Страница 3 от 7 ПърваПърва 12345 ... ПоследноПоследно
Резултати от 31 до 45 от общо 92
Like Tree51Одобрявам

7 Климатика или газ

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #31

    Отговор: 7 Климатика или газ

    Цитат Първоначално публикувано от Spitfaqr12 Виж публикацията
    Лазаре как топли с един климатик 60м2?
    И това ми било комфорт?
    Ай стига глупости.
    60 квадрата, са три стаи, баня с тоалетна и коридор.
    Точно в такъв апартамент на брата, сега слагам едно Равели /3-10кв на водната риза/-3 радиатора, лира и бойлер, а има подов, стенен клими и ел конвектор в кухнята.
    Сигурно не съм в ред, като една клима ще се справи?
    Напълно комфортно е и наистина в 60кв. апартамент разстановката е такава и съвпада с описаната от мене какво съвпадение само.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2017
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    2,066
    #32

    Отговор: 7 Климатика или газ

    По темата .
    Аз бях в старата къща с газов Котел И радиатори.
    След това се топлех с висок клас климатици .
    Единствено котлето се ползваше за топла вода.
    С климатиците не ми е било дискомфортно по никакъв начин ,а сметките бяха горе долу на половина.

    Сега новата къща я мислех с термопмпа и подово .
    Или другия вариант климатици ( този път в спалните подови нексура)
    Обикалях по фирми за оферти и съвет е .
    За момента май ще съм с клими + 2 бойлера и колектори .
    Дано съм помогнал на колегата в Чуденката .

    П.п.
    Аз повече не искам да чуя за газ или пелети .
    zxc0 одобрява това.

  4. Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Живее в
    Русе
    Мнения
    326
    #33

    Отговор: 7 Климатика или газ

    Цитат Първоначално публикувано от PPP1 Виж публикацията
    Като всеки себеуважаващ се ползвател на климатик и ползвател на форума за климатици имам дигитален уред за измерване на моментна и обща мощност от октомври месец до 31.03.2019 показанията са 1000 киловата това прави 200 кинта тъй като се къпя от време на време а и не само аз имам телевизор хладилник и темподобни уреди общата сметка за периода 01.10.2018-31.03.2019 е точно 430лв. Сега косвеното сравнение колега от работата с апартамент 80квадрата изолиран на газ плаща разсрочено по 120лв на месец или 1440лв на година от тези пари изваждаме примерно 400 лв колкото е грубо цената на използвания газ за топла вода за 12 месеца и остават 1000лв за отоплителен сезон.Когато се формира изравнителната сметка винаги доплаща но не големи суми затова не ги споменавам.
    PPP1, как ги смятате косвено тези неща, не знам? Какви 1440 лв за 80 квадрата, какви 400 лв за топла вода?! Ето тук като всички останали "редови" потребители съм постнал черно на бяло с извадка от сметката си в "Овъргаз" какви са ми сметките за парно за подобна квадратура и можеш да ги видиш - няма скрито-покрито, няма лъжа и измама. Чудно ми е колко "добре изолиран" му е апартаментът на този Ваш колега? Или просто ги изчислихте на око ей така ангро? И това е общо за парно, и за топла вода, този сезон решихме да я караме изцяло на парно. Според мен трябва да вземеш такова решение преди началото на сезона, за да си ефективен, инверторите също не се спират и пускат, глупаво е. Аз винаги съм комбинирал парно с климатици, тоест имам и двете, у дома никога не сме стояли на студено, напротив, защото жената е зиморничава. Препоръчвам също този вариант на всеки, който може да си го позволи, защото имаш свободата да избираш по-евтиното моментно между природния газ и тока. Особено преди 2-3 години на газ беше много по-изгодно от сега. В този смисъл застъпвам мнението на VanDan, за който може да си го позволи и как да подходи. Иначе вярно думате, че понякога се гаврят с цената на газта, но сега-засега излиза също добре като разход. Аз работя във фирма с голяма консумация на природен газ на месец и не е приятно в индустриални размери изведнъж да ти вдигнат цената с 14-15% за две ценови тримесечия, че и да ти искат авансови плащания насила, банкови гаранции и какви ли не други монополно-изеднечиски извращения, а ти да се чудиш накъде по-нагоре вече към тавана да движиш цените. Виж, ако тръгнат отново да вдигат газта още по-драстично, а токът с по-малки темпове, е съвсем друга история. Но това, което виждам досега като сметки, не е това, което ти се опитваш да ни внушиш, че е в пъти над климатика. А колкото и да е, парното е една идея по-голям комфорт, каквото и да си говорим. Имам и двете от години, мога да правя изводи и сравнения. Това не значи, че климатиците са по-лоши, но са добра алтернатива. Само дето от време на време потракват, посъскват, побръмчават и т.н, но в името на икономията и любовта към минимумите сме готови на жертви.
    VanDan и bobivg харесват това.

  5. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #34

    Отговор: 7 Климатика или газ

    Цитат Първоначално публикувано от Spitfaqr12 Виж публикацията
    Лазаре как топли с един климатик 60м2?
    Напълно възможно, но не навсякъде условията го позволяват.
    bobivg одобрява това.

  6. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #35

    Отговор: 7 Климатика или газ

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Жестоката истина е, че твоята представа за комфорт е много далеч от тази на автора на темата. Ти топлиш 60м2 с един климатик, значи според теб за 110м2 му трябват не повече от 2 климатика! Е да де, ама според него, според мен и според всеки, който малко разбира от комфорт, това е просто смешно и няма смисъл да продължаваме дискусията
    Ами и според теб е горе долу така но ти като професионалист подценяваш пишещите без да допускаш че примерно пишещия може да е сериозно навътре с материята. И тъй като както казах в един друг форум термодинамиката ми е страст и едно време в университета ми беше ще ти направя малко груби сметки. Ти си писал че за 110 кв имаш изразходвани 3,5мегавта за 5 месеца а аз съм писал че за 6 месеца имам изразходени 3 мегавата/имам 1 мегавтХ3/среден КОП/ за 60 квадрата от тази математика излиза същото даже ме обзема завист щото опаковката ми е качествена а ти ме биеш.Чисто математически моя комфорт трябва да е като твоя защото аз не обитавам 60кв метра салма а изолиран апартамент.

  7. Banned
    Тук е от
    Sep 2018
    Мнения
    1,250
    #36

    Отговор: 7 Климатика или газ

    Цитат Първоначално публикувано от bobivg Виж публикацията
    Случва се ако си в блок с топлещи съседи, ама не и за къща като на питащия.
    Пък ако и случайно има тец да ти минава някой щранг.......
    Аз лично мога и да карам без отопление и пак да ми е добре. За първа смяна излизам в 4.30ч, от втора се прибирам в 23.30ч,когато съм нощна ме няма цяла нощ, събирам топлината от котела на работа, прибирам се, две одеала и лягам.
    Но когато има жена и деца, този номер не става.
    ----------


    ППП1,при швабите бях в квартира с 16см изолация, троен стъклопакет, и пак през лятото понякога сме си пускали радиаторите през нощта.
    Този пост е редактиран от Spitfaqr12; 24-04-19 в 23:51.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #37

    Отговор: 7 Климатика или газ

    Цитат Първоначално публикувано от Phoenix_1 Виж публикацията
    PPP1, как ги смятате косвено тези неща, не знам? Какви 1440 лв за 80 квадрата, какви 400 лв за топла вода?! Ето тук като всички останали "редови" потребители съм постнал черно на бяло с извадка от сметката си в "Овъргаз" какви са ми сметките за парно за подобна квадратура и можеш да ги видиш - няма скрито-покрито, няма лъжа и измама. Чудно ми е колко "добре изолиран" му е апартаментът на този Ваш колега? Или просто ги изчислихте на око ей така ангро? И това е общо за парно, и за топла вода, този сезон решихме да я караме изцяло на парно. Според мен трябва да вземеш такова решение преди началото на сезона, за да си ефективен, инверторите също не се спират и пускат, глупаво е. Аз винаги съм комбинирал парно с климатици, тоест имам и двете, у дома никога не сме стояли на студено, напротив, защото жената е зиморничава. Препоръчвам също този вариант на всеки, който може да си го позволи, защото имаш свободата да избираш по-евтиното моментно между природния газ и тока. Особено преди 2-3 години на газ беше много по-изгодно от сега. В този смисъл застъпвам мнението на VanDan, за който може да си го позволи и как да подходи. Иначе вярно думате, че понякога се гаврят с цената на газта, но сега-засега излиза също добре като разход. Аз работя във фирма с голяма консумация на природен газ на месец и не е приятно в индустриални размери изведнъж да ти вдигнат цената с 14-15% за две ценови тримесечия, че и да ти искат авансови плащания насила, банкови гаранции и какви ли не други монополно-изеднечиски извращения, а ти да се чудиш накъде по-нагоре вече към тавана да движиш цените. Виж, ако тръгнат отново да вдигат газта още по-драстично, а токът с по-малки темпове, е съвсем друга история. Но това, което виждам досега като сметки, не е това, което ти се опитваш да ни внушиш, че е в пъти над климатика. А колкото и да е, парното е една идея по-голям комфорт, каквото и да си говорим. Имам и двете от години, мога да правя изводи и сравнения. Това не значи, че климатиците са по-лоши, но са добра алтернатива. Само дето от време на време потракват, посъскват, побръмчават и т.н, но в името на икономията и любовта към минимумите сме готови на жертви.
    Аз не внушавам аз констатирам и изказвам мнение всеки сам си решава и после страда. Съгласете се че няма да тръгна насила да купувам климатици на човека с неговите пари на сила.

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #38

    Отговор: 7 Климатика или газ

    Цитат Първоначално публикувано от PPP1 Виж публикацията
    Ами и според теб е горе долу така но ти като професионалист подценяваш пишещите без да допускаш че примерно пишещия може да е сериозно навътре с материята. И тъй като както казах в един друг форум термодинамиката ми е страст и едно време в университета ми беше ще ти направя малко груби сметки. Ти си писал че за 110 кв имаш изразходвани 3,5мегавта за 5 месеца а аз съм писал че за 6 месеца имам изразходени 3 мегавата/имам 1 мегавтХ3/среден КОП/ за 60 квадрата от тази математика излиза същото даже ме обзема завист щото опаковката ми е качествена а ти ме биеш.Чисто математически моя комфорт трябва да е като твоя защото аз не обитавам 60кв метра салма а изолиран апартамент.
    Не знам каква страст ти е била термодинамиката, но 3,5МВтч изразходени от термопомпата означава 10МВтч енергия вкарана в къщата. И на пелети е толкова, и на газ - също. Добре, че не си се отдал на страстите си

  11. Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Живее в
    Русе
    Мнения
    326
    #39

    Отговор: 7 Климатика или газ

    Цитат Първоначално публикувано от PPP1 Виж публикацията
    Аз не внушавам аз констатирам и изказвам мнение всеки сам си решава и после страда. Съгласете се че няма да тръгна насила да купувам климатици на човека с неговите пари на сила.
    На мен ми беше интересно това, което обяснявате, но в момента на Вашата така наречена констатация ме изгубихте. Не може така да се излагат числа и суми наизуст. Аз Ви давам черно на бяло факти, а те са, че не е толкова скъпо, колкото го изкарвате. В различни помещения с различни изолации може да е различно, но не е 1500 лв за 80 квадрата. Абсурд! За другото не споря, а пък и не разбирам. Специалистите да се аргументират по въпроса. Аз съм "за" диверсификацията с техника при финансова възможност и ако Овъргаз или Булгаргаз си вдигнат драстично цените, да си го продават на когото щат. Но докато цената ме устройва, си седя на парно и не се оплаквам.
    VanDan и Lazar харесват това.

  12. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #40

    Отговор: 7 Климатика или газ

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Не знам каква страст ти е била термодинамиката, но 3,5МВтч изразходени от термопомпата означава 10МВтч енергия вкарана в къщата. И на пелети е толкова, и на газ - също. Добре, че не си се отдал на страстите си
    Това за термопомпата не съм го прочел.Ще охладя малко страстите значи излезе че аз съм за завиждане бях се притеснил за изолацията.
    Lazar одобрява това.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,598
    #41

    Отговор: 7 Климатика или газ

    РРР1, на мен редовно са ми казвали, че съм пример за "котка по гръб не пада". Но признавам, че в сравнение с теб в това отношение съм в отношение като "хобит срещу гигантски трол". Влез (важи и за Рафаилиев) в темата "Колко ви струва отоплението на природен газ" във форума. Там никой не прави косвени изводи и констатации, а простичко се дават факти и сметки, не рядко с реални примери с прикачени данни от фактури на доставчика. В последно време има хора с отлични сметки. Нещата в последните години се промениха към по-добро. Вече хората имат повече информация и избор на пазара на котли и качествени елементи за системите. Не се монтират като едно време неикономични котли с огромна минимална мощност в сравнително малките и изолирани жилища. Редовно се монтират програмируеми стайни управления. Прави се добре изградена система и в съчетание с изолация, стигаме до добри резултати. Отделно цената на природния газ, въпреки че в последно време започна пак да расте е още поне 30-40% по-ниска от нивата от преди 4-5г.
    Мисля, че ако действително тук конкретно са нужни 7бр. климатици и се вземат качествени такива от поне 1800-2000лв. (да не говорим за модели като Уруру или Нексура), нито инвестицията (категорично с клими ще е доста по-скъпа), нито месечните сметки ще се различават толкова много от 1 (един) котел и подово или радиатори. Даже има вариант парите да стигнат и за комбо ТП (някоя китайка) с газов котел за бекъп и подово.
    Тактично предложих да спрем дискусията, защото се измества акцента към безсмисления спор климатици vs природен газ. Всеки си има глава на раменете. Има теми и за климатици, техните сметки, предимства и проблеми и аналогично теми за същото и природен газ. Има и за ТП и подово.
    Личният ми избор е ако можеш да си позволиш и двете.
    Този пост е редактиран от VanDan; 25-04-19 в 10:02.
    edi1 и Phoenix_1 харесват това.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #42

    Отговор: 7 Климатика или газ

    Това е нормален проблем в комуникацията в България просто ние българите благодарение на комунизма и не на последно място на т.нар. добро образование сме свикнали на кратки разсъждения завършващи обикновено с някаква ругатня и затова имаш такова усещане за тролове хобити и котки. Това ми напомня на времето когато се уволних от казармата и като идех с приятели на заведение седях и мълчах като пън най малко един месец след уволнението щото в главата ми имаше само тъй вярно съвсем не и някоя ругатня а тия три неща не се вписваха добре в социалната комуникация.Такъв феномен се наблюдава и във форумите. Също така си спомням първите ми срещи с чужденци които се изразяваха свободно обстоятелствено и това ме поразяваше щото тогава беше възприет и налаган мита че ние бъгарите сме най топлите и гостоприемни хора на планетата и в слънчевата система а чужденците били студени дистанцирани т.н. което е поредната глупост. А относно газта аз съм дал обстоятелственото си мнение може да е грешно за едни да е вярно за други включае мен самия а думата косвено съм я използвал в смисъл че не се отоплявам на газ в жилището в което живея а съм виждал колегата колко плаща месечно не трябва да считате че смисъла на косвен означава нещо далечно непознато или както се казва в един виц аз съм чувал от един който е виждал. Относно преките доказателства съм скептичен щото те могат да не отразяват правилно обективната реалност за мен най прякото и елементарно доказателство е съдържанието на портфейла а за съжаление всеки от вас си го знае аз няма как да го знам т.е. дори и тези уж ваши железни доказателства са косвени за мен и мога да се съмнявам.Затова аз никога не съм агресивен в комуникацията представям вижданията си популярно без някакви сложни логически кострукции както се случва понякога в доста форуми и оставям четящите сами да си правят изводите до колкото им е възможно защото човек не може да знае и разбира всичко.Точно поради тази причина понякога хората се залъгват от постове в които бъка от някакви технически описания неясни или неточно описани процеси и неразбиращия се увлича и тъй като не разбира и ако информацията не е представена популярно вероятността да сгреши е голяма. Такъв феномен съм наблюдавал в форумите за електротехника там се пишат формули сечения измислят се нови закони, изменят се вече съществуващи и човек ако примерно иска да си смени фасунгата и случайно влезе в този форум с всички тия формули сечения закони може даже да си помисли че трябва да си смени цялата инсталация работила безпроблемно примерно 30 години и да поругае ел техника който я е направил.
    Този пост е редактиран от PPP1; 25-04-19 в 09:58.
    VanDan одобрява това.

  16. Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Живее в
    Русе
    Мнения
    326
    #43

    Отговор: 7 Климатика или газ

    Това е така за общите форуми, но изложените преки доказателства, са си преки доказателства и не виждам защо трябва да имате основание да се съмнявате в тях. "Когато числата говорят и боговете мълчат". И във форумите за автомобили например ако влезеш и попиташ за някакъв проблем, който имаш, всякакви разбирачи започват да ти обясняват какъв е и накрая оставаш с впечатлението, че половината ти кола е за смяна. А всъщност се оказва нещо много просто, евтино и елементарно, когато ти преведат съвсем преки доказателства в сервиз с кадърни техници. Сега и при климатиците съм забелязал, че например някой подценява и се съмнява в качествата на дадена машина, друга пък прекалено се надценява, но практиката понякога категорично опровергава теорията в идеалния случай според изчисленията на книга и на око. Физиката и природата са сложно нещо. Има толкова много фактори, явни и не толкова явни обстоятелства и фактори, че дори и най-добрият проектант и инженер би могъл да изпусне сигурно нещо малко. Всеки един конкретен случай е различен и изисква специфичен подход. Трудно може да се обобщи генерален извод, че еди кое си е по-добро от еди кое си във всеки един случай и да дръпнем чертата. Ето аз съм живият пример как при мен локалното парно не излиза толкова скъпо, поне при тези цени и заставам изцяло зад това си твърдение, защото просто практиката го доказва. Сигурно щях да спестя стотина лева, ако ползвах климатиците тази зима, но за мен е по-важен комфортът у дома. Аз даже и не изключвам вероятността Вашият колега да плаща по 1500 лв на година за газ, но тогава явно е много далеч от така описаната от Вас ситуация с "добре изолираното жилище". Или хич не е добре изолирано, или там живеят поне 6-7 души, които нон-стоп не излизат от банята, а парното бичи на поне 25 градуса нон-стоп денем и нощем. Нещата са крайно неопределени и нееднозначни във всеки конкретен случай. Затова си има специалисти да смятат, да изчисляват и да мислят на място и във всяка специфична среда. По същите закони на физиката. И накрая се надяваме на тях. Явно моят проектант е бил кадърен.

  17. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #44

    Отговор: 7 Климатика или газ

    Относно проектите мога да кажа че ежедневието не е толкова шарено колкото си мислите аз и другаде съм го писал че условията не са кой знае колко уникални повечето стаи са с две външни стени а има и такива с по една трудно ще се намерят жилищни помещения с височина примерно 3,5метра. България не е голяма държава и колкото и да се говори за температурна разлика не е толкова драстична като изключим населените места в югозападната част на страната. Средните зимни температури се различават с един два градуса но когато има дни с аномално ниски температури хората ги помнят и раздуват нещата че били две три седмици примерно. Също е важно да обяснявате честно на колко ви бичи парното щото на моя познат бичи на 23 през деня и 20 през ноща както си бичи моя климатик. Щото и аз имам съсед който за 60 кв пак изолиран апартамент също се хвали че плаща малко газ но като влезна у тях термометъра бичи на 20-21 градуса като вечерта го спират. А относно топлата вода мога да кажа че 30лв се правят без проблем на месец. Защото 30лв са около 33 кубика газ в тях се съдържат в идеалния случай 297киловата енергия та не виждам какво невероятно има в това примерно ако в една къща се къпят четирима човека е напълно възможно а и топлата вода не е само за къпане. А относно физиката там вярвай ми няма нищо кой знае колко сложно като изключим някои модерни направления но те са ирелевантни за макросвета.

  18. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,598
    #45

    Отговор: 7 Климатика или газ

    Основният проблем преди време идваше от това, че на пазара имаше само конвенционални котли с огромна минимална мощност по 10-12kW. При сравнително малки или добре изолирани жилища, доста често и без монтирано управление по стайна температура, тези котли работят в изключително неикономичен режим - включи-изключи. В газовите теми му викахме "цък-цък". Пали-гори няколко секунди-гаси. Също така цената на природния газ беше поскъпнала около 2012-13г. с 120% и беше стигнала до 1.26лв./м3 в някои райони на страната. Хората имаха високи сметки. Почваха да изключват радиатори и това още повече намаляваше необходимата мощност и се влиза в един порочен кръг. Сега вече има модерни кондензни котли с минимална мощност до 2kW. Има избор и от стайни управления по температура на въздуха, има качествени материали за отоплителните системи. Също така природния газ падна преди 2г. до 0.68лв/м3, а сега е около 0.88-0.90лв./м3 за различните райони на страната, което е все още далеч от нивата 1.20-1.26лв./м3. Всичко това допринесе да има потребители с доста поносими сметки, отопляващи всички помещения, бани, тоалетни, ползващи най-добрата екстра на природния газ - неограничена и евтина (в сравнение с други източници) БГВ.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 3 от 7 ПърваПърва 12345 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Как да демонтирам климатика си?
    От to6ko76 във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 63
    Последно: 06-03-19, 06:10
  2. Климатика вие/свири...?
    От milanov във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 20
    Последно: 10-01-17, 22:21
  3. Покупка на 3 климатика
    От ilian.oblashki във форум Климатици Daikin
    Отговори: 16
    Последно: 04-07-14, 21:37
  4. Има ли проблем с климатика?
    От Николай Стефанов във форум Климатици Panasonic, National
    Отговори: 26
    Последно: 30-03-11, 23:27
  5. навес над климатика , ДА или НЕ
    От divi4 във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 6
    Последно: 08-03-11, 19:02

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе