Страница 74 от 348 ПърваПърва ... 2464727374757684124 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1,096 до 1,110 от общо 5208
Like Tree4637Одобрявам

Свободна тема за цепеници...

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #1096

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    Миланов, ако ги знаехме тези алгоритми, сега в Японско щяхме да живеем и саке да разливаме.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2017
    Мнения
    2,658
    #1097

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    Цитат Първоначално публикувано от milanov Виж публикацията
    Какво се случва когато инверторният климатик работи вез да изключва. Щом не изключва значи сензора отчита температура по-ниска от 26,5°.
    (съгласно условно приетите стойности) Е как решава с какви обороти да се върти компресора, т.е. според топлинните загуби ватметъра маже да показва и 200W и 600W. И става въпрос че климатика не минава в off.
    Предполагам в лабораторни условия се създават едни огромни таблици в които се отчитат една камара параметри при какви условия какво и колко да се променя зада не превишава над допустимия хистерезис. После всичко това се стоварва на програмистите и им се казва "това трябва са работи по този начин". Само че е мн. по-лесно и по ефтино и с по-малко хора и технологични условия да се направи на няколко степени(в зависимост от външната t°C) и при достигане или леко превишаване на заданието да изгаси системата и след като провери докъде е стигнал да я пусне отново. А разликата от пуска и спирането в консумацията се "препоръчва на потребителя да си я плати" както и тръбния път от 5-7м ,

    И едното и другото е инверторно управление , но разликата е в алгоритъма (софтуера) , а и качеството на хардуера който се влага.

    - - - - - - - - - -

    А и пазара е динамичен , европееца е джендър и повече го интересува да отиде да си оскубе веждите и задните отверстия от колкото това как работи машината на стената му , "пари кат вестници"
    Този пост е редактиран от Mig82; 17-11-18 в 09:08.

  4. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #1098

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    Не знам дали се сещате, но производителите, ако искат, могат да направят перфектния климатик, но през следващите 20 години какво ще произвеждат и още по-важно - "кой ще го купува?". Всяка техника си има проектен живот и той не е 20 години, а също така причините за това да не е така не са само в цената на производството.

  5. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #1099

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    Според мен без да съм специалист в областта на климатиците но имайки някакъв опит със съвременната електроника бих казал че процеса на регулация не е труден. Това е като при автомобилите там микропроцесорте които са елементарни но направени да са дълговечни изчисляват определен набор от параметри и постоянно ги сравняват с предварително въведени такива. Ако някой параметър се отклони значително и се предприемат коригиращи действия ако вече параметъра е извън всякакви граници и въпреки коригиращите действия не се нормализира се записва грешка това е като се повреди ламбда сондата примерно двигателя не спира но вече свети чека т.е. има записана грешка. При климатика сигурно е по просто защото се следят малкко параметри обороти на турбината температура на хладилния агент налягане и обороти на вентилатора на външното тяло. Та когато е зададена някава температура микропроцесора знае колко са оборотите на турбинта знае какъв е дебита на въздуха който преминава през вътрешния и външния топлообменик знае и темпа на промяната на вътрешната температура и предприема коригиращи действия съгласно предварително зададените параметри в таблицата която е качена в процесора. Тук вече идва и разликата според мен в различните производители които могат да опишат процесите по подробно и климатика да се държи адекватно защото на повечето климатици скоростите на вентилатора на вътрешното тяло са дискретни т.е. точно определени и процесора трябва да смята повече дебитита на външното тяло защото така ще регулира топлината която получава вътрешния топлообменик. Затова понякога се и успиват някои климатици било то щото има мебели и незнам си какви прегради на пътя на струята защото климатиците все пак не са с изкуствен интелект и като се сравнят моментните данни с тия които са вградени от производителя климатика решава че в стаята е топло. Всички знаете че някои климатици имат инфрачервен сензор който следи и рапределението на температурата в помещението това е един по сигурен допълнителен контрол защото дори входящи въздух през вътрешния топлообменик да е равен на зададения ако информацията от този сензор показва че в стаята не е достигната определена температура климатика продължава да работи. Т.е. колкото повече данни се преизчисляват за по кратко време толкова по коректно работи климатика затова според мен има доволни и недоволни от климатиците и затова има климатици.
    Jack Krauser одобрява това.

  6. Member Аватара на Ventsislav Negentsov
    Тук е от
    Feb 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    901
    #1100

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    Компресорът, турбината и вентилаторът са актюатори, а не сензори. Нищо не им се следи, а се сетват като изходи от контролера. Следят се сензорите.
    На базата на сензорите се взимат решения и се сетват актюаторите.
    Усещам, че въпроса на Миланов е провокация, затова няма да отговарям
    rosswen одобрява това.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2017
    Мнения
    2,658
    #1101

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    Цитат Първоначално публикувано от Vizi Виж публикацията
    Не знам дали се сещате, но производителите, ако искат, могат да направят перфектния климатик, но през следващите 20 години какво ще произвеждат и още по-важно - "кой ще го купува?". Всяка техника си има проектен живот и той не е 20 години, а също така причините за това да не е така не са само в цената на производството.
    Така е Визи , но как преди 10г. са ги правили с проектоживот 20г. Давам пример с една 9-ка на 11г.-2007 сравнена с 12ка 2017г. 9-та е japan и двете са двуредови:



    Изпратено от моят SM-N9005 с помощта на Tapatalk

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #1102

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    Сутринта отворих изцяло вратата към коридора на едната стая. Като се прибрах сега, при сензора на вътрешното 24,8°. Стайната от 23,7° паднала на 22,5°. Ватметъра е увеличил само с 10%. Заданието от няколко дни е 23°.Сега се чудя дали да отвора прозореца, че ми е интересно колко трябва да падне стайната за да се появи адекватна реакция.
    Явно са ми се изтрили таблиците.

    - - - - - - - - - -

    Ventsislav Negentsov, защо мислиш че целя провокация или там каквото е. Може на лично да драснеш нещо. Имах известни опасения и сега имам възможност да ги проверя.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2017
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    2,066
    #1103

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    Миланов предполагам говориш за Дайсекая .
    И аз го имах тоя проблем с тошибата.
    Просто машината не си дава зор.

  11. Senior Member Аватара на dodo_pv
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    6,511
    #1104

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    Цитат Първоначално публикувано от milanov Виж публикацията
    Сутринта отворих изцяло вратата към коридора на едната стая. Като се прибрах сега, при сензора на вътрешното 24,8°. Стайната от 23,7° паднала на 22,5°. Ватметъра е увеличил само с 10%. Заданието от няколко дни е 23°.Сега се чудя дали да отвора прозореца, че ми е интересно колко трябва да падне стайната за да се появи адекватна реакция...
    Бях написал отдавна, че дайсейкай серия 8, след включване на авто турбина, мери кубатурата на помещението и се настройва за нея, след третия Он-оф цикъл. Хладилен техник, добре познаващ тошибите ми сподели, че при тях, след стартиране, EEV-то е отворено на макс и започва да притваря в последствие. Което обяснява това, което аз видях и споделих. При дайсейкай серия 6 няма как да е по-различно, защото при по-старата 5-та серия, след третия Он-Оф цикъл, алгоритъмът позволява изключване на единия цилиндър, ако топлоотдаването е прекалено малко. Това означава, че като отвориш вратата и промениш обема на помещението, трябва или да зададеш ръчно нови, по-високи обороти на турбината, или да изключиш машината за няколко минути от дистанционното и да я включиш пак. Ако не ти харесва, сменяш марката. Трео, мидея и окс го нямат този проблем.
    Успех!
    P.s: и престани да послъгваш, и да ни пробутваш фалшиви информации от наблюденията си! Ако това, което си описал по-горе е вярно, след -Оф цикъл и автоматичен вентилатор машината ти няма да форсира турбината. Пиши ни, къде точно ни излъга?
    Този пост е редактиран от dodo_pv; 18-11-18 в 13:21.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #1105

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    Може да направиш следният тест, като проветряваш не изключвай климатика и пиши с колко е паднала стайната и до колко се е променило показанието на ватметъра.

  13. Senior Member Аватара на Rumb@ta
    Тук е от
    Mar 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    1,710
    #1106

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    Така е, както Додо каза. Тошибите се самообучават в процеса на работа.

    Венци, компресорите се следят, както и вентилатора на външното тяло при някои модели.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на dodo_pv
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    6,511
    #1107

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    Цитат Първоначално публикувано от milanov Виж публикацията
    Може да направиш следният тест, като проветряваш не изключвай климатика и пиши с колко е паднала стайната и до колко се е променило показанието на ватметъра.
    Миланов, аз живея в къща и проветрявам, отваряйки едновременно всички прозорци, към три географски посоки. Между 5 и 10 минути е необходимо, за да се смени въздуха на целия етаж, в зависимост от температурната разлика вътре-вън. Не гася климатиците. Двете тошиби от подписа ми веднага форсират около или над номинал, те реагират много остро и рязко. Затворя ли прозорците, въздухът се стопля за около 2 - 3 минути от дебелите зидове и режимите им на работа се възстановяват. При температури около -10°С и по-ниски, при отваряне на прозорците бурно излизащия топъл въздух покрай външните тела инициализира дефрост. Играх си на времето, като си нямах работа.

    Изпратено от моят SM-G955F с помощта на Tapatalk

  16. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #1108

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    dodo, сензора за стайна е изнесен на 90см наляво и 30см надолу мерено от долният ляв ъгъл на вътрешното. До него има NTC (термистор) и на термистора се мери с мултицет съпротивлението. По екселска таблица от вишай (производителят на термистора) се отчита температурата. Грешката е в пъти по-малка от меренето с китайски термометър от 5лв.
    А турбината се форсира след off и като ти го пратя по еконт някой ден и ти ще го видиш.

  17. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #1109

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    Цитат Първоначално публикувано от Rumb@ta Виж публикацията
    Така е, както Додо каза. Тошибите се самообучават в процеса на работа.

    Венци, компресорите се следят, както и вентилатора на външното тяло при някои модели.
    Брей, тез Тошиби били като терминатори.

    https://getyarn.io/yarn-clip/844e9a4...b-50b47a4852a3
    Mig82 одобрява това.

  18. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #1110

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    Е аз за това отворих към коридора за де се имитира все едно са се увеличили топлозагубите. По-бавно да става. При отворен прозорец ...ей сега ще го пробвам.

    - - - - - - - - - -

    Ватметър
    Screenshot_20181118-141057.jpg
    Мултицет, отговаря на 25,2° при сензора на климатика.
    20181118_140923.jpg

    - - - - - - - - - -

    Стайна
    20181118_141723.jpg

    - - - - - - - - - -

    ...
    Screenshot_20181118-142432.jpg
    Screenshot_20181118-142606.jpg
    20181118_142454.jpg
    4,79kOm = 24,5°

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 13
    Последно: 11-02-14, 20:26
  2. Тема за вицове!
    От ql^2/8 във форум Логически задачи
    Отговори: 4
    Последно: 01-12-13, 20:22
  3. Изтрита тема
    От cska84 във форум За Форума
    Отговори: 15
    Последно: 26-09-11, 13:01
  4. Отговори: 27
    Последно: 30-06-10, 14:00
  5. Отговори: 4
    Последно: 12-06-06, 10:36

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе