Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 34
Like Tree15Одобрявам

Седем години НЕПИПАН

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    381
    #1

    Седем години НЕПИПАН

    Daiseikai 8 почистване на климатик (#климатика ми мирише)

    Здравейте,

    Понеже малко трудно става записване за час, почнах сам да разглобявам машината, че започна да смърди много това лято. Климатикът се ползва без спиране от октомври до май и малко лятото. Използва се откакто е сложен през 2015 и не е почистван никога. Все го отлагах, понеже не ми изглеждаше много задръстена питата. Като го разглобих ми прилича на около 30% задръстен. Надявам се последните две зими разхода да не се е качил двойно заради това.


    Практика:
    1) Преди да започнете, трябва да имате нещо за стъпване, така че да можете да виждате над климатика.
    2) Щипките отгоре отзад са тегави, трябва с ножче да се освобождават една по една, като се надига бялата пластмаса отзад на шипката и се дърпа напред. Решетката излиза напред, не се напъва нагоре!
    3) Левият капак излиза само при отворени клапи.
    4) Страничните капаци излизат само като се надигне отдолу климатика.
    5) Освобождаването на захранващия модул от платмасата е малко тегаво.
    6) Преди да се издърпа пластмасовата решетка се освобождава температурния датчик, отвива се черното кабелче маса, което отива към озонатора. Като се издърпа, да имате отвертка под ръка за буксата на озонатора.
    7) Японски спрей или италияска пяна - от Практикер, Meglio - от Lilly.
    8) Като цяло е напразно да се мъчите. Извикайте си професионалист и ще спестите време, ако не ви е спешно. Може и да счупите нещо.

    Въпроси:
    1) Мога ли да сваля клапите, че са фанали и те доста гняз? Как, страх ме е дали ще мога да ги събера. Гледам има 3 винта отпред и по два острани.
    2) Да махна ли спластената прах по повърхността с една четка за зъби, преди да пръскам?
    3) При включен или при изключен климатик да пръскам?
    4) Мисля да изплакна със шише вода накрая, отдясно има ли риск да прелея нещо?
    5) dodo_pv беше писал за модване на скапания озонатор. Кое разстояние се променя?
    6) Ако не сложа скапания озонатор, климатика ще хвърля ли някакви грешки?
    7) Вентилатора на място чисти ли се?
    8) Японски спрей, Meglio, италианска пяна или SAVO? Вероярно ще карам в този ред докато ми хареса.
    9) Някой може ли да качи сервизното тук, че да видя как се разглобяват клапите?


    Казвам малко снимки:









    Като цяло, сякаш смрадта идва основно от тавичката:



    Почистване с нокът:



    СКАПАНИЯ озонатор:


























    ПРАКТИКЕР - спрей за почистване на климатици










    Някой ползвал ли е тази пяна:
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,864
    #2

    Отговор: Седем години НЕПИПАН

    Аз бих го понапръскал с Меглио, питата може да я минеш и с четка(по хода на ламелите).След това бих го сглобил обратно докато дойде фирма да го изчисти със сваляне.
    Тъй както е занемарен не мож го изчисти на стената както трябва.Нямаш си на идея колко гняс има дори и след като го “лъснеш” на стената.
    А е хубава машина, струва си да се направи както трябва.
    Alexi и Aleksandars харесват това.

  4. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #3

    Отговор: Седем години НЕПИПАН

    Първо миеш с вода и веро или/+ меглио. Това с онези ръчни пръскалки с ръчна помпа която прави някакво налягане.

    След това има едни полски спрейове- пяна за почистване на климатичните системи за автомобил- пускаш климатика на охлаждане или на "изсушаване" и като се съберат дребни капчици по ламелите пръскаш с пяната - от всмукването на въздуха климатика всмуква пяната между ламелите и чисти.

    Другата възможност е с италиански спрей за автомобили - той е газ, но е доста силен и трепе всичко.При него климатика е спрян, след което пръскаш в климатика - ламели и турбина и го затваряш. Оставяш го за 2-3 часа и го отваряш заедно с помещението в което е да се проветри за 4-5 часа. Предупреждавам, че проветрението е задължително и е задължително да няма хора в помещението след като се напръска климатика и докато се проветри за няколко часа, защото аз за 2 минути пръскане във въздуховодите на климатичната система на колата на отворени прозорци и след това 5 минути шофиране до дома ме заболя главата от този газ.
    Големия е полския с пяната, малкия е италианския с газа:
    IMG_20220707_102302286.jpg

    И цената е 8'50-9лв на спрей/пяна.

    Горе ония цени от по 35 лв...

    Хубавото на спрей с газ е че трепе наред ...Малко му е странен аромата, ама до 3 дни се измирисва...не е неприятен, просто е леко натрапчив като лека свежа миризма...
    Този пост е редактиран от justify; 07-07-22 в 10:44.

  5. Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    381
    #4

    Отговор: Седем години НЕПИПАН

    Update 1:

    Започнах да мия. Пръснах първо малко с японския спрей. Някакъв като алкохол е. Не прави нищо на прахта, После почнах с Меглиото и с четката за зъби. Разкисва се за секунди. Плакне се четката в кофичка вода.


    Това е резултата след около 40 мин, преди изплакването с топла вода:







    Почнах да плакна със шише:


    Задръсти се Помислих че е горе. Надигнах климатика. Избълбука. Тръгна малко. Сипах още. Задръсти се тотално. Не тече:


    Погледнах края на маркуча. В маркуча е живял бобър. Има слама с лйна:


    Отпуших с един шиш. Маркуча беше пълен. Бликнаха лйната върху гърдите ми:



    Има глисти:
    https://youtu.be/4Dy7eMf3MLk


    Спирам. Има вятър и пръска върху прозорците на съседката която ми направи забележка преди.


    ВЪПРОС: Могат ли да се свалят клапите на място? Има много мръсотия. Искам да ги измия.
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от DDM87; 07-07-22 в 13:32.

  6. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,123
    #5

    Отговор: Седем години НЕПИПАН

    пуу отврат .. що ги държите непогледнати тия климатици толкова време .. всяка година се разглобява вътрешното и се измива топлообменника ,за 2-3 часа работа е

  7. Member
    Тук е от
    Jan 2017
    Мнения
    584
    #6

    Отговор: Седем години НЕПИПАН

    За мен този модел не трябва да се човърка от средностатистически потребител. Много врътня е и си е работа за спецове. Аз даже не можах да му хвана цаката с таблицата с кодовете за препрограмиране и накрая звъннах в Ахи.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #7

    Отговор: Седем години НЕПИПАН

    Подобен климатик съвсем спокойно може да ти докара сериозни респираторни проблеми.
    Направо тръпки ме побиват като го гледам.
    CubanLinx одобрява това.

  10. Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    381
    #8

    Отговор: Седем години НЕПИПАН

    Цитат Първоначално публикувано от Rakeem Виж публикацията
    Подобен климатик съвсем спокойно може да ти докара сериозни респираторни проблеми.
    Направо тръпки ме побиват като го гледам.

    Ако това е зле според теб, страх ме е да си помисля какво се случва в климатиците на колите ни... Все пак си мисля, че не беше нещо свръх зле, основно прах. Само в единия ъгъл имаше съвсем малко бяла плесен, точно под скапания озонатор, който изобщо няма да го слагам.

  11. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,864
    #9

    Отговор: Седем години НЕПИПАН


    страх ме е да си помисля какво се случва в климатиците на колите ни..
    И там си има филтри.Сменят се редовно и при всяка смяна спрей - от “японския”.
    Отделно минута-две преди да вляза в гаража спирам климатика и усилвам вента.
    Не е панацея, но не вреди.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #10

    Отговор: Седем години НЕПИПАН

    Цитат Първоначално публикувано от ccankov73 Виж публикацията


    И там си има филтри.Сменят се редовно и при всяка смяна спрей - от “японския”.
    Отделно минута-две преди да вляза в гаража спирам климатика и усилвам вента.
    Не е панацея, но не вреди.
    Само дето при колите филтърът е същински филтър, за разлика от мрежата за комари при климатиците.

    Това полепнало нещо по този климатик ако се разгледа под микроскоп ще ти прилошее.
    Gena_bs и ccankov73 харесват това.

  13. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,123
    #11

    Отговор: Седем години НЕПИПАН

    има си плазма ве :D

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на dodo_pv
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    6,511
    #12

    Отговор: Седем години НЕПИПАН

    Здравей колега,
    този модел има проблем при чистене на място. Триредовият топлообменник в горната част не може да се изчисти без струя с високо налягане. Обратното сглобяване на клапите може да се окаже проблем. При мен лявата вертикална клапа започна да заяжда след сглобяване и не можах да я оправя, както си беше преди. Китайските спрейчета не се използват при такова силно замърсяване. Моят съвет е да му събереш фреона, да свалиш тялото и да го занесеш на автомивка. Ползвай мелио и внимавай със струята. Ако досега не си събирал сам фреон, трябва да следиш температурата на компресора с ръка, за да не го прегрееш. Ще ти трябва и помощник, за да го спре, след като затвориш крана. Като го изчистиш и сглобиш, трябва да намериш добър майстор, който да ти направи нови конуси и да го вакуумира. Без такъв няма да минеш. Имам сервизното за модела, но не знам как да ти го пратя. 21 мегабайта е.
    След профилактиката те съветвам да подмениш оригиналните филтри с фина мрежа от неръждавейка 0,35 mm, които ще почистваш задължително на 2 седмици. Не го пипай йонизатора, защото ще започне да съска силно и ще овони всичко. Купувай си по 3 шишенца кислородна вода от аптеката месечно и го обливай добре. Особено след края на лятото. Смесването на кислородната вода със сребърна прави същото, като японските спрейчета, но е по-евтино. Ще го предпазва от овоняване за по-дълго време. Ако направиш тези неща, би те изкарал поне 4 години до последващо разглобяване, което намирам за прилично. Майстори за профилактика се търсят между септември и ноември, когато повечето хора не ползват клими.
    Успех!

  16. Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    381
    #13

    Отговор: Седем години НЕПИПАН

    dodo_pv, няма да мога да го сваля. Доволен съм как се изчисти питата и тавичката. Мирише на къпано. Саега обаче осъзнах, че смърди от клапите и вентилатора. Свалих хоризонталните клапи, както е показано в сервизното. Мисля да пръскам отдолу нагоре между вертикалните клапи към верилатора и да изтича в едно корито и това ще е, ако продължи да смърди, значи всичко е било напразно. Само ме притеснява, че вентилатора влиза отляво и отдясно в едни кухинии се надявам да не се разтече настрани през тях?

    п.с.: Озонатора изобщо няма да го слагам. Не виждам смисъл, ще работи един месец и ще спре.
    Този пост е редактиран от DDM87; 07-07-22 в 21:48.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #14

    Отговор: Седем години НЕПИПАН

    А вентилатора чисти ли го или поне виждаш ли го в какво състояние, тъй като и по него се натрупва същата гадория и смърди здраво.

  18. Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    381
    #15

    Отговор: Седем години НЕПИПАН

    Хванал е от фината прах и смърди. Лошото е че почти няма достъп. Може би ще отрежа част от теловете, за да имам достъп с една четка за рисуване да го разтъркам като го пръсна.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Седем тайни за вашата мишка (на руски)
    От etg във форум Общ - софтуер
    Отговори: 13
    Последно: 20-05-14, 22:33
  2. Новите седем чудеса на света...
    От Garu във форум Коментирай новина
    Отговори: 8
    Последно: 15-03-09, 14:14
  3. Седем принципа за целесъобразна обществена политика
    От Lupus във форум Коментирай новина
    Отговори: 2
    Последно: 19-09-06, 12:27
  4. откаде да си дръпна "непипан" windows ?
    От g_ishkitiev във форум Windows
    Отговори: 2
    Последно: 26-11-05, 16:40
  5. Отговори: 3
    Последно: 17-10-05, 14:44

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе