Резултати от 1 до 11 от общо 11

Какъв е алгоритъмът на регулиране и размразяване на хладилника

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2017
    Мнения
    27
    #1

    Какъв е алгоритъмът на регулиране и размразяване на хладилника

    Интересувам се какъв е критерият за размразяване на домашния хладилник - имам такъв с хладилна част около 160 литра и фризерна част около 60 литра с общ компресор. Марка "Горене", на около 10год. Ясно е, че е стар, но още работи. Как става регулирането на температурата в хладилната и фризерна част след като терморегулаторът е с един осезател дълъг и той влиза отстрани на хладилната част неясно за мен къде точно. А там е пластмасовата стена, която е термоизолираща и осезателят как реагира на тепературата? Другият въпрос е какъв е критерият кога да започне размразаването на задната стена на хлад.част - тя често се покрива с тънък слой лед и как става това размразяване - чрез допълнителен нагревател или как? При мен изглежда е нагревател, защото засякох, че за кратък период консумираният ток скача на около 4,5 ампера и после се връща на нормалните около 0,37А. Опитах се да задам тези въпроси на един техник, а той ме изгледа като извънземен и рече "малка ми е заплатата, за да знам толкоз"! Не мога да си представя, че ще ремонтирам една техника и ще си изкарвам хляба с това и няма да знам основните принципи и механизми по нея. Така, че ако някой е наясно, моля да сподели.

  2.  
     
  3. Member Аватара на frick
    Тук е от
    Apr 2011
    Мнения
    501
    #2

    Отговор: Какъв е алгоритъмът на регулиране и размразяване на хладилника

    Регулирането на температурата и в двете части става с термостата в хладилната част. За да охлади хладилната част преди това трябва да е охладил фризера. Осезатела е вкаран в една тръбичка, която е залепена за охладитела на хладилната част. Критерия за започване на размразяването на гърба на хладилната част е когато термостата изключи компресора. Някои хладилници имат нагревател, други нямат, затова някои работят и в студени помещения, а други не. Фризерната част трябва да се размразява 1 или 2 пъти в годината, ако не е nofrost.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2017
    Мнения
    27
    #3

    Отговор: Какъв е алгоритъмът на регулиране и размразяване на хладилника

    Благодаря за отговора! прави ми впечатление, че при мен термостатът изключва при например 5 град., а после включва чак при 10 - това не е ли голям хистерезис - цели 5 градуса? Може би термостатът е за смяна.

  5. Member Аватара на frick
    Тук е от
    Apr 2011
    Мнения
    501
    #4

    Отговор: Какъв е алгоритъмът на регулиране и размразяване на хладилника

    Осезатела на термостата следи температурата на изпаритела и за да включи трябва да достигне 3,5-4,5*С.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2017
    Мнения
    27
    #5

    Отговор: Какъв е алгоритъмът на регулиране и размразяване на хладилника

    Това ми е ясно - на колко градуса ще изключи термостата зависи от това как е завъртяно копчето (1-7). Но после след изключването температурата се качва до около 10 градуса и чак тогава се включва компресорът отново. Тази разлика ми се струва твърде голяма ( това е хистерезисът на регулатора).

  7. Member Аватара на frick
    Тук е от
    Apr 2011
    Мнения
    501
    #6

    Отговор: Какъв е алгоритъмът на регулиране и размразяване на хладилника

    Дайте снимка на термостата за да се види какъв е модела и при какъв градус включва. Ако настройката е 4,5*С и има толеранс 1,5 *С, така че температурата, която измервате си нормална. Термостата включва винаги при една и съща температура независимо от това на коя степен е настроен. При това положение Ви трябва термостат с по-ниска температура на включване. Сложете съд с вода в хладилника и осезател на термометър в съда
    оставете водата да темперира и тогава ще се види каква е температурата в хладилната част.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2017
    Мнения
    27
    #7

    Отговор: Какъв е алгоритъмът на регулиране и размразяване на хладилника

    Извинявам се, но не бях в къщи няколко дни. Ако правилно съм разбрал трябва да извадя термостата и да го снема (какъв е моделът му). Има някои странни неща в поведението на хладилника - както работи ако изключа тока (напр. извадя щепсела) той спира, а като включа щепсела не тръгва веднага (дори и да въртя копчето открай до край), а след десетина минути независимо, че преди туй не е достигнал температурата на изключване. Температурата съм я мерил с мултиметър с датчик термодвойка.

  10. Member
    Тук е от
    Jul 2008
    Мнения
    151
    #8

    Отговор: Какъв е алгоритъмът на регулиране и размразяване на хладилника

    Мисля никой уред с компресор след спиране на компресора по каквато и да е причина не тръгва веднага. И климатика в къщи да си изключа (от дистанционното или директно от тока) не тръгва веднага, а минават няколко минути. Това е за защита на компресора, голям пусков ток, нещо такова имаше но не съм сигурен. 100% тук има хора които ще го обяснят както трябва, но според мен като се спре хладилника и се пусне това време от 10 минути докато тръгне е нормално.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2017
    Мнения
    27
    #9

    Отговор: Какъв е алгоритъмът на регулиране и размразяване на хладилника

    Има резон в отговора ти, но не е пусковият ток причината, защото той е еднакъв при всяко стартиране. Суринта направих следния експеримент - изключих щепсела докато компресора работеше, после го включих , той както казах не тръгва, чаках около 40 минути, все не тръгва. Завъртях копчето докато щракне (изключване на хладилника) и веднага обратно на включено - компресорът тръгна. Този експеримент го направих два пъти - изключвам го от копчето и веднага го включвам - тръгва. Има някаква идея в това, но сега нямам време. По-късно ще продължа.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,600
    #10

    Отговор: Какъв е алгоритъмът на регулиране и размразяване на хладилника

    Цитат Първоначално публикувано от ipiperov Виж публикацията
    Има резон в отговора ти, но не е пусковият ток причината, защото той е еднакъв при всяко стартиране. Суринта направих следния експеримент - изключих щепсела докато компресора работеше, после го включих , той както казах не тръгва, чаках около 40 минути, все не тръгва. Завъртях копчето докато щракне (изключване на хладилника) и веднага обратно на включено - компресорът тръгна. Този експеримент го направих два пъти - изключвам го от копчето и веднага го включвам - тръгва. Има някаква идея в това, но сега нямам време. По-късно ще продължа.
    Избягвай да включваш веднага след като си изключил компресора, че ще вземеш да прецакаш нещо.
    Когато е работил достатъчно време, компресора е направил голямо налягане.
    Спираш го, пускаш го ведната и трябва тоя кекав мотор да преодолее налягането, което не е паднало и да тръгне - няма как да стане. Не тръгва, задейства се термичната защита и спира тока към него. Когато изстине тя, тъкмо ще е паднало и налягането - ще тръгне.
    В петък бях в една къща за гости и собственичката пуска хладилника и той не тръгва. И го разпиляхме на момента.
    Оказа се с тъп механичен таймер за размразяване. На определено време изключва компресора и включва нагревател и беше останал в положение размразяване.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2017
    Мнения
    27
    #11

    Отговор: Какъв е алгоритъмът на регулиране и размразяване на хладилника

    Вероятно и моят е с такъв таймер. Преди години вадих терморегулатора и ми се струва, че е твърде малък, за да има и таймер, но е възможно. Ще го разглобя скоро. А можеш ли да кажеш за колко минути битрябвало да смъкне температурата да кажем от 10град до 5? Струва ми се като че ли на моя не му стига мощност - бавно смъква температурата - например за час и половина.

  14.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 3
    Последно: 06-10-18, 09:12
  2. Регулиране на звука на ТВ Philips
    От simeonovss във форум Philips телевизори
    Отговори: 2
    Последно: 30-03-12, 20:43
  3. Системи за Автоматично регулиране.
    От Bundo във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 2
    Последно: 22-12-07, 13:45
  4. Регулиране обороти на вентилатор (не за PC)
    От nommo във форум Друга битова техника
    Отговори: 6
    Последно: 20-10-06, 20:09
  5. Регулиране на обороти...
    От Caesar във форум Общ - софтуер
    Отговори: 2
    Последно: 26-02-05, 12:20

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе