Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 17

Подов или стенен тип, моля помогнете за избора.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2015
    Мнения
    14
    #1

    Подов или стенен тип, моля помогнете за избора.

    Здравейте!
    Скоро ще трябва да закупя три климатика от висок клас и се колебая в избора.
    Прочетох изписаното за подовите климатици и не разбирам, защо не са популярни. В България отоплението е 5-6 месеца, охлаждането 2-3 и ефективността и комфорта при отопление е доста по-съществена от тази при охлаждане.

    Може би единствения проблем е с необходимото свободно пространство, осигуряването на което е малко по-проблемно при подовите.

    Въпросите ми са към потребителите, които са ползвали и подов и високостенен…
    От кой тип сте по-доволни и какви са съответните предимства и недостатъци?
    Какво е минималното пространство, което трябва да е свободно пред климатика? Ако има обикновена кухненска маса на метър пред него проблем ли е? Много тънко прозрачно перде ще му пречи ли?
    Усеща ли се неприятно духане и на какво разстояние от него човек може да стои спокойно?

    Не ми се иска темата да се превърне в спор за конкретни модели или марки, но въпреки това ще кажа между кои модели избирам (мощностите са примерни и не са обект на темата, ще се отоплява помещения в които ще се спи с кубатура под 40м3).

    Fujitsu General AGHG09LVCA/AOHG09LVCA
    http://www.bulclima.com/bg/katalog/klimatici/podov-tip

    TOSHIBA RAS-10G2KVP-E / RAS-10G2AVP-E Super Daiseikai 8
    http://www.ga-clima.com/index.php?menu=12&id=6

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2015
    Мнения
    14
    #2

    Отговор: Подов или стенен тип, моля помогнете за избора.

    Благодаря на всички за отговорите
    В крайна сметк се спрях на климатици Toshiba серията Daiseikai 8 (Искам да благодаря на Велев Клима за монтажа и старанието).
    Когато нещата опират до ефектиност - параметрите SCOP и SEER характеризират цялата система, затова не може да се твърди, че подовият е по-ефективен от стенния, освен ако цитираните параметри не показват именно това.Все пак ефективността е само една от многото характеристики на един климатик... От проучването, което наравих стигнах до извода, че подовите са по-комфортни за отопление (в България отоплението е 6 месеца в годината, срещу 2 месеца охлаждане), а за охлаждане не открих оплаквания. Освен комфорта в идеализиран случай, от значение е и реалното разположението на помещението, което ще се климатизира - трябва да се избере най-подходящото тяло за конкретното помещение, като в едни случаи това може да е подово в други високостенно, тоест не трябва винаги да се приема, че подовият климатик осигурява по-висок комфорт. Широко разпространяваното мнение във форума, че на два метра пред подовите не трябва да има нищо е невярно - достатъчно е съвсем малко разстояние (дори под метър), защото идеята е климатика да издухва въздуха под стръмен ъгъл към тавана и така да се осъществява циркулацията в стаята.

    След разговор с много точен консултант на фирма внасяща климатици получих отговор на въпроса си, защо няма висок клас подови. - В стремежа си производителите да получат продаваем краен продукт с приемливи физически размери се правят някой компромиси с ефективността. Явно производството на подовите е по-скъпо и не са така универсални, като високостенните.

    В крайна сметка, ако имаше подови климатици с висок SCOP (А+++ диапазона) на разумна цена бих си купил именно от тях, защото са по-безшумни и затоплят по-добре приземния въздушен слой, което със сигурност ще създаде по-голям уют и приятно усещане зимата. Към момента няма подов, който да бие Daiseikai 8 по ефективност, а това беше водещият ми критерий.

    Надявам се това ще е полезно на някой в бъдеще

  4. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #3

    Отговор: Подов или стенен тип, моля помогнете за избора.

    Цитат Първоначално публикувано от Elvis Виж публикацията
    Явно производството на подовите е по-скъпо...
    Нищо подобно. Просто подовите модели се водят "премиум" или професионален и както с всеки един такъв продукт всичко опира до внушения. Заради тези внушения например зубадан и дайсейкай се продават и на такива цени.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2015
    Мнения
    14
    #4

    Отговор: Подов или стенен тип, моля помогнете за избора.

    Цитат Първоначално публикувано от AC_From_Hell Виж публикацията
    Нищо подобно. Просто подовите модели се водят "премиум" или професионален и както с всеки един такъв продукт всичко опира до внушения. Заради тези внушения например зубадан и дайсейкай се продават и на такива цени.
    Не съм сигурен какво имаш в предвид под "водят се Premium". Личо аз гледам характиристиките, които се надявам да са стандартизирани, а не като разхода на гориво при колите. При такава ситуация няма как да се говори за внушения. Когато си купуваш крушка 100W тя си е 100W и няма никакво внушение в това (съвсем отделен е въпроса, че 75 ватовата е възможно да е двойно по-евтина и също да ти свърши работа)... Надявам се метафората с мощността на крушката да се разбира

    ПП:
    Разглеждах страниците на доста вносители и никъде не видях рекламна информация отнсно подовите, дори при Toshiba бяха в графата на средния клас климатици. Именно затова възникна въпроса защо са толова скъпи, ако има някакъв маркетинг ще да е много засекретен. Все пак съм обикнове потребител и не бих спорил по тези въпроси - просто споменавам фактите.
    Този пост е редактиран от Elvis; 29-05-15 в 11:27.

  6. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #5

    Отговор: Подов или стенен тип, моля помогнете за избора.

    Като гледам гледаш основно SEER и SCOP, където в момента се правят най-много измами, така че 100W не винаги е 100W при точно тези данни.

    Относно графите и производителите, всеки производител сам решава къде да позиционира даден продукт - някои водят конзолата среден клас, други висок, трети професионален модел и тн. Пак повтарям, че цените не се определят само от производствени разходи, а и от внушения и пазарно позициониране, затова и подовите конзоли са скъпи, както са скъпи дайсейкай моделите.

    Под внушения говоря за следните примери:

    Дайкин обявиха, че подовата конзола е единствения начин да се отопляваш културно. Наред с това любезно удариха цените на конзолите и останалите производители гледаха с влажен поглед продажбите им. По този начин (заедно с удара на цената на 50-ката преди години) завладяха огромен пазарен дял и набраха много голяма инерция.

    Мицубиши обявиха, че зубадан е най-добрия климатик за отопление, лепнаха дебела цена, хората повярваха и те продаваха като бесни стандартен климатик с нагревател в тавата и кухина в цената.

    Мога да ти изброя още доста, ако имаш желание, но се отклоняваме от темата.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2012
    Мнения
    57
    #6

    Отговор: Подов или стенен тип, моля помогнете за избора.

    Аз да подбутна малко темата. Какво ви е мнението, кой е от най-тихите подови климатици за спалня 14 квадрата? На мен изискването ми е единствено тишина на външно и вътрешно тяло и се чудя подовия като е по-далеч от главата и не е над самата спалня дали по-малко ще се чува? Гледам тук спецификациите , но едно е на книга , друго е в реални условия...

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Живее в
    Силистра
    Мнения
    1,040
    #7

    Отговор: Подов или стенен тип, моля помогнете за избора.

    Климатик се избира не само по м2. Виж в съответната тема и ще разбереш.

    За такава малка стая обаче подов ... трябва да имаш подходящо място за монтаж. Имам впечатления от MHI ...с отворена долна клапа шума и течението са доста ниски. Пред тялото е добре да има свободно пространство естествено. Външното е що годе тихо, но е добре да го монтираш така, че да не е на стената на спалнята. Не съм спал в помещението докато е работил.

    А какво имаш в предвид с: "и се чудя подовия като е по-далеч от главата и не е над самата спалня дали по-малко ще се чува?" За външното тяло ли говориш?

  10. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2012
    Мнения
    57
    #8

    Отговор: Подов или стенен тип, моля помогнете за избора.

    Цитат Първоначално публикувано от pulsedriverbg Виж публикацията
    Климатик се избира не само по м2. Виж в съответната тема и ще разбереш.

    За такава малка стая обаче подов ... трябва да имаш подходящо място за монтаж. Имам впечатления от MHI ...с отворена долна клапа шума и течението са доста ниски. Пред тялото е добре да има свободно пространство естествено. Външното е що годе тихо, но е добре да го монтираш така, че да не е на стената на спалнята. Не съм спал в помещението докато е работил.

    А какво имаш в предвид с: "и се чудя подовия като е по-далеч от главата и не е над самата спалня дали по-малко ще се чува?" За външното тяло ли говориш?
    Знам, че и други фактори имат значение и не само квадратура, но няма смисъл да ги изброявам в случая, защото е ясно, че ще е 9-ка, няма да е 12-ка, каквито и да са другите фактори за 13 квадрата Югоизток, тухла , ново строителство, външна изолация, 5 етаж - малко му трябва за отопление.
    Иначе имах предвид , че ако е стенен климатика, единственото място, което може да се монтира вътрешното тяло е над главата ми, а ако е стенен може да се монтира на външната стена , точно пред външното тяло, няма да има почти никакъв тръбен път и вътрешното тяло , ще се намира отляво на спалнята , на външата стена веднага след края на леглото и ще духа пред самото легло....ако става ясно...Та понеже съм се спрял на MHI 20 zsx , който е с 19 db вътрешно и 43 db външно тяло, а гледам подовите, че нямат с такива показатели, една идея са по-шумни, та се чудя...то аз ще си реша все нещо и ще видя как ще е , но ако някой има вече опит да сподели, това ми беше идеята.

  11. Senior Member Аватара на dodo_pv
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    6,509
    #9

    Отговор: Подов или стенен тип, моля помогнете за избора.

    Слагай над главата седмицата MHI 20 zsx, тръбите да не са по-къси от 3 метра. Прави се един охлюв зад и около външното, без да пречи на засмукването. Точно за спалня е.

  12. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,859
    #10

    Отговор: Подов или стенен тип, моля помогнете за избора.

    На мен изискването ми е единствено тишина на външно и вътрешно тяло
    Това подразбира ли липса на ограничения в бюджета?

  13. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Живее в
    Силистра
    Мнения
    1,040
    #11

    Отговор: Подов или стенен тип, моля помогнете за избора.

    Аз лично не му разбрах много на @marqn ...
    "Иначе имах предвид , че ако е стенен климатика, единственото място, което може да се монтира вътрешното тяло е над главата ми, а ако е стенен може да се монтира на външната стена" . Над глава/ под глава ....
    Дали ще е подово-стенен или високо-стенен .... а бе все си е стенен ....

    Високо стенен - най добре да е на стената където ти седи главата докато си легнал, но в страни изнесен. MHI 20 zsx-S ли имаш в предвид? Гледам на сайта на вносителя вече ги няма. Само старите 20 ZMX-S и новите ZSX-W варианти са активни.
    Подово стенен - както споменаваш ще е добре, но тръбния път гледай да не е чак толкова къс. Долната клапа ако е отворена утихва и ми се струва, че пада под тия 27дб.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Nov 2014
    Мнения
    830
    #12

    Отговор: Подов или стенен тип, моля помогнете за избора.

    Винаги съм се чудел,дали подовите като духат над пода не завихрят цялия фин пепелющак който да да влиза в носовете и устата на хората, и от там в белите им дробове,барбар с всичките му бактерии ,влакна от домашни любимци,яйца на хлебарки и прочие гадориики ? Може би би трябвало да имат някакви клапи,като на самолетите Harrier за вертикалното излитане с които да дават възходяща траектория на излизащия топъл въздух ? Нещо им нямам вяра,а и цената им е по нелицеприятна от тая на високостоящите по тените им събратя.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2015
    Мнения
    14
    #13

    Отговор: Подов или стенен тип, моля помогнете за избора.

    Цитат Първоначално публикувано от ponyasd Виж публикацията
    Винаги съм се чудел,дали подовите като духат над пода не завихрят цялия фин пепелющак който да да влиза в носовете и устата на хората, и от там в белите им дробове,барбар с всичките му бактерии ,влакна от домашни любимци,яйца на хлебарки и прочие гадориики ? Може би би трябвало да имат някакви клапи,като на самолетите Harrier за вертикалното излитане с които да дават възходяща траектория на излизащия топъл въздух ? Нещо им нямам вяра,а и цената им е по нелицеприятна от тая на високостоящите по тените им събратя.
    Като цяло целта и идеята на климатиците е да завихрят, просто пдовите го правят по-ефективно (духат по-малко от таванните). С какъвто и климатик да си, ако това завихряне не се случва, няма как да е топло/хладно. Силата на духане може да се регулира според предпочитанията, но няма как да се отървеш от движението на въздуха.

    Нямам подов климатик, но бях преди няколко дни в много добър спа хотел. Климатиците бяха подови и беше много по-приятно, отколкото с таванните (движение на въздуха не се усещаше, но през лятото може да е друга ситуацията).

  17. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,764
    #14

    Отговор: Подов или стенен тип, моля помогнете за избора.

    Цитат Първоначално публикувано от Elvis Виж публикацията
    Нямам подов климатик, но бях преди няколко дни в много добър спа хотел. Климатиците бяха подови и беше много по-приятно, отколкото с таванните (движение на въздуха не се усещаше, но през лятото може да е друга ситуацията).
    И каква марка са били климатиците?

  18. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Живее в
    Силистра
    Мнения
    1,040
    #15

    Отговор: Подов или стенен тип, моля помогнете за избора.

    По скоро е било система, а не отделни климатици.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Подов Daikin или стенен климатик висок клас ?
    От ^Rokera^ във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 65
    Последно: 19-02-15, 16:36
  2. Моля помогнете в избора...!
    От adgj във форум Фото и видеокамери
    Отговори: 2
    Последно: 20-08-13, 18:40
  3. Стенен или подов климатик?
    От rpetrov във форум Климатици Daikin
    Отговори: 5
    Последно: 24-10-09, 00:37
  4. Моля помогнете ми при избора на рам
    От Az_sum_bre_ombre във форум Общ - хардуер
    Отговори: 15
    Последно: 01-03-07, 17:45
  5. Моля помогнете в избора на LCD monitor 17 или 19"
    От g_velev във форум Общ - хардуер
    Отговори: 10
    Последно: 14-02-07, 00:57

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе