Страница 4 от 6 ПърваПърва ... 23456 ПоследноПоследно
Резултати от 46 до 60 от общо 76

Отопление на къща с термопомпа и радиатори

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #46

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Не бе човек, с подово и маркова заводска ТП няма да имаш проблеми. Ние обсъждаме за система с радиатори, която е смятана за високо температурен източник. То и с радиатори може да се топлиш, зависи как са оразмерявани. Аз миналата година пуснах една комбинирана система с подово на първия етаж (изградено от нас), а на втория - 2 конвектора и 3 радиатора. Имаше само пуснати тръби, радиаторите тип 33 съм ги избирал аз според възможностите на двете спални, а в детската и коридора сложихме конвектори. Конвекторът в коридора компенсира недостига в двете спални и банята. Всичко се захранва само с помпата на ТП. Бюджетна система, но работи много добре. А на други места, макар и с китайски ТП, но с подово - няма грижи. Аз съм с правена ТП и пак съм доволен - лани 500лв за отопление на 100м2 жилище.
    Не знам в тези 11000лв какво влиза, вероятно само ТП, Бойлерът и останалото оборудване предполагам са отделно

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,300
    #47

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Може да се топли къщата(в планината), но предполагам до определени външни температури, след падането им по-ниско от възможностите на системата ---> търпение на по- хладно в къщата

    --> допълнително вътрешно изолиране след зимата.

    --> плащане на по-високи сметки в сравнение с подовото отопление.
    Тоест при система с радиатори сметките задължително хвръкват нагоре.

    Сега отделен въпрос е че според мен през последните 10-на години зими на практика няма в България....


    П.П.

    Ако трябва да избираш между климатици и термопомпа с радиатори---> избери термопомпа та и намери начин да я комбинираш с котела на пелети, тоест ако се повреди да имаш резервни вариант за отопление, макар че за 1-2 седмици докато я ремонтират все ще изкараш ако трябва и ел.печки.


    П.П.

    Термопомпа с външно тяло в гараж е глупост.Ако само разпределители, буферен съд и съд в който се затопля антифриза за радиаторите са в гаража, а външното тяло с компресора е извън гаража, тогава друга работа...

  4. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,593
    #48

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Цитат Първоначално публикувано от vesod Виж публикацията
    Тази 14kW машина топли 120м2 в Трявна с панелни радиатори. Температурата на водата варира от 40-45°C. Преди бяха на камина с водна риза. Сега вместо да микнат дърва и да чистят печки си свиркат с уста и не се занимават с глупости.
    И аз също не искам да споря. Но личния ми опит е друг. Имам пълната възможност да настройвам газовия котел с каквато искам температура на водата и около 50-52гр. ми е границата, на която може да стопли и е в някаква степен комфортно в моята къща. Надолу трябва да са много големи радиаторите, а моите не са чак толкова малки. Почти всичките са ми в диапазона 2-2.6м. дължина панелни двойни. Това все пак е при мен. Може цитираната къща да има суперизолация, много големи радиатори и т.н.
    За по-голям студ тези ТП, за които съм чел имат предвиден ел нагревател да подпомага. Така че няма да спрат да работят при ниски температури. Но ще намалят драстично ефективността си. Това имах предвид като написах, че стават "котел на ток" в студа.
    Този пост е редактиран от VanDan; 23-01-21 в 09:22.

  5. Member
    Тук е от
    Dec 2014
    Мнения
    162
    #49

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Термопомпата е само 11000лв , и то 9kw na Mitsubishi Zubadan!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,300
    #50

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Може да е някоя не толкова известна и разпространена марка, която не сте монтирали/виждали и която да е или чист китаец(марка + произведена там) или поръчана от Бош или друга фирма на китайци(мидея, грии или други) да я произведат и брандирана със собствена търговска марка.

    Доколкото имам спомен дори в България от българи се произвеждаха български термопомпи в един момент проектирана от български инженери.

    Не е задължително да е от известните марки и да я знаете.

    За мен е малко любителска история да купуваш къща , да ти обещават че има работеща термопомпа, а нито да си я виждал, нито да си я поробвал че работи и да си се уверил в добрата й работа...

  7. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,826
    #51

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Цитат Първоначално публикувано от justify Виж публикацията

    За мен е малко любителска история да купуваш къща ������, да ти обещават че има работеща термопомпа, а нито да си я виждал, нито да си я поробвал че работи и да си се уверил в добрата й работа...
    Ако имаш предвид мен, просто още сме на начален стадий на преговорите. Къщите са в комплекс и са еднотипови и започват да се строят след като сключиш договора.
    Естествено, че ще проуча точния модел ТП и всичко останало по системата.
    Просто, ако отоплението с ТП е проблемно, дори при добре направена и скъпа система, изобщо няма да я гледам.

    Благодаря на всички за отговорите.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,764
    #52

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Отоплението ти ще се окаже най-малкия проблем при преминаването на целия прасец, от строителство до нанасянето.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #53

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    То каквото и отопление да се ползва, от най-голямо значение е изолацията.
    Ако къщата действително е само проект към момента, изолацията трябва да е водещ приоритет и колкото повече толкова по-малко пари на вятъра после.
    С подово и термопомпа не виждам какви проблеми може да има, аз ако бях с подово въобще нямаше да го мисля.

  11. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,826
    #54

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Цитат Първоначално публикувано от bobivg Виж публикацията
    Отоплението ти ще се окаже най-малкия проблем при преминаването на целия прасец, от строителство до нанасянето.
    Точно този процес искам да избегна. Хващал съм се на това хора реди около 15 години и не издържах малко преди края.
    Затова сега купувам къща в затворен комплекс. Част от тях са вече построени, другите до края на тази година уж и те трябва да са с акт16.
    Тази, която евентуално ще вземем в момента още са на изкопни работи, така че ще имам поглед и контрол над всеки процес и вложените материали.
    Строителя е отворен към промени и ако нещо като дограми, изолации и тн. не ми хареса ще го сменя още сега.
    Както и да е. Да не спамим повече темата на колегата, още съм на кантар дали да скачам в дълбокото с изнасянето извън града.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2006
    Мнения
    62
    #55

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    И аз също не искам да споря. Но личния ми опит е друг. Имам пълната възможност да настройвам газовия котел с каквато искам температура на водата и около 50-52гр. ми е границата, на която може да стопли и е в някаква степен комфортно в моята къща. Надолу трябва да са много големи радиаторите, а моите не са чак толкова малки. Почти всичките са ми в диапазона 2-2.6м. дължина панелни двойни. Това все пак е при мен. Може цитираната къща да има суперизолация, много големи радиатори и т.н.
    За по-голям студ тези ТП, за които съм чел имат предвиден ел нагревател да подпомага. Така че няма да спрат да работят при ниски температури. Но ще намалят драстично ефективността си. Това имах предвид като написах, че стават "котел на ток" в студа.
    Тези градуси са напълно достижими и могат да се поддържат и от ТП. В зависимост от мощността на машината вградените нагреватели варират от 3 до 9 kw, като имаш възможност, колко от тях да се включват и при каква температура. При ниски температури термо загубите стават по-големи и ТП ще изгори повече ток, но това се случва и при теб, за да подържа зададената температура котела гори повече газ. След отоплителния сезон нещата за подържане на топла вода стават различни. При теб количеството газ необходимо за загряването на топлата вода е винаги едно и също, при ТП вече не е така, COP почва да варира от 5 до 12. При Панасоник лично съм наблюдавал/ при външна температура 20-25C/ COP 12. На годишна база нещата вече стават съвсем различни.

  13. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,300
    #56

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Ама така напиши ---> че къщата тепърва ще се строи и още е в проект. Според мен няма проблем да си преговаряш вместо за радиатори за подово отопление, пък не пречи да изкарат изводи(тръби) и за радиатори и по-нататък ако решиш да добавиш и радиатори.

    Аз мислех, че е стара къща и тепърва ще се "приспособява" нещо ей така от немай къде.

    Ако ще сключваш договор тепърва точно сега е моментът да договаряш конкретно какво искаш и тази конкретика да се запише в договора.


    Според мен ако термопомпата и изолацията са добри и качествени няма проблем да се отопляваш на термопомпа, но поискай подово отопление, още повече че в планината - друго си е зимата да си ходиш бос по пода у дома...

  14.  
     
  15. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,826
    #57

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Цитат Първоначално публикувано от justify Виж публикацията
    Ама така напиши ---> че къщата тепърва ще се строи и още е в проект. Според мен няма проблем да си преговаряш вместо за радиатори за подово отопление, пък не пречи да изкарат изводи(тръби) и за радиатори и по-нататък ако решиш да добавиш и радиатори.

    Аз мислех, че е стара къща и тепърва ще се "приспособява" нещо ей така от немай къде.

    Ако ще сключваш договор тепърва точно сега е моментът да договаряш конкретно какво искаш и тази конкретика да се запише в договора.


    Според мен ако термопомпата и изолацията са добри и качествени няма проблем да се отопляваш на термопомпа, но поискай подово отопление, още повече че в планината - друго си е зимата да си ходиш бос по пода у дома...
    Ти ни омеша двамата човека. Аз се натресох в темата на човека с планинската къща и завареното положение с радиатори и затова не се разбрахме.
    При мен подово, термопомпа и конвектори са включени в плановете и цената. Къщата е до Божурище и ще има трифазен ток.
    Като имам точни модели и схема ще пусна нова тема да дадете акъл.

  16. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,764
    #58

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Няма какво да гледаш схеми и чертежи искай цена за изолация +5см навсякъде и подово със стъпка 10см.

  17. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #59

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    Т'ва +5см за пода ли е?

  18. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,764
    #60

    Отговор: Отопление на къща с термопомпа и радиатори

    За външните стени и тавана. За пода, дали ще е 5-6 или 10см изолацията не оказва съществено влияние за разлика от повърхностите контактуващи с външен въздух.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 4 от 6 ПърваПърва ... 23456 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 31
    Последно: 05-01-21, 14:57
  2. Отопление на 80м2 къща
    От bgpavarotti във форум Отопление
    Отговори: 6
    Последно: 25-09-18, 00:49
  3. Отопление и БГВ на къща 200м2
    От venstano във форум Отопление
    Отговори: 13
    Последно: 14-12-16, 22:45
  4. Отопление на къща с Дайкин
    От Foregner във форум Климатици Daikin
    Отговори: 44
    Последно: 13-02-14, 12:46
  5. Отопление на етаж от къща
    От rony67 във форум Други начини за отопление
    Отговори: 0
    Последно: 03-11-12, 21:38

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе