Страница 1 от 8 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 116

Котел Vaillant - постоянна работа

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2018
    Мнения
    19
    #1

    Котел Vaillant - постоянна работа

    Здравейте,

    Имам нужда от съвет във връзка със следния проблем(може би):

    Всичко започна след една скорошна профилактика на фирмата, от която закупих котела. По време на профилактиката момчето провери колко време е работел котела в режим на отопление и се оказа, че за 2 години (т.е. 2 зими) има 6700+ часа, което според него е прекалено много.

    Сметката ми за предходния месец, които беше топъл и котела е работил около 20-дни, е 150 лв. Нещото което ме накара да си мисля, че има проблем е че за същия период, мой комшия със доста сходен апартаметн имаше 80, а котела му е някаква безизвестна марка.


    На база това реших да засека за денонощие (24 ч.) какво ще се случи и:
    Разход газ - 9.05
    Часове работа на котела - 20 (18 - отопление и 2 толпа вода)

    И въпросът ми е следния - според вас това нармален разход ли е и колко тези часове не са ли найстина много?

    Информация за системата:
    Vaillant EcoTEC PLUS VU 166/5-5 - 3.3 - 14.9 kW;
    Стаен терморегулатор - calorMATIC 370

    Апартамент:
    -Хол 27 кв.м. - ал. радиатор 30 глидера h350
    -Спалня 1 - 14 кв.м. - ал. радиатор 15 глидера h500
    -Спалня 2 - 14 кв.м. - ал. радиатор 16 глидера h500
    -Баня 1 - 4 кв.м. - лира
    -Баня 2 - 4 кв.м. - лира
    -Коридор - 10 кв.м. - отоплява се от минаващите траби в пода и самото котле е там

    Терморегулатора е сложен в хола и е настроен на 24 през деня и 22 през нощта.
    Всички радиатори и лири, освен този в хола, са с термоглави и сложени на 3.5 (от 1 до 5), което трябва да е около 22-23 градуса.

    За да изключам топленето на водата - през лятото сметката за газ е 25-30 лв.



    Нещо, което забелязах е че терморегулатора през повечето време отчита 23.5 градуса и котлето в този момент работи на по-ниска моюност, която явно не е достатъчна да навакса този 0.5 градус.


    Допълнитено ще пиша, но котлето трябва да е настроено да нагрява до 60 градуса.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Живее в
    Враца
    Мнения
    379
    #2

    Отговор: Котел Vaillant - постоянна работа

    Не съм специалист, но си мисля, че в хола (където ти е и терморегулатора) ти е малко радиаторната мощност. Имам същия проблем и аз. На тия 27 м2 са малко глидерите, че са и Н350. Иначе разхода си е нормален за това време, мисля...

  4. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #3

    Отговор: Котел Vaillant - постоянна работа

    Моите наблюдения са - 350 кубика за същото време (по мое мнение срокът на отчитане е малко над месец, но не съм сигурен) за същия като квадратура апартамент - денонощно 25 градуса. Наоколо няма живущи все още и се отваря на воля да се проветрява без да се спира котел, радиатор и т.н.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    124
    #4

    Отговор: Котел Vaillant - постоянна работа

    Абе хора вие варите ли се на тези температури, разбира се, че разхода ще е голям при зададените.
    Като гледам котела на Любо е мн.добър, ако увеличи радиаторната мощност в хола ще си помогне/намалява разхода/.

    Най-добре смяна на н350 със н600 същия брой и ще има около 6 квт радиаторна мощност срещу 3,6 квт сега, намаляване на хистерзиса на 0,2 гр. и намаляване на сатйната температура на 22-23 гр. гаранция, че разхода ще падне около половината.
    Този пост е редактиран от lukas51; 15-12-18 в 11:34.

  6. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,764
    #5

    Отговор: Котел Vaillant - постоянна работа

    Цитат Първоначално публикувано от lukas51 Виж публикацията
    Абе хора вие варите ли се на тези температури, разбира се, че разхода ще е голям при зададените.
    Като гледам котела на Любо е мн.добър, ако увеличи радиаторната мощност в хола ще си помогне/намалява разхода/.

    Най-добре смяна на н350 със н600 същия брой и ще има около 6 квт радиаторна мощност срещу 3,6 квт сега, намаляване на хистерзиса на 0,2 гр. и намаляване на сатйната температура на 22-23 гр. гаранция, че разхода ще падне около половината.
    В обещанията си по-добър и от политиците. Много ми хареса колко уверено си написал такава глупост за разхода.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2018
    Мнения
    19
    #6

    Отговор: Котел Vaillant - постоянна работа

    Блaгoдapя мнoгo нa вcичĸи oтгoвopили, cилнo вяpвaм, чe cмe тyĸ, зa дa cи пoмaгaмe .

    Зacъжaлeниe нямaм възмoжнocт зa cмянa нa paдиaтopa c 600, тъй ĸaтo нe ми гo пoзвoлявa пpoзopeцa.
    Имa ли дpyг paдиaтop, ĸoитo мoжe дa зaмeни ceгaшния, нo c пo гoлямa мoщнocт?

    Ceгa eĸcпepимeнтиpaм c нacтpoйĸитe нa cиcтeмaтa ĸaтo cъм пpeдвидил нaмaлявaнe нa T, пpoмянa нa cтeпeнитe нa тepмoглaвитe, пpoмянa нa T нa ĸpъгa нa oтoплeниe и мaлĸo игpa c paзлиĸaтa нa T нoщ-дeн.

    Дpyг въпpoc - имa ли нaчин дa нaĸapaм ĸoтeлa дa cи дaвa мaлĸo пoвeчe зop зa тeзи 0.5 гp?
    Този пост е редактиран от LuboG; 15-12-18 в 15:47.

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #7

    Отговор: Котел Vaillant - постоянна работа

    Цитат Първоначално публикувано от LuboG Виж публикацията

    Дpyг въпpoc - имa ли нaчин дa нaĸapaм ĸoтeлa дa cи дaвa мaлĸo пoвeчe зop зa тeзи 0.5 гp?
    И защо ти е това? То това му е ценното на тоя котел и регулатор, че може да падне на нисък минимум и да поддържа зададената температура без да гасне и без да изстиват радиаторите. А иначе мисля, че можеш да го накараш, но няма да спестиш от това - дали ще работи 3 минути на 9кВт или 9 минути на 3кВт, все толкова ще изгори

  10. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    124
    #8

    Отговор: Котел Vaillant - постоянна работа

    Цитат Първоначално публикувано от bobivg Виж публикацията
    В обещанията си по-добър и от политиците. Много ми хареса колко уверено си написал такава глупост за разхода.
    Пробвай на 21 гр. стайна температура за една седмица и съответно на 25 гр. и засечи разхода, тогава ще разбереш кой пише глупости.
    Този пост е редактиран от lukas51; 16-12-18 в 12:41.

  11. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #9

    Отговор: Котел Vaillant - постоянна работа

    Това за разликата между 21 и 25 градуса може да е от части вярно, но може и да не е. Зависи колко е при съседите. За цитирания от мен случай - при съседите е грубо колкото навън (или почти толкова). Никой не живее там, а загубите през плочите и вътрешните стени са в порядък по-големи на квадрат от тези през външните стени. Отделно при 25 градуса котелът излиза от кондензен режим и при -2,3 градуса. Като цяло аз не съм изненадан от този резултат, защото сметките преди да се изгради инсталацията показваха точно това. Да, 21 градуса ще намалят сметките, но в никакъв случай няма да е наполовина.

  12. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,764
    #10

    Отговор: Котел Vaillant - постоянна работа

    Цитат Първоначално публикувано от lukas51 Виж публикацията
    Пробвай на 21 гр. стайна температура за една седмица и съответно на 25 гр. и засечи разхода, тогава ще разбереш кой пише глупости.
    Няма смисъл да ми разтягаш локуми за разходи на половина, защото това няма как да стане.
    1. Няма нужда от повече глидерна мощност, защото определено котела му работи в модулиращ режим, а не прегрява, не гаси преди да е достигнал заданието. Това и трябва да прави, ако всичко е наред с инсталацията.
    2. И да не го беше казал е ясно, че щом радиаторите в дневната са на H350 явно не може да сложи по-високи. Радиатор H350 спрямо H500 излиза по-скъпо за една и съща мощност и не виждам кой ще седне да се самонабутва безпричинно.
    3. Един градус да се поддържа по-ниска температура в помещенията води до икономия 5 до 6% най-много. Той поддържа 24 през деня и 22 нощна!!! Колко ли трябва да я намали за да получи обещаваните от теб 50%?
    Ще му платиш ли разходите за още един радиатор да сложи ако не постигне 50% икономия както предлагаш?

  13. Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Живее в
    Враца
    Мнения
    379
    #11

    Отговор: Котел Vaillant - постоянна работа

    Абе за 27 м2 си му трябва мощност от 4250 W, а той има 3660 W. Толкова дават на 30 глидера Хелиос Н350 на тоя сайт:
    http://shop.amigobg.com/product/43/a...m-122w-gl.html

    Предполагам, че тая мощност е за високотемпературен режим на работа на радиатора (не ми се рови сега в италианските сайтове да видя точно при какво дТ е тая мощност).
    Ако ще да си добавя радиаторна мощност, ако ще да не си добавя.
    Терморегулатора му е точно в хола. Сещаш се за какво иде реч като не достига мощност - котела работи по-дълго време на висока мощност докато достигне зададената температура...
    Да, съгласен съм, че няма как да си намали разхода наполовина.
    И тоя разход, както написах, си е съвсем в рамките на нормалното.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #12

    Отговор: Котел Vaillant - постоянна работа

    Всяко помещение си е само за себе си - за 27 квадрата може и 6 kW да не ти стигнат, но при повечето съвременни сгради, при добро изпълнение и топлещи съседи - 3 kW са повече от достатъчни обикновено. Ако имаш загуби 4,25 kW на 27 квадрата (при -15) - в нормален тристаен при температури 0; -1 ще имаш около 8,0 kW загуби грубо на час за цялото жилище и 600 кубика газ на месец за отопление. Това даже и в цитирания от мен случай няма да стане, а там няма съседи.
    Този пост е редактиран от Vizi; 16-12-18 в 21:26.

  16. Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Живее в
    Враца
    Мнения
    379
    #13

    Отговор: Котел Vaillant - постоянна работа

    Искаш да кажеш, че с радиатор, който покрива само топлозагубите на едно помещение, можеш да стоплиш това помещение?
    Ама па силно се съмнявам...

  17. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #14

    Отговор: Котел Vaillant - постоянна работа

    Прав си, но е много вероятно загубите му да са под 3kW (а според мен може и много по-малко) и тогава тази мощност ще му е достатъчна.

  18. Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Живее в
    Враца
    Мнения
    379
    #15

    Отговор: Котел Vaillant - постоянна работа

    Възможно е, не знаем...

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 8 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 15
    Последно: 16-08-19, 12:14
  2. 6W постоянна консумация
    От rum4o във форум Бяла техника
    Отговори: 14
    Последно: 18-11-17, 00:54
  3. Отговори: 4
    Последно: 02-12-13, 17:45
  4. Отговори: 1
    Последно: 14-11-12, 21:55
  5. Постоянна работа на перката на външното тяло
    От omp във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 5
    Последно: 30-11-09, 19:20

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе