Резултати от 1 до 10 от общо 10
Like Tree3Одобрявам
  • 1 Post By PPP1
  • 1 Post By bobivg
  • 1 Post By PPP1

Моля за съвет за отопление на апартамент Здравейте, наскоро закупих апартамент в стра сграда и сега предстои пълното му реновиране. През апартаментът минават два комина, като отоплението някога е било чрез печки на дърва. Сградата няма външ

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Nov 2019
    Мнения
    1
    #1

    Моля за съвет за отопление на апартамент Здравейте, наскоро закупих апартамент в стра сграда и сега предстои пълното му реновиране. През апартаментът минават два комина, като отоплението някога е било чрез печки на дърва. Сградата няма външ

    Здравейте,
    наскоро закупих апартамент в стра сграда и сега предстои пълното му реновиране. През апартаментът минават два комина, като отоплението някога е било чрез печки на дърва. Сградата няма външна изолация, както и не е предвидена такава в близко бъдеще. Ще се направи вътрешна такава. Това, което не зная е, как би било най-разумно да бъде отопляван апартаментът. Бюджета за съжаление не е много голям. Бих могъл да отделя около 3000 лева за някакъв вариант. Мислех си за камина(печка) на дърва или пелетна такава. Ще приложа и скица на апартаментът, като стената между кухнята и холът ще се отвори, така че ще бъде директна връзката между двете. 66 квадрата е целият апартамент, като основните части са спалнията, холът и малка детска стая. Бях се замислил за печка в коридорът, като се надявах да може при отворени врати да се затоплят и околните помощения или може би такава в самият хол. Вариантът с водна риза? Но за там едва ли бих имал място за разширителен съд, пък и може би ще е далеч от бюджетът, който бих могъл да отделя.Дали би могла такава печка да се върже директно към отопляващите тела (радиатори). Моля, погледнете скицата на апартамента и бих се радвал на всякакви препоръки, как би било най-практично. Много ви благодаря
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #2

    Отговор: Моля за съвет за отопление на апартамент Здравейте, наскоро закупих апартамент в стра сграда и сега предстои пълното му реновиране. През апартаментът минават два комина, като отоплението някога е било чрез печки на дърва. Сградата

    Цитат Първоначално публикувано от kurtata Виж публикацията
    Бюджета за съжаление не е много голям. Бих могъл да отделя около 3000 лева за някакъв вариант. Мислех си за камина(печка) на дърва или пелетна такава.
    2 климатика + 2 конвекторни радиатора.

  4. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #3

    Отговор: Моля за съвет за отопление на апартамент Здравейте, наскоро закупих апартамент в стра сграда и сега предстои пълното му реновиране. През апартаментът минават два комина, като отоплението някога е било чрез печки на дърва. Сградата

    Щом ще е пълно реновиране закъде бързаш. Този процес ще продължи най малко няколко месеца до тогава ще спестиш кинти. Ти така си написал нещата че едва ли не пълното реновиране се случва за две седмици освен ако не си вложил някакъв друг смисъл в термина пълно реновиране.
    VanDan одобрява това.

  5. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #4

    Отговор: Моля за съвет за отопление на апартамент Здравейте, наскоро закупих апартамент в стра сграда и сега предстои пълното му реновиране. През апартаментът минават два комина, като отоплението някога е било чрез печки на дърва. Сградата

    Преди да си правиш каквито и да било планове се разходи до съседите отгоре и отдолу за да провериш какво са вързали към тези комини. Ако има вързани абсорбаторите и в двата комина преосмисляш вариантите или тръгваш на война.
    Това топлото имам чувството, че никой не го мисли предварително, въпреки че е най-голямото перо от битовите сметки.
    Забавно ми е как се хвърлят хиляди евра за кутийките, но ако може отоплителната инсталацията да е на цената на един телевизор или гардероб, защото пари нямало.
    Lazar одобрява това.

  6. Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    324
    #5

    Отговор: Моля за съвет за отопление на апартамент Здравейте, наскоро закупих апартамент в стра сграда и сега предстои пълното му реновиране. През апартаментът минават два комина, като отоплението някога е било чрез печки на дърва. Сградата

    Какви дърва,какви пелети те гонят бе човек.С 3000лв. само два климатика можеш да купиш.Ако имаш време да не се нанасяш в апартамента сега се прави всичко като изолации отопление и така нататък.Ако имаш газ там теглиш заем още и правиш подово на целият апартамент.Ако нямаш пари два климатика и това е.С дърва пелети не се занимавай.

  7. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #6

    Отговор: Моля за съвет за отопление на апартамент Здравейте, наскоро закупих апартамент в стра сграда и сега предстои пълното му реновиране. През апартаментът минават два комина, като отоплението някога е било чрез печки на дърва. Сградата

    Е вие много на едро започнахте да говорите. Аз за 3000 лв си направих парно с камина с медни тръби моя апартамент е подобен на неговия само че аз имам голям хол спалня и кухя нямам малка детска недейте така тия хиляди за нищо ги нямате. Според мен е хубаво да има алтернативен вариант. Аз имам камина имам и климатик и съм говорил по темата за климатика. Единствения недостатък на климатика е че като се счупи нямаш топло. А камината ми на дърва трудно ще се счупи може би след 15 години ще изгние но няма да се счупи а медните тръби не прегряват даже те ще останат и след 50 години. Климатик винаги може да се сложи дори и след като е приключил ремонта но тръби да се поставят след това е тъпанарско. Затова докато реновира генерално да изчака да пита няколко майстора за отопление кое колко ще му струва и т.н. Иначе и газта не е лошо решение но е скъпо и като експлоатация и като първоначална инвестиция защото тия 3К лева ще му стигнат само за котел и разрешително. Затова според мен е най добре твърдо гориво и след това квото Господ и джоба дадат.
    VanDan одобрява това.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2016
    Мнения
    19
    #7

    Отговор: Моля за съвет за отопление на апартамент Здравейте, наскоро закупих апартамент в стра сграда и сега предстои пълното му реновиране. През апартаментът минават два комина, като отоплението някога е било чрез печки на дърва. Сградата

    Здравейте , пиша в темата на колегата , надявам се да не се сърди , а може и да е от полза за всеки!
    Срава въпрос за 5 стаи , голям коридор 2 малки помещения ( мокро помещение + малка тоалетна ) и баня. Идеята ми е за изграждане на отоплителна инсталация - клоня към нискотемпературна. До колкото четох е " по-добрият" вариант при : постоянно отопление ( целият зимен сезон ) ; топла вода за къпане ; възможност за комбиниране на отоплителни уреди - радиатор + конвектор. Моля поправете ме ако греша. Та почивните дни ми изпадна една статия за определяне на топлозагуби и необходима отоплителна мощност. Прилагам линк към статията : https://www.termosilikat.com/блог/оп...мощност - съжалявам ако нарушавам правила по този начин. Изчислих за всяко едно помещение ( без малката тоалетна - 2 м2 ; мокрото помещение 2м2 и банята 5м2) и обща топлозагуба 4 674.07 W. Възможностите ми са до тук. Почвам с въпросите . Добре би било и в банята да се сложи една лира - продполагам до 500W. Идеята е всички стаи без 1 да са отворени и топло навсякъде - изчисленията са правени при постоянна температура 22 гр. като вечер може би ще е по-добре темпаратурата да е по-ниска 19 - 20. Какви радиатори мога да сложа - панелни или алуминиеви или конвектори , в зависимост от отоплителната инсталация - нискотемпературна? Как се изчислява мощността на панелният радиатор? С каква мощност трябва да е котелът за да осигури отопление и топла вода ?
    Предполагам изтървам още доста информация , която е необходима за правилните отговори ! Благодаря предварително .

  10. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #8

    Отговор: Моля за съвет за отопление на апартамент Здравейте, наскоро закупих апартамент в стра сграда и сега предстои пълното му реновиране. През апартаментът минават два комина, като отоплението някога е било чрез печки на дърва. Сградата

    Нискотемпературна ОИ (с източник Термопомпа) изисква основно подово отопление. В краен случай с конвектори. Не е удачно с радиатори, защото ще са необходими огромни радиатори. Повечето Термопомпи са най-ефективни около 30-35гр. температура на носителя в системата.
    Не е това темата за вас. Има други много подходящи теми в разделите за отопление. Много неща има написани, просто трябва да се чете. Съмнявам се някой отново да почне да синтезира за пореден път всичко написано по въпроса. Първо трябва да си изясните какво ще ползвате като източник на топлина. Климатици, термопомпа, котел (на какъв вид гориво). После вече идва направа на отоплителна система, избор на подходящ котел.
    Този пост е редактиран от VanDan; 25-11-19 в 12:32.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2016
    Мнения
    19
    #9

    Отговор: Моля за съвет за отопление на апартамент Здравейте, наскоро закупих апартамент в стра сграда и сега предстои пълното му реновиране. През апартаментът минават два комина, като отоплението някога е било чрез печки на дърва. Сградата

    VanDan , благодаря за коментара. Понеже незнам от къде да започна и апартамента е за основно ползване ( тепърва ще се прекарват тръби и радиатори / конвектори ). Източник на топло ще е газов котел. Като пълен лаик , моля те подай жокер къде да постна темата или къде има синтезирана информация.
    Благодаря предварително

  12. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #10

    Отговор: Моля за съвет за отопление на апартамент Здравейте, наскоро закупих апартамент в стра сграда и сега предстои пълното му реновиране. През апартаментът минават два комина, като отоплението някога е било чрез печки на дърва. Сградата

    Нова тема няма никакъв смисъл да се прави. Почти всичко го има във вече налични теми. Има цял раздел за Отопление с теми по въпроса "на килограм" - избор на котел (пелети, газ), сметки, основни акценти, управление по стайна температура, радиатори, подово, конвектори, тръби. Има няколко теми за Термопомпи. Просто трябва да се разгледат и прочетат по-обстойно темите в този раздел. Разбирам, че всеки иска да си направи нова тема и в нея някой синтезирано да му пренапише отново всичко. Да му направи проект, избере котел, вид ОИ и даде подробни индивидуални насоки. Дори в момента има създадена абсолютно аналогична тема дубликат на тази - "Съвети за изграждане на отоплителна и охл. инсталация в нов апартамент". Има и още няколко такива, почти напълно идентични на тези. Няма как само с писане и четене по форуми да се изгради специфична отоплителна инсталация. Търсете специализирани фирми, майстори.
    Малко се съмнявам да се намерят повечко "мераклии" да пишат отново същото. И "майсторите" са кът - един-двама са само пишещите. Тук не е като в климатичните теми, където почти винаги има групичка потребители, вманиачени да пишат. Като им омръзне след определено време, се появява поредната нова и т.н.
    Този пост е редактиран от VanDan; 26-11-19 в 10:01.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отопление на апартамент
    От Maradonev във форум Отопление
    Отговори: 8
    Последно: 13-01-19, 11:05
  2. Отговори: 13
    Последно: 08-05-15, 02:36
  3. Отговори: 8
    Последно: 26-06-11, 22:41
  4. Най подходящо отопление за апартамент
    От vakata77 във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 19
    Последно: 23-05-11, 00:29
  5. Отопление на апартамент - климатици или газ?
    От ivanatora във форум Отопление
    Отговори: 20
    Последно: 05-06-10, 09:21

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе