Резултати от 1 до 7 от общо 7

Mорава - проблем с червеи!

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #1

    Mорава - проблем с червеи!

    Колеги, дайте някакви идеи за справяне с тези иначе полезни създания, но в моя случай изключителни вредители.
    Имам 30тина квадрата зелена площ, която от 15г. сигурно 5 пъти съм прекопал и затревил наново и след всеки път всичко става на бабуни от тези червии.
    До сега всеки път съм подхождал умерено без някакви отровни субстанции, като основно съм им пускал ток и съм ги отсранявал ръчно и изхвърлял в гората, като говорим за огромни количества и никакъв резултат.
    Има ли някакъв начин да ги "прогоня" без да ползвам отрови, чувал съм за амониева селитра в големи концетрации?

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Feb 2016
    Мнения
    203
    #2

    Отговор: Mорава - проблем с червеи!

    може би содата за хляб ще помогне - https://vijti.com/любопитно/всяка-ес...-в-г/80976/
    а тук е описано как се прави содения разтвор - https://sinor.bg/55695-sodata-za-hly...ti-i-vrediteli

  4. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,377
    #3

    Отговор: Mорава - проблем с червеи!

    Сигурен ли си, че бабуните са причинени от червеи? Да нямаш попови прасета или къртици?
    на твое място бих се радвал, че има червеи.
    1. Тяхното наличие означава екологично чист терен
    2. Поддържат почвата рокха.
    3. Ядат органичните растителни отпадъци като ги превръщат в тор.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #4

    Отговор: Mорава - проблем с червеи!

    Червеи са.
    В моя случай нямам никаква полза от тях, това е трева все пак, ако гледах зеленчуци щях да съм доволен от присъствието им.

  6. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #5

    Отговор: Mорава - проблем с червеи!

    Тая година за пръв път се занимавам със зеленчукова градина (ново хоби) около 50-60 кв.м. от общо 600+.
    Всяка сутрин от къртици намирам по 4-10 нови дупки/могили в градината и не знам си още колко в останалата част от парцела.
    Поливам градината обилно през ден, но явно наводненията на дупките въобще не притесняват гадините. Във всяка дупка оставям да влязат поне 100-тина литра вода, но изглежда тварите са направили някакви терикатски сифони в тунелите си, така че водата да заминава по-надолу чрез някакви байпаси.
    Вечер поливам обилно, а на сутринта нови могили в поливаното.

    Опитах се да затревя други 50-60 кв.м - никакъв шанс.
    Един път заради нуждата от грижи, които не полагам (не е само да разхвърляш семената и да разчиташ на дъжда). Втори път - от тия къртици за седмица става като трасе за офроуд мотоциклети.

    По едно време за няколко седмици хранех една придошла котка - първата седмица извади 5 гадини и ми ги остави пред вратата убити. После явно и омръзна (или пък порастна) и се отказа.
    Този пост е редактиран от MitkoS; 11-07-21 в 15:04.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #6

    Отговор: Mорава - проблем с червеи!

    Казуса с червеиите ще се окаже кауза пердута, след разговор с човек запознат с материята, та се отказвам да се боря с тях.
    Решението, което ми хрумна е отнемане на минимум 5см от слоя, валиране, посипка с пясък, валиране, полагане на армираща мрежа като тези за топлоизолация и отгоре завършване със слой от пясък и торф, и след това затревяване.
    Мрежата в комбинация с пясъка и торфа мисля, че ще възпрепятстват образуването на 'къртичинки', поне през първите няколко години, докато тревата изгради здрава коренова система.
    Дори си мисля, дали да не си вържа сериозно гащите и да махна по-голям слой, и да насипя с чакъл, тъкмо дренаж и въздух за корените.....
    Този пост е редактиран от Rakeem; 31-07-21 в 16:00.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,860
    #7

    Отговор: Mорава - проблем с червеи!

    https://www.bfsa.bg/userfiles/files/...Nematocidi.pdf
    Видейт 10 л не би трябвало да унищожи тревата.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. windows червеи
    От vostok1 във форум Windows
    Отговори: 1
    Последно: 27-12-03, 15:25

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе