Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 41

При наличие на 2 климатика в една стая, по-удачно ли е да вървят и двата?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2016
    Мнения
    33
    #1

    При наличие на 2 климатика в една стая, по-удачно ли е да вървят и двата?

    Здравейте колеги,

    ще поясня малко въпроса си като дам повече инфо:

    В хола, който е 37кв, към който има кухненски бокс с проход 160х240 - 17кв, и коридор без врата пак с проход 120х240 - 14кв, съм сложил в двата края по един климатик. Просто ми се стори по-удачно да сложа два отделни климатика от колкото само един в единия край при условие, че общата площ е около 65кв и да духа само от едно място ми се стори неправилно. Пък и двата излязоха по-малко от колкото само един. Климатиците са нексура35 до прозорците и нексура25 до коридора. На схемата 1 и 2.
    Апартамента е в тухлена сграда с 10см външна изолация и 5 см вътрешна (вата), но пък с големи френски прозорци (двоен стъклопакет бяло+4сезона). Външните тела са в подземен гараж. Всичко това във Варна.
    Как е по-удачно според вас, да пускам само единия климатик или и двата в следните случаи:
    1. Ако общите топлозагуби са под сумарните минимуми на двата климатика (1,3+1,4) и съответно и двата се предполага да работят в он/офф ако са пуснати заедно. По-добре да вървят и двата в он/офф или е по-добре само единия и тогава кой от двата?
    2. Ако общите топлозагуби са над сумарните минимуми, тоест над 2,7кв, но по-малко от 3,5кв (което е максимума на 35-цата), по-удачно ли е да пусна само 35-цата, която би трябвало и сама да се справи или да вървят и двата? Има ли риск единия от двата да влиза в он/офф заради другия?
    3. Ако топлозагубите са до 2,5кв и на теория би се справил само малкия, то само него ли да пускам или само големия, който също ще се справи сам, или най добре и двата?

    Защото едната логика е, че пускам само малкия до 2,5кв (нали е с по голям SCOP), като вземе да не смогва пускам и големия. Другата логика е двата от двете страни да си духат за конфорт а и да не се товарят а да си работят полекичка.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,765
    #2

    Отговор: При наличие на 2 климатика в една стая, по-удачно ли е да вървят и двата?

    Карай с единия докато стигне до номинал, после и двата да работят. Избягвай он/оф работата.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2016
    Мнения
    33
    #3

    Отговор: При наличие на 2 климатика в една стая, по-удачно ли е да вървят и двата?

    Цитат Първоначално публикувано от bobivg Виж публикацията
    Карай с единия докато стигне до номинал, после и двата да работят. Избягвай он/оф работата.
    Благодаря за отговора, ще гледам да няма он/офф! По удачно да е пуснат големия до прозореца или малкия до вратата?
    А в случая, когато може и двата да не са в он/офф (примерно топлозагуби 2.7-3.5кв), но и само един би се справил, тогава как е по-добре?

  5. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,860
    #4

    Отговор: При наличие на 2 климатика в една стая, по-удачно ли е да вървят и двата?

    По-разтоварени ще са по-икономични, а и животеца ще им се удължи.Комфорта е по-добър.
    За 60+ квадрата без само с един без духане трудна работа.Аз бих ползвал и двата без значение външната, вместо да ги следя кой кога включва-изключва.
    То пък на Нексурата он-офа ако ти пречи..

  6. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,765
    #5

    Отговор: При наличие на 2 климатика в една стая, по-удачно ли е да вървят и двата?

    Цитат Първоначално публикувано от Dzhelebov Виж публикацията
    Благодаря за отговора, ще гледам да няма он/офф! По удачно да е пуснат големия до прозореца или малкия до вратата?
    А в случая, когато може и двата да не са в он/офф (примерно топлозагуби 2.7-3.5кв), но и само един би се справил, тогава как е по-добре?
    Ако точките с цифрите са местата на климатиците не виждам такъв който да е до прозорец.
    Пускай тоя до прозореца.
    Да работят двата на минимум не е добра идея нито за климатиците нито за джоба.
    Ако червените точки са позициите на климатиците (1 и 2) въобще не ми харесва разположението.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2016
    Мнения
    33
    #6

    Отговор: При наличие на 2 климатика в една стая, по-удачно ли е да вървят и двата?

    Там са поставени вече, точно с разположението вече нищо не можем да направим. Като казвам до прозореца визирам този който е по-близо до прозореца, тоест номер 1. Но точно той е 35цата и би трябвало и Сор и минимума му да са по ниски от 25цата.

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2016
    Мнения
    33
    #7

    Отговор: При наличие на 2 климатика в една стая, по-удачно ли е да вървят и двата?

    Цитат Първоначално публикувано от ccankov73 Виж публикацията
    По-разтоварени ще са по-икономични, а и животеца ще им се удължи.Комфорта е по-добър.
    За 60+ квадрата без само с един без духане трудна работа.Аз бих ползвал и двата без значение външната, вместо да ги следя кой кога включва-изключва.
    То пък на Нексурата он-офа ако ти пречи..
    Ако са на една и съща температура и двата, то няма ли риск примерно номер 1 да бъхти защото е по до прозорците а номер 2 почти да не се пуска?
    Он/офф на мен не ми пречи по никакъв начин, притеснява ме да не вреди на самия климатик/компресор или да товари сметката за ток заради пликове при пускане?

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

  10. Member
    Тук е от
    Oct 2018
    Мнения
    190
    #8

    Отговор: При наличие на 2 климатика в една стая, по-удачно ли е да вървят и двата?

    И на мен ми е интересно on/off-а, вреди ли на компресора? Нека, ако може запознатите да кажат.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #9

    Отговор: При наличие на 2 климатика в една стая, по-удачно ли е да вървят и двата?

    На джоба вреди, с 30% отгоре.

  12. Member
    Тук е от
    Oct 2018
    Мнения
    190
    #10

    Отговор: При наличие на 2 климатика в една стая, по-удачно ли е да вървят и двата?

    На джоба ясно, но вече в няколко поста срещам, че вреди на компресора, затова питам?

  13. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2016
    Мнения
    33
    #11

    Отговор: При наличие на 2 климатика в една стая, по-удачно ли е да вървят и двата?

    Цитат Първоначално публикувано от milanov Виж публикацията
    На джоба вреди, с 30% отгоре.
    Да бе!? Това не може да е истина! 30%!??

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #12

    Отговор: При наличие на 2 климатика в една стая, по-удачно ли е да вървят и двата?

    Зависи от климатика, може би и от конкретните условия, НО на два климатика съм го установил. Писал съм, сега не ми се повтаря.
    От предната зима
    24° on/off 8kWh за денонощие
    25° не изключва 6,5kWh и стайната с почти 05°..1° отгоре.
    На няколко пъти, по една седмица на задание 24 и следващата седмица на задании 25
    Твоите може да дадат даже икономия като работят on/off.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,600
    #13

    Отговор: При наличие на 2 климатика в една стая, по-удачно ли е да вървят и двата?

    Според мен е към 50%, но приемам компромисно 40%.
    Ако можеш, не допускай ОН-ОФФ.
    Пускай 35-тицата и като се удвои минимума, токава и 25-тицата.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2016
    Мнения
    33
    #14

    Отговор: При наличие на 2 климатика в една стая, по-удачно ли е да вървят и двата?

    А не зависи ли от климатика? Сигурни ли сме, че надува компресора при всяко он офф? Наистина не ми се вярва 30 или още повече 50% отгоре когато компенсацията е толкова малка че влиза в он офф и то при нексура... Колко трябва да е температурната разлика вънка вътре за да влезе в он офф и как да разбера кога е офф-нал?

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

  18. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,765
    #15

    Отговор: При наличие на 2 климатика в една стая, по-удачно ли е да вървят и двата?

    Цитат Първоначално публикувано от Zarki4a Виж публикацията
    На джоба ясно, но вече в няколко поста срещам, че вреди на компресора, затова питам?
    Имат си брой пускания и отнема години докато ги направят.
    За да не е прекалено кратък живота в спецификациите на компресора залагат максимален брой включвания за час, минимално време он, минимално време офф и подобни.

    пример 1 МЕ

    пример 2 LG
    ON/OFF Operation
    - In case over 30Hz : Each cycle must be longer than 5 minutes at least (ON : 2 minute , OFF : 3 minutes)
    - In case below 30Hz : Each cycle must be longer than 8 minutes at least (ON : 5 minute , OFF : 3 minutes)
    Освен това предполагам знаеш, че периодичното нагряване и охлаждане (събиране/удължаване) е по-кофри за материалите, спойките, сглобките и т.н. отколкото постоянната температура.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Къде да сложа климатика в тази стая?
    От surfthesummer във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 5
    Последно: 14-10-20, 00:14
  2. Климатик и конвектор заедно в една стая?
    От georgi1986 във форум Електрическо отопление
    Отговори: 5
    Последно: 17-06-18, 22:57
  3. Кой от двата климатика да избера?
    От barakuda28 във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 1
    Последно: 25-04-16, 20:22
  4. Кой от двата климатика да избера
    От loadmaster във форум Климатици Midea
    Отговори: 8
    Последно: 18-06-12, 21:33
  5. Fujitsu или Toshiba - кой от двата климатика да избера?
    От morten във форум Климатици Toshiba, Carrier
    Отговори: 2
    Последно: 09-05-09, 20:25

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе