Страница 15 от 17 ПърваПърва ... 51314151617 ПоследноПоследно
Резултати от 211 до 225 от общо 255
Like Tree40Одобрявам

Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    527
    #211

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Важно е проктът за газовата инсталация да е истински и редовен. По спомен ми предплагаха да ми направят и узаконят такъв за къщата за 200 лв, но аз си имах готов заедно с другите части.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #212

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Цитат Първоначално публикувано от bobivg;916200
    п.п:offtopic:
    Vizi, накои ВиК монтажници приемат много буквално чертежа. Това по повод, че ти къртят шайбите.
    [IMG
    https://forum.setcombg.com/attachment.php?attachmentid=30670&stc=1[/IMG]
    Има елегантни решения с предстена, но сега си пробиват път. Като цяло този проект е много изкушаващ за някоя тиква да изкърти каквото не трябва. За съжаление има не малко такива.
    Цитат Първоначално публикувано от fvazharov Виж публикацията
    Здравейте, Разполагам с проекти в dwg формат за ГАЗ и ОВГ. Сега дали са одобрени ми е трудно да кажа.

    Няколко уточняващи въпроса. Необходимо ли е да се променя съществуващия проект, ако искам с един котел да топля обединения апартамент, също и да ползвам едновременно топла вода в двете бани. Необходимо ли е да променям проекта, ако ще правя подово?
    Извън тръбата за газта не мисля, че някой го интересува какво ще правиш, а и за нея не е сигурно. Това дали ще си ползваш един или два котела никой не го интересува.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #213

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Няма как да бъдете присъединен към газопреносната мрежа без одобрен проект. Поне по моето време беше така. Става на въпрос за проекта само за тръбите, по които минава природен газ. Това е от присъединителната точка - кутията с газомера на доставчика и най-често до котела и в някои случаи и до кухня. Вече за отоплителната система след котела, по която върви вода никакъв одобрен проект не се търси. Ако си правиш такъв, той е за лична употреба - правилно изпълнение, а не за някаква законова формалност. Поне на практика така седят нещата.
    bobivg и Vizi харесват това.

  5. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #214

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    На теория за всичко трябва проект и водна проба за тръбите на парното, но на практика само газовата тръба може да е от нечий интерес. В БГ има страшно много регулации, но на практика болшинството неща минават проформа. За това и не е като да не се случва да избиват тръби на току що пуснати в експлоатация сгради. Къде някой замазкаджия стъпил с котките, къде някой дупкаджия пробил тръба.
    bobivg одобрява това.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2018
    Мнения
    63
    #215

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    [QUOTE=bobivg;916200]Кой налага да се променя проекта? Намираш си изпълнител за вътрешната инсталация и ти дават оферта. Ще преценят на място какво трябва да се преработи.
    "ефективност и първоначална инвестиция" това въобще не го разбрах.

    Никой не налага промяна на проекта, задавам го като въпрос. Ако по проект са две отделни газови и отоплителни инсталации, а аз искам да ги обединя в една, ще е необходима ли и документална промяна?
    Не знам възможно ли е двете газови и отоплителни инсталации да се запазят такива каквито са по проект, но да се свържат така, че да работят с един котел?
    След време децата ако решат да ги разделят просто да се закупи втори котел и да работят като две отделни инсталации?

    Под ефективност и първоначална инвестиция имах предвид следното:

    Ако трябва да отоплявам 100 кв + ползването на 2 бани едновременно, предполагам първоначалната инвестиция при отопление с подово ще 2-3 пъти по-голяма сравнение с радиаторите. Но пък до колкото знам подовото е по-икономично (15-17% ).
    Не държа да си избия инвестицията, но все пак искам да направя относителна съпоставка.
    Освен цената другия важен критерий е и усещането за топло при различните начини на отопление - с радиатори горе долу съм наясно, бил съм клиент на топлофикация. Предполагам до голяма степен е същото. Макар, че при подгряването на топлата вода съм чувал от познати е различно. За подовото нямам преки впечатление, само това, което съм чел от вашите мнения. Виждам, че има мнение твърдо за и други по-скоро против.

    Ако действително няма нужда от промяна в проекта, а само да се преработи отоплителната инсталация, ще се радвам ако има желаещи да се заемат с реализацията. Ще им пратя проектите и след това можем да направим и оглед на място.
    Този пост е редактиран от fvazharov; 19-02-19 в 13:27.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2017
    Живее в
    Северозапад
    Мнения
    95
    #216

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    ссссс

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    324
    #217

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Ще ползвам тази тема за едно питане.Въпроса е следният,аз съм на втори етаж от къща ,ако успея да прекарам до сутерен тръби ,който е 28м2 грубо стая,кухничка и коридор ще успеели газовият котел да завърти водата и да стопли стаите при условие ,че при мен вече е успял да вдигне примерно 22гр.Тръбата трябва да я прекарам през етаж 3м висок и да влезе в сутерена който е 2м висок.Ясно е ,„е поне два панелни радиатора ще трябват по 1.50м.Имам място. къде да ги инсталирам.Котела е Висман-витоденс100-26квт.

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #218

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Без проблем
    loshiat одобрява това.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2019
    Мнения
    11
    #219

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Здравейте,
    да се възползвам от темата и да се консултирам.Тръбата от котела до гребенката ми е ф20,а тръбите на гребенката са ф16 , нормално ли е?
    Проблем 1 - през деня преди да тръгнем за работа оставям котел на 33-34° и термоглавите на 2 , когато се прибираме от работа слагам термоглавите на 3,5-4,а котела го нагласям на 36-39° в зависимост от температурите навън ( котела е висман витоденс 100 , а системата е нискотемпературна,нямам термостат).Така прибирайки се от работа радиаторите са доста топли , при повишаване на градусите и степените на главите се предполага,че трябва да станат по-топли да ама не , радиаторите стават леко топли и помещенията стават по хладни.
    Проблем 2 -когато радиаторите са горещи в горната си част долу са хладки.
    Живея в гр.Разград и съм готов да си заплатя за консултация с професионалист,които си разбира от работата,понеже фирмата,която изгради инсталацията явно не разбира,а града е малък и не кипи от разбиращи хора.
    Ако въпросите не са в подходящата тема,моля кажете в коя тема да си напиша коментара
    Този пост е редактиран от fritz; 11-12-19 в 19:24.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #220

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Аз не съм специалист, но как при температури на водата 33-34гр. да казвате, че радиаторите са "доста топли". И каква е тази система с "радиатори" (по ваши думи), която да успява да загрее стаите с 35гр. температура на водата. Нискотемпературна е система с подово или конвектори. С "нормални" радиатори (алуминиеви глидери или панелни) или имате свръхизолация, или стаите ви трябва да са миниатюрни или радиаторите огромни при написаната от вас температура на водата.
    Система с газов котел без стайно управление е с голям шанс да не работи добре. За мен лично това е абсолютно задължителен елемент от личният ми 10г. опит на ползвател.
    Този пост е редактиран от VanDan; 11-12-19 в 21:41.

  13. Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    324
    #221

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    И на мене ми е интересно как се отоплява на тази температура на водата с радиатори.
    doooon одобрява това.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2019
    Мнения
    11
    #222

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    За това главното,което искам е консултация на лично или на място.В най-студените дни съм настройвал котела на 40 градуса ( миналата зима ) , тази година когато се задържаха температурите около 5° и надолу спрях да спирам котела за времето,в което ни няма и го оставях на посочените по-горе градуси.В момента на писането на поста в града е 5° котела е на 37°,а термоглавите са на по 3,3 и половина и в апартамента е доста комфортно - 21-22°.
    Нискотемпературна с-ма до колкото аз разбрах е "а нискотемпературна е когато се работи с температури 60/40°, до 40/30°С." цитирам Лазар.Мисля,че имам радиатора мощност.
    Имам вътрешна изолация на всички тавани и на всички външни стени по 10см вата,имам и външна изолация с 10см стиропор,ПВЦ дограма с 3ен стъклопакет ( от по евтините),апартамента е 120м2.

  16. Novice
    Тук е от
    Dec 2019
    Мнения
    4
    #223

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Аз пък да се похваля.Закупих си къща тази година(в германия се намира)общата и площ е-596кв.м.Къщата е с Ytong-20см,изолирана е с външна изолация(15см Grey Polystyrene-графитен стиропор)освен това,отвътре стените са с-5см вата+два пласта гипскартон,таваните са с-15см вата и гипскартон,пода е с-10см XPS+замазка отгоре и различни покрития.Има 5 бани(по една за всеки етаж)общо-19 стаи за живеене,отделно мази,килери,котелно,сервизни помещения и работилница.Всичко това се отоплява,и снабдява с топла вода,от котел "Viessmann Vitolla-200" (18KW на промишлена нафта) който стои върху-130л. бойлер "Vitocell-100". Котела включва на-51 градуса,и изключва на-57.Тръбата му за изходните газове е пластмасова :D !Радиаторите са стоманени,в стаите(18кв.м) са с размер-100х60х10см.В дневните(40кв.м) са с размер- 200х40х15см.В баните има стенни лири за хавлиите -120х50х2,5см.
    Струваше ми се нереално котела да е достатъчен за отопление и топла вода за цялата къща,ама си работи без проблемно(в района,в който съм,температурите,от началото на месеца падат до -4градуса вечер)терморегулаторите стоят между отметките 2 и 3(повече към 2).Все още съм на тръни,тоест,чакам котела да издъхне(понеже е само един за толкова много площ)когато температурите паднат до към -10/-15градуса(най-вероятно ще трябва да се бутнат регулаторите след отметка 3,даже 4,а може и да не е нужно,знам ли).По думите на предишния собственик е нямало проблем с котела и при -28градуса(ама са живеели само-4 човека в-8 помещения,а ние сме 10 човека,и ползваме всичките помещения).Времето ще покаже.
    Този пост е редактиран от Gerchev; 12-12-19 в 22:40.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    124
    #224

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Цитат Първоначално публикувано от fritz Виж публикацията
    За това главното,което искам е консултация на лично или на място.В най-студените дни съм настройвал котела на 40 градуса ( миналата зима ) , тази година когато се задържаха температурите около 5° и надолу спрях да спирам котела за времето,в което ни няма и го оставях на посочените по-горе градуси.В момента на писането на поста в града е 5° котела е на 37°,а термоглавите са на по 3,3 и половина и в апартамента е доста комфортно - 21-22°.
    Нискотемпературна с-ма до колкото аз разбрах е "а нискотемпературна е когато се работи с температури 60/40°, до 40/30°С." цитирам Лазар.Мисля,че имам радиатора мощност.
    Имам вътрешна изолация на всички тавани и на всички външни стени по 10см вата,имам и външна изолация с 10см стиропор,ПВЦ дограма с 3ен стъклопакет ( от по евтините),апартамента е 120м2.
    Интересно ми какъв е разхда на газ за денонщие, ако може да споделиш.

  18. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,535
    #225

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Здравейте, какъв е максимално ефективният брой глидери за ал.рад. Н350 при ниско темп. инст. ? В момента съм поръчал 25бр. и се чудя дали има смисъл да добавя още няколко.
    Също така има вариант вместо да увеличавам броя глидери, да увелича височината до Н500.
    Този пост е редактиран от Rakeem; 16-12-19 в 11:30.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 15 от 17 ПърваПърва ... 51314151617 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. ППР тръби за отоплителна инсталация?
    От fen./hitachi във форум Отопление
    Отговори: 32
    Последно: 05-02-21, 09:59
  2. Отговори: 0
    Последно: 25-01-14, 07:42
  3. Отговори: 5
    Последно: 26-02-13, 11:39
  4. Отговори: 4
    Последно: 08-02-10, 23:49
  5. Отговори: 4
    Последно: 04-08-08, 21:53

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе