Страница 48 от 90 ПърваПърва ... 38464748495058 ... ПоследноПоследно
Резултати от 706 до 720 от общо 1350

Избор газов котел

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2020
    Мнения
    13
    #706

    Отговор: Избор газов котел

    Супер, разбрах - помпата и термостата трябва да са близо до бойлера, като външни устройства.

    Също така ако не е нужа серпентина на теория всеки бойлер става, защото всъщност топлата вода ще идва от котела, а няма да се загрява в бойлера посредством серпентината.
    Предполагам тогава няма да го има и условието за голям бойлер (120-200л с голяма серпентина), защото бойлера просто ще съхранява водата, която идва от двуконтурния котел?
    Ако това е така, тук явно имаме предимство, че котела няма да се включва на всяко врътване на крана, докато не свърши бойлера, а след това като се включи, то ще е за да го напълни.

    Като цяло, не ми се струва много удачно да се връзва бойлер изобщо към двуконтурен котел от гледна точката на сметките - ще се едни и същи, защото котела ще си работи на по-високи "обороти" за подгряването БГВ + 2-контурния котел е с по-голяма мощност за БГВ.
    Единственото предимство, което виждам от такова упражнение, е че може би, че водата ще може да се ползва в повече от една точка, което си е сериозен плюс де, като се замисля...

    Все пак клоня повече към едноконтурния котел, жалко, че го няма този вариант в едноконтурен вариант...
    Този пост е редактиран от yavorski; 15-09-20 в 21:29.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    May 2019
    Мнения
    160
    #707

    Отговор: Избор газов котел

    Май нищо не си разбрал. За да работи двуконтурния котел като едноконтурен, ти трява допълнителна помпа, термостат и бойлер със серпентина (хубаво е бойлера да не е с малък обем и нагревната площ на серпентината да не е малка)

  4. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #708

    Отговор: Избор газов котел

    За какво му е на бойлера серпентина.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #709

    Отговор: Избор газов котел

    Aз съм с двуконтурен и преди да го сложа имах сериозни опасения, че няма да ми стига топлата вода за къпане, а реално се къпя с настройка 40гр. от 60 като водата е на прага на поносимостта ми.
    Единствено като се пуска втори консуматор се отразява, което си е проблем, но пък един душ трае 10-15мин, така че не е трудно да се избягват подобни моменти, чрез малко съобразителност от околните.
    Така че за мен лично е напълно излишно да се слага обемен бойлер на двуконтурен котел.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2020
    Мнения
    13
    #710

    Отговор: Избор газов котел

    Като цяло се чудех, дали да не сложа 2контурен котел, и ако имам проблем след това да сложа бойлер, понеже съм доста ограничен от място в килера за 2те тела.
    Затова въпроса ми беше такъв. Но това е най-крайният ми вариант, така, че разбрах каквото ме интересуваше.

    Някой може ли да каже как да смятам топлозагубите за стените на апартамент, които граничат с друг апартамент или коридора на етажа?

    За изцяло външните стени приемам коефициент на топлопреминаване U = 0.35W/m2K или U = 0.27W/m2K ако стената е 25cm тухла + 10cm изолация.
    За вътрешните стени в апартаментa приемам U = 0.5W/m2K.

    1. -> Какъв коефициент да използвам за стена, която граничи с друг апартамент или със коридора на етажа в блока - имам 2 такива едната е тухла, другата е бетон?
    U = ???
    2. -> Да приемам, ли че температурата от другата на тази стена е 0°C, а не -15°C все едно е отвън?

    Ако кажем, че става въпрос за среден апартамент примерно на 3ти етаж.
    Какви коефициенти се изпозлват за пода и тавана?

    В момента ползвам

    3. -> Под -> U = 0.4 W/m2K ?
    4. -> Таван -> U = 0.3 W/m2K ?

    5. -> И последно, да смятам ли топлозагубите на вътрешните/интериорните врати вътре в апартамента?
    Примерно за средно статистическа интериорна врата, какъв ориентировъчен коефициент да приема?

    * Вътрешна Интериорна врата -> Uврата = 1 W/m2K ???

    За входната врата имам коефиент от производителя U = 0.852 W/m2K, естествено мисля, че този коефиециент е ако врата е монтирана безупречно и касата е легнала/уплътнила както трябва.

    Благодаря!
    Този пост е редактиран от yavorski; 19-09-20 в 15:59.

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #711

    Отговор: Избор газов котел

    Ако ти кажа, че изобщо няма смисъл от сметките, с които си се захванал, сигурно няма да ми повярваш, затова няма да го казвам

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2020
    Мнения
    13
    #712

    Отговор: Избор газов котел

    Ами по-скоро исках да ги направя за себе си ...
    Тя инсталацията ми е изградена вече, прилагам схема.
    От прочетеното във форума, може би това, което трябва да направя е да сменя 17те глидера в спалнята със H500, в момента са H350, и тези 17 H350 да ги разпределя в другите стаи?
    Въпроса е, че перваза на прозореца е на 67cm от земята, ще фитнат ли H500?
    И може би да сложа радиатор в коридор-а?
    Също така, мисля, че лирите в банята са малки - да сложа ли по-големи примерно 40/120 или 60/120?
    Във дневната липсва радиатор под малкия прозорец, което може и да се окаже проблем?
    Дайте преложения за едноконтурен котел? За бойлера мисля да е 120/150 литра на теси biLight със серпентина?

    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от yavorski; 19-09-20 в 23:54.

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #713

    Отговор: Избор газов котел

    Притесняваш се за спалнята и хола, а най-важната стая - детската ти е с двойно по-малко радиатори от хола

  11. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2020
    Мнения
    13
    #714

    Отговор: Избор газов котел

    Мислех си дали да не сложа поне 6,7,8 глидера допълнително в детската от тези в спалнята (колкото ширината позволява) - Но пък четох, някъде, че не е ефективно да се навръзват много глидери на 1 радиатор ( не знам дали е вярно ).
    Ами всякакви предложения са ми добре дошли, единствените познания, които имам по темата са от форума +- няколко блог поста в термосиликат... И там ли да ги слагам 20 по H500? Добре ли ще са? Другите въпроси от предния пост, също са си валидни

  12. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #715

    Отговор: Избор газов котел

    В детската бих сложил панелен тип33 Н500х1600, а в спалнята тип33 Н500х1400, хола е добре, бойлерът е добре. От отпадналите радиатори може да сложиш в коридора, може и на два реда, един над друг. Котел предпочитам да препоръчвам само на мои клиенти. Успех!

  13. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2020
    Мнения
    13
    #716

    Отговор: Избор газов котел

    Лазар, искрено благодаря за всички отговори. От изчетеното във форума със сигурност бих искал да стана ваш клиент, но за съжаление, въпросното жилище е в гадната столица, а не в района на Варна. Ако сте разширили дейността, със сигурност бих искал да се възползвам от вашите услуги... Драснете на лично ако е така ... Също така не ми пречи, да се разкарам до Варна, за платена консултация, само че, не знам кога точно може да стане... Съседите масово са монтирали висман 100в и фирмите, които действат в блока масово го препоръват (затова повече разчитам на мненията във форума...), на мен не ми се струва най-добрия избор, защото те като цяло са и с по-ниска или същата радиаторна мощност като моята - тези отгоре и отдолу са същите, тези отсрани са с доста по-малко глирери/радиатори...

    Останаха само лирите в баните от 40/80 да ги сложа ли на 40/120 или 60/120?
    Гледам в таблиците на корадо за панелните радиатори, тип 33 H500x1400/1600 дават по-голяма мощност от 20 алумуминиеви глидера H500, предполагам за това препоръчвате тях?

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #717

    Отговор: Избор газов котел

    Препоръчвам тях, защото си пасват точно на мястото, без да стърчат над перваза на прозореца и освен това се доближават до радиаторната мощност/кубик, заложена в хола. Лирите няма какво да ги пипаш, със смяната им няма кой знае колко да вдигнеш мощността. В столицата не работя, съжалявам, но там има достатъчно добри фирми,

  16. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #718

    Отговор: Избор газов котел

    Аз имам един въпрос, що се касае до газовите котли: може ли да се прекали с радиаторите/излъчвателната площ, тоест има ли някакъв лимит, след който кривата тръгва надолу?

  17. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #719

    Отговор: Избор газов котел

    Коя крива да тръгва надолу?

  18. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #720

    Отговор: Избор газов котел

    На ефективност. Мисълта ми е, има ли някакъв лимит, след който всеки един киловат допълнителна радиаторна мощност става излишен и вреди на икономията или слагаме толкова радиатори, колкото можем да поберем практически и естетически.
    Знам, че минимума излъчвателна площ трябва да покрива и надхвърля минимума на котела, но къде е максимума спрямо мощността на котела.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 48 от 90 ПърваПърва ... 38464748495058 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Избор на газов котел.
    От gogo.s във форум Отопление
    Отговори: 174
    Последно: 30-06-19, 09:58
  2. Газов котел - Избор и Цени
    От legaltk във форум Отопление
    Отговори: 2476
    Последно: 09-08-17, 00:52
  3. Избор на газов котел.
    От amalexiev във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 08-11-12, 21:51
  4. Отговори: 27
    Последно: 01-11-12, 22:39
  5. Избор на газов котел
    От dampio във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 21-10-12, 22:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе