Страница 33 от 39 ПърваПърва ... 233132333435 ... ПоследноПоследно
Резултати от 481 до 495 от общо 584
Like Tree168Одобрявам

Термопомпа Въздух-Вода

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    74
    #481

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Здравейте,
    Дойде време за избор на термопомпа за нова къща. Топло загубите съм ги сметнал с този калкулатор при -7 за всички помещения са грубо 13500вата. Къщата е на 2 етажа с по около 100м2 на етаж. Външна изолация 10см. и ПВЦ дограма с двойни стъкла. Къщата е без мазе. Тъй като още няма замазка, на пода ще се постави 8см фибран (XPS) и след това ще се монтира подово отопление + замазка и плочки в около 80м2 на първия етаж. На втори етаж предвиждам радиатори или отново подово, но още не сме сметнали дали няма да стане много ниско, тъй като в момента е 260см без замазка и като се сложи замазка, подово и ламинат, може да стане под 250см и не съм сигурен, че ще е ОК, но това предстои да се сметне.

    Спрял съм се на LG THERMA V Monobloc HM161M.U33, защото според тази таблица от официалния installation manual въпросната термопомпа запазва капацитета на отопление при -7оС външна температура и LWT 35C. Колко е вярно не мога да знам.

    Питането ми е следното:
    1. Какви ще са загубите при преноса при добавяне на антифриз в системата до -15С (33% от общия обем на водата според същия този документ)
    2. Трябва ли да се ползват специални циркулационни помпи?
    3. Трябва ли на 2 години да се сменя антифриза, както е при автомобилите?
    4. Какъв вид антифриз трябва да се сложи?
    5. Ще се повиши ли риска от корозия?

    Съветват ме да се спра на сплит термопомпа, защото няма да е нужно да се добавя антифриз в системата като ми посочиха Gree или Cristal като варианти, но и двете марки имат чувствителен спад в отдаваната топлина при ниски температури и се съмнявам, че ще се справят с отоплението ако температурите спаднат под -7С. Поне на хартия е така.

    Място на къщата Перник. Монофазен ток 15кВ.

    Link към въпросния документ.

    Благодаря предварително за отговорите.
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от Zubcho; 02-02-23 в 01:57.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #482

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Тука никой няма да ти даде нормален съвет и най-малко правилен чети си нещата и си ги прави. Това ти го казвам защото тука е пълно с гугъл професори които хал хабер си нямат от нищо. Но ти и твоя калкулатор поне потвърди това което обяснявах на професорите за грубото изчисление на топлозагубите при проектиране.

  4. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,762
    #483

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    И как точно тоя калкулатор доказва твоите твърдения по него загубите са 86W/m2, а ти PPP1 твърдеше че са между 200-300W/m2.
    Побързал си да блокираш каквато и да е нормална комуникация и в тая тема...... евала.
    Zubcho, не очаквай съвет не защото няма кой да ти го даде, а защото господина ще разводнява дискусията с неадекватни коментари и лични нападки към всеки коментирал. Повечето хора, както и аз препрочитаме да си спестим кофите с помия които ще се излеят по наш адрес.
    eleena одобрява това.

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,258
    #484

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Ами не, няма да стане по свирката на хейтъри като въпросния РРР1. Не може един човек да блокира работата в целия форум, или ще си седне на задника, или ще се сбогува с форума!
    Zubcho, моето мнение е да си сложиш подово и на втория етаж, там изобщо не е задължително изолацията да е 8см, може да са 2-3, дори 1,5см - това няма как да се отрази на височината, но пък ще опрости много хидравличната схема и ще се отрази на благоприятната работа на ТП, както и на джоба ти.
    VanDan, lazarus18 и HRS9 харесват това.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2018
    Живее в
    Варна
    Мнения
    78
    #485

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Цитат Първоначално публикувано от bobivg Виж публикацията
    И как точно тоя калкулатор доказва твоите твърдения по него загубите са 86W/m2, а ти PPP1 твърдеше че са между 200-300W/m2.
    .
    Той програмиста на средна възраст е отявлен читател - същия калкулатор при 4 външни стени на 2/70 височина и външна температура -20 и вътрешна +20 при добра изолация дава 92 в/м2 за етаж с плоча към земята, 51 в/м2 за среден етаж и 80 в/м2. при -7 е с 35% надолу.

    Мин.изчислителна температура за Перник е -17, съответно -12 и -10 при 0.4 и 1% необезпеченост. С радиатори на 2 етаж рискуваш много. Послушай за подово на 2-та етажа.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от Zubcho Виж публикацията
    Здравейте,

    1. Какви ще са загубите при преноса при добавяне на антифриз в системата до -15С (33% от общия обем на водата според същия този документ)
    При специфичен топлинен капацитет на чистата вода около 4190 J/(kg⋅°C) смес от около 30-35% ще свали топлинния капацитет до около 3600-3700 J/(kg⋅°C)

  7. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    74
    #486

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Здравейте,
    Благодаря за бързите отговори. Ще послушам и ще сложа навсякъде подово. Относно помпата, дали ще може някой да даде отговори по тези точки?

    Спрял съм се на LG THERMA V Monobloc HM161M.U33, защото според тази таблица от официалния installation manual въпросната термопомпа запазва капацитета на отопление при -7оС външна температура и LWT 35C. Колко е вярно не мога да знам.
    Питането ми е следното:
    1. Какви ще са загубите при преноса при добавяне на антифриз в системата до -15С (33% от общия обем на водата според същия този документ)
    2. Трябва ли да се ползват специални циркулационни помпи?
    3. Трябва ли на 2 години да се сменя антифриза, както е при автомобилите?
    4. Какъв вид антифриз трябва да се сложи?
    5. Ще се повиши ли риска от корозия?
    Като цяло има и други калкулатори, и повечето са правени за ЮК или Америка и са взели предвид тяхната си действителност. Например няма как да подам на калкулатора, че ще има 8см изолация на пода на 1 ет., но това не е болка. За жалост къщата е строена със старите тухли 4, като на места има ползвани единички както и бетонни тухли и не знам изобщо какъв коефициент да задам за стените. По-скоро го ползвам ориентировъчно. Майстора, с който коментираме и ще слага подовото, направи бакалска сметка 70вата на квадрат и стигна до 14кВ загуби за 200м2 та не сме далеч един от друг.

    Благодаря за температурата на антифриза, ще я имам предвид при смесването.

    Поздрави!

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2018
    Живее в
    Варна
    Мнения
    78
    #487

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Цитат Първоначално публикувано от Zubcho Виж публикацията
    Здравейте,

    Като цяло има и други калкулатори, и повечето са правени за ЮК или Америка и са взели предвид тяхната си действителност. Например няма как да подам на калкулатора, че ще има 8см изолация на пода на 1 ет., но това не е болка. За жалост къщата е строена със старите тухли 4, като на места има ползвани единички както и бетонни тухли и не знам изобщо какъв коефициент да задам за стените. По-скоро го ползвам ориентировъчно. Майстора, с който коментираме и ще слага подовото, направи бакалска сметка 70вата на квадрат и стигна до 14кВ загуби за 200м2 та не сме далеч един от друг.

    Благодаря за температурата на антифриза, ще я имам предвид при смесването.

    Поздрави!
    Те законите на термодинамиката и топлопренасянето са едни и същи и тук и там, Този калкулатор, който си ползвал е доста опростен - направих бърза сметка за два етажа по 100 кв.м - първи граничещ директно със земя и втори с таван. При -15 градуса навън и 24 вътре и добра изолация (10см външна и 8 см подова към земята клони към добра) дава 11,498кВ. За сверка на порядък е повече от добър. Ако ти се занимава с детайлна калкулация за спорта -> https://openenergymonitor.org/heatlossjs/ При 15-17 милиона домакинства в UK с водно отопление (радиатори и вече подово) за последните 40 години определено може да се приеме, че имат идея какво правят. Единствено при избора на моно-блок или сплит трябва да отчиташ разликата при съветите - там рядко падна под нулата и това предопределя голямото приложение на моноблок ТП (вкл. и без антифриз, а с bleeding клапани при температури около и под нулата). При нас не е съвсем така.
    Zubcho одобрява това.

  10. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #488

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Цитат Първоначално публикувано от Zubcho Виж публикацията
    Здравейте,
    Благодаря за бързите отговори. Ще послушам и ще сложа навсякъде подово. Относно помпата, дали ще може някой да даде отговори по тези точки?

    Спрял съм се на LG THERMA V Monobloc HM161M.U33, защото според тази таблица от официалния installation manual въпросната термопомпа запазва капацитета на отопление при -7оС външна температура и LWT 35C. Колко е вярно не мога да знам.
    Питането ми е следното:
    1. Какви ще са загубите при преноса при добавяне на антифриз в системата до -15С (33% от общия обем на водата според същия този документ)
    2. Трябва ли да се ползват специални циркулационни помпи?
    3. Трябва ли на 2 години да се сменя антифриза, както е при автомобилите?
    4. Какъв вид антифриз трябва да се сложи?
    5. Ще се повиши ли риска от корозия?
    Като цяло има и други калкулатори, и повечето са правени за ЮК или Америка и са взели предвид тяхната си действителност. Например няма как да подам на калкулатора, че ще има 8см изолация на пода на 1 ет., но това не е болка. За жалост къщата е строена със старите тухли 4, като на места има ползвани единички както и бетонни тухли и не знам изобщо какъв коефициент да задам за стените. По-скоро го ползвам ориентировъчно. Майстора, с който коментираме и ще слага подовото, направи бакалска сметка 70вата на квадрат и стигна до 14кВ загуби за 200м2 та не сме далеч един от друг.

    Благодаря за температурата на антифриза, ще я имам предвид при смесването.

    Поздрави!
    Защо искаш да имаш загуби при смесване на водата с антифриз.

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,258
    #489

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Цитат Първоначално публикувано от PPP1 Виж публикацията
    Защо искаш да имаш загуби при смесване на водата с антифриз.
    Влошен топлообмен не означава парични загуби, а по-малко пренесена енергия при един и същ дебит на помпата, съответно и по-малко консумирана енергия от компресора. Тоест 10кВт термопомпа работи като 8кВт (примерно) и ако имаме нужда да покрием топлозагуби от 10кВт, трябва да изберем 12кВт термопомпа, която ще харчи и ще отдава като 10кВт ТП, а няма да харчи като 12-ка, а да отдава като 10-ка

  12. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #490

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Влошен топлообмен не означава парични загуби, а по-малко пренесена енергия при един и същ дебит на помпата, съответно и по-малко консумирана енергия от компресора. Тоест 10кВт термопомпа работи като 8кВт (примерно) и ако имаме нужда да покрием топлозагуби от 10кВт, трябва да изберем 12кВт термопомпа, която ще харчи и ще отдава като 10кВт ТП, а няма да харчи като 12-ка, а да отдава като 10-ка
    Това верно ли го мислиш. И кое влошава топлообмена в случая ще ми е интересно да разбера.Да не би да речем че ако една течност има по малък топлинен капацитет от друга просто по бързо се загрява и по бързо отдава. А да не би топлообмена да звиси от природата на интерфейса/примерно от материала от който е направен топлообменника/ и от площа му.Просто сместта от антифриз и вода ще има по малък топлинен капацитет което означава че ще се загрява по бързо и ще изстива по бързо демек ще трябва да се увеличи малко дебита на помпата за да не прегрява топлообменника и нищо няма да се загуби така както вие си мислите.Я да видим гугъл професорите какво ще измислят по въпроса.Защо трябва да увеличаваме киловатите това е все едно е налице топлинна загуба в размер на 2 киловата
    Този пост е редактиран от PPP1; 03-02-23 в 09:55.

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,258
    #491

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Я дай един философски отговор как точно ще увеличиш дебита на помпата над заводския? Може би с потъркване на философския камък? И то при положение, че пропилен гликолът има по-голяма плътност от водата. Ама не се тормози толкова, не е за твоята глава

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #492

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Я дай един философски отговор как точно ще увеличиш дебита на помпата над заводския? Може би с потъркване на философския камък? И то при положение, че пропилен гликолът има по-голяма плътност от водата. Ама не се тормози толкова, не е за твоята глава
    Брей ква е тая заводска помпа такава моята е суперстара грундфос алфа и може а тая заводската не може сигурно е така както казваш щото ти работиш явно с помпи вида. Относно плътността на пропиленгликола философския ми камък казва че пак пишеш на изуст все едно пишеш на гугъл разбирачите и се надлъгвате помежду си за съжаление е почти колкото на водата

  16. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    74
    #493

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Няма смисъл да спорите. Ще слагам подово и ще има допълнителни помпи.

    Имам въпрос, какви трябва да са помпите за да се засили скоростта на течността над фабричната на самата термопомпа, която е 46л/ час или минута?

    Пропилен гликола на колко време трябва да се сменя в системата?

  17. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,258
    #494

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    На първия въпрос Пепито знае отговорам аз не знам. По втория въпрос - замерват се показателите - киселинност и точка на замръзване и ако са в ред, не се сменя
    Zubcho одобрява това.

  18. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #495

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Цитат Първоначално публикувано от Zubcho Виж публикацията
    Няма смисъл да спорите. Ще слагам подово и ще има допълнителни помпи.

    Имам въпрос, какви трябва да са помпите за да се засили скоростта на течността над фабричната на самата термопомпа, която е 46л/ час или минута?

    Пропилен гликола на колко време трябва да се сменя в системата?
    46л на мин ти е напълно достатъчен дебит не слушай гугъл разбирачите.и не можеш да сложиш помпи които да надвишават тия 46л. на мин защото нарушаваш природните закони не може едната помпа да дава 46л в мин а след нея да сложиш две три на които общия дебит да е примерно 60л за мин. Ти така или иначе ще сложиш помпи които да компенсират хидравличните загуби на подовите кръгове.Но когато работят няколко помпи е добре да си инсталираш хидравличен изравнител.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 33 от 39 ПърваПърва ... 233132333435 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Термопомпа вода-вода и вода-въздух
    От rkk във форум Други начини за отопление
    Отговори: 311
    Последно: 03-04-23, 20:21
  2. Отговори: 5
    Последно: 21-01-12, 20:23
  3. Продавам една нова термопомпа въздух вода
    От Tony06 във форум Приключили продажби
    Отговори: 5
    Последно: 16-01-12, 23:26
  4. Термопомпа " въздух - вода"
    От Смехурко във форум Други начини за отопление
    Отговори: 5
    Последно: 29-12-09, 15:26
  5. Преработка на Daikin FTYN60 в термопомпа въздух/вода
    От vanko68 във форум Климатици Daikin
    Отговори: 13
    Последно: 17-06-09, 18:32

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе