Страница 49 от 54 ПърваПърва ... 394748495051 ... ПоследноПоследно
Резултати от 721 до 735 от общо 806
Like Tree3Одобрявам

Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #721

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    На изхода на радиаторите трябва да имаш едни секретни вентили, без въртоци, които се въртят с отвертка или шестограм - от там намаляваш потока през радиатора дотолкова, че когато в стаята с термостата се достигне зададената температура, в детската или другата стая също да се достигне желата температура. Това се казва баланс на системата и има за цел във всички стаи температурата да се достига еднакво бързо и всичките радиатори да работят едновременно и да почиват едновременно, защото ако половината почиват, котелът ще прегрее с останалите и ще започне да изключва по температура на водата често-често и пак няма да успява да стопли останалите стаи, само ще харчи газ. Това е важно при малка система и голям котел, какъвто предполагам е твоя - нямам никаква информация що за птица е той и каква е мин. му мощност
    VBOBOKOV одобрява това.

  2.  
     
  3. Novice
    Тук е от
    Dec 2011
    Мнения
    6
    #722

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Котела е италиански - Superrapida със следните данни :
    1.Номинална термична мощност на горелка - 24 Kw
    2. Номинална топлинна мощност на котела- 22.08 Kw
    3.Минимална термична мощност на горелка - 10Kw
    4.Минимална термична мощност на котел - 8.61 Kw
    Тук снимка може ли да се качи?

  4. Member
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    224
    #723

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Добро утро съфорумци,
    Отдавна не съм писал, но реших да подхвана една стара тема- искам да разнищя "Модулирането " при кондензните котли.
    Де Дитрих MCR 24 MI и неговите търговсkи производни GMR 1024 -Oertly; Remeha Avanta 24 и не знам още колко други има,
    но за всеки от тях има модулиращ стаен програматор : Easyradio/Easymatic;OE-tronic-3 Oertly;Celcia 15;Celcia 20 , който съм сигурен че са
    взаймозаменяеми.
    Проблема ми е че в БГ се среща само първия който е много скъп, за това от 2009 карам с on/off термостат.
    Тези котли имат openterm стандарт за вкл.на мод.програматор което означавало че без никакви настройки се преминава от on/off на модулиращ, даже се използва съществуващата двупроводна линия(при жичния вариант).
    Не ми е ясно как един и същ вход на котела (7,8 крак на Х9) може да е съвместим за on/офф и за модулиращ сигнал, който е двупосочен-т.к. мод.термостат показва и състоянието на котела-степен на горене,Т на водата БГВ;Т на отоплението-по информация от датчиците на котела,както и код грешка на котела при събитие .
    За момента като най-евтин вариант виждам използването на мод.стаен термостат Celcia 15, който модулира само по стайна Т, без външна, и не показва инфо за състоянието на котела, но не знам от къде да го набавя.
    Всеки опит в модулацията който споделите ще ми е от полза.

    Токата, Easymatic-а не е на 220 В, но не знам защо върви с доп.платка-може би защото е конструиран за старите котли и за да го съвместят с MCR 24 добавят интерфейсната платка.Трябва да пробваме с какъв да е мод.термостат.
    Управлението на котела по 220 В става през Х2 куплунга-това го разбрах от сайта на Ремеха,за който ме светна-за което ти благодаря.
    Там намерих PDF- файл с различни схеми на свързване на котела с програматори,помпи и др.От там разбрах че Celcia 15 е модулиращ стаен термостат а Celcia 20 е модулиращ програматор с отчитане и на външната температура(при наличен външ.датчик).
    За Haneywell мисля че не са модулиращи.
    При управление на 220в през Х2 не може да се модулира- може да се управлява котела с часовников механизъм(кога да работи и кога не) и с терморегулатор on/off.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    118
    #724

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    gog067, през последните дни и аз разучавам за openterm стандарт, но си мисля, че нашите котли (поне моя) нямат такъв стандарт, защото нямат изобразено лого. Затова предполагам, че модулиращ термостат, работещ под openterm стандарт, може и да не сработи при нас. Този стандарт масово го има в Англия. Ако има някой от форума по-добре запознат с котлите ДеДитрих и подмарките му ще съм много благодарен да сподели.

  6. Member
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    224
    #725

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Щом като свързването е същото като при Ремехата-от едно и също място Х9 краче 7;8 и за on/off и за модулиращ термостат, за това си мисля че нещата съвпадат.
    п.п. Срещал ли си някъде пълна схема на котела? Това ми липсва много за да си изясня картинката.Имам ел.схема на куплунгите,но там ги няма връзките м/у тях, т.е. вътрешната схема на котела.
    Сега забелязах че на схемата на Х9 са изписали: Т copensator/ open therm- 7,8 крак. Така че стандарта го имаме колега!

  7. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    118
    #726

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Електрическа схема на котела нямам. Намерих в един холандски онлайн магазин Celcia 20 за 150 EUR. А Celcia 15 е на доста по-ниска цена, но не е програмируем доколкото видях.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    93
    #727

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    На изхода на радиаторите трябва да имаш едни секретни вентили, без въртоци, които се въртят с отвертка или шестограм - от там намаляваш потока през радиатора дотолкова, че когато в стаята с термостата се достигне зададената температура, в детската или другата стая също да се достигне желата температура. Това се казва баланс на системата и има за цел във всички стаи температурата да се достига еднакво бързо и всичките радиатори да работят едновременно и да почиват едновременно, защото ако половината почиват, котелът ще прегрее с останалите и ще започне да изключва по температура на водата често-често и пак няма да успява да стопли останалите стаи, само ще харчи газ. Това е важно при малка система и голям котел, какъвто предполагам е твоя - нямам никаква информация що за птица е той и каква е мин. му мощност
    Лазаре, много ме замисли с този пост..аз ще бъда със стаен терморегулатор FR 100 и смятам да регулирам Т в другите стаи с терморегулаторите по радиаторите...иначе имам монтирани тези кранчета без "врътки", но смятах, че са само за спиране на водата при евентуален ремонт.

  10. Member
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    224
    #728

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Ще звънна в Технотерм и в Рувекс дали не могат да доставят Celcia 20 или нещо алтернативно

  11. Novice
    Тук е от
    Dec 2011
    Мнения
    6
    #729

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Tова е и самия котел http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&...3FW3Qw&cad=rja

    Поправих линка, понеже не работеше
    Lazar

  12. Member Аватара на felipe
    Тук е от
    Apr 2007
    Мнения
    503
    #730

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Само искам да споделя,че Господ изглежда е българин и май се отоплява на газ...мисля така,защото май тези температури ще се задържат до Нова година,а пък след това януари и февруари ще му мислиме.

  13. Novice
    Тук е от
    Dec 2011
    Мнения
    6
    #731

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Е, не е чак впечатляваща сметката за този топъл месец и неголямо жилище, но си е прилична, не е отчайваща, както някои други, които коментираме. Със сигурност има какво да се пипне по системата за да падне още сметката, но е въпрос на време, четене и разбиране.
    Може ли да ми кажеш още какво може да се пипне?

  14.  
     
  15. JaR
    JaR е офлайн
    Junior Member Аватара на JaR
    Тук е от
    Dec 2011
    Живее в
    Русе
    Мнения
    61
    #732

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Здаравеите аз съм нов в форума и от тази зима се отоплявам на Газ - кондензно котле Bosh (не съм го избирал , беше инсталиран ). Искам да отоплявам с него 2 стаи и 2 бани 80 м2. Има сложен терморегулатор . Парното ми трябва след 17часът . Въпросът ми е на каква температура да го държа през деня(когато няма никои) и каква температура на водата трябва да наглася ? Благодаря предварително .

  16. Member
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    224
    #733

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Open Therm protokol ??
    Някой знае ли нещо по въпроса?
    Искам да разбера кондензните котли, който са сертифицирани по този стандарт дали могат да работят с един и същ термостат независимо че са различни марки.
    Например Honeywell имат CM 937 - програмируем модулиращ термостат, който показва и състояния на котела-степен на горелката,р-м на работа БГВ/отопление, текуща температура на водата, налягане и др. В Белгия и Франция се предлага за котли De Dietrich;Oertly;Remeha.
    В БГ ми казват че се предлага само за Висманн, и ако ми го доставят не е сигурно дали ще работи с моя котел-Oertly GMR 1024.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,605
    #734

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Цитат Първоначално публикувано от eng.Simeonov
    В момента цената на газ за битови потребители е 0,94466лв за 1 куб.м. с ДДС. Това е без коефициенти и без снабдяване, което е 2,70лв без ДДС. Това е по данни на Овергаз-Север.
    Това е частен случай само за техни абонати. Различните райони на България се обслужват от различни газови компании. Всяка от тях си има собствена цена. При мен цената е 1,055лв за м3.
    Много майстори се събраха тук. Но колкото и да се напъваме всичко си има предел. Не може да се падне под определени сметки. Зависи от жилището - къща или апартамент, отопляема площ, изолация, топлещи съседи при апартаменти, подържана температура (всеки градус надолу е десетки левове икономия), вид на котела, правилно оразмерен котел спрямо инсталацията, стаен терморегулатор по температура на въдуха, а не по температура на водата от котела и т.н. Но каквото и да правите без да се изразходва газ няма от къде да дойде топлото. И тук идва най-главното - цената на газта. Аз съм от 3г. на газ и за този период цената от 0,35-0,36лв. за 1куб.м. сега при мен стана 1,055лв. за 1куб.м. Това е огромно поскъпване и няма как сметките да са малки. Ето защо, особено за апартаменти, от ценова гледна точка климатиците са много по-добра алтернатива. Сега също се обсъжда и ИР отопление. Отоплението на газ е много комфортно, но и много по-скъпо. При къща локалното парно трудно може да се замени с климатици обаче. Единственият приемлив алтернативен вариант е термопомпа вода-вода и донякъде въздух-вода.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    130
    #735

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    VanDam, напълно споделям мнението ти. По всички точки. А за цената е точно така - това е цената в моя регион, а на други места може да е малко по-различна.

    А сега ще се върна на въпроса за свързване на газов котел и камина в една отоплителна инсталация. Мисля си, мисля аз и все повече си задавам въпроса защо не е удачно котелът и камината да се свържат последователно? Какво от това, че при пускане на БГВ помпата на котела спира? Нали тази на камината ще работи в това време и ще върти водата в инсталацията през спрялата помпа на котела? Или газовите котли имат автоматика, която спира не само помпата им, а и циркулацията на водата в отоплителната инсталация при пускане на БГВ?

    Ако може, отговорете ми на този въпрос, защото аз колкото повече мисля, толкова повече се чудя къде е проблема при последователно свързване.
    _________________________________________________[color=red]слети поредни публикации на: [time]1323986760[/time]_________________________________________________

    Разгледах подробно хидравличната схема на газовия котел и разбрах проблема - при включване на БГВ, трипътния вентил затваря циркулацията на топлата вода през отоплителната система и я завърта само през пластинчатия топлообменник, за да затопли БГВ. Помпата на котела не спира, но трипътният вентил е прекъснал изхода на котела към отоплителната инсталация. Така че при включване на БГВ помпата на камината също няма да може да върти водата в отоплителната инсталация, ако са свързани последователно. Ако това продължи по-дълго време има опасност от прегряване и/или повишено налягане на водната риза на камината.
    Доколкото разбирам трипътния вентил се управлява от релето за разход в контура на БГВ (флусостата). Когато има разход на БГВ това реле подава сигнал на мотора на трипътния вентил и той затваря изхода на котела към отоплителната инсталация и едновременно отваря входа на пластинчатия топлообменник. Така помпата върти водата през топлообменника, а не през отоплителната инсталация.

    Имам два въпроса:
    1. Какво би станало ако при работещ на отопление котел затворим крана на връщащата се от отоплителната инсталация вода (входа на котела). Това би ли могло да доведе до повреда на котела ако е продължително?
    2. Възможна ли е следната схема за решаване на проблема с прекъсването на отоплителната инсталация от трипътния вентил при ползване на БГВ и последователно свързване на камината и котела: ако създадем байпас, който свързва изхода и входа на котела за отоплителната инсталация през двупътен зонов вентил, който да се отваря при пускане на БГВ (може да се ползва сигнала от флусостата за управление на двупътния зонов вентил, т.е. флусостата включва реле, което подава 220V на задвижката на трипътния вентил и същите тези 220V могат да отворят двупътния зонов вентил), тогава при производство на БГВ няма да е проблем помпата на камината да върти водата в отоплителната инсталация през този байпас.
    Лазар, инж.Нейчев, а и всички останали, какво мислите по тези два въпроса?

    Ето примерна схема на идеята от въпрос 2:
    Прикачени изображения Прикачени изображения

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 49 от 54 ПърваПърва ... 394748495051 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Газов котел - мнения и препоръки 2012
    От eng.Neychev във форум Отопление
    Отговори: 849
    Последно: 01-01-13, 07:39
  2. Газов котел - мнения и препоръки 2010г
    От eng.Neychev във форум Отопление
    Отговори: 957
    Последно: 31-12-10, 11:56
  3. Газов котел - мнения и препоръки 2009г
    От Saint във форум Отопление
    Отговори: 821
    Последно: 29-12-09, 23:43
  4. Газов котел - мнения и препоръки 2008г
    От karim във форум Отопление
    Отговори: 115
    Последно: 26-12-08, 00:34
  5. Газов котел - мнения и препоръки 2005-2007г
    От lsabg във форум Отопление
    Отговори: 151
    Последно: 16-12-07, 18:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе