Страница 17 от 90 ПърваПърва ... 715161718192767 ... ПоследноПоследно
Резултати от 241 до 255 от общо 1350

Избор газов котел

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2013
    Мнения
    31
    #241

    Отговор: Избор газов котел

    Здравейте,
    за котел БОШ Condens 2500W WBC 24-1 DE 23, колко киловата серпентина да гледам на бойлер за най-оптимален вариант...
    доста се обърках....киловати,квадрати...двойни...долни,горни ..денични....200...300 литра..
    ...ако може някой да ме насочи за бойлер,който ще се ползва от две домакинства.
    Мерси!

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,593
    #242

    Отговор: Избор газов котел

    Като лаик бих ти отговорил, колкото по-голям, толкова по-добре. Особено за две домакинства. Сам ли ще си правиш системата, че не контактуваш с фирма по тези въпроси. Иначе пак чети по форумите.
    l62, мисля също е от бранша, освен Лазар (според мен той приключи вече с този форум).

  4. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2013
    Мнения
    31
    #243

    Отговор: Избор газов котел

    Фирма.....фирмите (не всички разбира се)ги интересува печалбата.......една от фирмите ми предложи конвенционален котел...защото системата ми не била изчислена за газов котел и нямало смисъл ....
    попитах ги..."ми добре де в топлите дни може и да мине в кондензен режим...какво правим?Те се спогледаха и вдигнаха рамене.
    Та така ,че системата ми е изградена....просто преминавам от пелети на газ и до сега съм бил с 80л. бойлер вързан като радиатор.
    и просто искам да съм информиран и запознат...това е..ако може някой да ми предложи бойлер подходящ за котел Condens 2500W WBC 24-1 DE 23,който бойлер да работи оптимално и икономично ползван от две домакинства ще съм много благодарен.
    Мерси!

  5. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    74
    #244

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от haribo78 Виж публикацията
    ... котел Condens 2500W WBC 24-1 DE 23,който бойлер да работи оптимално и икономично ползван от две домакинства ...

    Тук има някакви промоции.

  6. Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Живее в
    Враца
    Мнения
    379
    #245

    Отговор: Избор газов котел

    До naribo78

    На Tesy бойлерите със серпентина стават (аз съм доволен от моя)
    - високообемни бойлери за подов монтаж за употреба с газов котел
    - BiLight с високоефективна серпентина (120 л или 150 л). Мощността на серпентината е 18.5 кW
    - Modeco Classic със серпентина (120 л или 150 л). Мощността на серпентината е 18.5 кW

    Щом си бил досега на пелети и минаваш на газ и имаш изградена инсталация е редно тая инсталация да я сметнеш наново. Причината е, че на пелети предполагам си експлоатирал инсталацията във високотемпературен режим, а с газовия котел ще се опитваш (сигурен съм ) да я експлоатираш в нискотемпературен режим, т.е. ще имаш нужда от увеличаване на радиаторната мощност

  7. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2013
    Мнения
    31
    #246

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от pepitoff Виж публикацията
    До naribo78

    На Tesy бойлерите със серпентина стават (аз съм доволен от моя)
    - високообемни бойлери за подов монтаж за употреба с газов котел
    - BiLight с високоефективна серпентина (120 л или 150 л). Мощността на серпентината е 18.5 кW
    - Modeco Classic със серпентина (120 л или 150 л). Мощността на серпентината е 18.5 кW

    Щом си бил досега на пелети и минаваш на газ и имаш изградена инсталация е редно тая инсталация да я сметнеш наново. Причината е, че на пелети предполагам си експлоатирал инсталацията във високотемпературен режим, а с газовия котел ще се опитваш (сигурен съм ) да я експлоатираш в нискотемпературен режим, т.е. ще имаш нужда от увеличаване на радиаторната мощност
    Да..ще добавя радиатори...
    бях се спрял на това Теси,но мисля ,че за две семейства ще ми трябва 200 или 300 литров(клоня към 300)
    https://tesy.bg/produkti/bojleri-s-i...ennik?view=109
    ...все пак един път ще го правя,а не са и евтини ...


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2013
    Мнения
    90
    #247

    Отговор: Избор газов котел

    Орташкото не е препоръчително. Нищо, че ответната страна е брат ти.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2013
    Мнения
    31
    #248

    Отговор: Избор газов котел

    Добър вечер,
    мислите ли че,този бойлер ще ми свърши работа
    https://tesy.bg/produkti/bojleri-s-i...nnik/?view=109
    серпентината пише че е 40/50 kw ,но до колкото разбрах при стопляне на водата в боилера мощноста и пада.....а това би трябвало да не се отрази негативно на котела ... на прав път ли съм..

  11. Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Живее в
    Враца
    Мнения
    379
    #249

    Отговор: Избор газов котел

    Когато котела работи за БГВ спира да работи за ОИ.
    След като получи заявка за производство на БГВ, котела тръгва на максимална мощност и максимална температура на водата (за Bosh котлите не зная колко е макс. температура на водата, но за Victrix е 85оС). Т.е. котела се опитва за максимално кратко време да сгрее водата в бойлера.
    Естесвено е, че колкото по-топла става водата в бойлера толкова по лош става топлообмена м/у серпентината и водата в бойлера. По тази причина котела започва да модулира, демек намалява плавно температурата на водата, която подава към серпентината докато стигне зададената температура и след това превключва трипътния вентил (щатния вътре в котела) към производство на топла вода за ОИ.
    От тази гледна точка не виждам никакъв проблем за котела.
    Не зная само дали тази разлика в мощностите на котела (24.7 kW) и серпентината (50 кW) няма да доведе до по-дълго време за подгряване на водата в бойлера и съответно до по-голям разход на газ за БГВ!?!?

  12. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,593
    #250

    Отговор: Избор газов котел

    Не малко котли с много ниска минимална мощност за отопление, нямат пък голяма максимална мощност, която да покрие повишени нужди от БГВ. На кантар са нещата.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2013
    Мнения
    90
    #251

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от haribo78 Виж публикацията
    .... серпентината пише че е 40/50 kw ,....
    Според теб реално ли пише ? Помисли малко.

  14.  
     
  15. Novice
    Тук е от
    Feb 2018
    Мнения
    6
    #252

    Отговор: Избор газов котел

    Здравейте и от мен. От много време чета форума, но дойде и моя ред да пиша и да се посъветвам, за това и се регистрирах.
    Предстои ми газифициране на жилището и искам да се информирам за някой дребни детайли.
    На кратко става дума за първи етаж от двуетажна къща. На етажа ще се отопляват две южни спални по 14.5 квадратни метра + една северна всекидневна с бокс 18 квадратни метра + северна баня 4 квадратни метра + вътрешен коридор 4 квадратни метра с излаз към неотопляемо стълбище + едно мазе, което се пада под едната от спалните и е направено на кухня. Под спалните има две мазета, едното от които както споменах ще се отоплява, а другото не. Под всекидневната е гараж, а под банята е килер за зимнина. Всички стаи и коридора на етажа са с дюшеме без изолация под дюшемето и пода е доста студен в стаите дето са под неотопляемото мазе и гараж. Мазето, което ще се отоплява е около 8 квадрата на 2 метра височина. Вкопано е в земята 60см. Има изолация ХРS 2см на пода и ламперия по стените. Стаите на етажа са на 2.6м височина. В едната спалня има гипсокартон без вата на тавана, а в другата спалня няма нищо на тавана. Във всекидневната има растерен таван с плоскости от лакирано ОСБ без вата. В коридора тавана е като във всекидневната пак без вата, а в банята тавана е без нищо.
    Та същинската част:
    Спрял съм се на котел BOSCH Condens 2500W WBC 14-1 DE 23 тук е първия ми въпрос - дали да не взема по-големия BOSCH Condens 2500W WBC 24-1 DE 23?
    Ако взема по-големия евентуално ще харчи повече газ само в най-топлите дни в преходните сезони, защото е с маааалко по-висок минимум спямо малкия. Иначе през цялата зима когато ми е необходима мощност над минимума и на двата ще харчат еднакво газ. Прав ли съм или не? И ако да речем взема малкия Бош и го натоварвам продължително на 10/12 киловата проблем ли ще е за него, лошо ли ще му се отрази? Същия въпрос важи и за големия. С две думи - на кой котел да се спра окончателно - малкия или големия?
    Следващата стъпка за която искам да попитам:
    Понеже останах с впечатлението, че еднокотурен котел + бойлер със серпентина е по-добър вариант отколкото двуконтурен котел, вчера си купих бойлер и тия дни ще сменя стария с новия. Бойлера дето си купих е такъв https://tesy.bg/produkti/elektriches...ntina?view=269 Гледах да е с мощна серпентина, дано избора ми на бойлер е правилен. Та въпроса като го монтирам с колко мм полипропилен тръба да му захраня серпентината до котела? Трябва да има обезвъздушител на горния край на серпентината нали? Кранове сферични да слагам ли на сепентината или котела може да затваря водата към серпентината за да мога да демонтирам някога евентуално бойлера? Какъв кабел да прекарам за TNC сензора от бойлера до котела? Колко квадрата и какъв вид? Примерно ШВПС 2Х1? Какъв кабел трябва да прекарам от котела до стайния термостат (CR-100 или CW-100), като този за термосензора на бойлера ли, ШВПС 2Х1 ? Кой термостат да взема CR-100 или CW-100? Питах в един магазин дето продават котли на БОШ каква е разликата в двата термостата и ми казаха, че единия управлявал котела по външна температура, а другия по стайна. След това ми казаха, че и двата могат да се направят както искам аз - дали да управлявам котела по стайна температура или по външна. Демек ако си взема този дето управлява по външна и не ми харесва мога да му махна сензора и да почне да се влияе по стайната и обратното - ако взема този терморегулатор дето управлява по стайна мога да му добавя сензор за външна температура и да почне да управлява котела по външна температура. Ако това е вярно по-добре да взема този терморегулатор, който управлява по вътрешна температура пък ако ми хрумне винаги мога да му купя допълнителен сензор за външна температура (така ми обясниха от магазина). Кой от двата терморегулатора и този, който управлява котела по стайна температура, че се пообърках малко? CR-100 или CW-100?
    Намислил съм да се отоплявам с панелни радиатори на Корадо радик тип 22 на 600мм височина. Във всекидневната съм намислил да сложа 3 метра тип 22 на 600мм висок. В двете спални ще сложа по един 2300мм тип 22 на 600мм високи. В коридора за сега няма да слагам, защото врата към стълбите е стара и много студ влиза през нея. Ще оставя изводи за един радиатор 1200мм тип 22 на 300мм висок за в коридора и когато сменя вратата с хубава и уплътнена тогава ще монтирам радиатор. В мазето мисля да сложа един 2200мм тип 22 на 500мм висок. В банята мисля да сложа 5 алуминиеви глидера на 1600мм височина (дали ще са достатъчни, колко киловата ще отдават на 50*С?). Общо взето на такива размери радиатори съм се спрял, ако имате възражения кажете ги. При така описаните 4 панелни радиатора (без този в коридора и глидерите в банята) при режим на работа 55/45/22 (делтаТ 28) излизат около 7 киловата. Като добавим 500/600 вата за бъдещия радиатор в коридора и ако глидерите в банята отдават около 1 киловат. Като добавя и малко презапас да кажем ще отидем на 10 киловата. Ако взема малкия котел дето е до 14 киловата макс. ще има ли проблем да го натоварвам за дълго време на 10, че в голям студ и на 12/13 киловата? Големия БОШ в такъв случай по-икономичен ли би бил? Питах вече за това по-нагоре, сега просто разяснявам защо това се чудя.
    Чудя се и друго - да слагам ли термовинтили с термоглави и секретни кранове по радиаторите или да им сложа обикновени сферични ъглови кранчета на 3/4''? Останал съм с впечатление, че тези термовинтили и секретни кранчета са с доста тесни отвори. И ако съм прав има ли смисъл да опроводявам радиаторите с 20мм ППР като накрая термовинтила и секретния кран ще са с тесни отвори. Може би не съм прав в разсъжденията си? На кратко - Ще пречат ли на ефективността на системата термовинтили и секретни кранове и има ли смисъл да слагам сферични? Аз мислех да сложа ъглови сферични кранчета на 3/4'' да си балансирам системата с тези на изходите на радиаторите и да им махна въртоците някой да не ги пипне и да си останат тези кранчета на входовете на радиаторите от там да си ги намалям и усилвам ако се налага. По-малко комфортно ще е със сферични кранчета, но ако за системата ще е по-добре ще го преживея. за това питам как да постъпя.
    Другото, което се чудя е дали правилно съм се ориентирал към колекторна система? Мислех си да сложа близо до котела една колекторна кутия с два колектора с колекора месингови с по един обезвъздушител на тях и да докарам всички радиатори до там с 20мм ППР със стъклофибри. Добре ли съм го намислил? Ако ще е с колектори на колекторите да слагам ли сферични кранчета на всяка тръба?
    Имам и една питанка относно стайния терморегулатор CR-100 или CW-100. Има ли възможност за такава настройка на водата в бойлера - да грее водата до 65*С примерно и когато стане на 20*С тогава да се пуска да доподгява пак до 65*С? Един вид има ли настройка на хистерезиса на водата в бойлера? Сегашния ми бойлер е с ел. нагревател и се управлява от механичен термостат с биметална пластина. Хистерезиса на този термостат е заводски направен и е около 5 градуса. Сега се получава така, че независимо на колко градуса е настроен да изключва термостата се пали дори и като си мия ръцете. Сега не ми пука, защото бойлера се подгрява с ел. нагревател, но ако се подгрява от котела едва ли би ми било приятно да се пали котела лятото за всяко миене на ръцете. То ако е така за какво ми е едноконтурен котел с бойлер и за какво ми е мощна серпентина?
    Това е за сега. Извинявам се,че стана толкова дълъг пост с толкова много въпроси, но реших да не отварям нова тема.

  16. Novice
    Тук е от
    Jun 2018
    Мнения
    6
    #253

    Отговор: Избор газов котел

    Здравейте на всички.
    Бих искала да ме посветвате при избор на котел на газ или да ми препоръчате такъв. Предстои ни да прекараме газ, имаме няколко оферти, но след всичко което изчетох май нямаме добро предложение за котел. Та първо сме в район с много твърда вода, апартамента е 88 кв. вътрешен с вътрешна изолация само на таваните и външните стени. Котлите които ни предлагат са Bosch, Di Dietrich, Vissmman, Ariston, Baxi, Vitrix Imergas, Rielo, Искаме ксчествен и икономичен котел бихте ли ми препоръчали, а също и какви да са радиаторите стоманени или алуминиеви

  17. Novice
    Тук е от
    Jun 2018
    Мнения
    1
    #254

    Отговор: Избор газов котел

    Здравейте. Наскоро се сдобих с апартамент, който е в газифицирана сграда. Жилището е двустайно, около 58 квадрата и има радиатори във всяка стая.
    Може ли да ми дадете съвет с какви характеристики газов котел е най-подходящ за този случай? Ще ми трябва, ако не се лъжа, двуконтурно котле с цел да ми подгрява и вода за битови нужди.
    Ще съм доволен на марка, както и конкретно котле. Със сигурност ще извикам и фирма за консултиране, разбира се, но харесвам да имам повече избор за такива неща.

    Поздрави и успешна седмица

  18. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2013
    Мнения
    90
    #255

    Отговор: Избор газов котел

    Търсиш котел с възможно най-ниската минимална мощност.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 17 от 90 ПърваПърва ... 715161718192767 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Избор на газов котел.
    От gogo.s във форум Отопление
    Отговори: 174
    Последно: 30-06-19, 09:58
  2. Газов котел - Избор и Цени
    От legaltk във форум Отопление
    Отговори: 2476
    Последно: 09-08-17, 00:52
  3. Избор на газов котел.
    От amalexiev във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 08-11-12, 21:51
  4. Отговори: 27
    Последно: 01-11-12, 22:39
  5. Избор на газов котел
    От dampio във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 21-10-12, 22:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе