Резултати от 1 до 13 от общо 13
Like Tree6Одобрявам
  • 1 Post By Lazar
  • 4 Post By Lazar
  • 1 Post By Lazar

Подово отопление при малки площи

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Sep 2002
    Живее в
    Варна
    Мнения
    781
    #1

    Подово отопление при малки площи

    Възможно ли е един малък двустаен апартамент да се отоплява с подово ? Имайки предвид, че новите апартаменти не са много просторни и голяма част от пространството е заето от мебели. Да вземем за пример една спалня от 12 квадрата, в която има голямо двойно легло, гардероб и шкаф. На практика остават непокрити около 3-4 квадрата. Имайки напредвид, че за да е комфортно мощността на m2 не трябва да надвишава 50 w, то как ще стоплим помещението дори и с положени тръби под мебелите ?

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #2

    Отговор: Подово отопление при малки площи

    Полагат се тръби навсякъде и се топли без проблеми. Аз съм с подово.

  4. Member
    Тук е от
    Sep 2002
    Живее в
    Варна
    Мнения
    781
    #3

    Отговор: Подово отопление при малки площи

    Ок, а тогава как ще се стопли стаята при положение, че навсякъде казват, че трябват около 1.5 кв за да се стопли подобна стая ? Надявам се поста ми да не се сметне за заяждане. Просто не разбирам как една и съща площ можем да я топлим с 3 пъти по-малко енергия.

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #4

    Отговор: Подово отопление при малки площи

    Цитат Първоначално публикувано от MAKAPOB Виж публикацията
    Ок, а тогава как ще се стопли стаята при положение, че навсякъде казват, че трябват около 1.5 кв за да се стопли подобна стая ?
    Къде е е това "навсякъде"? Има ли жилището ОВК проект или това го казват търговци по магазините?

  6. Member
    Тук е от
    Sep 2002
    Живее в
    Варна
    Мнения
    781
    #5

    Отговор: Подово отопление при малки площи

    Здравей отново, без да претендирам, че съм експерт в областта преди време си поиграх да направя една примерна сметка на топлозагуби https://forum.setcombg.com/%D0%B4%D1...tml#post760308. Казвам примерна, защото съм наясно, че нещата са много по-субективни. Все пак мисля, че не съм чак толкова далеч от истината. А ако бъркам някъде ще се радвам да разбера къде и защо.

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #6

    Отговор: Подово отопление при малки площи

    Е, добре де, къде видя 1.5м2?

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Sep 2002
    Живее в
    Варна
    Мнения
    781
    #7

    Отговор: Подово отопление при малки площи

    Все си мисля, че за да стопля нещо до определена температура било то вода/въздух итн. освен да покрия загубите, то трябва да имам и някаква мощност в запас да кажем едни 20% . Тоест ако вземем един доста тежък сценарий за Варна от -15 градуса температура на въздуха, при който една спалня от около 16 квадрата в добре изолирано жилище би имала топлозагуби от около 600 w/час като прибавя запаса от въпросните 20% значи ми трябват 900 вата мощност за да достигна желаната температура. След това е ясно, че тази мощност няма да се ползва. 16 квадрата по 50 вата са точно 800 вата. Въпроса е, че това е идеалният случай. Подовото ще отдава 800 вата ако върху пода няма нищо, а това в едно обитаемо жилище е невъзможно. До колко мебелите биха намалили топлоотдаването е може би най-големият въпрос.

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #8

    Отговор: Подово отопление при малки площи

    Подовото отопление е инертно отопление - много бавно затопля и много бавно изстива. Първо - не му трябва никакво презапасяване. При подаване на по-голяма мощност от необходимата, температурата на пода се повишава и обратно - при подаване по-малка мощност, подът изстива, но това става с дни. Второ 900/600 не е 20% презапасяване, а 50%. Трето не знам къде си ги чел тези 50Вт/м2 и какво си се хванал за тях. Обикновено се приема 70Вт за норма, но това е само ориентировъчно. През по-голямата част от времето се ползва по-ниска температура на водата и оттам и мощността е по-малка. Аз през по-голямата част от времето се топля с 30 до 35*С - колкото по-ниско, толкова по-комфортно и икономично. В по-студено време може да се вдигне до 40-45*С, но това е рядко и за кратко
    George Petkov одобрява това.

  11. Member
    Тук е от
    Sep 2002
    Живее в
    Варна
    Мнения
    781
    #9

    Отговор: Подово отопление при малки площи

    Чел съм по разни сайтове, на които обаче не вярвам много и за това питам тук Иначе за 20 процента и аз не знам как съм ги сметнал, отдавам го на късния час Имам обаче още два въпроса.
    1. За/против полагане на тръби под мебелите, или полагане с по-голямо разстояние. По принцип търсих информация как се изменя топлоотдаването в зависимост от разстоянието между тръбите, но не открих нещо.
    2. Каква е предпочитаната подова настилка ? Гранит, гранитогрес, теракот, паркет, ламинат ? Има ли въобще разлика и значение ? Личните ми наблюдения са, че гранит/гранитогрес като се затопли е по-комфортен от паркет/ламинат.

  12. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #10

    Отговор: Подово отопление при малки площи

    Под мебелите се полагат тръби. За разлика от електрическото подово отопление, което прегрява, когато над него има покритие, при водното подово имаме постоянна циркулация на вода, която разнася топлината и няма как отделни участъци да прегреят повече от други. Колкото се намалява площта на подовото, толкова по-висока температура на водата е нужна. Не разбирам логиката да се полага на по-голямо разстояние - за икономия на тръба ли? Хората са сметнали, че 15см е оптимално за ф16 и опитът го потвърждава.
    Предпочитани подови настилки над подовото са теракот, гранитогрес, камък, ламинатът е компромис. Неподходящи са мокет, паркет, дюшеме, килими...
    MAKAPOB, cooler, troll4o и 1 други харесват това.

  13. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    527
    #11

    Отговор: Подово отопление при малки площи

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Под мебелите се полагат тръби. За разлика от електрическото подово отопление, което прегрява, когато над него има покритие, при водното подово имаме постоянна циркулация на вода, която разнася топлината и няма как отделни участъци да прегреят повече от други. Колкото се намалява площта на подовото, толкова по-висока температура на водата е нужна. Не разбирам логиката да се полага на по-голямо разстояние - за икономия на тръба ли? Хората са сметнали, че 15см е оптимално за ф16 и опитът го потвърждава.
    Предпочитани подови настилки над подовото са теракот, гранитогрес, камък, ламинатът е компромис. Неподходящи са мокет, паркет, дюшеме, килими...
    Решил съм да пробвам с ламинат в спалните. Има такъв за подово, малко се внимава с температурата. Винаги мога да го изхвърля и да залепя каквото трябва.
    Питането е каква трябва да е подложката ?

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #12

    Отговор: Подово отопление при малки площи

    Възможно най-тънка. У нас съм с 2мм
    oldgraf одобрява това.

  16. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    527
    #13

    Отговор: Подово отопление при малки площи

    И на мен такава ми предлагат, просто исках да съм сигурен

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. електрическото подово отопление на DEVI
    От d_imige във форум Електрическо отопление
    Отговори: 28
    Последно: 22-04-18, 08:40
  2. Водно подово отопление за магазин
    От nikolayvarna във форум Отопление
    Отговори: 16
    Последно: 14-01-15, 22:03
  3. Подово отопление на газ
    От LiviuCatan във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 27-06-14, 20:00
  4. Excel - подово лъчисто отопление
    От avast3 във форум Електрическо отопление
    Отговори: 1
    Последно: 02-03-11, 03:34
  5. Подово отопление - относно монтажа
    От MitkoS във форум Електрическо отопление
    Отговори: 16
    Последно: 16-08-06, 16:15

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе