Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 22
Like Tree4Одобрявам

Осветление

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    3
    #1

    Осветление

    Здравейте на всички, тъй като не намерих каде точно мога да задам въпроса си относно осветление го пускам в нова тема.
    Та въпроса ми е следният, предстои ми да избирам какво да ми бъде осветлението в една от стаите ми! Става въпрос за помещение с площ 17,5 кв.м. (5м. х 3.5м.) , помещението ще се ползва като всекидневна, в началото се бях насочил към осветление с крушки тип "лунички" за целта на тавана имам вече направена фигура от гипс картон представляваща две ивици пуснати от край до край по дължината на тавана с широчина 30 см. , в които съответно да монтирам "луничките". След доста изчетено тук там стигнсх до извода, че за такова голямо помешещение, като основно осветление "луничките " не са много добра идея или ако са,то те трябва да са с много голяма мощност и това само по себе си не би било икономично, помислих и за излезлите напазара диодни "лонички ", но те имат прекалено насочен светлинен поток, та въпроса ми е следният, дали някой има идея как да си осветя помещението, като вариянта за "луничките" във фигурата на тавана си остава, като те ще са с по малка мощност и ще са като интериорно осветление.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2006
    Мнения
    26
    #2

    Re: Осветление

    зависи за какво ще ползваш стаята.ако е всекидневна предлагам ти да е с два вида осветление лунички на един кръг и някакво друго с по-голям свтопоток,например луминисцентно осветление.по този начи като си налага да имаш осветеност ползваш единия начин,а като гледаш например тв можеш да си пускаш луничките.сувет за луничките-пускай ги през димер така ще увеличиш живота им.

  4. Novice
    Тук е от
    Nov 2012
    Мнения
    2
    #3

    Отговор: Осветление

    Здравейте,
    аз лично ползвам тези осветителни тела за хол. С енергоспестяващи крушки.
    Могат да се сглобяват в най-различни варианти.
    ето клипче как се сглобява
    3Д Пъзел - 3Д Лампа 35 см. - YouTube

  5. Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    348
    #4

    Отговор: Осветление

    Стаята ми е същата и е осветена с 10 луни с обща мощност 300W. Направил съм ги на 3 кръга и си включвам тези , които са ми необходими.Осветеността е добра , но това зависи от разполагането им.Иначе относно ЕСЛ и диодните луни мнението ми е изключително негативно.Не за осветеността а самата светлината е много кофти.Топло белите правят всичко жълто с оранжево,розов,зелен или червен отенък -зависи от производителя.Студените според мен стават само за зъболекарски кабинети.Отделно за стаи в които не се застояваш много , докато загреят и трябва да я гасиш.Диодите са скъпи и слабо светещи и положението с цветопредаването е по зле и от ЕСЛ.Слагай си обикновенни луни и ако ти идава малко в последствие си сложи 1 стоящ лампион там където ти е нужна още светлина.

  6. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #5

    Отговор: Осветление

    с диодни луни забрави да го светнеш. слабички са. няма нищо общо с 35вата халогнека.
    аз съм обикновени енергоспестяващи - в 25м2 съм с 2х23 и 2х11 общо 68 вата и е ден.
    все пак ако е направена конструкцията може да видиш и някакви допълнителни лед ленти. може да помогнат на луните, както и може да допълниш с стоящи лампи за да не идва всичката светлина от горе.

  7. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #6

    Отговор: Осветление

    Дали е възможно да се намери в БГ магазин LED R7s j118, мощност 25-30W. Ако не, знаете ли някъде от чужди сайтове с поръчка и дали има въобще такава мощност.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Oct 2012
    Живее в
    ВТ
    Мнения
    629
    #7

    Отговор: Осветление

    Не знам правилна ли е темата, но ме интересува що за крушки са тия, на които казват "криптон"? Обикновена жичка с газ криптон ли е или халогенна с малко балонче + криптон? Матова ми трябва поначало и попаднах на такава оферта - форма сплескана круша.

  10. Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    381
    #8

    Отговор: Осветление

    Отразена светлина.

  11. Member
    Тук е от
    Oct 2012
    Живее в
    ВТ
    Мнения
    629
    #9

    Отговор: Осветление

    Това хубаво ли е и каква е ползата спрямо другите?

  12. Novice
    Тук е от
    Aug 2013
    Мнения
    8
    #10

    Отговор: Осветление

    Предстои ми цялостна смяна на осветителните тела в апартамента и мисля да се спра изцяло на led осветление. Търсих разни идеи какви тела са подходящи за различните стаи и попаднах на един термин, който не ми е много ясен - цветна температура. Някои ще ме светне ли какво точно означава и как точно се изчислява за различни лампи, понеже като гледах в разни магазини за осветление в нета, няма подобна характеристика. Примерно за спалнята цветната температура трябва да е 3000K, за хола 4000К, за кухнята 40500К

  13. Member
    Тук е от
    Oct 2012
    Живее в
    ВТ
    Мнения
    629
    #11

    Отговор: Осветление

    За навсякъде - 2700/3000К.
    emil vasilev одобрява това.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на SPSt
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    3,490
    #12

    Отговор: Осветление

    Потърси цветната температура на светлинните източници /лампите/, а не на осветителните тела. Цветната температура е характеристика на лампите-спектъра в който излъчват. Според различната цв. температура източниците биват:
    - студена бяла светлина
    - нормална бяла светлина
    - топла бяла светлина
    Прочети колко са келвините за различните видове. Колкото е по-ниско числото, толкова по-студена /синкава/ е светлината. Тя е и по-уморителна и дразнеща за очите. 3000К за спалня нещо не ми се вярва. Нормалната е около 4000К.

  16. Member
    Тук е от
    Oct 2012
    Живее в
    ВТ
    Мнения
    629
    #13

    Отговор: Осветление

    Цитат Първоначално публикувано от SPSt Виж публикацията
    Колкото е по-ниско числото, толкова по-студена /синкава/ е светлината. Тя е и по-уморителна и дразнеща за очите. 3000К за спалня нещо не ми се вярва. Нормалната е около 4000К.
    Абе ти нещо си объркал понятията, че и съвети даваш. По-ниско число означава жълта светлина. Синята е високо (примерно 5000-6000К). 2700К са всички жични крушки. Бяла светлина (4000К) може да си сложиш на терасата или на стълбището. Синята 5000-6000К е за разни икономии - примерно домоуправителят купува икономични крушки, но гледа да са от най-евтините. После всички се дразнят от синия оттенък на 6000К.

  17. Senior Member Аватара на SPSt
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    3,490
    #14

    Отговор: Осветление

    Правилно, разменил съм местата на студената и топлата светлина. За което се извинявам на питащия. колкото до това къде каква крушка ще си сложа си е мой личен избор. 2700К, който иска да си слага-аз слагам 4000-4500, защото искам да ми е светло. После ще ми е тъмно достатъчно дълго време.
    ccankov73 одобрява това.

  18. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2015
    Живее в
    Сев.-Изт. Б-я
    Мнения
    6,168
    #15

    Отговор: Осветление

    Сега видях ,че има наредба за осветление на сградите от ..1976г. и още е актуална.
    Наредба № 49 за изкуствено осветление на сградите

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Осветление с ЛЕД лента.
    От reg.s във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 1
    Последно: 11-04-14, 22:55
  2. осветление с PIR датчици
    От bat-goiko във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 3
    Последно: 21-05-13, 08:08
  3. Какво е lux осветление?
    От monsieur във форум Фото и видеокамери
    Отговори: 10
    Последно: 23-11-09, 15:05
  4. Задно осветление на лап топ
    От trohanter във форум Общ - хардуер
    Отговори: 3
    Последно: 23-01-09, 14:26

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе