси, тъй като за техните прочетох и недобри отзиви. Ако някой има идея за по-качествени бойлери, които не дават много проблеми, ще моля да сподели имената на марките. Моя приятелка има монтиран някакъв чешки, но не знаеше марката. Този на Бош изглежда е хубав, но пък цената му е доста височка.


  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #425

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Цитат Първоначално публикувано от eng.Neychev
    Често започна де се споменава и моето име във форума. С удоволствие ще помагам на всеки с каквото мога а това, че не се включвам в дискусиите не означава, че не ги чета......
    Сезонът започна инж.Нейчев, вие сам го казахте:
    Цитат Първоначално публикувано от eng.Neychev
    Много скоро тук ще стане горещо. Започва отоплителния сезон.
    Желая безавариен уют и ниски сметки на ползвателите, а пък Дядо Коледа да зарадва със същото и тези,които са слушкали през годината
    Magnolia, за да работи котелът в кондензен режим е необходимо температурата на връщащата вода да е под точката на оросяване - около 55*С, което ще рече подаваща 65-70*С. Кондензната вода може да я изведеш с една тръба в близост до подовия сифон, ако водостоците са заустени в канализацията. Има киселинен характер, така че няма как да я оставиш да капе върху главите на минаващите отдолу.
    Каквито и уреди да си избереш, препоръчвам ти да ги поръчаш на човека/фирмата, която ще ги монтира, иначе ще ти излезе по-скъпо, а и всеки ще бяга от отговорност
    Бойлерът на Теси е специална разработка за газов котел, серпентината му е 30кВт и няма откъде да черпиш информация за него, защото са монтирани много малко бройки. Цената му е 399лв, за разлика от обикновения бойлер 80л, който е с малка серпентина 6кВт серпентина и струва 270лв. И да има проблеми, те са основно в електрическата част, а ти няма да я ползваш.

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #426

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Цитат Първоначално публикувано от donicety
    Който е правил котела (казах че имам Радиант) си е свършил много добре работата така че и с он/оф програматор котела перфектно си модулира горенето .Не виждам смисъл от второ модулиращо устройство.
    Той котелът си модулира, само че по температура на водата, а с оригинален модулиращ стаен термостат започва да модулира по стайна температура - дано си ме разбрал.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Живее в
    Стара Загора
    Мнения
    188
    #427

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    donicety,когато си на on/of програматор,той пак ще подаде команда на котела да спре при достигане на стайната температура,но до тогава котела ще работи по температура на водата.Като достигне примерно 65° ще изключи,ще почине 3 мин.пак ще включи и така цък-цък докато дастигне зададената стайна температура.От тук идва и преразхода на газ.При модулиращия котела няма да изключи докато не достигне зададената му стайна температура!Няма чак такава нужда от седмични програматори и външни сонди,това са екстри. За долното кранче не съм имал впредвид всеки ден да намаляш и увеличаваш радиатора,а след като се добавят глидери към настоящите може малко от малко да изравниш кръговете и после не пипаш,а отвърташ спирателните кранове горе до край и това е ...!

  10. Member Аватара на felipe
    Тук е от
    Apr 2007
    Мнения
    503
    #428

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    А има ли за моя котел(Vailant turbo tec plus) най-обикновен , без външна сонда(така и така не ми се пускат кабели до северната страна) и седмичен режим on/of програматор и на каква цена е?

  11. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    100
    #429

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Magnolia, за да работи котелът в кондензен режим е необходимо температурата на връщащата вода да е под точката на оросяване - около 55*С, което ще рече подаваща 65-70*С. Кондензната вода може да я изведеш с една тръба в близост до подовия сифон, ако водостоците са заустени в канализацията. Има киселинен характер, така че няма как да я оставиш да капе върху главите на минаващите отдолу.
    Каквито и уреди да си избереш, препоръчвам ти да ги поръчаш на човека/фирмата, която ще ги монтира, иначе ще ти излезе по-скъпо, а и всеки ще бяга от отговорност
    Искаш да кажеш, че котлето ще може да работи в кондензен режим и при дТ=40 (70/50/20)? Това звучи чудесно.

    У нас изглежда ще се наложи да се пробива външната стена, за да се отведе кондензната вода.. Но иначе има къде да се заусти, защото съвсем близо минават водосточните тръби. Остава да си намеря монтажник.

    Замислих се и още нещо - при кондензните котлета не е ли по-добре системата да е с по-голяма от предвидената мощност? Няма ли това да им даде възможност да работят повече в кондензен режим (след като имат по-голяма площ на топлоотдаване) за да не се налага да работят при по-високи температури? По-добър ли е варианта котлето да работи почти непрекъснато, модулирайки мощността си, отколкото да се модулира от стаен програматор, който го изключва отвреме-навреме? Ако избера витрикс 2 - 12 KW на Имергаз при мен ще е възможен този вариант, освен това ще мога да използвам монтираните на всички радиатори термоглави, без да се налага да си купувам стаен термостат.
    _________________________________________________[color=red]слети поредни публикации на: [time]1320510540[/time]_________________________________________________

    Цитат Първоначално публикувано от МИК66
    donicety,когато си на on/of програматор,той пак ще подаде команда на котела да спре при достигане на стайната температура,но до тогава котела ще работи по температура на водата.Като достигне примерно 65° ще изключи,ще почине 3 мин.пак ще включи и така цък-цък докато дастигне зададената стайна температура.
    Доколкото разбрах аз, става въпрос за изходяща вода с Т 80*С, при която няма да се надхвърли мощността на системата, т.е. при тази температура котлето няма да се изключва, преди да е достигнало нужната температура в стаята. В този случай не е ли достатъчно on/of устройство? И на мен не ми стана ясно предимството на модулиращия програматор, след като котлето също си модулира мощността.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    59
    #430

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Цитат Първоначално публикувано от МИК66
    donicety,когато си на on/of програматор,той пак ще подаде команда на котела да спре при достигане на стайната температура,но до тогава котела ще работи по температура на водата.Като достигне примерно 65° ще изключи,ще почине 3 мин.пак ще включи и така цък-цък докато дастигне зададената стайна температура.От тук идва и преразхода на газ.
    Сори МИК66 но това което описваш става само когато отдаващата мощност на радиаторите при твоите 65градуса е под минималната мощност на котела. Нали Лазар и другите точно това тръбят, радиаторите да отдават поне минималната мощност на котела и да не се намаля температурата на водата под тази при която е постигнато това.Показател че всичко е спазено е когато чуеш оная приятна „мелодия” на модулацията на котела която просто гали слуха.( и не само слуха а и джоба). Обичам тази „ музика” и пожелавам на всички във форума да я слушат с удоволствие от котлите си.

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #431

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Цитат Първоначално публикувано от Magnolia
    И на мен не ми стана ясно предимството на модулиращия програматор, след като котлето също си модулира мощността.
    Добре, виждам че има хора, които го разбират, но да обясня още веднъж разликата в 3-те типа управление на котела:
    1) Работа по заводско оборудване - управление чрез промяна на температура на водата от потенциометъра на котела
    - това е най-простото управление. Такова управление имат и котлите на твърдо гориво - задаваш някаква температура на изходящата вода и котелът я поддържа, като си модулира мощността така, че да не я надвишава. При доближаване на зададената температура постепенно си намалява мощността за да не изключи. При този начин на работа котелът няма информация за стайната температура, а само за температурата на водата. При такава работа стайната температура е функция от външната - колкото по-студено е навън, толкова по-студено е и в помещенията и обратно. Затова този начин на работа обикновено се комбинира с термовентили на радиаторите. След като затворят 1 или няколко термоглави, котелът прегрява и изключва горелката, но помпата продължава да работи и водата в тръбите се охлажда бързо, понеже не е голямо количество. След малко котелът пак включва за да стопли водата в тръбите (радиаторите обикновено са затворени, защото стайната температура не спада толкова бързо), стопля я и пак изключва и така безкрай цък-цък...
    2) Работа на котела, оборудван с термостат on/off
    При този начин на работа от потенциометъра на котела се задава пак някаква температура на водата и котелът си работи по същия начи, като си модулира мощността за да поддържа тази температура на водата. Ако се достигне зададената стайна темература, котелът изключва и не включва докато не спадне стайната температура. Дори температурата на водата да спадне под зададената, котелът не включва.
    3) Работа на котела, оборудван с модулиращ термостат
    При този начин на работа потенциометърът на котела се завърта на максимум, а котелът сам определя мощността с която да работи за да поддържа зададената стайна температура. По този начин котелът в различни моменти работи с различна температура на водата - в по-топло време с по-хладка вода, а в по-студено време - с по-гореща вода.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Живее в
    Стара Загора
    Мнения
    188
    #432

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Давам пример от личен опит:Стайния ми терморегулатор е настроен да поддържа температура от/ 22.00 - 6.30 часа/-18° и от /6.30 - 22.00/ - 21°.Сутрин в 6.30 h котела ми включва и задачата му е да вдигне тези +3° от /18°до21°/.В процес на работа котела достига 78°на водата, това е max (Vailant-24kw) и след 35 мин.изключва,защото е направил температурата в стаята 20.5°.За още 5 мин. по инерция,защото радиаторите са горещи се вдига и оставащия 0.5° до зададените 21° на стайния терморегулатор в хола.В зависимост от външните температури,температурата в стаите може да се вдигнат още с 0.5°-1.0° без котела да се включва ! След около час/пак в зависимост от външната темп./ в хола температурата пада на 20.5°,или с половин градус под зададената и котела се включва за да навакса.Тук идва и интересното и полезното за положителния ефект при по-голям брой глидери в системата...Преди 2 год.имах радиаторна мощ на системата от 72 бр.глидера и за наваксването на този 0.5°,котела ми работеше с темп.на водата от порядъка на 60° като модулираше/сам преценя колко градуса на водата са му нужни/.При он/оф режима,такова нещо няма! След като добавих още 20 бр.глидера към системата,котела ми работеше вече с 45° на водата да навакса този половин градус! Има разлика,колко газ ще изгори котела при 45° или 60°на водата,и това като се има в предвид,че за 24 h този цикъл се повтаря десетки пъти,а за цял месец стотици,сами преценете за икономията ! Модулиращия терморегулатор сам изчислява колко градуса на водата са му необходими в зависимост от мощноста на системата за достигне по най-бърз и икономичен начин до необходимите градуси в стаята...! При он/оф слагаш терморегулатора на котела на 80° и той вдига толкова,задаваш 60° и той...60°.Модулиращия избягва човешкия фактор и така настройва градусите на водата,че котела да бъде максимално ефективен и икономичен !!! Всеки сам преценя,моя избор е такъв ! Трудното в нашия случай е,че човек не може да се бори срещу "вятърни мелници",като вдигат газта на всеки 4 месеца. Желая на всички потребители здраве и по-мека зима.

  16. Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    302
    #433

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Цитат Първоначално публикувано от felipe
    А има ли за моя котел(Vailant turbo tec plus) най-обикновен , без външна сонда(така и така не ми се пускат кабели до северната страна) и седмичен режим on/of програматор и на каква цена е?
    Calormatic 240 - Стаен терморегулатор със седмично програмиране, ON/OFF,2-жичен, цена 266.40 лв.
    СalorMATIC 330 - Стаен терморегулатор със седмично програмиране, модулационно управление, дигитален часовник, цена 276.00 лв.
    Сalormatic 330, може да работи както в режим ON/OFF, така и в режим модулационно управление.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    59
    #434

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Лазаре , два дена съм бесен от това което каза за видовете управление на котлите. ВСИЧКИ ТЕЗИ БЛАГИНИ ГИ ИМА И СА ДОСТЪПНИ И ВЪОБЩЕ НЕ Е НУЖНО ПОТРЕБИТЕЛЯ ДА Е ТЕХНИЧЕСКИ ГРАМОТЕН !?! а в твоя бизнес имаш колеги които не само тотално лишават клиентите си от тези благинки но и абсолютно ги обричат на мъки ( като изградят малка инсталация и праснат голям котел че и термограви сложат) не само че човека посмъртно не може да ползва горните красоти но е директно обречен на цък-цък. Извинявай но това си е направо престъпление!!! С интерес наблюдавам Magnolia и се чудя кога ще се сети да сметне при описания от нея режим 10 секунди работа 3 до 5 минути пауза дефакто колко мощност вкарва в системата. Няма да е зле да има под ръка валериан като разбере че почти се опитва да се топли с кандило( хайде да съм по-съвременен с пет крушки с нажежаема жичка дето вече ги спират от употреба)! А като си помисля ако сметне тази наистина потребявана за отопление мощност на месец дефакто колко кубика газ прави ( дали не е под 40? а останалото е просто издухано през комина) настръхвам!!!
    Ще споделя с МИК66 аналогичен опит но сега просто нямам време а и когато съм ядосан (за какво описах по-горе) избягвам да предавам негативизма от себе си на околните ) надявам се да не ми се обиди.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    100
    #435

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Цитат Първоначално публикувано от donicety
    С интерес наблюдавам Magnolia и се чудя кога ще се сети да сметне при описания от нея режим 10 секунди работа 3 до 5 минути пауза дефакто колко мощност вкарва в системата. Няма да е зле да има под ръка валериан като разбере че почти се опитва да се топли с кандило( хайде да съм по-съвременен с пет крушки с нажежаема жичка дето вече ги спират от употреба)! А като си помисля ако сметне тази наистина потребявана за отопление мощност на месец дефакто колко кубика газ прави ( дали не е под 40? а останалото е просто издухано през комина) настръхвам!!!
    Абе аз съм съвсем наясно, и съм ядосана също като теб на изпълнителя, но какво мога да направя, освен да сменя котела за своя сметка?? Иначе системата ми е добра, спокойно мога да си отоплявам жилището с нея, стига да не изхвърлям през комина неизползваната газ. Престъпление е, да, особено когато същия ми обяснява да не чета по форумите, ами да си купя стаен термостат. Според него разходът ми няма да е голям, след като намали максималната мощност - да си го засека за седмица. На въпроса защо е монтиран толкова мощен котел в малко жилище, ми отговори, че имал договор с кооперацията за тези котли и че не било проблем за система от 7.8 KW. Ти как би постъпил с такъв човек, няма и как да му го върна тоя котел..?

    Аз че ще го сменям, е ясно, но се получава в много неподходящо време - зимата вече чука на вратата. Този модел на Immergas 2 - 12, на който се спрях, ще могат да ми го доставят чак след месец - т.е. декември. А и още не съм си намерила кой да ми го монтира, за да дойде да огледа какви възможности ще има серпрнтинния бойлер. Защото ако има пречки, да мисля за друго котле. Освен това ще се наложи да се пробива външната стена, за да се пусне тръба за заустването на кондензната вода.

    Ако не намеря скоро монтажник и работата се проточи, не ми се мисли как ще я караме тая зима. Освен да увелича още малко мощностите, за да се доближат до минималната на котела, и да купувам обикновен термостат.. Засега пускам котлето само когато съм вкъщи и го управлявам ръчно - надувам го на макс. и като изключи, го спирам докато поизстинат помещенията. Сега като му е намалена максималната мощност (модулира от 10 до 12 KW) работи по-дълго докато загрее водата до 85*С - към 15 - 20 мин., но когато мия чинии пак си цъка ли цъка..


Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 29 от 54 ПърваПърва ... 19272829303139 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Газов котел - мнения и препоръки 2012
    От eng.Neychev във форум Отопление
    Отговори: 849
    Последно: 01-01-13, 08:39
  2. Газов котел - мнения и препоръки 2010г
    От eng.Neychev във форум Отопление
    Отговори: 957
    Последно: 31-12-10, 12:56
  3. Газов котел - мнения и препоръки 2009г
    От Saint във форум Отопление
    Отговори: 821
    Последно: 30-12-09, 00:43
  4. Газов котел - мнения и препоръки 2008г
    От karim във форум Отопление
    Отговори: 115
    Последно: 26-12-08, 01:34
  5. Газов котел - мнения и препоръки 2005-2007г
    От lsabg във форум Отопление
    Отговори: 151
    Последно: 16-12-07, 19:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе