Резултати от 1 до 8 от общо 8

Избор на отопление и охлаждане на къща

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Oct 2021
    Мнения
    3
    #1

    Избор на отопление и охлаждане на къща

    Здравейте!
    Да изкажа моя казус!

    Имаме закупена новострояща се къща в Пловдив. Дойде време да мисля за отопление/ охлаждане!
    Почти на 100% съм се навил на подово отопление. Къщата е със 120 кв общо обитаема площ,като се разделя на два етажа по 65 и 55 кв.

    Изолация външна 10см,а на тавана на последната плоча отгоре 5см фибран,дограмата е нова и е добра.
    Мисля че имам добра изолация!

    Трябва да заложим кабелите и вече да казвам с какво ше се захранва тази система. До последно мислех пелети и отделно 5 климатика за охлаждане. Този вариант в последния момент ми отпада, нещо ме разколебава ,като чета напред назад!
    Ще заложа на ТП вода-въздух за 120 кв подово отопление и ще си заложа тръбен път за конвектови в всяка стая/ 4 спални ,хол и кухня/ за охлаждане. Знам че един конвектор е колкото климатик, но така поне ще имам един уред да ги захранва,а и няма да ги слагам наведнъж.
    Да питам ,как ви се струва ,ще успее ли ТП да се справя за топло и студено. При нас има мн топли и доста горещи дни през лятото. Зимата е мека ,рядко е минус~~10.
    Предвид новото строителството и региона мисля че ТП ще е идеалния вариант за нас. Ще сложа и буфер и бойлер към нея за бгв.
    Имам друго предложение да заложа на "самоделка" Mitsubishi на 1,2г.за подовото само , а за охлаждане да слагагам климатици баш бюджетни.

    Обаче като си мисля че пак идвам на вариант за охлаждане климатици, то има ли смисъл за хиляди лв в ТП която да е само за топло.

    Объркана ми е работата ,помагайте с мнения . Лека вечер

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #2

    Отговор: Избор на отопление и охлаждане на къща

    Одобрявам напълно избора ти, но помисли и за соларен бойлер, защото безплатната слънчева топлинна енергия все пак е по-евтина от получената от ТП

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #3

    Отговор: Избор на отопление и охлаждане на къща

    Термопомпа и климатици е безмислено и скъпо упражнение. Или едното или другото. А, и не мисля, че ще са ти необходими конвектори във всички стаи.
    Другото Лазар ти го е казал.

  5. Novice
    Тук е от
    Oct 2021
    Мнения
    3
    #4

    Отговор: Избор на отопление и охлаждане на къща

    На мен не ми е ясно ТП във преходните сезони,когато има нужда от малко топло или хладно,дали веднага ще осигури тази нужда!
    За конвектори ако остана на охлаждане, мисля че ще са ми нужни поне 5.
    Ако остана на климатици,така хем да си охлаждане и хем да си ги ползвам за малко топло.
    Ще трябва да взема решение идните дни......

    - - - - - - - - - -

    Да предложиха ми и тази опция за солар или поне чакащи тръби на този етап.
    Да попитам, задължително ли е като са два етажа, да има за всеки един кол.кутия или може с една?

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #5

    Отговор: Избор на отопление и охлаждане на къща

    Термопомпа с конвектори си е климатик, само дето вместо да циркулира фреон, циркулира вода.
    Можеш спокойно да си ползваш конвекторите за отопление в преходните периоди, а като се задържи студено да минеш на подовото.

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #6

    Отговор: Избор на отопление и охлаждане на къща

    И защо да не може подовото да осигурява малко топло? Можеш да сваляш температурата на водата до 20*С - това малко топло ли е или голямо?

  8.  
     
  9. Novice
    Тук е от
    Oct 2021
    Мнения
    3
    #7

    Отговор: Избор на отопление и охлаждане на къща

    Решено е .
    Слагам ТП със подово на двата етажа и конвектори за охлаждане! Колкото толкова, ако не се получава ще мисля друго с времето.
    Лека вечер

    - - - - - - - - - -

    Още нещо да попитам?
    Мога ли да използвам помещение 3кв / мокрото/ което е обаче на 2рия етаж за цялата нужна вътрешна инсталация- буфер,тяло, бойлер,тръби...Така обаче много тръби ще тръгват към 1вия етаж
    Ще ми стигне ли според вас?
    Така ще има по къс тръбен път на топлата вода до 2те бани и кухнята.
    Ще има и по къс и много удобен преход за солар след време.
    Външното тяло ще бъде закачено съответно на същата височина.
    Или е задължително да е в ниско и да има нужда от повече място за инсталация на цялата система,при мен вариант е гаража,залепен е за къщата.

  10. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,764
    #8

    Отговор: Избор на отопление и охлаждане на къща

    Според мен няма да ти стигнат 3м2.
    Въпреки това се съобрази с картинката, защото майсторите може и да го подминат, а може и да не знаят.

    Прикачени изображения Прикачени изображения

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 1
    Последно: 26-07-21, 23:08
  2. Идеи за отопление и охлаждане на етаж от къща.
    От ivopenchev във форум Електрическо отопление
    Отговори: 28
    Последно: 13-12-18, 12:16
  3. Избор на начин на отопление на къща!
    От mkosama във форум Отопление
    Отговори: 15
    Последно: 05-10-17, 22:43
  4. Избор на климатик за отопление (гр. София, едноетажна къща)
    От black във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 1
    Последно: 04-09-16, 22:49
  5. Отопление на къща с Дайкин
    От Foregner във форум Климатици Daikin
    Отговори: 44
    Последно: 13-02-14, 12:46

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе