Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 41
Like Tree28Одобрявам

При наличие на 2 климатика в една стая, по-удачно ли е да вървят и двата?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,741
    #16

    Отговор: При наличие на 2 климатика в една стая, по-удачно ли е да вървят и двата?

    Нищо не пречи на компресора, ако някъде си срещнал някоя глупост е друг въпрос.На инверторите развъртането е плавно и липсват механичните усилия характерни за конвенционалния климатик.
    Виж за цикъла on/off правилно са ти споменали, че ти струва едни проценти.Колко точно вече зависи от температурната разлика.Но напълно резонно може и да стигнат 30.
    Пускай да вървят и двата климатика.
    dodo_pv и Dzhelebov харесват това.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,762
    #17

    Отговор: При наличие на 2 климатика в една стая, по-удачно ли е да вървят и двата?

    Браво бе, от два производителя на компресори ти цитирам какви ограничения налагат за он/офф работа и ти ги квалифицираш като глупост.
    Ще ни светнеш ли защо ги налагат тези ограничения?

  4. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,741
    #18

    Отговор: При наличие на 2 климатика в една стая, по-удачно ли е да вървят и двата?

    Цитат Първоначално публикувано от bobivg Виж публикацията
    Браво бе, от два производителя на компресори ти цитирам какви ограничения налагат за он/офф работа и ти ги квалифицираш като глупост.
    Аз квалифицирам твоите неуки разсъждения по преразказ.Наложените ограничения в/у режимите нямат нищо общо с възможни щети в/у компресорите.

  5. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,762
    #19

    Отговор: При наличие на 2 климатика в една стая, по-удачно ли е да вървят и двата?

    Вместо да ръсиш простотии от невежество да се беше малко осведомил.

  6. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,853
    #20

    Отговор: При наличие на 2 климатика в една стая, по-удачно ли е да вървят и двата?

    Добре де, он-офа скъсява живота на компресора.Колко - един знае.
    Предполагам при качествена машина няма да е по-къс от предполагаемия
    експлоатационен живот на климатика.
    Ограниченията за които пише bobivg са свързани по-скоро с евентуален хидравличен удар.
    Прав ли съм?

  7. Senior Member Аватара на dodo_pv
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    6,509
    #21

    Отговор: При наличие на 2 климатика в една стая, по-удачно ли е да вървят и двата?

    Цитат Първоначално публикувано от badr Виж публикацията
    ...Виж за цикъла on/off правилно са ти споменали, че ти струва едни проценти.Колко точно вече зависи от температурната разлика.Но напълно резонно може и да стигнат 30.
    Пускай да вървят и двата климатика.
    Не съм съгласен единствено с това, че при изправна машина загубите при повторно-кратковременен режим на работа достигат 30%. Ако беше толкова много, щях да го хвана. Бях описал преди години какво се случва с MHI-20ZM-S, след спирането на компресора. Вътрешният вентилатор продължава да издухва топъл въздух, докато налягането на фреона падне достатъчно, за да спре. А то не пада моментално. Бих посъветвал колегите с такъв голям преразход да намерят майстор да им провери хладилната част и по-специално ТРВ-то.Енергийните загуби от разликата между повишаването на температурата след старт и понижаването и след спирането, не можах да измеря. Тогава ползвах маслен радиатор с ватметър за еталон, който премери COP около 3,5. При дайсейкай на Тошиба, декларищащ СОР 5, измерих малко над 4.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,741
    #22

    Отговор: При наличие на 2 климатика в една стая, по-удачно ли е да вървят и двата?

    Цитат Първоначално публикувано от ccankov73 Виж публикацията
    Добре де, он-офа скъсява живота на компресора.Колко - един знае.
    Предполагам при качествена машина няма да е по-къс от предполагаемия
    експлоатационен живот на климатика.
    Ограниченията за които пише bobivg са свързани по-скоро с евентуален хидравличен удар.
    Прав ли съм?
    Боби пише за неща. от които абсолютно нищо не разбира.
    Световно известен факт, но останал тайна за него, е че една от функциите на инверторните преобразуватели въобще е да предпазват от стресови механични и електрически натоварвания електродвигателя чрез плавно развъртане.Пусковия ток на двигател в покой е 5-6 пъти номиналния.Затова големите електродвигатели даже имат различни превключващи схеми осигуряващи пусковия момент. В още по-голяма степен се предпазват компресорите, защото липсва и рязкото покачване на налягането, липсва и възможността за хидравличен удар.Всичко това + защита по ток се постига чрез инверторния преобразувател, Точно чрез плавното му развъртане.Те на конвенционалните климатици компресорите издържат по 10 и повече години камо ли на инверторен.
    Никога през живота си Боби не е поддържал, обслужвал хладилна машина и затова му хрумват такива.Това е като да не различаваш камион от кораб,
    Просто е, съвсем просто, но когато никога не си го виждал....Всеки един инверторен климатик има инверторен преобразувател, но преобразувателя не е част от компресора, а схема за неговото управление.И също тъй компресора на всеки инверторен климатик никога не работи в режим он/оф.Климатика може да работи он/оф, но компресора се включва плавно и бавно се повишават неговите обороти.
    Разбира се производителя на компресора няма да харесва он/оф режими, но никъде, когато произведат компресор не знаят кой и как ще го захранва.
    Дори вентилаторите на външните тела в много от случаите се захранват от маломощни инверторни преобразуватели.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от dodo_pv Виж публикацията
    Не съм съгласен единствено с това, че при изправна машина загубите при повторно-кратковременен режим на работа достигат 30%. Ако беше толкова много, щях да го хвана. Бях описал преди години какво се случва с MHI-20ZM-S, след спирането на компресора. Вътрешният вентилатор продължава да издухва топъл въздух, докато налягането на фреона падне достатъчно, за да спре. А то не пада моментално. Бих посъветвал колегите с такъв голям преразход да намерят майстор да им провери хладилната част и по-специално ТРВ-то.Енергийните загуби от разликата между повишаването на температурата след старт и понижаването и след спирането, не можах да измеря. Тогава ползвах маслен радиатор с ватметър за еталон, който премери COP около 3,5. При дайсейкай на Тошиба, декларищащ СОР 5, измерих малко над 4.
    Ами виж друже, ти сам си си отговорил.За да работи он/оф климатика значи дори на минимума надхвърля заданието.Е ако минимума ти е примерно 100вт. и след спирането му външния вентилатор духа с едни 25-30вт - колко се получава загуба.Разбира се това едва ли е чак толкова обременително от финансова гл.точка.
    Mega, ivan74, SPSt и 3 други харесват това.

  10. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,762
    #23

    Отговор: При наличие на 2 климатика в една стая, по-удачно ли е да вървят и двата?

    Цитат Първоначално публикувано от badr Виж публикацията
    Боби.......................................
    Понеже не можа да отговориш на въпроса, защо ограничават инверторен компресор до 10 включвана на час, а не са примерно 20-30 реши да се направиш на компетентен, като преписа всеизвестни факти за инверторната технология и ги представи като твои умозаключения.
    Не знам колко трябва да е умен човек за да се сети, че нещо щом се ограничава в спецификациите има причина и не е своеволие.
    Дори и когато се коментира защитата от висока температура в ръководство за проектиране на инверторни хладилни машини (нещо което ти никога не си виждал) пак се напомня, че спиранията трябва да се редуцират до определения брой за конкретния компресор. Сигурно не са сетили да те питат. Сега щяха да знаят, че он/офф не ги бърка инверторните компресори и нямаше да слагат ограничения.


    Иначе беше много полезно да ни кажеш, че има он/офф машини на повече от десет години въпреки коментара ми от предходната страница.
    Цитат Първоначално публикувано от bobivg Виж публикацията
    Имат си брой пускания и отнема години докато ги направят.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  11. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,600
    #24

    Отговор: При наличие на 2 климатика в една стая, по-удачно ли е да вървят и двата?

    За минимално време за ОФФ съм съгласен, че не е лошо да има.
    Да паднат наляганията, че да не тръгва под товар.
    За минимално време за ОН, не виждам технически проблем.
    При моя Национал се случва при критична вътр./външна, да прави 2мин. ОН / 2 мин. ОФФ, или 15 включвания на час.
    Обикновенно, не обича да изключва колкото и да му намаля заданието, ами изчаква дан' би да размисля!

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2016
    Мнения
    33
    #25

    Отговор: При наличие на 2 климатика в една стая, по-удачно ли е да вървят и двата?

    А можем ли да влезем в конкретния случай с Нексура, някаква информация за неговия режим он/офф и ограниченията по този случай? Все пак искам да разбера в крайна сметка ако ги пусна и двата и ми топлят от двете страни и ако почнат да влизат в он/офф режим (било то единия или и двата) то значи работят под минимума, в случая минимума е нещо от рода на 200 вата, и ако за 5 часа ми даде разход 30% повече (60 вата), което е 300 вата или иначе казано 1.70лв на месец... чесно казано не са ми проблем в сметката отгоре, по скоро ме интересува дали може да му стане нещо на компресора и дали ще намали ресурса му драстично, като всъщност и 10 години да работят машинките ми е окау, но ако с този режим от нормални 15 години ще се скъси на 5... това вече е притеснително.

  13. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,762
    #26

    Отговор: При наличие на 2 климатика в една стая, по-удачно ли е да вървят и двата?

    Вземи си два ватметъра карай ги два дни. Първия ден само единия пуснат другия ден двата. Ще видиш разхода. После отиди в магазина и ги питай.
    "Климатик който не работи по-бързо ли се чупи от работещ"
    Всички разбрахме, че имаш нексури. Браво!!! Климатика не е доживотна инвестиция. Разхода за закупуване на климатика е свързан с комфорта в по-голяма степен отколкото с живота на самото съоръжението. Комфорта струва пари.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #27

    Отговор: При наличие на 2 климатика в една стая, по-удачно ли е да вървят и двата?

    Купи си 3 ватметъра, 5-6термометъра и ако ти се занимава действай. То си е до природата на човек, на един му е интересно едно на друг друго. Ако не ти е интересно щракай дистанционното на колкото ти е добре и не се занимавай с разходи и прочие. Занимавай се с това което ти е интересно и виждаш смисъл според твоята философия за живата.8

    - - - - - - - - - -

    С bobivg сме писали по едно и също време.
    Общо взето такива са нещата.
    Ако ме питат примерно, пържола ли ще ядеш или ще погледнеш ватметъра, бих го погледнал...
    zxc0 и ccankov73 харесват това.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2016
    Мнения
    33
    #28

    Отговор: При наличие на 2 климатика в една стая, по-удачно ли е да вървят и двата?

    Само, че и двамата не ми отговорихте на въпроса за конкретния компресор... това на кого какво му е интересно и приятно е нещо различно. Тука във форума за съжаление рядко се получават конкретни отговори на конкретни въпроси, повечето се правят на специалисти а реално само растягат локуми без никаква конкретика. Толкова информация подадох, която даже не бе взета в предвид а е от значение и тн... Има само един пост с пример и техническа документация... Другото заяждане и спорове но не по същество.
    Все пак благодаря за опита, лека и спорна

    PS Това, че човек има нексура да не му дава някакъв статус тука във форума?

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

  17. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #29

    Отговор: При наличие на 2 климатика в една стая, по-удачно ли е да вървят и двата?

    Нексурата се купува от хора с повечко пари, обикновенно на такива хора не им е интересно кое как какво колко. Ако се задържиш повечко време във форума може да си обмените опит с накой ползвател.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от Dzhelebov Виж публикацията
    А можем ли да влезем в конкретния случай с Нексура, някаква информация за неговия режим он/офф и ограниченията по този случай? Все пак искам да разбера в крайна сметка ако ги пусна и двата и ми топлят от двете страни и ако почнат да влизат в он/офф режим (било то единия или и двата) то значи работят под минимума, в случая минимума е нещо от рода на 200 вата, и ако за 5 часа ми даде разход 30% повече (60 вата), което е 300 вата или иначе казано 1.70лв на месец... чесно казано не са ми проблем в сметката отгоре, по скоро ме интересува дали може да му стане нещо на компресора и дали ще намали ресурса му драстично, като всъщност и 10 години да работят машинките ми е окау, но ако с този режим от нормални 15 години ще се скъси на 5... това вече е притеснително.
    Както казва началника, аз си нямам и бегла представа от материята, но вече и на докторите им е ясно че инверторен климатик започне ли да работи тръгни спри през 10 мин значи има нещо не уред, я в климатика, в монтажа, в положението/мястото на вътрешното тяло и т.н.
    Ако изключи един път на час два едва ли е някаква драма. Аз не бих се притеснявал от скъсяване (ако въобще има такова) на живота на компресора от on/off цикли. Има токови удари, електроника, платки, профилактика след няколко години и дали няма да даде нещо фира, конуси, херметичност и т.н.
    Този пост е редактиран от milanov; 21-10-20 в 22:57.
    bobivg и Dzhelebov харесват това.

  18. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,853
    #30

    Отговор: При наличие на 2 климатика в една стая, по-удачно ли е да вървят и двата?


    milanov, днес си друг човек

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Къде да сложа климатика в тази стая?
    От surfthesummer във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 5
    Последно: 14-10-20, 00:14
  2. Климатик и конвектор заедно в една стая?
    От georgi1986 във форум Електрическо отопление
    Отговори: 5
    Последно: 17-06-18, 22:57
  3. Кой от двата климатика да избера?
    От barakuda28 във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 1
    Последно: 25-04-16, 20:22
  4. Кой от двата климатика да избера
    От loadmaster във форум Климатици Midea
    Отговори: 8
    Последно: 18-06-12, 21:33
  5. Fujitsu или Toshiba - кой от двата климатика да избера?
    От morten във форум Климатици Toshiba, Carrier
    Отговори: 2
    Последно: 09-05-09, 20:25

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе