Страница 1 от 6 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 76

Отопление на къща с термопомпа и радиатори

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #1

    Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Здравейте колеги, трябва да взема решение за отоплението на 3 етажна къща, ще се отопляват около 140кв. Къщата е с топлоизолация 8см графит и пвц дограма, планински район.
    До този момент съм се отоплявал с дърва и радиатори, тоест има изградена система, към която трябва да се придържам, газ няма, с пелети не ми се занимава, така че май остава единствено термопомпата.
    Какви температури на водата могат да поддържат тези ТП при -10, -15гр., тоест ще умра ли от студ при такива условия и въобще какви варианти имам?

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,300
    #2

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Ами сравнително отдавана сте тук - трябва да посочите параметрите на "изградената система" към която "ще се придържате".

    Принципно след като е с радиатори и е в планински район единственият избор е на високо температурна помпа .От там нататък мощността зависи както от отопляемият обем, така и от желаната температура за поддържане.Освен това има "планински" и "планински" район. Едно е Гоце Дечев/Петрич, друго е село Гела в Родопите, Троян, Габрово или Велико Търново.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #3

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Параметрите могат да варират, не е проблем да сменям и добавям радиатори/глидери, просто трябва да е на радиатори.
    Посочил съм 140кв., към 330кубика и температурите, с които трябва да се справя.
    При всички положения ще е високо температурна, но има ли нещо, което трябва да ме притеснява с тези термопомпи, ще могат ли да поддържат 50гр. на водата при -10-15 външна?

  5. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,593
    #4

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Ще се превърнат в котел на ток.

  6. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,300
    #5

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    С радиатори поддържане на температура 21-23 градуса при външни температури под 0 градуса в планина ще си е изпитание.

    С подово отопление термопомпата има шансове при -10 да поддържа +23 вътре, но с тези радиатори е малко "тука има-тука няма".

    Имам позната в термопомпа на вода и с радиатори която се опитва да топли къща в град в равнината, където температурите не са толкова драстични и дори след добавянето на конвектори или както ги наричаха не беше доволна от температурата. При температури под +2 градуса и надолу се оплакваше, че термопомпата не може да вдигне повече от 19 градуса температура в отопляваните помещения пряко сили и на нея й е хладно.

    Може да сложите термопомпа, но според мен при някои от случаите ще трябва да помагате с алтернативното досегашно отопление --> котел на пелети.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #6

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Това ме притеснява, дали няма да клекне помпата при по-ниски температури и въобще да не може да вдигне температура на водата.
    Гледам, че тези помпи ги дават до -20-25 и до +60-65 градуса на водата, но референтните им стойности са при 35гр. на водата, което действително означава, че не са мислени за работа с радиатори и при над 50гр. картинката ще е много различна особено при студено време и както казва VanDan, ще имам котел на ток.

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #7

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Общо взето, пари хвърлени на вятъра. В смисъл - много пари, резултат - най веротно плачевен с продължаващи високи разходи.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #8

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Там е работата, че май нямам алтернатива, особено при изградена инсталация с радиатори не е оправдано да слагам климатици, а и въобще не ми се ще.
    По-мощна от необходимото помпа дали няма да ми спести главоболия?
    Така на примависта ги смятам по около 100вата, което е към 14кв. помпа.

  11. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #9

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Цялото упражненеие би имало някакъв смисъл, ако сложиш термопомапа вода-вода, демек сондаж. Не че парите ще са по малко, но поне ше гарантираш висок КОП на помпата. Въздух-вода ще е мъка.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #10

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Няма как да вкарам сонда, а и с тази вода е малко: тука има-тука нема и не се знае колко има и за колко време.
    Ако основният проблем на помпата е температурата, при която ще работи външното тяло, то мога да му осигуря условия, при които няма да работи при под -5, в най-лошия случай, при тези обстоятелства дали ще се получат нещата.

  13. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #11

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Това постоянно жилище ли е или не?

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #12

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Да, отоплява се през целия сезон.

  16. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #13

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Ми не знам каво повече да кажа, каквото имах казах го. Оттук нататък трябва да се работи професионално, специалист на място, огледи, сметки, изчисления и точни резултати. Пък тогава ще се преценява.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #14

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    То хубаво, ама 'специалистите' биха искали да ми вземат парите и надали биха ме отказали от това да им ги дам.
    Имам затворени постройки, които с малко доработка мога да им докарам микроклимата до доста благоприятни условия, въпросът е може ли да работи външното тяло в затворено помещение.

  18. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #15

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Ми ясно е че няма как, ще го преохлади за кратко време и пак стигаме до ефективност, а тя ще е 0.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 6 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 31
    Последно: 05-01-21, 14:57
  2. Отопление на 80м2 къща
    От bgpavarotti във форум Отопление
    Отговори: 6
    Последно: 25-09-18, 00:49
  3. Отопление и БГВ на къща 200м2
    От venstano във форум Отопление
    Отговори: 13
    Последно: 14-12-16, 22:45
  4. Отопление на къща с Дайкин
    От Foregner във форум Климатици Daikin
    Отговори: 44
    Последно: 13-02-14, 12:46
  5. Отопление на етаж от къща
    От rony67 във форум Други начини за отопление
    Отговори: 0
    Последно: 03-11-12, 21:38

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе