Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 36

Смяна на дисплей на лаптоп с друг, щадящ очите?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2015
    Живее в
    Варна
    Мнения
    101
    #1

    Смяна на дисплей на лаптоп с друг, щадящ очите?

    Здравейте,
    Имам геймърски лаптоп Acer Predator Helios 300. Когато чета нещо в интернет вечер ми дразни очите прекалено много и не мога да чета повече от 15-20 минути, макар, че намалям яркостта много и пускам филтъра за синя светлина. С телефона ми (Амолед дисплей) го нямам този проблем и мога да чета с часове. Чувал сум, че и при ретина дисплеите на Apple също това не е проблем. Та въпроса ми е предлагат ли се такива 15" дисплеи за лаптоп, с които мога да заменя моя? Какъв тип матрица ще ми свърши работа?
    Държа задължително да е матова.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    1,169
    #2

    Отговор: Смяна на дисплей на лаптоп с друг, щадящ очите?

    Някъде бях чел за филтри , закрепящи се ( или залепящи ) по екрана , ама като не мога да се сетя...
    Тук има и софтуерно решение , но не съм пробвал - https://iristech.co/bg/filtur-za-sinq-svetlina/

  4. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,205
    #3

    Отговор: Смяна на дисплей на лаптоп с друг, щадящ очите?

    За начало те съветвам да си направиш основен преглед при офталмолог.
    Освен това има огромно значение и типа на осветлението в помещението. Евтините LED крушки имат страхотен ШИМ, който в комбинация с този надисплея вреди изключително много. А ако позваш лаптопа без стайно осветление е още по-лошо.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2015
    Живее в
    Варна
    Мнения
    101
    #4

    Отговор: Смяна на дисплей на лаптоп с друг, щадящ очите?

    Ползвам филтри за синя светлина и на лаптопа и на телефона. Определено помагат, но не решават напълно проблема. Та затова се чудя дали няма по-добри дисплеи за лаптоп, които като амолед дисплея на телефона ми натоварват зрението в пъти по-малко?

    Относно осветлението: наистина вечер ползвам само една нощна лампа (спот) и ЛЕД крушката със сигурност не е някакво чудо на текниката. Може би трябва да я сменя с халогенна, макар, че ще ми топли на тила (пада се на около 30 см зад главата ми)


    Sent from my SM-N970F using Tapatalk

  6. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2015
    Живее в
    Варна
    Мнения
    101
    #5

    Отговор: Смяна на дисплей на лаптоп с друг, щадящ очите?

    Иначе що се отнася до зрението ми, на всеки 2 години минавам на преглед за да си подновя медицинското и всичко си е наред. Виждам дори най-долния ред с най-ситния шрифт. Единствения ми проблем е с лаптопа и то само почти на тъмно вечер. Ще проуча въпроса за ШИМ-а, т.к. тая материя ми е непозната и дано намеря решение.


    Sent from my SM-N970F using Tapatalk

  7. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,205
    #6

    Отговор: Смяна на дисплей на лаптоп с друг, щадящ очите?

    Просто си намери качествена LED крушка Warm 2700K. Аз ползвам тип Filament (със жълтите нишки в нея и стъклен балон). Има варианти прозрачна и frosted glass (матова).
    При работа с компютър не ползвай спот, чийто светлина конструктиво е насочена с рефлектора. Особено директно към дисплея.
    Още от времето на кинекопите най-добрата светлина за гледан нощно време е разсеяната зад екрана, при което източникът не свети директно в очите. Справка - Ambilight и HUE на Philips.

    Това, че виждаш таблицата е най-елементарният тест. Писах за очни дъна, тест за четене на близко разстояние, изменение на ретината т.н.
    Обикновено се правят в специализирани клиники, а не във всеки меицински център.Във Варна имате очна клиниа, така, че си облгодетелстван.
    Този пост е редактиран от Gena_bs; 10-07-20 в 18:04.

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,300
    #7

    Отговор: Смяна на дисплей на лаптоп с друг, щадящ очите?

    Хе, хе.

    Стига де, няма никаква сложна техника за очните дъна.

    За пръв път ме гледаха преди 26 години - и тогава си ги имаше, има ги и сега тези апарати.

    Задължително е обаче:

    1. Да те прегледа дългогодишен специалист, по възможност който прави и очни операции.Просто имат голям опит и "хващат неща", които на един очен лекар, който прави само прегледи може изобщо да не му направи впечатление.

    2. Задължител и е да ти капнат лекарство в очите за разширяване на зениците.Без него всякакви прегледи са изрични.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,205
    #8

    Отговор: Смяна на дисплей на лаптоп с друг, щадящ очите?

    Писах за съвременните апаратни изследвния като цяло: https://st-petka-eyeclinic.bg/ceni/#izsledvaniya
    Очните дъна ги посочих като една степен по-сложно изследване от таблицата.
    Така, че хе, хе-то не мисля, че е уместно.

  11. Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    904
    #9

    Отговор: Смяна на дисплей на лаптоп с друг, щадящ очите?

    А какъв ти е телефона, че си доволен от него? Питам, понеже при телефоните, точно амолед-ите имат повече шим и дразнят чувствителните към това.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2015
    Живее в
    Варна
    Мнения
    101
    #10

    Отговор: Смяна на дисплей на лаптоп с друг, щадящ очите?

    Телефона ми е Самсунг Ноут 10 и според информацията, която намерих в notebookcheck.net е с честота 250 Хц, което не би трябвало да дразни очите.
    Лаптопа ми е с IPS матрица и би трябвало да е без ШИМ, a дразни. Явно в моя случай проблема е единствено в това, че чета на тъмно. Предните няколко вечери пробвах да чета на светнато и нямах този проблем, но пък ме дразнят крушките, които ми светят в очите. Явно трябва да измисля къде да добявя някоя нощна лампа на стената в каютата ми.


    Sent from my SM-N970F using Tapatalk

  13. Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    904
    #11

    Отговор: Смяна на дисплей на лаптоп с друг, щадящ очите?

    Ами и на Ноута си мига, като се намали подсветката, явно не си точно към това трептене чувствителен, по скоро е към светлината.

    https://youtu.be/9ofQ3Dgqw3k

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Mar 2018
    Мнения
    438
    #12

    Отговор: Смяна на дисплей на лаптоп с друг, щадящ очите?

    Цитат Първоначално публикувано от Valchev83 Виж публикацията
    Телефона ми е Самсунг Ноут 10 и според информацията, която намерих в notebookcheck.net е с честота 250 Хц, което не би трябвало да дразни очите.
    Лаптопа ми е с IPS матрица и би трябвало да е без ШИМ, a дразни. Явно в моя случай проблема е единствено в това, че чета на тъмно. Предните няколко вечери пробвах да чета на светнато и нямах този проблем, но пък ме дразнят крушките, които ми светят в очите. Явно трябва да измисля къде да добявя някоя нощна лампа на стената в каютата ми.


    Sent from my SM-N970F using Tapatalk
    Това, че матрицата е IPS, не означава, че няма ШИМ. Иначе за твоя модел го дават, че няма flicker (което е същото):
    https://www.notebookcheck.net/Acer-P....441292.0.html
    Като четеш на тъмно и се взираш в екрана на лаптопа е нормално да имаш проблеми. Сложи някакво осветление да свети зад теб, като гледай и то да няма ШИМ, продават се и такива LED лампи, за тези с жичка не знам какво е положението (те май си мигат). Последно от практикер си взех такива и нямат ШИМ:
    https://praktiker.bg/bg/Led-krushki/...2700K/p/113554

  16. Member Аватара на XIIID
    Тук е от
    Dec 2002
    Живее в
    Burgas, Bulgaria
    Мнения
    829
    #13

    Отговор: Смяна на дисплей на лаптоп с друг, щадящ очите?

    Опитай с инвертирани цветове. Светли букви на черен фон примерно. Малко вероятно е да помогне, ама пък е лесно да се опита.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2015
    Живее в
    Варна
    Мнения
    101
    #14

    Отговор: Смяна на дисплей на лаптоп с друг, щадящ очите?

    Ползвам такова приложение за браузера от години. Телефона ми също е в "тъмен" режим. Когато е светло в стаята това помага много, но когато е тъмно, въпреки черния фон на браузера пак се усеща яркостта на екрана (при лаптопа), макар и да е намалена. Получава се нещо като при печката на дърва - не виждаш пламъците, но усещаш топлината.
    При телефона и без това го нямам този проблем и не намирам голяма разлика, но пък много ми харесва как изглежда с черния фон.

    Sent from my SM-N970F using Tapatalk

  18. tek
    tek е офлайн
    Member Аватара на tek
    Тук е от
    Jan 2019
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    977
    #15

    Отговор: Смяна на дисплей на лаптоп с друг, щадящ очите?

    За да разбереш, дали екрана на лаптопа е Flicker Free (без трептене). Пусни камерата на телефона. Насочи е към него.
    И, ако виждаш трептене/преминаване на хоризонтални линии ,значи не е безопасен за очите, т.е. не е Flicker Free.


Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Смяна на дисплей от TOSHIBA 37А3030D на TOSHIBA 37XV733G
    От Даниел Милев във форум Toshiba телевизори
    Отговори: 5
    Последно: 24-06-16, 00:40
  2. Проблем с дисплей на лаптоп
    От peter_nn във форум Общ - хардуер
    Отговори: 5
    Последно: 17-03-13, 19:27
  3. Питане за дисплей за лаптоп
    От n_markov във форум Общ - хардуер
    Отговори: 1
    Последно: 12-01-12, 22:41
  4. Смяна на дисплей на лаптоп
    От katy85 във форум Мобилни устройства
    Отговори: 10
    Последно: 08-11-10, 21:15
  5. Дисплей на лаптоп DELL, впечатления
    От carcass във форум Общ - хардуер
    Отговори: 3
    Последно: 17-04-06, 00:00

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе